Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Ιαν 2015 20:50 #46

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Δεν ξέρω το φόρουμ τι πιστεύει, αλλά είναι εντελώς διαφορετική ιδέα το day-trading και αυτό που είπα πιο πάνω. Στο ένα αγοράζεις και σπάνια πουλάς (buy&hold) και στο άλλο τζογάρεις ημερησίως.

Στις ΗΠΑ έχει 30% το μέρισμα που από μόνο του είναι πάρα πολύ και μετά έχεις έξτρα φορολόγηση και εδώ. Επιπλέον υπάρχουν κάτι άλλα περίεργα που πάνω από 60.000$ δεν είναι εγγυημένα και σε περίπτωση θανάτου πάνε στην πολιτεία (στην Αμερική). Γενικά όσοι μιλάνε για επένδυση από Ευρώπη, λένε να ξεχάσεις τα US-registered και να κοιτάς EU-registered όπως αυτά που είπα.

Δε θεωρούμε απλά τα ETF επένδυση σε stocks... είναι επένδυση σε stocks. (υπάρχουν και ETFs για bonds, reits, gold κτλ)
Αντί να αγοράσεις 500 μετοχές για να είσαι diversified, αγοράζεις 1 ETF που έχει μέσα 500 μετοχές. Αυτά που έδειξα ακολουθούν τους δείκτες MSCI World Index και FTSE World Index.
Για την ΑPPL που είπες για παράδειγμα, και τα δύο ETF έχουν μέσα τη μετοχή της apple, μαζί με 100άδες άλλες από όλο τον κόσμο.

Κάποιοι λένε ότι μπορείς να πετύχεις παρόμοια στρατηγική με αγορά απλών μετοχών από δυνατές εταιρίες, πχ apple, mcdonalds, coca cola, johnson & johnson, exxon, nestle κτλ. Εταιρίες και με καλές μελλοντικές προοπτικές και με μερίσματα. Αλλά για να είσαι diversified πρέπει να έχεις ένα χαρτοφυλάκιο πολλών τέτοιων μετοχών... θα σε φάνε οι χρεώσεις εκτός αν έχεις ένα αρκετά μεγάλο αρχικό κεφάλαιο! Για αυτό καλύτερα ETFs που αρχίζει και με 1000 ευρώ.
Μην περιμένεις βέβαια 100% κέρδος κάθε χρόνο, αυτά τα βλέπεις όπως είπες σε day-trading,penny stocks κτλ... αλλά δεν είναι απλά τα πράγματα!

Μου έδειξες τον πίνακα με κάτι τρελά κέρδη, θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις:

Λέμε σε όλη την Ελλάδα, έστω 10.000.000 άτομα, να διαλέξουν κορώνα/γράμματα και ρίχνουμε ένα νόμισμα.
Στατιστικά, 5.000.000 θα μαντέψουν σωστά.
Επαναλαμβάνουμε με τους νικητές, 2.500.000 θα πετύχουν 2 στη σειρά.
Συνεχίζουμε την διαδικασία... μετά από 20 ριξιές, 10 άτομα θα έχουν κάνει 20 σωστές μαντεψιές στη σειρά! Αν είχαν αρχίσει με 100 ευρώ και κάθε σωστή μαντεψιά σήμαινε διπλασιασμός... τώρα θα είχαν... 52.400.000 ευρώ!
Αυτό βλέπεις στον πίνακα! Τους 100 που πέτυχαν... αλλά δεν βλέπεις τους υπόλοιπους 99.999.900 που έχασαν τα "εικονικά" λεφτά τους.

Ελπίζω να κατάλαβες και να μην πέσεις στην παγίδα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Newbie

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Ιαν 2015 21:14 #47

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Ευχαριστώ και πάλι.

Έστω οτι ο θεματοφύλακας είναι κάπου εκτός Ελλάδας.
Υπάρχει περίπτωση (worst case scenario) - εαν γυρίσουμε σε δραχμή - να υποχρεώσουν όσους έχουν αγοράσει αμοιβαία κεφάλαια μέσω ελληνικών χρηματιστηριακών να τα δραχμοποιήσουν άμεσα; Ξέρω πως φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας, απλά το αναφέρω.
Εαν έχεις να μου συστήσεις βιβλία, websites για μελέτη ένα pm θα με βοηθούσε πολύ.
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιαν 2015 21:18 από Newbie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Ιαν 2015 21:47 #48

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Θα ήταν το πιο ακραίο από τα ακραία σενάρια αυτό που λες. Πρώτα θα είχαμε προβλήματα στις καταθέσεις εσωτερικού, μετά στις καταθέσεις εξωτερικού και στο πολύ βάθος προβλήματα με μετοχές/αμοιβαία. Πολύ απίθανο να ζητήσουν να πουλήσουμε με το ζόρι τις μετοχές μας στο εξωτερικό.

Μπορείς να ψάξεις για "bogleheads" στο διαδίκτυο, αλλά πρέπει να προσαρμόσεις τα αμερικάνικα δεδομένα στα Ευρωπαϊκά/Ελληνικά.
Από βιβλία, εμένα μου άρεσε το "The intelligent investor" από τον Benjamin Graham, μέντορα του γνωστού Warren Buffet. Παλιό βέβαια, αλλά είναι μια καλή αρχή!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Newbie

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Ιαν 2015 18:20 #49

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους, με μεγάλη χαρά βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον ελληνικό site για να ενημερωθεί κανείς και να λύσει τις όποιες απορίες του όσον αφορά το χρήμα και την επένδυση. Κατ' επέκταση θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω προτού ξεκινήσω την ενασχόλησή μου με την χρηματηστηριακή αγορά (αρχικό budget 30.000€ με επανεπένδυση των μερισμάτων και αναπροσαρμογή/αγορά νέων μεριδίων 1000€ ανά τετράμηνο):
α) μετά από κάποιο καιρό που προσπαθώ να βελτιώσω τις γνώσεις μου έχω καταλήξει σαν πρώτη συναλλαγή μου με κάποια exchange traded funds σε συνδυασμό με dividend growth/value stock investing. Γνωρίζω πως τα μέρισματα από Αμερική φορολογούνται με 30% (USA) και 15% (Ελλάδα) αλλά δεν παύει να είναι πιο σίγουρη και διαχρονικά σταθερή επένδυση από κάθε τι άλλο αντίστοιχο πρωτίστως ελληνικών και δευτερευόντως ευρωπαικών μετοχών. Το λέω αυτό γιατί μου είναι ευκολότερο να ψάξω για εταιρίες εισηγμένες στο NYSE/NASDAQ τόσο από θέμα πληροφοριών όσο των αρκετά χρήσιμων blogs από άτομα που ασχολούνται με ETFs/Dividend investing (δε βρίσκω κανένα ελληνικό δυστυχώς). Έχει κάποιο μέλος του tsig ασχολήθεί με dividend investing (παράδειγματος χάριν από Ολλανδία- www.dutchdividend.com, από Βέλγιο- www.nomorewaffles.com)
β)ποια χρηματηστηριακή θεωρείται καλύτερη με μέτρα σύγκρισης price-low commision-deposit and custody safety? Είμαι μεταξύ DeGiro (κλίνω προς αυτήν λόγω χαμηλού κόστους συναλλαγών και θεματοφύλακα στην Ολλανδία έστω και σε μορφή money fund, κάθε πρόσθετη πληροφορία από συνεργαζόμενους με αυτήν ευπρόσδεκτη), Alpha Finance (ακριβότερη αλλά γνωστή στο ευρύ κοινό) και Eurobank Equities (έχω ήδη 2 Α/Κ που λήγουν σύντομα), ποια συστήνετε από σχετική εμπειρία ή προσωπική κρίση ως προτιμότερη?
γ) το portfolio που σκέφτομαι θα έχει την εξής κατανομή: 10000€ in low yield/high growth or high yield/slow growth dividend stocks, 5000€ in ETFs possible from Vanguard, ishares or SPDR, 10000€ in 12-months bank deposit account with circa 3% yearly interest rate and 5000 in a savings-salary account with 1,75% monthly interest rate (συγνώμη για την ορολογία στα αγγλικά ήταν πιο εύκολο για μένα). Πως το κρίνετε?

Είμαι ανοιχτός σε κάθε εποικοδομητική σκέψη, κρίση, απάντηση, επερώτηση οπότε... go ahead and shoot!
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2015 18:21 από ioannisk (ioanniska).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Ιαν 2015 20:50 #50

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Καλώς ήρθες ioannisk,

Παρακολουθώ το Nomorewaffles, έχω γράψει και 2-3 comments εκεί.
Ήθελα απλά να πω για την Degiro να προσέχεις λίγο το είδος του account, απλό και custody. Στο απλό συμφωνείς να διαθέτουν το χαρτοφυλάκιο σου σε τρίτους, κάποιοι δεν το θέλουν αυτό. Ενώ στο custody έχει μια ψιλομεγάλη χρέωση κάθε φορά που σου έρχεται μέρισμα (1$+3%) που θα σου τρώει αρκετά από τα έσοδα, ειδικά στην αρχή που τα μερίσματα σου θα είναι μικρά ποσά.

Από την άλλη βέβαια, η Eurobankequities έχει ελάχιστη χρέωση περίπου 20$. Δηλαδή αν επενδύεις μόνο 1000$ τη φορά, θα σου τρώει ένα 2% με το καλημέρα. Επίσης υπάρχει χρέωση 0.10% επί την αξία του χαρτοφυλάκιου ετησίως (για επενδύσεις εξωτερικού)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ioannisk (ioanniska)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Ιαν 2015 21:19 #51

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Να συμπληρώσω ότι η Eurobank Equities μέσω του eurobanktrader.gr (και μόνο) έχει για ΗΠΑ προμήθεια 0.50%, με ελάχιστη χρέωση 20$ (στην ουσία αντιστοιχεί σε συναλλαγή 4000$). Οπότε δε συμφέρει για συναλλαγές με μικρά ποσά. Αυτό για τη χρέωση 0.10% δεν το έχω παρατηρήσει. Ίσως να συμψηφίζεται με το αντίστοιχο κόστος θεματοφυλακής για το ελληνικό χρηματιστήριο, που είναι πολύ μικρό ποσοστό (δε θυμάμαι πόσο) με ελάχιστο 5€/6 μήνες. Πέρα από αυτά, νομίζω ότι είναι καλή και αξιόπιστη λύση. Εγώ μόνο λόγω προμηθειών και μικρού χαρτοφυλακίου έψαξα την DEGIRO.

Η Alpha επίσης, συνεργάζεται πλέον με Interactive Brokers και σου δίνει το αντίστοιχο περιβάλλον και προμήθειες, που είναι λίγο παραπάνω από ΙΒ, αλλά και πάλι πολύ χαμηλές. Αν αποφασίσεις αυτή τη λύση, να ξέρεις ότι απαιτεί από σένα 10$ ελάχιστη προμήθεια από πράξεις κάθε μήνα (όπως και η ΙΒ). Αλλά από την άλλη, αν σου κάνει μια τέτοια λύση, πάντα κατά τη δική μου άποψη, καλύτερα θα ήταν να ανοίξεις κατευθείαν λογαριασμό στην ΙΒ. Η Alpha στην ουσία σου κάνει απλά τη διαδικασία εγγραφής πολύ πιο απλή ;)
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2015 21:29 από y (t8).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ioannisk (ioanniska)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Ιαν 2015 21:23 #52

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Γεια σου Gefa και y, αν μη τι άλλο το παιδί είναι φοβερό. Προσπαθώ να ενημερωθώ κυρίως από private investors με ανάλογη εμπειρία και όχι από επαγγελματίες που θα σε χρεώσουν την κάθε κουβέντα. Παρακολουθώ και άλλους χρήστες όπως αυτών που προανέφερα και παίρνω την θετικότητα τους καθώς και τον τρόπο που διαχειρίζονται την επένδυση με απλό και κατανοητό τρόπο (άσε που έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά με τα spreadsheets που μπορεί ο καθένας να καταλάβει και να χρησιμοποιήσει, yahoo!).

Σας ευχαριστώ που με βγάλατε από τον κόπο να ρωτήσω τον personal-banking εκπρόσωπο της Eurobank για τις χρεώσεις, οπότε το τοπίο καθαρίζει ακόμη περισσότερο. Αν έχεις προηγούμενη εμπειρία είτε με την DeGiro είτε με κάποια άλλη που θεωρείς εσύ καλή (π.χ. Saxo Bank) θα με βοηθούσε πολύ (θα μπορούσα και να τους πάρω τηλ. αλλά όπως προείπα καλύτερα με non-professionals). Έχετε κάποιο blog ή ξέρετε κανένα? Δεν βρίσκω κανένα ελληνικό σάιτ πάνω σε τέτοια ζητήματα, that 's odd!!! Όποια συμβουλή καλοδεχούμενη από εσένα και από άλλους που έχουν ή θέλουν να έχουν και μια άλλη πηγή εισοδήματος εκτός του μισθού τους.

I am excited to hear more views on the subject...
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2015 21:26 από ioannisk (ioanniska).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Ιαν 2015 21:49 #53

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Gefa έγραψε:
Μπορείς να ψάξεις για "bogleheads" στο διαδίκτυο, αλλά πρέπει να προσαρμόσεις τα αμερικάνικα δεδομένα στα Ευρωπαϊκά/Ελληνικά.
Από βιβλία, εμένα μου άρεσε το "The intelligent investor" από τον Benjamin Graham, μέντορα του γνωστού Warren Buffet. Παλιό βέβαια, αλλά είναι μια καλή αρχή!

Πολύ ωραίο το bogleheads! Όταν λέμε επένδυση σε ομόλογα θέλουμε απλά μερικά treasury bonds αξιόπιστων κρατών, ή κάποιο αμοιβαίο με πληθώρα από ομόλογα; Συνήθως τί διάρκεια έχουν τα ομόλογα που επιλέγουν οι μικροεπενδυτές;

Επίσης, άλλη η φορολογία για κάποιον που θα επενδύσει μέσω Ελληνικής ή ξένης χρηματιστηριακής; π.χ. Υπάρχει περίπτωση η Euroxx/Alpha να προκρατάει όλους τους φόρους κ να δίνει τις απαραίτητες βεβαιώσεις, ενώ με Degiro/e-Trade να χρειάζεται να τρέχουμε μόνοι μας;

Ευχαριστώ και πάλι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Ιαν 2015 22:10 #54

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Newbie έγραψε:
... Degiro/e-Trade ...

Ανοίγει η E*Trade λογαριασμό σε μόνιμο κάτοικο Ελλάδας; Από όσους (online US brokers) έχω ρωτήσει, μόνο Interactive Brokers, optionsXpress μου απάντησαν θετικά! Αλλά πολύ χαρτούρα η όλη διαδικασία :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα