Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Υπερτιμημένες οι μετοχές της Tesla! 21 Σεπ 2020 17:21 #235

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
CV έγραψε:
Πιθανόν. Όσες δεν μηδενισουν κατά τη διάρκεια της πανδημίας. Θυμάσαι παλιά τι ευκαιρία ήταν η GM?

Όλα στη ζωή πιθανά είναι. Πάντως εδώ και κάποιους μήνες έχουν αρχίσει να τσιμπάνε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Υπερτιμημένες οι μετοχές της Tesla! 21 Σεπ 2020 17:33 #236

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
gus (gus326) έγραψε:
Όλα στη ζωή πιθανά είναι. Πάντως εδώ και κάποιους μήνες έχουν αρχίσει να τσιμπάνε.
Οι τυπαδες από το ρομπινχουντ το κανουν :laugh:
www.fool.com/amp/investing/2020/07/16/3-...issing-the-boat.aspx
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Οκτ 2020 00:03 #237

καλησπέρα στην ομάδα!

ισχυει το ελάχιστο 5000 usd ή αντίστοιχο σε ευρο με την alpha bank για τις διεθνείς αγορές (alpha global trading) ?
Η eurobanktrader έχει ελάχιστο?

θελω να φτιάξω ένα χαρτοφυλάκιο με μακροχρόνιο ορίζοντα 15-30 έτη, με χρήση etf διεθνων δεικτών μετοχών και ομολόγων.

Η λύση της degiro με αγχωνει αρκετά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Οκτ 2020 16:13 #238

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Δημητρη, δεν γνωριζω τα ελαχιστα. Λογικα θα αναφερονται στο σαιτ τους αν υπαρχουν. Για σιγουρια, στειλτους ενα μειλ.
Η αλφα ξερω οτι χρησιμοποιει τους Interactive brokers για συναλλαγες εξω. Αρα γιατι δεν ανοιγεις σε αυτους απ'ευθειας;

Αν σε αγχωνει η Degiro, τοτε τι σε κανει μια ελληνικη χρηματιστηριακη; Θα αστειευεσαι αν πιστευεις οτι η Αλφα/eurobank ειναι πιο ασφαλης απο τη Degiro.

Προσωπικα συνιστω: Ξεκινα με τη Degiro που μπορεις να τη βγαλεις φτηνα ή και τσαμπα (εχουν ETF με μηδενικες προμηθειες). Οταν το χαρτοφυλακιο φτασει ενα ποσο που δεν αισθανεσαι ανετα με εναν μπροκερ, ανοιξε λογαριασμο και αλλου, π.χ.: Interactive brokers, Saxo, Swissquote.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), dimitris (dimitri_231)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Οκτ 2020 20:05 #239

Σ'ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. :)

Απλά θεωρούσα την Αλφα\eurobank πιο ασφαλής λόγω του ότι είναι Ελλάδα και ανα πάσα στιγμή θα μπορώ να μιλήσω μαζί τους αν υπάρξει κάποιο προβλημα. Καταλαβαίνω οτι είναι πιο ακριβές σε προμήθειες αλλά γιατί η degiro θεωρείται πιο ασφαλής από αυτές;

Σ'ευχαριστώ πολύ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 13 Οκτ 2020 15:32 #240

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Οσο πιο μεγαλο το μαγαζι, τοσο πιο δυσκολα πεφτει. Ή τουλαχιστον θα μαθευτει πιο γρηγορα αν ειναι να πεσει.
Ποτε δεν ξερεις βεβαια, αλλα υπαρχουν δικλειδες που προστατευουν τους επενδυτες αν ο μπροκερ βαρεσει κανονι.
Η Degiro εχει περι το μισο μυριο πελατες σε ολη την Ευρωπη σχεδον.
Η Degiro εποπτευεται απο τις Ολλανδικες αρχες και οχι τις Ελληνικες.
Και οι δυο ενα μαιλ/τηλ δρομος ειναι.
Η Degiro ειναι πολυ φτηνοτερη και εχεις απ'ευθειας προσβαση χωρις αλλους μεσαζοντες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Οκτ 2020 01:51 #241

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Έχει κανείς εμπειρία από την Εθνική Χρηματιστηριακή; Είναι αξιόπιστη; Από τις Ελληνικές Χρηματιστηριακές, ποιά θα προτείνατε ως προς την αξιοπιστία/χρεώσεις;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 17 Νοε 2020 15:45 #242

  • Nick21
  • Το Άβαταρ του/της Nick21
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα παιδια προσφατα γραφτηκα στην Eurobank Equities αλλα παραλληλα ειχα και στην Revolut μερικες μετοχες μεχρι προσφατως επερνα τα μερισματα μειων 30% λογω οτι ειμαι κατοικος Ευρωπης και τα λοιπα οταν γραφτηκα στην Equities συμπληρωσα προφανως το W8BEN οπου με αυτο εχω ακουσει οτι γλιτωνω τον 30% φορο στα μερισματα απο Αμερικανικες μετοχες και αυτο οντως μου επιβεβαιωθηκε αφου στην τελευταια μου επενδυση στην Revolut πηρα το μερισματα απο την εταιρια που ειχα επενδυσει 100% χωρις ουτε 1% παρακρατηση φορου επισης ενας γνωστος μου ειναι σε μια αλλη χρηματιστηριακη στην Αθηνα και ρωτησε τον χρηματιστη του για τα μερισματα απο Αμερικανικες εταιριες και του ειπε πως ναι αμα εχεις συμπληρωσει το εντυπο W8BEN γλιτωνεις την παρακρατηση φορου και πως ο ιδιος εχει πελατες οι οποιοι εχουν μετοχες στην αμερικη και περνουν κυριλε ολα τους τα μερισματα με 0 φορολογηση, τωρα η ερωτηση μου ειναι η εξης πηρα τηλεφωνο την Eurobank Equities να τους ρωτησω να ειμαι σιγουρος να το βεβαιωσουμε και μου ειπαν πως οχι η φορολογηση του 30% στα μερισματα ισχυει κανονικα κατι που προφανως με ξενερωσε απιστευτα αλλα εχω μια υποψια οτι η κυρια που μου το πε απλα εκανε λαθος η τελικη μου ερωτηση τωρα ειναι η εξης τελικα τι ακριβως ισχυει??? Θελω πολυ να μπω longterm στην Αμερικη για τα μερισματα αλλα με 30% φορολογηση στα μερισματα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να το κανω οποτε αυτο υπαρχει κανεις με παρομια εμπειρια ή που μπορει να απαντηση με σιγουρια τι ακριβως ισχυει?? Σας ευχαριστω για την αναγνωση και ζητω συγνωμη για το μεγαλο κειμενο !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 17 Νοε 2020 17:20 #243

  • Nick21
  • Το Άβαταρ του/της Nick21
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Μιλησα με την χρηματιστηριακη και ναι ισχυει ο φορος anyway δεν ξερω τι να κανω θα αναθεωρησω και τοτε θα δω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα