Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 07 Αυγ 2015 13:04 #37

  • agelos2
  • Το Άβαταρ του/της agelos2
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 102
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3 (1)
gasino έγραψε:
soto51 έγραψε:
FLYER έγραψε:
ξαναλεω...
Εθνικη Τραπεζα με 0,45 ευρώ ειναι τσαμπα πραμα or what ??
Κι' εγώ ξαναλέω:
Μηπως το 0,06 είναι πιο τσάμπα από το 0,45?


Ένας γνωστός το 1999 με την άνοδο του χρηματιστηρίου και τη μετοχή της Εθνικής στις 10.000 δρχ (30 ευρώ) μας είχε πει το εξής.
Του είχαν προτείνει να πουλήσει το σπίτι του και να αγοράσει Εθνική αν πέσει κάτω από 10.000 δρχ. Ευτυχώς δεν το έκανε...
Σήμερα η Εθνική έχει 0,45 ευρώ (150 δραχμές).

Δυστυχώς όσοι έχουν σήμερα τραπεζικές μετοχές είναι χαμένοι και εγκλωβισμένοι...
Οι ξένοι ξεπουλάνε όσο όσο και σπρώχνουν τις τράπεζες στην κόλαση...

κανεις λαθος δεν ειναι η ετε 150 δρχ αλλα 15 δρχ ειχε προηγηθη R/S 10μετχ εγιναν μια δηλαδη μηδενισμος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 07 Αυγ 2015 20:46 #38

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
gasino έγραψε:
Ρε παιδιά, ανοίξαμε μια κουβέντα για το χρηματιστήριο και εδώ με αυτά που γράφουμε θα πέσει η κυβέρνηση... :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Ο kampos τα κάνει αυτά όχι εγώ. Το δηλώνει ανοιχτά ποια... :lol:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 07 Αυγ 2015 22:43 #39

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:
Ο kampos τα κάνει αυτά όχι εγώ. Το δηλώνει ανοιχτά ποια... :lol:

Εννοείς "το δηλώνω ανοιχτά ποιά" ή
πια";
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 08 Αυγ 2015 18:02 #40

  • doseXrimaLeo
  • Το Άβαταρ του/της doseXrimaLeo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Δηλαδή αν θέλει κάποιος να αγοράσει μετοχές πρέπει να πάει να καταθέσει σε γκισε σε νέο λογαριασμο Ελληνικής Τράπεζας. (το εγραψε ο Παναγιωτης εδω). Σε αυτόν τον λογαριασμό δεν θα μπορείς να μεταφέρεις χρήματα απο ήδη υπάρχοντες λογαριασμούς εσωτερικού μιας και αυτό τωρα επιτρεπεται;

Σε ολα τα ebanking των τραπεζών που εχω εχω δει την επιλογη χρηματιστήριο αλλα δεν ειναι ενεργοποιημένη.
Μπορώ να την ενεργοποιησω σε όλες τις τράπεζες η μονο σε μια; Και τι κόστος εχει αυτο δηλαδη σε αλλη τράπεζα μπορει να αγοράζω μετοχές με μεγαλύτερη προμήθεια απο μια αλλη;

Τα ρωταω γιατι σκεφτηκα αν γινεται να αγορασω μετοχες και τις χαρισω σε εναν συγγενη μου που ειναι στο εξωτερικο
Εχω ακουσει σε διαθηκες οτι αφηνουν μετοχες μπορει να γινει εν ζωη κατι τετοιο;
Αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι (1) αν μπορω να μεταφερω εσωτερικα μεγαλο ποσο στον λογαριασμο τραπεζας του χρηματιστηριου (2) αγορασω μετοχες (3) τις μεταβιβασω νομικα σε εναν συγγενη μου με ξενο λογαριασμο αν μπορει αυτος να παρει τα λεφτα που είναι εδω δεσμευμενα μιας και πλεον δεν μιλαμε για λεφτα αλλα για χαρτια μετοχων που μπορουν να μεταβιβαστουν και μετα να εξαργυρωθουν απο αυτον σε λογαριασμο του.

Μπορει να γινει κατι τετοιο;

Ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 09 Αυγ 2015 02:08 #41

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
doseXrimaLeo έγραψε:
Δηλαδή αν θέλει κάποιος να αγοράσει μετοχές πρέπει να πάει να καταθέσει σε γκισε σε νέο λογαριασμο Ελληνικής Τράπεζας. (το εγραψε ο Παναγιωτης εδω). Σε αυτόν τον λογαριασμό δεν θα μπορείς να μεταφέρεις χρήματα απο ήδη υπάρχοντες λογαριασμούς εσωτερικού μιας και αυτό τωρα επιτρεπεται;

Σε ολα τα ebanking των τραπεζών που εχω εχω δει την επιλογη χρηματιστήριο αλλα δεν ειναι ενεργοποιημένη.
Μπορώ να την ενεργοποιησω σε όλες τις τράπεζες η μονο σε μια; Και τι κόστος εχει αυτο δηλαδη σε αλλη τράπεζα μπορει να αγοράζω μετοχές με μεγαλύτερη προμήθεια απο μια αλλη;

Τα ρωταω γιατι σκεφτηκα αν γινεται να αγορασω μετοχες και τις χαρισω σε εναν συγγενη μου που ειναι στο εξωτερικο
Εχω ακουσει σε διαθηκες οτι αφηνουν μετοχες μπορει να γινει εν ζωη κατι τετοιο;
Αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι (1) αν μπορω να μεταφερω εσωτερικα μεγαλο ποσο στον λογαριασμο τραπεζας του χρηματιστηριου (2) αγορασω μετοχες (3) τις μεταβιβασω νομικα σε εναν συγγενη μου με ξενο λογαριασμο αν μπορει αυτος να παρει τα λεφτα που είναι εδω δεσμευμενα μιας και πλεον δεν μιλαμε για λεφτα αλλα για χαρτια μετοχων που μπορουν να μεταβιβαστουν και μετα να εξαργυρωθουν απο αυτον σε λογαριασμο του.

Μπορει να γινει κατι τετοιο;

Ευχαριστω.

Στο νέο λογαριασμό, αποκλειστικά για χρηματιστηριακές συναλλαγές, καταθέτεις χρήματα, απο το εξωτερικό ή απο το στρώμα.

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ήδη εγκλωβισμένα κεφάλαιά σου για τίποτε άλλο απο αυτά που φανταζεσαι..

Συγνώμη που το λέω, αλλα αν θέλεις να κάνεις δώρο σε συγγενή σου, δώρισέ του ότι άλλο θες, εκτός απο μετοχές του ΧΑ..

Αυτές είναι μόνο για βραχυπρόθεσμα κέρδη και αν...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": doseXrimaLeo, maria (mb361)

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 09 Αυγ 2015 02:54 #42

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
μετοχές του ΧΑ..

μόνο για βραχυπρόθεσμα κέρδη και αν...

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 09 Αυγ 2015 19:56 #43

  • doseXrimaLeo
  • Το Άβαταρ του/της doseXrimaLeo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
doseXrimaLeo έγραψε:
Τα ρωταω γιατι σκεφτηκα αν γινεται να αγορασω μετοχες και τις χαρισω σε εναν συγγενη μου που ειναι στο εξωτερικο
Εχω ακουσει σε διαθηκες οτι αφηνουν μετοχες μπορει να γινει εν ζωη κατι τετοιο;
Αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι (1) αν μπορω να μεταφερω εσωτερικα μεγαλο ποσο στον λογαριασμο τραπεζας του χρηματιστηριου (2) αγορασω μετοχες (3) τις μεταβιβασω νομικα σε εναν συγγενη μου με ξενο λογαριασμο αν μπορει αυτος να παρει τα λεφτα που είναι εδω δεσμευμενα μιας και πλεον δεν μιλαμε για λεφτα αλλα για χαρτια μετοχων που μπορουν να μεταβιβαστουν και μετα να εξαργυρωθουν απο αυτον σε λογαριασμο του.

Μπορει να γινει κατι τετοιο;

Ευχαριστω.

Στο νέο λογαριασμό, αποκλειστικά για χρηματιστηριακές συναλλαγές, καταθέτεις χρήματα, απο το εξωτερικό ή απο το στρώμα.

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ήδη εγκλωβισμένα κεφάλαιά σου για τίποτε άλλο απο αυτά που φανταζεσαι..

Συγνώμη που το λέω, αλλα αν θέλεις να κάνεις δώρο σε συγγενή σου, δώρισέ του ότι άλλο θες, εκτός απο μετοχές του ΧΑ..

Αυτές είναι μόνο για βραχυπρόθεσμα κέρδη και αν...


Ευχαριστω για την απαντηση.

Το σκεπτικο δεν ηταν να χαρισω αλλα να γινει η παρακατω διαδικασια:
Χρηματα εντος Ελλαδας – Μετοχες Δικες μου – Μετοχες Συγγενη μου - Χρηματα εκτος Ελλαδας

Αλλα δεν γινεται…. οπως φαινεται

Επισης ειπες οτι το εκανες με Πειραιως μια μετοχη ποσο συν προμηθεια εχει οταν την αγοραζεις και οταν την πουλας;
Τελευταία διόρθωση: 09 Αυγ 2015 19:58 από doseXrimaLeo.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 10 Αυγ 2015 00:03 #44

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
doseXrimaLeo έγραψε:
Το σκεπτικο:
Χρηματα εντος Ελλαδας – Μετοχες Δικες μου – Μετοχες Συγγενη μου - Χρηματα εκτος Ελλαδας

Ρε κάτι πονηρούς που έχουμε εδώ και δεν μας φαινόταν!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλωβισμός μικροεπενδυτών στο ΧΑΑ 10 Αυγ 2015 04:06 #45

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
doseXrimaLeo έγραψε:

Το σκεπτικο δεν ηταν να χαρισω αλλα να γινει η παρακατω διαδικασια:
Χρηματα εντος Ελλαδας – Μετοχες Δικες μου – Μετοχες Συγγενη μου - Χρηματα εκτος Ελλαδας

Αλλα δεν γινεται…. οπως φαινεται

Επισης ειπες οτι το εκανες με Πειραιως μια μετοχη ποσο συν προμηθεια εχει οταν την αγοραζεις και οταν την πουλας;

Η Πειραιώς σου ζητάει εφάπαξ 10€, μόνο για να σου "ανοίξει "την επιλογή για το χρηματιστήριο.

Απο εκεί κ πέρα είναι πανεύκολο να αγοράς κ να πουλάς μετοχές.

Σε λίγες μέρες θα σου'ρθει στο σπίτι απο την Πειραιώς ΑΕΔΑΚ ένας φάκελος κ μια αναλυτική κατασταση με τις μετοχές σου, αλλα κ την αξία τους, την μέρα που τις αγόρασες.

Μπαίνοντας στη winbank κ πατώντας " επενδύσεις", θα σου δείχνει καθε μέρα, πόσο αξίζουν συνολικά οι μετοχές σου..
Ενημερώνεται αυτόματα, ανάλογα με την πορεία τους, σε καθε κλείσιμο.

Τις χρεώσεις είναι εύκολο να τις δεις.
Είναι υψηλές πάντως..

Δεν ξέρω αν μπορείς να μεταβιβάσεις μετοχέςνσε συγγενείς.
Για μη εισηγμένες, ξέρω οτι γίνεται πάντως..
Καλή επιτυχία..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 10 Αυγ 2015 04:20 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα