Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Μετοχές Ευρωπαικές

Μετοχές Ευρωπαικές 16 Ιουλ 2013 11:48 #1

  • Πα**Μάκης (podaskos)
  • Το Άβαταρ του/της Πα**Μάκης (podaskos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 2
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί αφενός το Ελληνικό Χρηματιστήριο δεν έχει προοπτικές κι αφετέρου για ασφάλεια σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά στην Ελλάδα. Όχι ότι έχω χρήματα για ρίσκα αλλά η ρευστότητα επιβάλει επενδύσεις πολύπλευρες. Έτσι, πριν ένα χρόνο άνοιξα μερίδα στην Alpha Finance και με λίγα χρήματα οι πρώτες μου μετοχές (για μακροπρόθεσμη τοποθέτηση) ήταν στην Γερμανία η φαρμακευτική Pfizer και από βιομηχανία η Τhyssenkrupp οι οποίες εδώ κι ένα χρόνο είναι σταθερές με μικρή άνοδο. Στην Γαλλία πήρα Alcatel η οποία δεν πάει και τόσο καλά. Σκέφτομαι να κάνω νέα τοποθέτηση (κάτι λίγα περισσεύματα) σε Γαλλία και Γερμανία κι επειδή είμαι υπέρμαχος της διασποράς ψάχνω νέες μετοχές....

Έχετε να προτείνετε κάτι κυρίως σε Γερμανία και Γαλλία αλλά και διεθνώς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μετοχές Ευρωπαικές 16 Ιουλ 2013 12:12 #2

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Μπορείς να μας πεις τι προμήθειες σου χρεώνει η Alpha Finance γιατί από ότι είχα δει κάποτε ήταν λίγο τσιμπημένες;
Υπάρχει ελάχιστο πινακίδιο; Είσαι γενικά ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση σε σχέση με την διαβίβαση των εντολών και την τηλεφωνική επικοινωνία;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μετοχές Ευρωπαικές 16 Ιουλ 2013 16:32 #3

  • Πα**Μάκης (podaskos)
  • Το Άβαταρ του/της Πα**Μάκης (podaskos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 2
Επειδή οι αγορές που κάνω είναι 1000-1500 Ευρώ χρεώνουν 50 ευρώ ανά συναλλαγή. Έχω κάνει μόνο αγορές και είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση. Δυστυχώς όμως δεν δίνουν συμβουλές αγοράς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nick Pap

Μετοχές Ευρωπαικές 16 Ιουλ 2013 16:54 #4

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
μαλλον ευτυχως να λες που δεν δινουν συμβουλες ;)
γενικα ειναι δυσκολο σπορ οι μετοχες.σε σχεση με την Ελλαδα καλα εκανες κ προτιμησες τα ευρωπαικα γτ
εδω το χρηματιστηριο ειναι πραγματικα της πλακας κ δεν αξιζει να ασχοληται καποιος.επισης τα ευρωπαικα
διακρινονται απο σταθεροτητα κ χαμηλοτερες διακυμανσεις κ ειδικα οι γνωστες μεγαλες μετοχες που διαλεξες.
ενημερωση μην περιμενεις απο τη χρηματιστηριακη καλο ειναι μονο σου να ψαξεις.παντως απο την αρχη της
χρονιας υπαρχει μεγαλη στροφη των funds απο τα ομολογα προς τις μετοχες κ πολλοι αναλυτες υποστηριζουν
οτι εχει ακομα δρομο η κουρσα των μετοχων...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μετοχές Ευρωπαικές 16 Ιουλ 2013 17:06 #5

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Πα**Μάκης έγραψε:
Επειδή οι αγορές που κάνω είναι 1000-1500 Ευρώ χρεώνουν 50 ευρώ ανά συναλλαγή. Έχω κάνει μόνο αγορές και είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση. Δυστυχώς όμως δεν δίνουν συμβουλές αγοράς.

Καλά θυμάμαι, η προμήθεια είναι υπερβολική 50 ευρώ για συναλλαγή 1000 ευρώ είναι 5%.Υπολόγισε άλλο ένα 5% στην πώληση,άρα για να μη χάσεις θέλεις από 10% και πάνω άνοδο.Ασύμφορο φαίνεται το παιχνίδι.
Στην επενδυτική Τράπεζα Ελλάδος που ήμουνα παλιά πελάτης μου χρέωναν 0,4% με ελάχιστο τα 20 ευρώ ,αλλά μόνο μέσω ιντερνετ και ειδικής εφαρμογής που ήταν δωρεάν με 15λεπτη καθυστέρηση,αλλά είχε συνδρομή αν ήθελες live.
Με όλο το σεβασμό, αλλά για τέτοια ποσά καλύτερα να αποφύγεις τα χρηματιστήρια,θα σε φάνε οι προμήθειες ακόμα και αν έχεις σωστές επιλογές.
Αν παρόλα αυτά επιμένεις για λόγους διασποράς,τότε δες κυρίως Γερμανία μετοχές του DAX με καλή μερισματική απόδοση www.topyields.nl/Top-dividend-yields-of-DAX30.php και ισχυρά θεμελιώδη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννης (mousatos)

Μετοχές Ευρωπαικές 17 Ιουλ 2013 12:54 #6

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
pare sap, γερμανικH εταιρεία, με εφαρμογές logistics

η νο1 στον κοσμο, (μαζι με την oracle)



finance.yahoo.com/q?s=SAP.DE&ql=0

EINAI ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ, και θα παΕΙ 70 ευρω σε κανα χρονο

κρατα αυτο ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ για ΤΕΚΜΗΡΙΟ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Πα**Μάκης (podaskos)

Μετοχές Ευρωπαικές 17 Ιουλ 2013 15:57 #7

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
Πα**Μάκης έγραψε:
Επειδή οι αγορές που κάνω είναι 1000-1500 Ευρώ χρεώνουν 50 ευρώ ανά συναλλαγή. Έχω κάνει μόνο αγορές και είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση. Δυστυχώς όμως δεν δίνουν συμβουλές αγοράς.

50 ευρα στα 1000 φιλε μαλλον πρεπει να την κανεις με ελαφρια πηδηματακια σε γδερνουν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μετοχές Ευρωπαικές 21 Ιουλ 2013 20:54 #8

  • Πα**Μάκης (podaskos)
  • Το Άβαταρ του/της Πα**Μάκης (podaskos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 2
Φαίνεται σοβαρή εταιρεία, waverunner ευχαριστώ!
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιουλ 2013 20:54 από Πα**Μάκης (podaskos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μετοχές Ευρωπαικές 21 Ιουλ 2013 23:32 #9

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
This morning SAP released disappointing Q2 financial statements, as its sales of sofware licences came to EUR 982m against the estimate of EUR 1.02bn (-4%). Sales (non-IFRS) came to EUR 4.09bn against the estimate of EUR 4.19bn, while the operating profit came to EUR 1.22bn against the expected EUR 1.24bn
The primary reason for our recommendation is that we find SAP's valuation unattractive. Our model indicates a fair value in line with the current price level. In terms of P/E and EV/EBITDA, SAP is trading at an unattractive level. We think it would be more appropriate to buy at a more favourable time.

Αυτή είναι μία πρόσφατη όχι πολύ αισιόδοξη ανάλυση για τη SAP από τμήμα ανάλυσης ξένης Τράπεζας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Πα**Μάκης (podaskos)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα