Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 22 Μαϊ 2015 22:48 #1

  • agelos2
  • Το Άβαταρ του/της agelos2
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 102
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3 (1)
ρε παιδια ξερει κανεις τι γινετε εγω πχ εχω ενα χαρτοφυλακιο εδω και 20 χρονια το οποίο τα συνεχώς αγοράζω πουλάω

τωρα θα μου πουν ποθεν εσχες για το χαρτοφυλακιο που εχω 20 χρονια θα μας τρελανουν :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 02:43 #2

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Απ οτι εχω καταλαβει μιλαμε μονο για το 2014, οχι για την 20ετια. Αρα καλεισαι να δηλωσεις τι ποσα δαπανησες το 2014 για μετοχες, ομολογα κλπ.

Στην Εθνικη παντως μου ειχανε πει πως αν κανω ενα επενδυτικο ή ασφαλιστικο προγραμμα δε θα φαινεται πουθενα, δηλαδη αυτοι δε θα δωσουν τετοια στοιχεια για διασταυρωση...
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 02:46 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
αυτοι δε θα δωσουν τετοια στοιχεια για διασταυρωση
Πως είσαι βέβαιος γι' αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 02:50 #4

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Μα δεν ειπα οτι ειμαι βεβαιος γι αυτο, ειπα τι μου ειπαν. Δηλαδη δε μου το ειπαν ετσι ακριβως, αλλα ετσι υπονοειται.

Το θεμα ειναι γιατι ζητανε να δηλωσεις τετοια ποσα. Δηλαδη κανω μια 20ετη ασφαλεια/επενδυση, ξεκιναω με 500€ το χρονο, αυτοι ζητανε να δηλωσω τα 500€, γιατι? για να τα φορολογησουν, αρα να μου φανε απο τωρα αυτα που παω να κερδισω το 2024?...
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 06:11 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
Το θεμα ειναι γιατι ζητανε να δηλωσεις τετοια ποσα.
Μα είναι απλό:
Ψάχνουν μεθόδους (και τις εφαρμόζουν στου κασίδη το κεφάλι) για "να πατάξουν τη φοροδιαφυγή".
Αν λοιπόν καταφέρουν να σουμάρουν έξοδα που έχει κάνει κάποιος μέσα σε ένα χρόνο και αυτά βγαίνουν παραπάνω από το εισόδημα που δηλώνει, τότε θα του πουν? "Που τα βρήκες? Πλήρωνε φόρο με βάση τα έξοδα".
Μέσα σ' αυτά (τα έξοδα) μπορεί να είναι:
Ασφάλιστρα, δίδακτρα σχολείων/φροντιστηρίων, τέλη κυκλοφορίας, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, Vodafone κλπ, αποπληρωμή πιστωτικών καρτών, τα πάντα όλα όσα είναι δυνατόν να ανιχνευτούν.
Σήμερα οι τράπεζες ΔΕΝ σε δίνουν (για τα ασφάλιστρα), αλλά αύριο ξέρεις αν θα ισχύει το ίδιο?
Το 2006 (και νωρίτερα) δεν υπήρχε ούτε υποψία περί του ότι οι τραπεζικές σου κινήσεις θα μπορούσαν να ανακοινώνονται στην εφορία, σήμερα τις βλέπουν από δικά τους τερματικά.

Σε γενικές γραμμές, πρέπει ΟΛΟΙ να έχουμε στο κεφάλι μας μια παραλλαγή αυτού που λένε οι αμερικάνοι μπάτσοι τη στιγμή της σύλληψης:
"Ότι καταγράφεται, μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον σου".
(Anything you say can be used against you in the court of law).
Η διαφορά μας είναι ότι οι αμερικάνοι μπάτσοι λένε και το "you have the right to remain silent", πράμα που εδώ δεν ισχύει. Αν το εφαρμόσεις, σου έρχεται το μπουγιουρντί, γιατί κατ' αρχήν, είσαι ένοχος.

Όσο για το "υπονοείται" που λες, καταλαβαίνεις και μόνος σου την αξία του.

Εδώ φίλε ισχύουν (και για το κράτος, αλλά και για μας) το: "Ότι φάμε, ότι πιούμε, κι ότι αρπάξει ο κώλος μας".
Και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει ανθρωπινή αυτή η χώρα, τουλάχιστον με τα κριτήρια αυτών που είναι "φίλοι, σύμμαχοι, δανειστές και εταίροι" μας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 07:44 #6

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Φιλε μου εσυ τωρα μιλας γενικα και καταδικαστικα για ενα γνωστο αθλιο συστημα.
Επειδη ομως πρεπει να ειμαστε και ρεαλιστες, καλουμαστε και φετος να συμπληρωσουμε μια συγκεκριμενη δηλωση, με τα δεδομενα που αυτοι εχουν διαμορφωσει.

Αν εδωσες για ενα επενδυτικο προγραμμα ενα εφαπαξ ποσο το Δεκεμβερη, ωστοσο το Γεναρη εκανες υπαναχωρηση, οπως εχεις το δικαιωμα, και το ακυρωσες τι γινεται?... Θα δηλωσεις δαπανη Χ ευρω για κατι που εχει ακυρωθει :blink:
Ή μπορει να εκανες μερικη εξαγορα και να πηρες πισω τα μισα λεφτα.
Αυτα τα σκεφτηκανε οι συντακτες της νεας δηλωσης?
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 07:57 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
Φιλε μου εσυ τωρα μιλας γενικα και καταδικαστικα για ενα γνωστο αθλιο συστημα.
Επειδη ομως πρεπει να ειμαστε και ρεαλιστες, καλουμαστε και φετος να συμπληρωσουμε μια συγκεκριμενη δηλωση, με τα δεδομενα που αυτοι εχουν διαμορφωσει.

Αν εδωσες για ενα επενδυτικο προγραμμα ενα εφαπαξ ποσο το Δεκεμβερη, ωστοσο το Γεναρη εκανες υπαναχωρηση, οπως εχεις το δικαιωμα, και το ακυρωσες τι γινεται?... Θα δηλωσεις δαπανη Χ ευρω για κατι που εχει ακυρωθει :blink:
Ή μπορει να εκανες μερικη εξαγορα και να πηρες πισω τα μισα λεφτα.
Αυτα τα σκεφτηκανε οι συντακτες της νεας δηλωσης?

Δεν είναι η πρίπτωση μου.
Δεν πληρώνω καθόλου ασφάλιστρα (πλην αυτοκινήτων).
Οι τόκοι μου δεν είναι πάνω από €10 το χρόνο.
Δεν χρησιμοποιώ κάρτες (παρά μόνο για ψιλοπράματα από το διαδίκτυο).

Γενικώς, παραμένω αφανής.
Είναι καλύτερα έτσι.

Γι' αυτό και δεν πολυ-συμμετέχω στα σχετικά νήματα εδώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 09:59 #8

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
Το ερώτημα που παραμένει αναπάντητο μέχρι τώρα είναι αν το ίδιο αρχικό ποσό επανεπενδύεται εντός της ίδιας χρήσης σε αγορά μετοχών ή άλλων αξιογράφων (κατόπιν αλλεπάλληλων αγοραπωλησιών) ποιο άραγε ποσό αποτελεί τη δηλούμενη τεκμαρτή δαπάνη; Μόνο το αρχικό ποσό που επανεπενδύεται ή το συνολικό ποσό των αγορών (άσχετα αν προέρχεται από το ίδιο πάντα ποσό που απλά επανεπενδύεται κατόπιν πώλησης της προηγούμενης κινητής αξίας) και στην 2η αυτή περίπτωση (της συνάθροισης) μπορεί άραγε να αναγραφεί ως διάθεση περιουσιακού στοιχείου η συνολική αξία των σχετικών πωλήσεων με σκοπό τη μείωση της τεκμαρτής δαπάνης;
Επίσης στους κωδικούς 743-744 οι online οδηγίες αναφέρουν: "Συμπληρώνεται το συνολικό ποσό που καταβάλατε (σε μετρητά) το 2014 για αγορά επιχειρήσεων ή σύσταση ή αύξηση του κεφαλαίου επιχειρήσεων που λειτουργούν ατομικώς ή με τη μορφή ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης ή ανώνυμης εταιρείας ή περιορισμένης ευθύνης εταιρίας ή ιδιωτικής κεφαλαιουχικής εταιρίας ή κοινωνίας ή κοινοπραξίας ή αστικής εταιρίας ή αγορά εταιρικών μερίδων και χρεογράφων γενικώς.
ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι, στην έννοια των χρεογράφων συμπεριλαμβάνονται οι ομολογίες, τα έντοκα γραμμάτια του
Ελληνικού Δημοσίου, τα ομόλογα τραπεζών, τα προθεσμιακά συμβόλαια, τα συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης, τα
συμβόλαια δικαιωμάτων προαίρεσης, τα μερίδια αμοιβαίων κεφαλαίων, οι μετοχές και γενικά προϊόντα που μπορούν
να διαπραγματεύονται στα χρηματιστήρια και στις αγορές."

Γιατί όμως αναφέρουν μόνο για "μετρητά" δηλαδή για φυσικό χρήμα, όταν ο νόμος δεν διακρίνει κάτι τέτοιο;
Θέλουν την αναγραφή μόνο των αγορών που έγιναν μετρητά κι αν όχι γιατί το αναφέρουν οι οδηγίες έτσι;
Υπάρχουν συνεπώς ερωτήματα που παραμένουν αδιευκρίνιστα και απασχολούν πολλούς φορολογούμενους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 13:10 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
akis63 έγραψε:
Γιατί όμως αναφέρουν μόνο για "μετρητά" δηλαδή για φυσικό χρήμα, όταν ο νόμος δεν διακρίνει κάτι τέτοιο;
Θέλουν την αναγραφή μόνο των αγορών που έγιναν μετρητά κι αν όχι γιατί το αναφέρουν οι οδηγίες έτσι;
Ρε Άκη, πως αλλιώς θα μπορούσαν να αγοραστούν οι αξίες αυτές? Υπάρχει τρόπος άλλος εκτός από την (με την ευρεία έννοια) καταβολή μετρητών?
Και λέω με την ευρεία, γιατί η στενή είναι να πας στον πωλητή με τα πεντακοσάρικα στο χέρι να του τα δώσεις, και μόνο αυτή.
Η ευρεία περιλαμβάνει και την μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό, και την επιταγή, και όλα. Πως αλλιώς αγοράζει κανείς αξιόγραφα δηλαδή, δίνοντας γάλα, ή μέλι, ή προβατίνες στον πωλητή?
Δικαίως όμως ρωτάς "γιατί το γράφουν έτσι".

Η εξήγηση που δίνω εγώ ειναι ότι όλα τα υπόλοιπα οικονομικά νταραβέρια που ενδιαφέρουν την εφορία τα πιάνουν πλέον. Δεν πιάνουν ΜΟΝΟ ότι κινείται σε μετρητά, cash, μαρούλι, σακκουλα με λεφτά, ξέρεις τι εννοώ.
Οπότε αυτός που "συντάσσει τις διατάξεις" με στόχο να μαζέψει λεφτά, στο μυαλό του έχει συνεχώς αυτό που τον καίει. Τον καίει αυτό που δεν μπορεί να πιάσει. Δεν μπορεί να πιάσει τα μετρητά, το cash, το μαρούλι, τη σακκούλα με τα λεφτά, τα κουτιά Pampers, αυτά δεν μπορεί. Αφού λοιπόν αυτό τον καίει, όλο γύρω απ' αυτό γυρνάει το μυαλό του, και του ξεφεύγουν και λέξεις που δεν έχουν νόημα.

Η ίδια εξήγηση πιστεύω πως έχει εφαρμογή και σ' αυτούς που έλεγξαν (μετά τον συντάκτη) τα κείμενα. Δεν το πιασαν, γιατί κι αυωνώνε το μυαλό στα έσοδα είναι.

Στην ερώτηση σου τώρα (επί της ουσίας):
Θα μπορούσες να επιλέξεις έναν από τους δυο τρόπους:
Ο ένας είναι κάνεις σούμα αγορές πωλήσεις του έτους και δηλώνεις τη διαφορά.
Ο άλλος είναι τις δηλώνεις όλες. Τις αγορές στον 743-744, και τις πωλήσεις στον άλλον (δεν τον θυμάμαι τώρα) αυτόν που λέει "από διάθεση περιουσιακών στοιχείων".

Νομίζω ότι ο δεύτερος τρόπος δεν έχει μειονεκτήματα.
Αλλά δεν είμαι και ειδικός.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα