Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 03 Απρ 2017 18:45 #217

  • Filippos (fil13)
  • Το Άβαταρ του/της Filippos (fil13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

Άνοιξα λογαριασμό τον Ιανουάριο μέσω ίντερνετ από την Ελλάδα στην Τράπεζα Κύπρου και μόλις είδα
IBU- Maintenance fees €25 31/03/2017.

Αυτό σημαίνει ότι είμαι στην IBU και θα χρεώνομαι 25 ευρώ το τρίμηνο?

Ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 03 Απρ 2017 19:10 #218

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Filoxrimatos & Alpha Bank Κύπρου: Τους έστειλα τα επίσημα εκκαθαριστικά προηγουμένων ετών με προκύπτοντα εισοδήματα απείρως πολλαπλάσια, από το ποσό που ήθελα να καταθέσω. Μου απάντησαν ότι δεν τους καλύπτουν ως αποδεικτικό έγγραφο! Θέλουν να τους αποδείξω πρωτογενώς με ξεχωριστά αποδεικτικά έγγραφα και βεβαιώσεις την απόκτηση των δηλωμένων στην Εφορία Εισοδημάτων, από την κάθε πηγή. Λες και θα υπήρχε κανένας τρελός που θα δήλωνε στην Εφορία εισοδήματα που δεν είχε!

Για παράδειγμα:
Μερίσματα Εισηγμένων Α.Ε. που είναι δηλωμένα σε παρελθόντα έτη: Ζητούν βεβαίωση για την είσπραξη του κάθε μερίσματος της κάθε εταιρείας ξεχωριστά και αποδείξεις πως αποκτήθηκαν οι μετοχές που έδωσαν το ανάλογο μέρισμα (δηλ. η κάθε μετοχή ξεχωριστά). Επίσης ζητούν βεβαίωση συμμετοχής μου στην κάθε εισηγμένη και του ποσοστού συμμετοχής σε αυτήν! Λες και είμαι κανένας μεγαλομέτοχος, από αυτούς που έχουν ποσοστό άνω του 3%! Και επιπλέον εξήγηση για το πώς αγοράστηκαν οι μετοχές της κάθε εταιρείας!

Για τα δηλωμένα στις φορολογικές δηλώσεις ενοίκια και τα ακίνητα από τα οποία προέρχονται δεν έχουν εξηγήσει αν θέλουν κάτι ανάλογο (π.χ. συμβόλαια κτήσεως των ακινήτων και εξήγηση από πού προήλθαν τα χρήματα με τα οποία αγοράστηκαν πριν 20 χρόνια). Ενδεχομένως να το ζητήσουν αργότερα κατ’ αναλογική εφαρμογή.

Γενικώς σε διώχνουν, αφού θα πρέπει να αφιερώσεις μια ζωή για να τα συγκεντρώσεις όλα αυτά και να γίνεις πελάτης, πράγμα και πρακτικά αδύνατο. Ενδεχομένως να δέχονται πιο εύκολα καταθέτες με μικροποσά και εμβάσματα των 1000 € για να αισθάνονται ασφαλείς. Και να στα ζητούσε μία HSBC Αγγλίας ή μία BNP Γαλλίας όλα αυτά (που δεν τα ζητούν σε καμία περίπτωση), θα έλεγα ναι, είναι δύσκολο να διαβείς την πόρτα τους (που εν τέλει δεν είναι). Αλλά η Alpha Bank Κύπρου!!!

Απλώς με τον τρόπο αυτό χάνουν πελάτες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 03 Απρ 2017 19:47 #219

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Μενέλαος έγραψε:
Filoxrimatos & Alpha Bank Κύπρου: Τους έστειλα τα επίσημα εκκαθαριστικά προηγουμένων ετών με προκύπτοντα εισοδήματα απείρως πολλαπλάσια, από το ποσό που ήθελα να καταθέσω. Μου απάντησαν ότι δεν τους καλύπτουν ως αποδεικτικό έγγραφο! Θέλουν να τους αποδείξω πρωτογενώς με ξεχωριστά αποδεικτικά έγγραφα και βεβαιώσεις την απόκτηση των δηλωμένων στην Εφορία Εισοδημάτων, από την κάθε πηγή. Λες και θα υπήρχε κανένας τρελός που θα δήλωνε στην Εφορία εισοδήματα που δεν είχε!

Για παράδειγμα:
Μερίσματα Εισηγμένων Α.Ε. που είναι δηλωμένα σε παρελθόντα έτη: Ζητούν βεβαίωση για την είσπραξη του κάθε μερίσματος της κάθε εταιρείας ξεχωριστά και αποδείξεις πως αποκτήθηκαν οι μετοχές που έδωσαν το ανάλογο μέρισμα (δηλ. η κάθε μετοχή ξεχωριστά). Επίσης ζητούν βεβαίωση συμμετοχής μου στην κάθε εισηγμένη και του ποσοστού συμμετοχής σε αυτήν! Λες και είμαι κανένας μεγαλομέτοχος, από αυτούς που έχουν ποσοστό άνω του 3%! Και επιπλέον εξήγηση για το πώς αγοράστηκαν οι μετοχές της κάθε εταιρείας!

Για τα δηλωμένα στις φορολογικές δηλώσεις ενοίκια και τα ακίνητα από τα οποία προέρχονται δεν έχουν εξηγήσει αν θέλουν κάτι ανάλογο (π.χ. συμβόλαια κτήσεως των ακινήτων και εξήγηση από πού προήλθαν τα χρήματα με τα οποία αγοράστηκαν πριν 20 χρόνια). Ενδεχομένως να το ζητήσουν αργότερα κατ’ αναλογική εφαρμογή.

Γενικώς σε διώχνουν, αφού θα πρέπει να αφιερώσεις μια ζωή για να τα συγκεντρώσεις όλα αυτά και να γίνεις πελάτης, πράγμα και πρακτικά αδύνατο. Ενδεχομένως να δέχονται πιο εύκολα καταθέτες με μικροποσά και εμβάσματα των 1000 € για να αισθάνονται ασφαλείς. Και να στα ζητούσε μία HSBC Αγγλίας ή μία BNP Γαλλίας όλα αυτά (που δεν τα ζητούν σε καμία περίπτωση), θα έλεγα ναι, είναι δύσκολο να διαβείς την πόρτα τους (που εν τέλει δεν είναι). Αλλά η Alpha Bank Κύπρου!!!

Απλώς με τον τρόπο αυτό χάνουν πελάτες.

Παράξενο. Εγώ καθάρισα με εκκαθαριστικό μόνο. Μιλάω για ποσά 100Κ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 03 Απρ 2017 20:35 #220

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Μενέλαος έγραψε:
Filoxrimatos & Alpha Bank Κύπρου: Τους έστειλα τα επίσημα εκκαθαριστικά προηγουμένων ετών με προκύπτοντα εισοδήματα απείρως πολλαπλάσια, από το ποσό που ήθελα να καταθέσω. Μου απάντησαν ότι δεν τους καλύπτουν ως αποδεικτικό έγγραφο! Θέλουν να τους αποδείξω πρωτογενώς με ξεχωριστά αποδεικτικά έγγραφα και βεβαιώσεις την απόκτηση των δηλωμένων στην Εφορία Εισοδημάτων, από την κάθε πηγή. Λες και θα υπήρχε κανένας τρελός που θα δήλωνε στην Εφορία εισοδήματα που δεν είχε!

Για παράδειγμα:
Μερίσματα Εισηγμένων Α.Ε. που είναι δηλωμένα σε παρελθόντα έτη: Ζητούν βεβαίωση για την είσπραξη του κάθε μερίσματος της κάθε εταιρείας ξεχωριστά και αποδείξεις πως αποκτήθηκαν οι μετοχές που έδωσαν το ανάλογο μέρισμα (δηλ. η κάθε μετοχή ξεχωριστά). Επίσης ζητούν βεβαίωση συμμετοχής μου στην κάθε εισηγμένη και του ποσοστού συμμετοχής σε αυτήν! Λες και είμαι κανένας μεγαλομέτοχος, από αυτούς που έχουν ποσοστό άνω του 3%! Και επιπλέον εξήγηση για το πώς αγοράστηκαν οι μετοχές της κάθε εταιρείας!

Για τα δηλωμένα στις φορολογικές δηλώσεις ενοίκια και τα ακίνητα από τα οποία προέρχονται δεν έχουν εξηγήσει αν θέλουν κάτι ανάλογο (π.χ. συμβόλαια κτήσεως των ακινήτων και εξήγηση από πού προήλθαν τα χρήματα με τα οποία αγοράστηκαν πριν 20 χρόνια). Ενδεχομένως να το ζητήσουν αργότερα κατ’ αναλογική εφαρμογή.

Γενικώς σε διώχνουν, αφού θα πρέπει να αφιερώσεις μια ζωή για να τα συγκεντρώσεις όλα αυτά και να γίνεις πελάτης, πράγμα και πρακτικά αδύνατο. Ενδεχομένως να δέχονται πιο εύκολα καταθέτες με μικροποσά και εμβάσματα των 1000 € για να αισθάνονται ασφαλείς. Και να στα ζητούσε μία HSBC Αγγλίας ή μία BNP Γαλλίας όλα αυτά (που δεν τα ζητούν σε καμία περίπτωση), θα έλεγα ναι, είναι δύσκολο να διαβείς την πόρτα τους (που εν τέλει δεν είναι). Αλλά η Alpha Bank Κύπρου!!!

Απλώς με τον τρόπο αυτό χάνουν πελάτες.

Δεν σε αμφισβητώ, ενδεχομένως να άλλαξε η πολιτική τους. Αυτά που περιγράφεις έγιναν πρόσφατα ;
Η δικιά μου εμπειρία είναι πριν 1-1,5 χρόνο, μου ζητήθηκε μόνο εκκαθαριστικό χωρίς καμία επιπλέον ερώτηση.
Δεν θυμάμαι τι ποσό δήλωσα ότι θα καταθέσω, αλλά σίγουρα δεν ήταν πάνω από 25.000.
Τον λογαριασμό αυτό τον χρησιμοποιώ ως ενδιάμεσο - δεν μένουν μέσα πάνω από 5.000 κατά μέσο όρο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 03 Απρ 2017 21:37 #221

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
Ναι + 10€/μήνα αν δεν κάνεις τουλάχιστον 3 κινήσεις στον τρεχούμενο λογαριασμό (εκτός και αν έχεις αφήσει μέσα πάνω από 5000€).
Filippos (fil13) έγραψε:
Καλησπέρα,

Άνοιξα λογαριασμό τον Ιανουάριο μέσω ίντερνετ από την Ελλάδα στην Τράπεζα Κύπρου και μόλις είδα
IBU- Maintenance fees €25 31/03/2017.

Αυτό σημαίνει ότι είμαι στην IBU και θα χρεώνομαι 25 ευρώ το τρίμηνο?

Ευχαριστώ!
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2017 21:38 από opensource.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 03 Απρ 2017 21:59 #222

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Ναι Filoxrimatos, συνέβη πρόσφατα στην Alpha, όπου ύστερα από αλλεπάλληλες επικοινωνίες διαπίστωσα ότι το άνοιγμα λογαριασμού ήταν ανέφικτο.
Μερικές φορές βέβαια παίζει ρόλο και ο υπάλληλος που το χειρίζεται και πως αντιλαμβάνεται τα πράγματα. Γι’αυτό και ρώτησα τον Τάσο ποιο ήταν το συγκεκριμένο κατάστημα της Ελληνικής Τράπεζας, το οποίο επισκέφθηκε. Αλλά προφανώς δεν θα είδε την ερώτησή μου ή μπορεί να μην επιθυμεί να απαντήσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 04 Απρ 2017 00:51 #223

  • Τασος (archive800gs)
  • Το Άβαταρ του/της Τασος (archive800gs)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 2
@Μενέλαος.
Με τηλ από την χρηματιστηριακή την ώρα που η προϊσταμένη συμπλήρωνε αιτήσεις -κ μου έστριβε τα μυαλά...- μου ανέφεραν ακριβώς αυτό που λές' το ζόρι της τρ. Κύπρου! Με συμβούλευσαν να πάω στην Ελληνική, χωρίς να κάνω κουβέντα για ομόλογα και άλλες χρηματιστηριακές κινήσεις κ αυτό έκανα! Αιτήθηκα άνοιγμα λογαριασμού, με την ιδιότητα του ενδιαφερόμενου επιχειρηματία - ελεύθερου επαγγελματία που για περιουσιακούς λόγους θα πρέπει ο λογαριασμός να είναι κοινός με την μητέρα μου. Τίποτα άλλο. Δεν ξέρω τι αντίκτυπο μπορεί να έχει η κίνηση αυτή αλλά ο σκοπός μου έπρεπε να επιτευχθεί την αμέσως επόμενη ώρα... δεν είχα πολυτέλεια χρόνου.
Το κατάστημα κωλύομαι να το αναφέρω δημοσίως -ισως και χωρίς λόγο- οπότε όποιον πραγματικά ενδιαφέρει απαντώ σε pm.
Απο την Κυπρου ερωτήθηκα για το ποσό που θα συναλλάσσομαι, από την Ελληνική, όχι.
Προμήθειες δεν είδα. Κάρτες συμφώνησα να μην μου βγάλουν, και απότι είδα το με το web Banking εχω μόνο την επίβλεψη, χωρίς να εχω δυνατότητα μεταφορών. Δεν το έχω καταλάβει, αλήθεια είναι, αυτό το τελευταίο.

@George (geo821)
Δεν ειχα πρόβλημα με την φύση των συναλλαγών αλλα με την ακολουθούμενη μέθοδο πιστοποίησης του "ποθεν εσχες" . Για να αποδειχθούν αυτά που ζητούσαν έπρεπε να πάω γενεές πίσω!! Ειναι κ αυτό που λέει κ ο Μενελαος λίγο πιο πάνω. Θα επρέπε να αφιερώσω πολύ χρόνο για την απόδειξη της περιουσιακής κατάστασης της οικογενείας μου... Σκέψου οτι πήγα για κοινό λογαριασμό κ ρωτούσαν κ για της μητέρας μου! πιαστο κ κουρευτο! -οχι πως εχω πρόβλημα για την αποδειξη αλλά δεν κάθομαι να ταλαιπωρούμαι από την στιγμή που μου δίνεται άλλη δυνατότητα!

Επειδή αναφερθηκατε... εγώ μιλάω για ομολογα της τάξης των 100Κ.Βεβαια στον λογαριασμό δεν θα αφήσω 100κ αλλα τα κέρδη αυτών ... πόσα να ειναι πια! πενταψηφια? δεν το βλέπω στις μέρες μας...
Τελευταία διόρθωση: 04 Απρ 2017 01:06 από Τασος (archive800gs).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μενέλαος

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 05 Απρ 2017 13:44 #224

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Σε ευχαριστώ Τάσο για τις πληροφορίες.

Δεν σου έδωσαν ενεργό internet banking και δεν μπορείς να κάνεις μεταφορές, παρά μόνο να βλέπεις; Αυτό είναι πολύ σοβαρό μειονέκτημα. Πρακτικά θα πρέπει να πηγαίνεις στην Κύπρο για οποιοδήποτε εξερχόμενο έμβασμα. Αν το ζήτημα λυθεί, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας (για το αν μπορεί να παρασχεθεί η υπηρεσία αυτή και τι ακριβώς χρειάζεται).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 05 Απρ 2017 14:11 #225

  • Τασος (archive800gs)
  • Το Άβαταρ του/της Τασος (archive800gs)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 2
Ναι δεν μπορω να κανω καμία κινηση μεσω web... :huh:
Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω πως μπορώ να λύσω το θέμα.
Πιστευω πως εφόσον "εχω μπει" στην τραπεζα θα μπορέσω να κάνω βήματα προόδου συνεργασίας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μενέλαος
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα