Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Αμερικάνικο χρηματιστήριο

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 14 Ιουν 2014 01:04 #10

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Να ρωτήσω λίγο κι εγώ, με ενδιαφέρει ένας λογαριασμός σε Ελλάδα για μερικά κλασσικά ETFs σε δολάριο που παρακολουθώ, δηλαδή NYSE. Αυτό για φορολογικούς λόγους, δηλαδή θέλω αυτά να φαίνονται και να φορολογούνται εδώ (τα μαύρα τα κρύβω αλλού :laugh: ). Από τιμές γενικά τι παίζει; Συμφέρει καμιά; Εννοώ προμήθειες, ελάχιστο ποσό συναλλαγών, συνδρομή για real time data κτλ. Για πέστε πριν αρχίσω έρευνα αγοράς.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουν 2014 01:54 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 14 Ιουν 2014 23:44 #11

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Πηγαινε hsbc εδω ανοιξε λογαριασμο- θα σου φτιαξουν επενδυτικο προφιλ αναλογως τι ζητας- και θα παρεις το καταληλο αμοιβαιο κεφαλαιο!

Αποκλείεται να τα καταφέρεις καλυτερα απο αυτους που ειναι 24 ώρες το 24ωρο έτοιμοι να πατήσουν τα πλήκρα !!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 15 Ιουν 2014 01:00 #12

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Ευχαριστώ για την συμβουλή, αν πρόσεξες με ενδιαφέρει trading σε ETFs και όχι τα κλασσικά αμοιβαία. Όσο για αυτό που αναφέρεις στο αν θα τα καταφέρω καλύτερα από αυτούς, προφανώς και οι αποδώσεις των αμοιβαίων δεν με καλύπτουν γενικά, ασε που ζητάνε και υψηλές προμήθειες.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 15 Ιουν 2014 18:07 #13

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
Τα etf τα αγοραζεις οπως ακριβως τις μετοχες.
Πρεπει να εχεις καποιο equity account σε ελληνικη η ξενη χρημ/ριακη. Οι προμηθειες απο αυτα που εχω αγορασε εγω δεν ειναι μεγαλες.
Ειναι πολυ απλο να αγορασεις etf, τοσο απλο σαν να αγοραζεις μαρμαρα κυριακιδης η χαυβδοφυλλα εαν τα θυμασαι B)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 15 Ιουν 2014 18:20 #14

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Ναι βρε... ξέρω τι είναι τα ETF. Εχω κάνει αρκετές συναλλαγές με Εγγλέζο broker. Επειδή είναι μπλέξιμο η απόδοση του φόρου συναλλαγών (0.20%) θέλω να το κάνω απο Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω απο χρεώσεις τι συμφέρει, γι αυτό ρωτάω. Για τα άλλα στο email
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουν 2014 18:20 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 17 Ιουν 2014 06:10 #15

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
www.dealnews.gr/oikonomia/item/110879-Eu...D%CF%82#.U59MR9BuvMI

Mak ' tsekare k afto
..εγω παντως αποτην πλατφορμα κ την υποστηριξη της eurobank , ειμαι ικανοποιημενος.
Επισης στρατηγικα, αποσυρω σιγα σιγα κεφαλαια , για να ξαναμπω τον σεπτεμβριο...
Εχω τοποθετηθει , απο την εδω πλατφορμμα, σε τραπεζες , βιομηχανια p/v και ναυτιλιακες με αεραδικα.
gr, USA, germany...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 17 Ιουν 2014 16:56 #16

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Παίδες ευχαριστώ αλλά είναι φαρμακείο η Eurobank. Αν θυμάμαι κάποτε που είχα ρωτήσει πήγαινε 1% προμήθεια αγορά και 1% πώληση! (NYSE). Επι τη ευκαιρία, θέλω να σχολιάσω λίγο αυτό που έδωσε ο waverunner.

Ο κ. Nicolò Piotti, Managing Director, Morgan Stanley Investment Management ανέπτυξε το θέμα: «Επενδύοντας με πολλαπλή στρατηγική: Η σωστή προσέγγιση σε ένα κόσμο αβεβαιότητας» όπου ανέφερε ότι:

«Στο χαρτοφυλάκιό μας πολλαπλής στρατηγικής εφαρμόζουμε μια σχετικά συντηρητική στρατηγική: αναλαμβάνουμε περιορισμένα στοιχήματα με συγκεκριμένη κατεύθυνση προτιμώντας την Ευρώπη, κρατώντας προσεκτική στάση για τις ΗΠΑ και παραμένοντας ουδέτεροι στις αναδυόμενες αγορές. Παραμένουμε ουδέτεροι στα εμπορεύματα ενώ στα νομίσματα προτιμούμε το δολάριο έναντι του ευρώ.

Στο Σταθερό Εισόδημα συνεχίζουμε να προτιμούμε τα κρατικά ομόλογα της περιφερειακής Ευρώπης ενώ σορτάρουμε τα γερμανικά bund. Πιστεύουμε ότι σε αυτήν την περίοδο η καλύτερη στρατηγική είναι ένα χαρτοφυλάκιο με πολύ μεγάλη διασπορά».


Λοιπόν, μεγαλύτερος ψεύτης από αυτόν δεν υπάρχει. Λέει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που κάνουν, γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι η Morgan Stanley δεν είναι το club αυτών που τρέχουν με τα 1000 το Αμερικάνικο, το οποίο btw το βλέπω να ετοιμάζεται πάλι για νέα υψηλά, και φροντίστε να είστε μέσα.
Ομοίως και οι αναδυόμενες αγορές, ειδικά Ασία, και Λατινική Αμερική, οι BRICs οπωσδήποτε, ετοιμάζονται για εκτόξευση. Και τα εμπορεύματα κάνουν ράλι, το βλέπουμε ήδη, ακόμα και τα μέταλλα, ενώ δεν πιστεύω ότι βγαίνουν αγοραστές οι Ευρωπαίοι στο € όποτε δίνει πτώσεις μετά τις @ριες που βγαίνει και λέει ο Ντράγκι, μάλλον οι Αμερικάνοι το κάνουν! Μάλιστα αν είχα σημαντικό ρευστό θα έβγαινα αγοραστής σε όσα είπε ότι είναι ουδέτερος έως αρνητικός!
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 17 Ιουν 2014 19:19 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 17 Ιουν 2014 19:13 #17

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εχεις υπόψη σου πόση προμήθεια ζητάνε για Αμερικάνικο χρημ;

update:

Μολις εμαθα, τους πηρε φιλος που το ψάχνουμε μαζί. Εχουν την κλασσική 0.5%/0.5% με ελάχιστη χρέωση 20$ και 20€ για realtime παρακολούθηση :P Φαρμακείον ο Μπακάκος... Υπάρχει καλύτερη και φτηνότερη απο αυτούς για την ώρα (δεν την αναφέρω για να μην κάνω διαφήμιση).
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 17 Ιουν 2014 20:25 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αμερικάνικο χρηματιστήριο 18 Ιουν 2014 17:08 #18

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εχω μιλήσει κι εγω με μερικούς απο αυτούς. Σε γενικές γραμμές οι προμήθειες ειναι διαπραγματεύσιμες και εξαρτώνται απο τον τζίρο που κάνεις. Επειδή είμαι στην αρχή, θα κάνω λίγα κομμάτια οπότε ψάχνω για χαμηλή ελάχιστη τιμή, διαφορετικά δεν με συμφέρει. Και ναι, μιλάω για καθαρά ETFs διαπραγματεύσιμα στο NYSE, όχι για CFDs πάνω σε ETFs (σαν κι αυτά που έχει η Saxo). Thanks George
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα