Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 06 Αυγ 2015 17:43 #28

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
soto51 έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:
1) Ποιο ακριβώς κομμάτι του μνημονίου δεν θα τηρηθεί; Και γιατί;

2) Επίσης διαφωνώ οτι το Χ.Α. είναι μικρό πρόβλημα. Θεωρώ οτι είναι ένα παρα πολύ μεγάλο, η ενδεχόμενη καταστροφή του. Καταστροφή είναι για μένα πτώση κάτω απο 600 μονάδες.

1) Υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις στην σύναψη της συμφωνίας. Και στην κοινωνία (άλλωστε αυτές μετρήθηκαν και στο δημοψήφισμα), και στους οργανωμένους φορείς (συνδικαλιστές, αγρότες, ενώσεις κρατικοδίαιτων κλπ), και σε πολιτικούς φορείς (Ζωή, 40 βουλευτές, Χ.Α., ΚΚΕ, κλπ) και παντού.
Δεν είμαστε από τις κοινωνίες που αποδέχονται να εφαρμόσουν κάτι, αν αυτό δεν μας αρέσει.
Δεν υπάρχει (ακόμα) η δυνατότητα να επιβληθεί η εφαρμογή της συμφωνίας δια της βίας.
(Αλήθεια, που τον βρήκες τον όρο "μνημόνιο"? Αυτό καταργήθηκε, δεν το έμαθες?)
Με δεδομένες τέτοιες αντιδράσεις, η εφαρμογή των όρων της συμφωνίας (όποιος κι αν την υπογράψει) είναι θα είιναι μετά βεβαιότητας αδύνατη.
Γι' αυτό.

2) Είναι θέμα εκτίμησης το πόσο μεγάλο ή μικρό είναι ένα πρόβλημα. Επίσης, είναι θέμα σύγκρισης μεταξύ αυτού (του προβλήματος) και των υπολοίπων (προβλημάτων) που θα υπάρχουν, όταν κάνεις τη σύγκριση.
Ακόμα και σήμερα όμως, δεν νομίζω ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού πολυενδιαφέρεται για το τι γίνεται στο χρηματιστήριο. Π.χ. περισσότερο τον ενδιαφέρει (σήμερα) αν πρέπει να στήνεται με τις ώρες στην ουρά για να πάρει €60 απ' την τράπεζα, απ' το αν ο ΓΔ του ΧΑΑ πήγε +15% ή -15%. Οι περισσότεροι ούτε καν ξέρουν τι είναι αυτό.
Εσύ (που προφανώς ξέρεις), μπορείς να αξιολογείς τα προβλήματα σύμφωνα με τις δικές σου εκτιμήσεις - και καλά κάνεις. Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι αυτή είναι και η γενικώς επικρατούσα αξιολόγηση των προβλημάτων.

1)Eγώ δεν σου έλεγα οτι αυτό το πράγμα δεν βγαίνει; Οχι για τους λόγους που λες εσύ(χωρίς να τα θεωρώ παράλογα όσα λες), για τους κλασικούς οικονομικούς που έγραφα και σε τι διαφωνούσες ακριβώς;
Εσυ λες δεν βγαίνει για τους δικούς σου, εγω για τους δικούς μου λόγους. Που διαφωνούσες;
Και γιατί ψήφισες ΝΑΙ τότε φίλε; Γιατι δεν καταψήφισες τότε αυτό το πρόγραμμα που και εσύ βλέπεις οτι δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε;

2) Οχι μόνο για εμάς, κυρίως για τις επιχειρήσεις που χρηματοδoτούνται απο εκεί. Οταν κλείσει η χρηματοδότηση απο εκεί θα υπάρξουν αλυσιδωτές αντιδράσεις που πολύ φοβάμαι. Ακόμα και....GREXIT.
Τελευταία διόρθωση: 06 Αυγ 2015 17:51 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 06 Αυγ 2015 17:53 #29

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Optimus (optimus) έγραψε:
1) Και γιατί ψήφισες ΝΑΙ τότε φίλε;

2) Γιατι δεν καταψήφισες τότε αυτό το πρόγραμμα που και εσύ βλέπεις οτι δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε;

1) Το γιατί ψήφισα "ναι" το εξήγησα τότε. Σε κάποιον (δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ αυτός) που με ρώτησε. Και το εξήγησα δημοσίως, στο φορουμ που το βλέπουν όλοι. Ψάξε και βρες την εξήγηση μου.

2) Αυτά που έγραψα εδώ πιο πάνω δεν συνοψίζονται στο "δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε". Συνοψίζονται στο "δε θέλουμε να εφαρμόσουμε".
Εν πάσει περιπτώσει, για να σου απαντήσω στο (2), δεν βλέπω ποια άλλη λύση (εκτός απ' αυτό το πρόγραμμα) υπάρχει διαθέσιμη για το πρόβλημα που έχουμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 06 Αυγ 2015 18:43 #30

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Εγώ βλέπω οτι τώρα που καταλάγιασε η σκόνη απο τον πόλεμο άρχισες να βλέπεις λίγο πιο καθαρά. είτε γιατι δεν μπορούμε είτε γιατι δεν θέλουμε είτε και για τα 2(το πιθανότερο) δεν μπορεί να τηρηθεί το μνημόνιο και να εκτελεστεί.

Υπογράψαμε λοιπόν κάτι που δεν θα βγει.(εδω συμφωνούμε) Και το θεωρείς αυτό μια "λύση";;;
Αφου δεν θα βγει(είτε για τους δικούς μου είτε για τους δικούς σου λόγους δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα κρατάω)

Οι λύσεις είναι 2 λοιπόν. Είτε θα μας δώσουν κάτι να βγαίνει, στην πορεία, βλέποντας οτι αυτό δεν εφαρμόζεται. (δύσκολο το βλέπω αυτό αλλα δεν ξέρεις)

Όχι να φύγεις μόνος σου, αλλα να προετοιμάζεσαι παράλληλα...για το salto mortale :lol: (αυτά που κοροϊδεύεις δηλαδή)

χρόνια πολλά για την γιορτή σου
Τελευταία διόρθωση: 06 Αυγ 2015 18:55 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 06 Αυγ 2015 18:49 #31

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ τη συμφωνία.
Το πρόβλημα μας θα είναι ότι η συμφωνία (από πλευράς μας) δεν θα τηρηθεί.

Καταλάβαίνεις ότι τότε (και αφού αυτό γίνει σαφές και ίσως και επίσημο) το χρηματιστήριο θα είναι το εκατόν εικοστό πέμπτο πρόβλημα μας, αξιολογώντας τη σοβαρότητα ενός εκάστου των προβλημάτων που θα ανακύψουν.

Χρόνια πολλά, κατ' αρχήν, επι τη ονομαστική σου εορτή..

Βλεπω, ακομη κ σημερα, δεν αφήνεις το tsig..


Λοιπόν, έχω γραψει κ εγώ πολλές φορές οτι η συμφωνία δεν θα τηρηθει, για πολλούς λόγους κ συμφωνώ με τις απόψεις σου..

Σχετικά με το χρηματιστήριο τώρα..

Όσο κ αν φαίνεται περίεργο, είναι ενας δείκτης το πόσο καλά ή πόσο άσχημα πάει η οικονομία μας.
Κοινώς, είναι η "βιτρίνα" της χώρας μας προς τους ξένους..

Αν βλέπουν οτι ανεβαίνει το ΧΑ, ίσως αγοράσουν τα ομόλογά μας, ίσως επενδύσουν ξένες εταιρίες εδώ κ.ο.κ..

Πολυ απλά κ χοντρα..
Έτσι το αντιλαμβάνομαι...

Άλλωστε κ για τις τράπεζες δεν διαμαρτυρόταν κάποτε ο κόσμος;
Δεν τις έλεγε οτι ήταν ληστές, τοκογλύφοι, φονιάδες κ τόσα άλλα;

Και έλεγαν, ας κλείσουν οι τράπεζες, δεν μας ενδιαφέρει, εμείς καταθέσεις δεν έχουμε...

Ως ένα βαθμό, ίσως να είχαν δίκιο..

Κοίτα όμως τι έγινε...

Όντως έκλεισαν οι τράπεζες κ οι πιο φτωχοί, αυτοί που τις έβριζαν, στριμώχνονταν στον ήλιο, στα ΑΤΜ για το καθημερινό πενηντάρικο..
Παρέλυσαν τα πάντα κ οι συνταξιούχοι λιποθυμούσαν έξω απο τα υποκαταστήματα..

Όλοι αυτοί που, 3 μέρες πριν τα c.c στήριζαν ολόψυχα τον τσίπρα..

Δεν λέω οτι είναι το ίδιο με το αν κλείσει το ΧΑ..
Πάντως, τα αποτελέσματα αυτής της διαρκούς ύφεσης, γρήγορα θα φανούν κ σε κοινωνικές ομάδες που ως τώρα στήριζαν τον συριζα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 06 Αυγ 2015 18:50 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 06 Αυγ 2015 19:34 #32

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:
Και γιατί ψήφισες ΝΑΙ τότε φίλε; Γιατι δεν καταψήφισες τότε αυτό το πρόγραμμα που και εσύ βλέπεις οτι δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε;

Εγώ πάντως, ψήφισα ΝΑΙ, με την ελπίδα μήπως φύγει αυτή η κυβέρνηση που μόνο κακό κανει.
Δεν έχω τίποτε με τα στελέχη του συριζα, ούτε καν ξέρω κανέναν προσωπικά.
Θεωρώ όμως οτι είναι σε λάθος δρόμο...

Λάθος πολιτικό δρόμο..

Τα έχω ξαναγράψει αυτά, δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός..
Αυτοί που ψήφισαν ΟΧΙ, απέρριψαν μια πρόταση των δανειστών, που απαιτούσε απο τον ελληνικό λαό να ζοριστεί με μέτρα ύψους 8 δις..
Σωστή, θεωρητικά, σκέψη...

Άρα, με το ΟΧΙ, θα τρόμαζαν οι δανειστές κ θα μας έκαναν καλύτερη συμφωνία....ας πούμε 5 ή 6 δις...

Τελικά, μάλλον πάμε για μέτρα, περίπου 13 δις....και βλέπουμε...

Λες, εγώ, που ψήφισα ΝΑΙ, να είμαι προδότης, ανθέλληνας, να μου αρέσουν οι φόροι, οι κλειστές τράπεζες, να γουστάρω μέρκελ κ σόϊμπλε, να ανεβαίνει η αδρεναλίνη μου με την καταστροφή της χώρας μου, ή να ευχαριστιέμαι με την ολοένα κ πιο μεγάλη καθημερινή ανασφάλεια που ζω;

Ή μηπως ειμαι κομματόσκυλο κ δεν το ξέρω;
Εγώ, που ποτέ δεν ζήτησα τίποτε απο κανέναν βουλευτή, οποιουδήποτε κόμματος, ούτε καν μετάθεση στο στρατό;

Απλά βλέπω, οτι δεν υπάρχει άλλη λύση, πέραν αυτής της συμφωνίας.....για την ώρα..

Μήπως θέλουμε λαφαζάνη κ τους φίλους του;
Μήπως θέλουμε δραχμή κ να τρώμε τη σκυλοτροφή του μαδούρο;


Μόνοι μας θα σωθούμε..
Να πσρουμε τώρα αυτά που μας δινουν κ να διορθώσουμε τις χρόνιες αδικίες της ελληνικής κοινωνίας.
Όχι με μιας...
Σταδιακά..

Αλλα, ας κάνουμε μια αρχή, ρε πούστη...!!

Κ τότε, δεν θα έχουμε( και τόσο) ανάγκη τους " θεσμούς", την τρόϊκα, ή το " κουαρτετο", όπως, εσχάτως, αποκαλούνται οι εκπρόσωποι των δανειστών...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 06 Αυγ 2015 19:35 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 06 Αυγ 2015 19:41 #33

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Σώτο, βγάλε καμια φωτο απο το σημερινό γλεντι που θα κάνεις..
Ξέρεις, τις σούβλες, τα κοκορέτσια, τις μπύρες, τα γουρουνόπουλα κλπ, κλπ..

Θέλω να δω " Λιτό Βίο" ρε παιδί μου!!! :lol: :lol:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 07 Αυγ 2015 01:17 #34

  • gasino
  • Το Άβαταρ του/της gasino
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ρε παιδιά, ανοίξαμε μια κουβέντα για το χρηματιστήριο και εδώ με αυτά που γράφουμε θα πέσει η κυβέρνηση... :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 07 Αυγ 2015 01:28 #35

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Και με ΝΑΙ και με ΟΧΙ, η φοροδιαφυγη δεν συμμαζευεται...
Τι μετρα και τι προγραμμα λετε? Εδω μιλαμε για πολλαααααα λεφτα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 07 Αυγ 2015 07:32 #36

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Σώτο, βγάλε καμια φωτο απο το σημερινό γλεντι που θα κάνεις.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα