Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 20 Δεκ 2014 17:26 #28

  • gandrea
  • Το Άβαταρ του/της gandrea
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
εμβασμα ολλανδια.
Τα λεφτα ειναι συνεχως στον λογαριασμο σου στην ολλανδια μεχρι να δωσεις εντολη (ηλεκτρονικα) να ερθουν στην Ελλαδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 21 Δεκ 2014 19:56 #29

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Πριν κάποιους μήνες που είχα ψάξει ν' ανοίξω λογαριασμό κατευθείαν σε κάποιον online broker στις ΗΠΑ, είδα ότι οι περισσότεροι δεν άνοιγαν σε μόνιμο κάτοικο Ελλάδας. Μόνο Interactive Brokers και TradeMonster μου είχαν απαντήσει θετικά. Οι πρώτοι θέλουν πάντως ελάχιστη προμήθεια $10/μήνα, οπότε είναι για πολύ ενεργούς traders!

Έχει ανοίξει κάποιος σε κάποια άλλη εταιρεία να μας πει απόψεις;

Σχετικά με τη DeGiro, βρήκα σε κάποια ξένα fora δύο ανησυχητικά:
α) ότι δανείζουν τις μετοχές σε short sellers!!!
β) ότι όλο το χρηματικό υπόλοιπο είναι πάντα σε EUR οπότε και πάντα έχεις το ρίσκο της ισοτιμίας αν θες συναλλαγές σε δολάρια.
Όποιος βέβαια έχει ήδη ανοίξει λογαριασμό, θα ξέρει καλύτερα να μας ενημερώσει για τα 2 παραπάνω ;)
Τελευταία διόρθωση: 21 Δεκ 2014 19:56 από y (t8).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Δεκ 2014 00:45 #30

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
αμερικη ειναι ακριβα, ανεβαινει συνεχεια και μπορει να την πατησεις ΤΩΡΑ

εδω θα πας, θα ρισκαρεις και θα ΔΙΠΛΩΣΕΙΣ το κεφαλαιο
finance.yahoo.com/q?s=RSX&ql=0

ΡΩΣΙΑ ΔΗΛΑΔΗ
Τελευταία διόρθωση: 22 Δεκ 2014 00:46 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Δεκ 2014 12:28 #31

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
george123 έγραψε:
αμερικη ειναι ακριβα, ανεβαινει συνεχεια και μπορει να την πατησεις ΤΩΡΑ

Άλλο θέμα αυτό. Είναι και λίγο υποκειμενικό, εξαρτάται και από τη μετοχή.

Η ερώτηση ήταν άλλη: με ποιον online broker έχετε λογαριασμό για χρηματιστήριο ΗΠΑ και ποιες οι εντυπώσεις σας; Προμήθειες, μεταφορά χρημάτων κλπ...

Ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 30 Δεκ 2014 01:35 #32

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Κανείς δεν έχει ανοίξει λογαριασμό σε κάποια εταιρεία στις ΗΠΑ για απευθείας συναλλαγές στο αμερικάνικο χρηματιστήριο;

Ψάχνω, αλλά βλέπω ότι οι πιο πολλές δε δέχονται μόνιμους κατοίκους εκτός ΗΠΑ και κυρίως από Ελλάδα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Δεκ 2014 02:01 #33

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Και από ελληνικές χρηματιστηριακές μπορείς να κάνεις αγορές αμερικάνικων μετοχών.
Από κει και πέρα...

SaxoBank: κόστος 0.02$/μτχ με ελάχιστο 15$. Ένα θεματάκι είναι ότι από το 2015 αρχίζει να χρεώνει 0.12% του χαρτοφυλακίου ετησίως με ελάχιστο 5$ το μήνα! Και νομίζω έχει ελάχιστη πρώτη κατάθεση 10.000$

Degiro: Πολύ μικρά κόστη, ειδικά για Αμερική, αλλά άκουσα κάτι παίζει... ότι δανείζουν τα υπόλοιπα του λογαριασμού σου σε τρίτους και χρεώνεσαι εσύ αν τα χάσουν. Υπάρχει άνοιγμα λογαριασμού που δεν το επιτρέπει αυτό, αλλά λογικά αυξάνονται οι χρεώσεις.

InteractiveBrokers: Οι άλλοι δύο ήταν Ευρωπαικοί brokers, αυτός Αμερικάνικος. Πολύ καλός, με μηδαμινές χρεώσεις (1$ ανά συναλλαγή) και έστειλα email και επιτρέπει άνοιγμα λογαριασμού στους Έλληνες. Ωστόσο, το πρόβλημα είναι... 10$ ελάχιστη χρέωση τον μήνα, εκτός αν έχεις πάνω από 100.000$ στο λογαριασμό σου. Δηλαδή αν κάνεις 3 συναλλαγές σε ένα μήνα, σε χρεώνει 10-3 = 7$ επιπλέον. Α και δεν ξέρω πόσο χάνεις και για το έμβασμα!


Αυτά!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Δεκ 2014 02:29 #34

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Gefa έγραψε:
Και από ελληνικές χρηματιστηριακές μπορείς να κάνεις αγορές αμερικάνικων μετοχών.
Από κει και πέρα...

Και τοEurobankTrader και η Alpha τουλάχιστον δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Για λόγους ασφάλειας και προμηθειών, θα προτιμούσα κάποιον broker κατευθείαν στις ΗΠΑ.
SaxoBank: κόστος 0.02$/μτχ με ελάχιστο 15$. Ένα θεματάκι είναι ότι από το 2015 αρχίζει να χρεώνει 0.12% του χαρτοφυλακίου ετησίως με ελάχιστο 5$ το μήνα! Και νομίζω έχει ελάχιστη πρώτη κατάθεση 10.000$

Το είχα ψάξει παλιότερα με τη Saxo, αλλά για κάποιον λόγο που δε θυμάμαι, δεν προχώρησα. Τα χρήματα τα καταθέτεις Ελλάδα; Χρήματα/μετοχές που βρίσκονται; Θεματοφυλακή; Μήπως ξέρεις; Με αυτήν την τελευταία χρέωση πάντως, προτιμότερη φαίνεται η Interactive Brokers.
Degiro: Πολύ μικρά κόστη, ειδικά για Αμερική, αλλά άκουσα κάτι παίζει... ότι δανείζουν τα υπόλοιπα του λογαριασμού σου σε τρίτους και χρεώνεσαι εσύ αν τα χάσουν. Υπάρχει άνοιγμα λογαριασμού που δεν το επιτρέπει αυτό, αλλά λογικά αυξάνονται οι χρεώσεις.

Ναι, το αποφεύγεις αυτό αν ανοίξεις custody account. Αλλά έχουν το εξής κακό: τα χρήματά σου είναι μόνο σε ευρώ. Για να αγοράσεις σε $, μετατρέπεται το αντίστοιχο ποσό σε $ και μετά προχωράς. Αν πουλήσεις σε $, αυτόματα μετατρέπονται σε €. Αν το θέλει κάποιος κυρίως για συναλλαγές σε $, προφανώς θα έχει από εκεί κάποιο κόστος.
InteractiveBrokers: Οι άλλοι δύο ήταν Ευρωπαικοί brokers, αυτός Αμερικάνικος. Πολύ καλός, με μηδαμινές χρεώσεις (1$ ανά συναλλαγή) και έστειλα email και επιτρέπει άνοιγμα λογαριασμού στους Έλληνες. Ωστόσο, το πρόβλημα είναι... 10$ ελάχιστη χρέωση τον μήνα, εκτός αν έχεις πάνω από 100.000$ στο λογαριασμό σου. Δηλαδή αν κάνεις 3 συναλλαγές σε ένα μήνα, σε χρεώνει 10-3 = 7$ επιπλέον. Α και δεν ξέρω πόσο χάνεις και για το έμβασμα!

Με την ελάχιστη χρέωση των $10/μήνα, είναι στην ουσία για αρκετά ενεργούς χρήστες και με αρκετά μεγάλες κινήσεις. Εκεί όντως, οι χρεώσεις είναι ασήμαντες. Σε ποιο έμβασμα αναφέρεσαι; Για να στείλεις τα χρήματα αρχικά; Αν το κάνεις ηλεκτρονικά, λογικά δε θα είναι ιδιαίτερα μεγάλο. Δεν είναι και κάτι που θα το κάνεις και πολύ συχνά ;)
Αυτά!!

Ευχαριστώ! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Δεκ 2014 02:56 #35

  • nikos80
  • Το Άβαταρ του/της nikos80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Μιλησα με Degiro μεσω email γιατι με ενδιαφέρει κι εμένα κάτι σχετικό και έχουν πολύ καλό support..Πήρα απαντήσεις μέσω email μέσα σε λίγη ώρα και ήταν πολύ κατατοπιστικοί..Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με την μετατροπή σε δολάρια αλλά από ότι κατάλαβα μπορείς να κάνεις εξ αρχής μετατροπή σε δολάρια το υπόλοιπο του λογαριασμό σου σε ευρώ κι έτσι να αποφεύγεις τις συνεχείς μετατροπές όταν κάνεις συναλλαγές. Πάντως οι προμήθειες που έχουν δεν υπάρχουν πουθενά ειδικά για μικρούς επενδυτές δεν έχω βρει φθηνότερες. Στο μόνο που έχω κολλήσει είναι ότι δεν έχουν την δυνατότητα να κάνεις short selling στην αμερικάνικη αγορά και δεν έχουν επίσης stock options για την συγκεκριμένη αγορά αν και από ότι μου είπαν θα τα ενσωματώσουν σύντομα και τα δύο..Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα σίγουρα είναι μια πιθανή λύση που αξίζει να δει κανείς..Βεβαια η πλατφόρμα τους από ότι κατάλαβα είναι κάπως δύσχρηστη αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε κι όλα δικά μας..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Δεκ 2014 13:33 #36

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Καλημέρα σας!

Για τη SaxoBank, θεματοφυλακή στη Δανία κι εκεί θα βρίσκονται τα χρήματα και νομίζω ότι η μεταφορά γίνεται μέσω Citibank. Αλλά απογοήτευση η χρέωση!
Degiro άνοιξα χθες δοκιμαστικά account custody, δεν έχει και ελάχιστη κατάθεση και έβαλα 100 ευρώ να δω τι παίζει. 1 ευρώ μόνο η χρέωση για την μεταφορά (SEPA) στην Ολλανδία. Αυτό για τα χρήματα σε ευρώ θα το κοιτάξω, αλλά για Buy&Hold στρατηγική που με ενδιαφέρει δεν βλέπω να με επηρεάζει αρκετά.
Ο InteractiveBrokers γενικά είναι πολύ καλός (βραβεία κτλ) , αλλά αν θα έχεις κάτω από 100.000$ τότε αξίζει μόνο αν είσαι active trader αλλιώς σε τρώνε οι χρεώσεις. Εγώ δηλαδή που θέλω να κάνω 5-6 συναλλαγές τον χρόνο, θα πληρώνω 120$ που είναι το ελάχιστο.

Α και κάτι ολίγον άσχετο, αν ενδιαφέρεται κάποιος για Αμερικάνικες μετοχές με καλό μέρισμα... νομίζω υπάρχει πρόβλημα στη διπλή φορολογία, 30% από Αμερική και άλλα 15% από Ελλάδα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα