Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 14 Φεβ 2017 19:31 #145

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Η Binck μου απάντησε θετικά. Απλά μου εξήγησε ότι είναι καλό να αντιλαμβάνομαι την πλατφόρμα τους που είναι Ολλανδική και τους όρους χρήσης. Θέλουν να τους στείλω τη διεύθυνσή μου και ένα αποδεικτικό αυτής. (μια απόδεικη στα αγγλικά.) Ούτε καν κάποιο επίσημο έγγραφο μεταφρασμένο.
Μου έστειλαν και 14 σελίδες στα Ολλανδικά.
Μου έγραψαν με κεφαλαία αν έχω απορίες.
Μου απάντησαν μέσα σε 30λεπτά!!

Θα διαβάσω αυτά που μου έστειλαν. Θα κάνω μια λίστα με ερωτήσεις. Θα έχω ολοκληρωμένη εικόνα μετά το ΣΚ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 16 Φεβ 2017 02:27 #146

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Σήμερα το πρωί πήγα στο κέντρο της Αθήνας και μίλησα με μια Ολλανδέζα καθηγήτρια. (από γνωστό) Διδάσκει χρόνια εδώ και είναι παντρεμένη με Έλληνα. Πήραμε τηλ μαζί στην Binck και δυστυχώς δεν μπορούν να μου ανοίξουν τελικά λογαριασμό. Οπότε έφαγα άκυρο.

Αλλά μου ήρθε μια άλλη έμπνευση ιδέα!!
Τουλάχιστον όσο το ψάχνω, αντιλαμβάνομαι και μαθαίνω νέα πράγματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 18 Απρ 2017 14:52 #147

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους,

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν είμαι σωστός στα παρακάτω: Αν επενδύσω μέσω broker στην Ελβετία σε μετοχές Αμερικής τότε ο φόρος στο μέρισμα θα είναι 30% (φόρος μερίσματος στην Ελβετία) από το οποίο μπορεί να μου επιστραφεί το 15% (λόγω συμφωνίας ΗΠΑ-Ελβετίας) μέσω συμπλήρωσης σχετικής αίτησης. Από εκεί και πέρα θα επιβαρυνθώ άλλο ένα 15% από Ελλάδα. Άρα η τελική φορολόγηση θα είναι 30%, σωστά;

Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 18 Απρ 2017 15:33 #148

…… επίσης ως συνέχεια του προηγούμενου post, μπορώ να γλυτώσω και το 15% της Ελλάδας αν συμπληρώσω σχετική αίτηση (λόγω αποφυγής διπλής φορολόγησης Ελλάδας-Ελβετίας) ή θα είναι το ίδιο όπως η αίτηση Ελλάδας-ΗΠΑ, η οποία μάλλον δεν εφαρμόζεται στην πράξη;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 11 Αυγ 2017 18:28 #149

  • johnny617
  • Το Άβαταρ του/της johnny617
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα, ειμαι 22 χρονων και θελω να κανω συναλλαγες σε αμερικανικο χρηματιστηριο (NASDAQ ) με αρχικο ποσο 5.000
απλα υπαρχει μια συγχηση και μια ελλειπης ενημερωση σχετικα με τα routes, προσπαθω να βρω το καλυτερο δυνατο δρομολογιο Τραπεζα - Χρηματιστηριακος Λογαριασμος - Χρηματιστηριο και παλι πισω για οσο το δυνατων μικροτερες κρατησεις ειτε απο φορους κρατους ειτε απο commissions κτλ..

λιγο που το κοιταξα ξερω οτι μεσω alpha bank με δικο τους χρηματιστηριακο λογαριασμο θα εχω γυρω στο 1 % κρατησεις στις συναλλαγές και μου καθαριζουν το ποσο

δεν εχω προβλημα να ανοιξω λογαριασμο τραπεζης σε ξενη τραπεζα και να κανω εκει τις καταθεσεις ακομη και αν χρειαστει να παω αυτοπροσωπος εξωτερικο να τον ανοιξω απλα πρεπει να ξερω που συμφερει καλυτερα και τι επακολουθα θα εχει π.χ. πρεπει να τα δηλωσω - καθαρισω οποτε θα φορολογηθουν περεταιρο κτλ

επισης ξερω οτι οι Interactive Brokers εχουν πολυ χαμηλο commission για συναλλαγες πολυ χαμηλοτερο απο αυτο που μου προσφερει η alpha bank , υπαρχει τροπος μεσω καποιας ελληνικης τραπεζας να βαλω λεφτα σε τετοιον χρηματιστηριακο λογαριασμο και να κανω συναλλαγες online μεσω του λογαριασμου αυτου; αν ναι γνωριζεται τι επακολουθα θα χει αυτο σχετικα με φορολογια, διαδικασιες και καθαρισμα του κεφαλαιου οταν θα θελω να ρευστοποιησω και να τα φερω πισω στην Ελλαδα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 16 Αυγ 2017 01:35 #150

  • beigeflag
  • Το Άβαταρ του/της beigeflag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Ο πιο απλός τρόπος για να αρχίσεις τις συναλλαγές, είναι να ανοίξεις έναν λογαριασμό σε έναν online broker με έδρα την ΕΕ. Θα τους μεταφέρεις τα χρήματα σου με ένα κανονικό έμβασμα από την Ελλάδα, εκτός εάν μπορείς να ανοίξεις λογ/σμο σε άλλη Ευρωπαική τράπεζα για να αποφύγεις την ταλαιπωρία των capital controls (€1000 / μήνα για εμβάσματα εξωτερικού).

Η ΙΒ που ανέφερες είναι από τις καλύτερες εταιρείες, αλλά ζητάει ελάχιστο ποσό $10000 για να ανοίξεις λογαριασμό. Άλλες εταιρείες όπως η SaxoBank, Degiro, Internaxx (πρώην TD Direct), Swissquote, Lynx, Keytrade είναι πιο προσβάσιμες σε μικροεπενδυτές σαν εσένα, και όλες έχουν χαμηλοτερες προμήθειες από τις ελληνικές χρηματιστηριακές. Όλες έχουν εύκολη διαδικασία εγγραφής, με ένα αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου και μία online αίτηση. Μπορείς να ανοίξεις και demo account για να πάρεις μία ιδέα.

Ρίξε μία ματιά στο brokerchooser.com οπού μπορείς να συγκρίνεις εύκολα τις περισσότερες εταιρείες.
Ourwallet.gr - Το Δικό μας Πορτοφόλι!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI), γιώργης (yorgi), Filippos (fil13)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 16 Αυγ 2017 12:19 #151

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Επιτέλους το πρώτο σοβαρό post μετά από μήνες (μην πω χρόνια) στα χνάρια του παλιού tsig, το οποίο αφορά οικονομοτεχνικές συμβουλές και ουχί μπατιστοσυζητήσεις!!!

Καλώς ήρθες, φίλε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 16 Αυγ 2017 12:37 #152

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
και ουχί μπατιστοσυζητήσεις!!!


Για σήμερα, θα ανταποκριθώ στο ... κάλεσμα του Θανάση και δεν θα απαντήσω στην προβοκάτσια.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Οκτ 2017 14:36 #153

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Μια δεύτερη πηγή σταθερού εισοδήματος
Γιατί το μέρισμα των εισηγμένων μπορεί να αποτελέσει ικανοποιητική εναλλακτική πηγή εισοδήματος. Πώς πρέπει να επιλέγονται οι εταιρείες. Οι κίνδυνοι και οι ευκαιρίες για τους επενδυτές.
www.euro2day.gr/specials/opinions/articl...roy-eisodhmatos.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα