Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 16 Δεκ 2010 19:20 #10

  • χχχ
  • Το Άβαταρ του/της χχχ
Νομιζω πως οχι ας μας πει καποιος τι γινεται με το φορο επαναπατρισμου...Τα εχουμε στη Κυπρο νομιμα και καταβαλλουμε φορο στην εφορια για τις καταθεσεις αυτες....Θα τους παρει και θα τους σηκωσει.....
Πειτε γνωμες για τα χρηματα στη Κυπρου στην Κυπρο ποσο αξιοπιστα και βιωσιμα ειναι τα ευρω μας...
ΧΧΧ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 21 Δεκ 2010 03:04 #11

  • aliartos (BnT)
  • Το Άβαταρ του/της aliartos (BnT)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα. Θα ηθελα μια πληροφορια. Πηγαινοντας ή φερνοντας μετρητα απο Κυπρο, ποσο ειναι το οριο?Θυμαμαι οτι μετα απο καποιο συγκεκριμενο ποσο πρεπει να τα δηλωσεις στο αεροδρομιο. Αν θα ηθελα να φερω π.χ. 140.000 ποια θα ηταν η διαδικασια?Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 22 Δεκ 2010 14:41 #12

  • moneyspace
  • Το Άβαταρ του/της moneyspace
Γνωρίζει κανείς φίλος, αν είσαι κάτοικος Ελλάδας και επιθυμείς ο φόρος να κρατείται στην Κύπρο (υπέρ άμυνας) και να μη σου στέλνει έγγραφο η Τράπεζα από Κύπρο για να πας στην ελληνική ΔΟΥ, μπορεί να γίνε αυτό εφόσον υποβάλεις σχετικό αίτημα στην Τράπεζα Κύπρου;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 23 Δεκ 2010 15:26 #13

  • miou
  • Το Άβαταρ του/της miou
εγω ρωτησα πριν 1 μηνα γιαυτο το θεμα στο υπουργειο οικονομικων στην πλατεια συνταγματος και μου ειπαν οτι πρεπει να αποδωθει εδω ο φορος επι του συνολου των τοκων ανεξαρτητα αν εχει παρακρατηθει αντιστοιχος φορος η οχι στην αλλοδαπη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 23 Δεκ 2010 15:49 #14

  • chris
  • Το Άβαταρ του/της chris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
moneyspace έγραψε:
Γνωρίζει κανείς φίλος, αν είσαι κάτοικος Ελλάδας και επιθυμείς ο φόρος να κρατείται στην Κύπρο (υπέρ άμυνας) και να μη σου στέλνει έγγραφο η Τράπεζα από Κύπρο για να πας στην ελληνική ΔΟΥ, μπορεί να γίνε αυτό εφόσον υποβάλεις σχετικό αίτημα στην Τράπεζα Κύπρου;

Ξέρεις αν γίνετε 'ελεγχος για το π'οθεν 'εσχες αφού στείλεις τα χρήματα στην Κύπρο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 23 Δεκ 2010 23:55 #15

  • Apotamieutis (Thodoros)
  • Το Άβαταρ του/της Apotamieutis (Thodoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 50
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (3)
moneyspace έγραψε:
Γνωρίζει κανείς φίλος, αν είσαι κάτοικος Ελλάδας και επιθυμείς ο φόρος να κρατείται στην Κύπρο (υπέρ άμυνας) και να μη σου στέλνει έγγραφο η Τράπεζα από Κύπρο για να πας στην ελληνική ΔΟΥ, μπορεί να γίνε αυτό εφόσον υποβάλεις σχετικό αίτημα στην Τράπεζα Κύπρου;
Νομίζω ότι ο φόρος υπέρ άμυνας αφορά τους Κύπριους πολίτες. Οι Έλληνες κατά το άνοιγμα του λογαριασμού υπογράφουν μια δήλωση για απαλλαγή από το φόρο υπέρ άμυνας (10% επί των τόκων).

Πιό πάνω ανέφερα ότι ο λογαριασμός που ανοίγει κανείς στην Κύπρο από τα καταστήματα της Κύπρου στην Ελλάδα είναι όψεως (αυτό μου είχε πει υπάλληλος στην Ελληνική Κύπρου).
Τώρα που άνοιξε ο λογαριασμός και επικοινώνησα με το κατάστημα (που ανήκει ο λογαριασμός μου) στην Κύπρο πληροφορήθηκα ότι ο λογαριασμός είναι "Άμεσης Πρόσβασης" και έχει επιτόκιο 0,75%.

Όσον αφορά για το πόθεν έσχες και το φόρο επαναπατρισμού νομίζω σε επίπεδο νόμου το θέμα έχει αναληθεί με λεπτομέρεια στο site. Ωστόσο σε πρακτικό επίπεδο πως γίνεται ο έλεγχος από την εφορία και ποιες διαδικασίες υπάρχουν θα είχε ενδιαφέρον να τις μάθουμε.

Να κάνω και εγώ μια επιπλέον ερώτηση για όποιον φίλο ξέρει: Για βεβαίωση καταβολής τόκων από την τράπεζα για την φορολογική δήλωση (όχι για απόδοση φόρου τόκων) χρειάζεται να γίνει αίτηση σε κατάστημα στην Ελλάδα ή κάτι άλλο?

Ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2011 02:01 από Apotamieutis (Thodoros). Αιτία: Ο φόρος είναι 10% και όχι 15% επί των τόκων
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 24 Δεκ 2010 19:58 #16

  • moneyspace
  • Το Άβαταρ του/της moneyspace
Υπέβαλα την παραπάνω ερώτηση γιατί, η Τράπεζα Κύπρου (της Κύπρου) αποστέλει ερωτηματολόγια σε όσους καταθέτες της διαμένουν στην Ελλάδα, για επιβεβαίωση του τόπου διαμονής τους, ώστε να μην φορολογήσει τον τόκο των καταθέσεών τους. Στο σχετικό έγγραφό της, αναγράφει ότι σε περίπτωση μη απάντησης οι τόκοι των καταθέσεων (των πελατών της, κατοίκων Ελλάδας) θα φορολογηθούν κανονικά (10% υπέρ άμυνας). Σε περίπτωση, όμως, που τους φορολογήσουν(τους τόκους καταθέσεων) κατ'αυτόν τον τρόπο τότε δεν μπορεί να ξαναφοροληθούν στην Ελλάδα, αφού οι τόκοι των καταθέσεων φορολογούνται μια φορά. Άρα, δεν απαντάς στην επιστολή της Τράπεζας Κύπρου (της Κύπρου) και φορολογείσαι (μόνο) Κύπρο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 24 Δεκ 2010 21:18 #17

  • επισκεπτης
  • Το Άβαταρ του/της επισκεπτης
Μπορείτε να καταλάβετε οτι το ελληνικό κρατος δεν μπορει να ελεγξει τι καταθεσεις που εχετε στο εξωτερικο!Εαν στην φορολογική σας δηλωση δηλώνετε τις καταθέσεις σας (πράγμα ὅπερ είναι προαιρετικό) τοτε και μόνο τοτε υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανοτητα να σας ζητησει τους τόκους.Οι περισσότεροι ζητουν εξαιρεση απο τις εκάστοτε αλλοδαπές τράπεζες και δεν καταβάλλουν ποτε τους τοκους στο ελληνικο κράτος.

Ακόμη και μετά απο κάποια χρόνια αν επιστρεψετε τα χρηματά σας με οποιοδήποτε τροπο (εκτος της κατάθεσης μετρητων εαν το ποσο ειναι μεγαλυτερο των 5000 ευρώ) και πάλι το ελληνικό κράτος δεν μπορει να ελεγξει απο που,πως και γιατι εχετε αυτα τα χρηματα στον λογαριασμό σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 25 Δεκ 2010 15:37 #18

  • Mageiras
  • Το Άβαταρ του/της Mageiras
Ξέρεις αν γίνετε 'ελεγχος για το π'οθεν 'εσχες αφού στείλεις τα χρήματα στην Κύπρο?[/quote]


Νομίζω πως γίνεται έλεγχος πόθεν έσχες απο την Τράπεζα της Ελλάδος όταν είναι να παει το εμβασμά σου στην Κύπρο περνάει απο ΤτΕ .Όπως άλλωστε γίνεται όταν πας επιταγή από μια τράπεζα σε μια άλλη για να κάνεις κατάθεση πάλι περνάει απο ΤτΕ αλλά είναι μεγάλος ο όγκος των συναλλαγων που και να θέλαν δεν μπορουν να τους ψάξουν όλους.Τώρα αν οι δήλώσεις σου είναι μηδενικές και στείλεις 500000 ας πούμε ίσως σε φωνάξουν για εξηγήσεις αν πάλι τα δικαιολογείς στα @@ σου.Βασικά δεν ξέρω αν πχ. καποιος τα χε 15 χρόνια σε τράπεζα πχ. απο τον παππού του αν φτάνει αυτό, οτι τα χρήματα ηταν στην τράπεζα για πολλά χρόνια ώστε να τα δικαιολογήσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα