Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Δεκ 2014 16:22 #37

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Επικοινώνησα και εγώ με Degiro μέσω email και μου είπαν το εξής ενδιαφέρον: Αν απενεργοποιηθεί η δυνατότητα AutoFX (κάνει αυτόματα τις κατάλληλες μετατροπές νομισμάτων), μπορείς να έχεις κανονικά διαθέσιμα και € και $!! Μια χαρά! Το μόνο που μένει είναι η αξιοπιστία του θεματοφύλακα πια!

Επίσης, βρήκα και την optionXpress (θυγατρική πια της Charles Schwab), η οποία ανοίγει λογαριασμό από Ελλάδα. Έχει flat comission 15$ ανά συναλλαγή (για international clients). Χωρίς έξοδα διατήρησης λογαριασμού και χωρίς ελάχιστο ποσό για να ανοίξει κανείς λογαριασμό! Είναι καλή λύση για περιστασιακούς επενδυτές. Γιατί για πολύ ενεργούς συμφωνώ απόλυτα ότι οι ΙΒ είναι η καλύτερη λύση!

Το καλό με έναν broker στις ΗΠΑ είναι ότι υπάρχει εγγύηση των επενδύσεων και των χρημάτων ως 250.000$ που είναι πολύ καθησυχαστικό! Δεν βρήκα κάποια εγγύηση αντίστοιχα στη Degiro. Επίσης, στη Degiro δεν είμαι σίγουρος αν έχεις κανονικά μερίδα δική σου στο αμερικάνικο χρηματιστήριο και έχεις στο όνομά σου τις μετοχές, ούτε καν αν έχεις μετοχές, αλλά κάποιο προϊόν τύπου CFD. Λογικά αυτό δε συμβαίνει αν το κάνεις μέσω κάποιας εταιρείας στις ΗΠΑ.
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2014 16:25 από y (t8).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gkikri

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Ιαν 2015 13:24 #38

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Gefa έγραψε:
Degiro άνοιξα χθες δοκιμαστικά account custody, δεν έχει και ελάχιστη κατάθεση και έβαλα 100 ευρώ να δω τι παίζει. 1 ευρώ μόνο η χρέωση για την μεταφορά (SEPA) στην Ολλανδία. Αυτό για τα χρήματα σε ευρώ θα το κοιτάξω, αλλά για Buy&Hold στρατηγική που με ενδιαφέρει δεν βλέπω να με επηρεάζει αρκετά.

Όταν κάνεις και κάποιες συναλλαγές, γράψε κάποιες εντυπώσεις και δω, αν σου είναι εύκολο.
Α και κάτι ολίγον άσχετο, αν ενδιαφέρεται κάποιος για Αμερικάνικες μετοχές με καλό μέρισμα... νομίζω υπάρχει πρόβλημα στη διπλή φορολογία, 30% από Αμερική και άλλα 15% από Ελλάδα?

Νομίζω πως είναι έτσι. Δεν ξέρω αν και πώς μπορείς να αποφύγεις το ένα από τα δύο. Αν στείλεις ένα email στη DEGIRO θα ξέρουν λογικά. Στον custody λογαριασμό, έχεις επιπλέον χρεώσεις από τα άλλα 4 προφίλ σε ότι αφορά μερίσματα και τοκομερίδια. Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, εκεί είναι η βασική διαφορά σε ότι αφορά τις χρεώσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Ιαν 2015 15:32 #39

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Ναι εκεί είναι η βασική διαφορά. Αλλά εγώ σκεφτόμουν εκεί να κρατάω ETFs που είναι accumulative, δηλαδή δεν δίνουν μερίσματα, αλλά τα επανεπενδύουν στο αμοιβαίο κεφάλαιο, άρα δεν έχεις ούτε φόρο ούτε έξτρα χρεώσεις.

Ακόμα "πηγαίνουν" τα χρήματα, ήταν οι αργίες στη μέση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Ιαν 2015 21:56 #40

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Gefa έγραψε:
... ETFs που είναι accumulative, δηλαδή δεν δίνουν μερίσματα, αλλά τα επανεπενδύουν στο αμοιβαίο κεφάλαιο, άρα δεν έχεις ούτε φόρο ούτε έξτρα χρεώσεις.

Για παράδειγμα; Σε ποια ETFs αναφέρεσαι;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Ιαν 2015 04:43 #41

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Μπορείς στη σελίδα του Χρηματιστηρίου της Φραγκφούρτης www.boerse-frankfurt.de/en/etfs/search
να βάλεις στο use of profits: accumulating και να δεις ποια ETF δεν δίνουν μέρισμα,αλλά επανεπενδύουν τα κέρδη τους.
Για να παίξεις σε ETF long τον S&P χωρίς να αλλάξεις νόμισμα και με επανεπένδυση των κερδών, η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι το XKSP (isin LU0490619193) που χετζάρει το ευρώ,οπότε δεν κινδυνεύεις από την ισοτιμία.Εχει δείκτη συνολικών εξόδων 0,3%.
Αν όμως πιστεύεις ότι το ευρώ θα δει το 1:1, τότε είναι σαφώς καλύτερη επιλογή να πάρεις το δημοφιλές SPY (δεν διαπραγματεύεται στη Φραγκφούρτη) με ΔΣΕ μόλις 0,09%
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιαν 2015 04:45 από Nick Pap. Αιτία: .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8), Thanasis (atsi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Ιαν 2015 16:25 #42

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Όπως τα είπε ο Νιck είναι. Γενικά κάπου στα χαρακτηριστικά του ΕTF θα έχει είτε accumulative είτε distributing, δηλαδή αυτόματη επανεπένδυση ή μοίρασμα μερισμάτων.

Γενικά στην Ευρώπη προτιμάμε τα πρώτα λόγο φορολογίας. Στην Αμερική δεν έχουν πρόβλημα και με τα δεύτερα γιατί έχουν τις επενδύσεις του σε ταμεία που δε φορολογούνται.

Νομίζω και από ishares και db-xtrackers έχουν καλά ETF με μικρές ετήσιες χρεώσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8), Thanasis (atsi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Ιαν 2015 15:35 #43

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Στην Ελλάδα υπάρχουν επενδυτικά προϊόντα που να μην φορολογούνται; Κάτι αντίστοιχο με τα συνταξιοδοτικα 401k στις ΗΠΑ;

Αν μπορεί κάποιος να δώσει παραδείγματα απο diversified portfolio θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Είναι τόσα πολλά που πρέπει κανείς να λάβει υπόψη του που έχω μπερδευτέι με το πως τελικά γίνεται βέλτιστο.
Gefa έγραψε:
Όπως τα είπε ο Νιck είναι. Γενικά κάπου στα χαρακτηριστικά του ΕTF θα έχει είτε accumulative είτε distributing, δηλαδή αυτόματη επανεπένδυση ή μοίρασμα μερισμάτων.

Γενικά στην Ευρώπη προτιμάμε τα πρώτα λόγο φορολογίας. Στην Αμερική δεν έχουν πρόβλημα και με τα δεύτερα γιατί έχουν τις επενδύσεις του σε ταμεία που δε φορολογούνται.

Νομίζω και από ishares και db-xtrackers έχουν καλά ETF με μικρές ετήσιες χρεώσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Ιαν 2015 18:19 #44

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχουν 401k, IRΑ κτλ. Νομίζω κάποτε υπήρχε κάποιο είδος συνταξιοδοτικής ασφάλισης με φοροαπαλλαγή αλλά πρώτον τέλειωσε και δεύτερον δεν μπορούσες να επενδύσεις όπου ήθελες, αλλά σε συγκεκριμένα ακριβά αμοιβαία κεφάλαια.

Για παράδειγμα, θα μπορούσες με ένα και μόνο ETF να έχεις ένα ικανοποιητικά diversified χαρτοφυλάκιο στο κομμάτι των μετοχών.
Επιλέγεις ένα από:
1) ISHARES Core MSCI World UCITS ETF (SWDA) 0.20%
2) VANGUARD FTSE ALL-WORLD UCITS ETF (VWRL) 0.25%

Νομίζω και τα δύο είναι μέσω Ιρλανδίας και αυτό θέλουμε γιατί τα κατευθείαν από Αμερική έχουν διάφορες, επιπλέον επιπλοκές στην φορολογία. (*) Το πρώτο είναι accumulative άρα δεν έχεις μέρισμα. Το δεύτερο έχει μια μερισματική απόδοση της τάξης του 2.5% περίπου, το οποίο φορολογείται, λογικά σαν μέρισμα μετοχής. Και τα δύο έχουν αρκετά μικρή ετήσια χρέωση, να φανταστείς σε κάτι αμοιβαία μετοχικά που πλασάρουν τράπεζες βλέπεις 2% με 3% ετησίως, συν τα κόστη αγοράς και πώλησης!

Αυτά για το κομμάτι των μετοχών, προτείνεται και κάποιο ποσοστό σε bonds, συνήθως το μετράνε με την ηλικία, δηλαδή αν είσαι 30 χρονών, 30% bonds και 70% stocks και όσο μεγαλώνεις αυξάνεις τα Bonds που θεωρούνται πιο σίγουρο εισόδημα, άρα μειώνεις το ρίσκο.
Μπορείς από την άλλη (δική μου επιλογή και συνηθίζεται και στην Αμερική) αντί για bonds, να προσθέσεις CDs (προσθεσμιακές από τράπεζα). Φτιάχνεις CD ladders με προθεσμιακές ώστε κάθε χρόνο ή εξάμηνο μια να λήγει και να δημιουργείς καινούργια με το τότε καλύτερο επιτόκιο.

Και ετησίως κάνεις rebalance ώστε η αναλογία STOCKS/BONDS να είναι σταθερή εκεί που θέλεις, δηλαδή αν είχες 70% - 30% αλλά οι μετοχές υπεραπόδωσαν και πήγες 80% - 20%, πουλάς μετοχές και αυξάνεις τα bonds ή προθεσμιακές. Έχει αποδειχτεί ότι αυτό είναι καλύτερο μακροπρόθεσμα ακόμα και από το να είχες μόνο μετοχές στο χαρτοφυλάκιο.

Αυτή είναι η γενική ιδέα της επένδυσης σε όλη την αγορά με ASSET ALLOCATION STOCKS/BONDS. Συγνώμη για τις αγγλικές λέξεις που πετάω από εδώ κι από εκεί αλλά 2 χρόνια τώρα η έρευνα που κάνω είναι από ξένες πηγές.


(*) Φορολογία! Το μόνο πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να λύσω... κωλο-Ελλάδα! Το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα ETF δεν είναι registered στην χώρα μας και δεν γνωρίζω αν, όπως σε άλλες χώρες, υπάρχουν κανόνες ώστε όλα να λειτουργούν σωστά. Δεν ξέρω φορολογικά πως να εξηγήσω την επένδυση σε offshore (υπεράκτια?) ETFs και κάποιοι ξένοι μιλάνε για έξτρα φορολόγηση σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περί φορολογίας, ας βοηθήσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8), Newbie, gkikri

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Ιαν 2015 18:55 #45

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Ευχαριστώ Gefa! Μερικές απορίες:
Να υποθέσω πως τα ETF's που ανέφερες ακολουθούν κάποιο δείκτη; Κάτι σαν το SPY; Το ποσοστό στο τέλος κάθε αμοιβαίου τι αντιπροσοπεύει;
- Για ποιο λόγο προτείνεις αγορά μέσω Ιρλανδίας; Απ'όσο γνωρίζω στις ΗΠΑ έχει 30% φόρο το μέρισμα, αλλά καθόλου φόρο το capital gain, σωστα;
- Το portfolio σου το φτιάχνεις μόνος ψάχνοντας, ή έχεις κάποιον σύμβουλο;
- Θεωρούμε το ETF σαν επένδυση σε stocks; Αν ναι, τότε ποιός επενδυτής αγοράζει μετοχές (π.χ. AAPL) αντί για κάποιο ETF; Ένα δυνατό portfolio δεν θέλει και μετοχές (εκτός των αμοιβαίων);
- Peny stocks αξίζουν κατά τη γνώμη σου; Λένε πως έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους.
- Επίσης, ποια η γνώμη του forum για day-trading, scalp-trading με stop/limit orders ώστε να βγάζει κάποιος κέρδη απο τις μικροδιακυμάνσεις; Αξίζει να διαθέσει κανείς ένα 10-15% απο το portfolio του ή οι χρεώσεις για κάθε κίνηση θα είναι μεγαλύτερες απο τα κέρδη;
Χρόνο έχω να ασχοληθώ και ενημερώνομαι συνεχώς, αλλά είναι δύσκολο να τα βάλω όλα μαζί στην πράξη....

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Πολύ καλό είναι το simulator της investopedia, σου δίνει εικονικά $100,000 να παίξεις με πραγματικές συνθήκες χρηματιστηρίου. www.investopedia.com/simulator
Μου κάνει εντύπωση πως κάποιοι παίχτες έχουν τρελές αποδόσεις, μου φαίνεται εξωπραγματικό.
www.investopedia.com/simulator/ranking/

photo.jpg
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιαν 2015 19:05 από Newbie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα