Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αυθαίρετες χρεώσεις ALPHA FINANCE

Αυθαίρετες χρεώσεις ALPHA FINANCE 21 Ιαν 2011 12:48 #1

  • dmk (dhmk)
  • Το Άβαταρ του/της dmk (dhmk)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ο χειριστής του χαρτοφυλακίου μου για πάνω από 10 χρόνια είναι η ως άνω εταιρία, θυγατρική της ALPHA BANK. Μόλις έλαβα περιοδική επιστολή με την "συνοπτική θέση" και ανακάλυψα μια πολύ περίεργη χρέωση 7.38 ευρώ με την αιτιολογία "ΤΙΜΟΛ.ΕΚΚ.ΠΡΟΜ.ΔΙΑΤ" που παρέπεμπε σε ανάλογου τίτλου χρεώσεις του Χρηματιστηρίου Αθηνών ("ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ"). Θα μπορούσε να υποθέσει κάποιος ότι είναι χρέωση του XA. Βέβαια από τότε που επιβλήθηκαν κάποιες χρεώσεις από το ΧΑ αυτές ήταν μικροποσά και ένα πάγιο 3 ευρώ κατ'έτος που τώρα πια (από 7/2010) πρέπει το χαρτοφυλάκιο να έχει αξία πάνω από 15.000 για να επιβληθεί.

Πήρα τηλέφωνο για να μου δωθούν εξηγήσεις και τι ανακάλυψα; Ότι με τίτλους δήθεν των χρεώσεων του ΧΑ η ALPHA FINANCE έχει επιβάλλει από το 2010 δικές της χρεώσεις. Ουσιαστικά πλέον αφού με την τεράστια πτώση της αξίας των μετοχών το χαρτοφυλάκιο μου εδω και τουλάχιστον ένα εξάμηνο αξίζει κάτω από 15.000, δεν υπάρχουν πλέον χρεώσεις από ΧΑ. Αλλά εδώ έρχονται οι λαθροχείρες της ALPHA FINANCE και με παραπλανητικές αιτιολογίες επιβάλλει τις δικές της χρεώσεις. Το ΧΑ μειώνει ή καταργεί χρεώσεις και η ALPHA FINANCE τις... αντικαθιστά με δικές της!

Τους ρώτησα πότε με είχαν ενημερώσεις για αυτήν την χρέωση και μου απάντησαν ότι μου είχαν στείλει επιστολή. Δεν είχα αντιληφθεί ουδέποτε μια τέτοια χρέωση αλλά βρήκα στον υπολογιστή μου ένα pdf με τις χρεώσεις της AF με ημερομηνία 7/2010. Αλλά στο συγκεκριμένο έντυπο δεν αναφέρεται πουθενά ότι επιβάλλουν μια δική τους χρέωση για πρώτη φορά. Αντίθετα στην ίδια κατηγορία που αναφέρουν τις χρεώσεις του ΧΑ υπάρχει και μια παράγραφος με τίτλο "Ελάχιστο Ετήσιο Κόστος Τηρήσεως Λογαριασμού" όπου καθορίζουν ότι αυτό το "ελάχιστο" είναι 10 ευρώ και όπως διαπίστωσα, αφαιρούν από αυτό ότι χρεώσεις επιβάλλει το ΧΑ (καθώς μου χρέωσαν στις 31/12/2010 7.38 ευρώ και όχι 10) και το υπόλοιπο το βάζουν στη δική τους τσέπη! Κάπως σαν ΧΑ και αυτοί.

Πραγματικά όλη αυτή η παραπλανητική μεθοδολογία εντυπωσιάζει. Με λίγα λόγια η παραπάνω εταιρία με χρεώνει τουλάχιστον 10 ευρώ τον χρόνο απλά και μόνο επειδή είναι ο χειριστής μου. Είτε πραγματοποιήσω συναλλαγές (όπου φυσικά έχει τις χρεώσεις της) είτε όχι. Γιατί έτσι της κάπνισε. Και δεν μου το λέει καθαρά καν. Το κρύβει πίσω από τις χρεώσεις του ΧΑ οι οποίες είναι μηδενικές πλέον καθώς το χαρτοφυλάκιό μου θα είναι αξίας κάτω από τις 15.000 στο εξής και με τάση να μειωθεί μάλιστα.

Ελληνική τραπεζική κουτοπονηριά.

Είμαι στην διαδικασία διερεύνησης αλλαγής χειριστή, που να μου δίνει την δυνατότητα on-line συναλλαγών με το ΧΑ και που να μην έχει χρεώσεις... παραπλανητικής μεθοδολογίας όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση. Π.χ. στην Εθνική.

Βασικά θεωρώ αυτές τις χρεώσεις παράνομες. Μια χρηματιστηριακή εταιρία επειδή έχει πρόχειρο τον λογαριασμό μου, αποφασίζει να του βάλει χέρι χωρίς καμιά απολύτως εξουσιοδότηση. Και μάλιστα χωρίς να το λέει καθαρά.

Τι άποψη έχετε με τα παραπάνω και τι εμπειρία από αλλους χειριστές, π.χ. της Εθνικής Τράπεζας;
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιαν 2011 13:36 από dmk (dhmk).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθαίρετες χρεώσεις ALPHA FINANCE 21 Ιαν 2011 13:28 #2

  • bmwdakias (tsaros)
  • Το Άβαταρ του/της bmwdakias (tsaros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 95
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0 (2)
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ 31/12/2010 ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ALPHA BANK.
ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΧΡΕΩΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΚΑΘ΄ΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΕΤΗΣΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΟΥ ΜΕΤΟΧΩΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΥΡΩ.
ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΤΗΡΩ ΚΙ΄ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΟΔΟΣ ΣΕ ΕΤΗΣΙΑ ΒΑΣΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΟ ΜΕΤΟΧΩΝ, ΕΔΩΣΑ ΕΝΤΟΛΗ ΚΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ ALPHA FINANCE ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗ ΑΝΕΞΟΔΑ.
ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΤΗΣ ALPHA ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ.
ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ Χ.Α.Α.ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ALPHA FINANCE KAI OTI ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ ΜΕΤΟΧΩΝ.
ΑΚΟΜΑ ΚΙ΄ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Ή ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ tsig
Μ΄ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΆΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΕΠΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝΙΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ALPHA FINANCE.
ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιαν 2011 13:34 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Μείωση μεγέθους γραμμάτων
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθαίρετες χρεώσεις ALPHA FINANCE 21 Ιαν 2011 14:24 #3

  • dmk (dhmk)
  • Το Άβαταρ του/της dmk (dhmk)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Δοκιμάζουν τα νεύρα και την ανοχή των πελατών τους και ότι πιάσουν. Κουστουμάτοι μεν αλλά με νοοτροπία... πεζοδρομίου - για να το πω με ήπιο τρόπο . Ουδέποτε τους εξουσιοδότησα να χρεώσουν τον λογαριασμό μου για οτιδήποτε άλλο εκτός από τις προμήθειες κατά τις συναλλαγές. Αλλά αισθάνθηκαν το ελεύθερο να του βάλουν χέρι. Και γιατί να μην με χρεώσουν και 1000 ευρώ; Πολύ αργά θα το καταλάβαινα, όπως φρόντισαν ήδη με τις παραπλανητικές "ενημερώσεις" τους - και όποιος τις κατάλαβε, τις... κατάλαβε. Όταν θα γινόταν η χρέωση, φυσικά.

Η ενέργειά τους, με όλη την θρασσύτητά που την χαρακτηρίζει (άμα θέλεις κάτι απλά.. άρπαχτο!), που δεν ξέρω που βασίζεται, είναι παράνομη. Το σκέφτομαι να απευθυνθώ στις ανεξάρτητες αρχές πέρα από την δημοσιότητα που πρέπει να πάρει το θέμα και φυσικά την αλλαγή, τελικά, χειριστή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθαίρετες χρεώσεις ALPHA FINANCE 23 Ιαν 2011 11:49 #4

  • NONTIS (Sserakis)
  • Το Άβαταρ του/της NONTIS (Sserakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Απαραδεκτο αυτο που συμβαινει, προτεινω πρωην Π@Κ και τωρα www.npkonline.gr ανηκει πλεον στην ΕΘΝΙΚΗ.
Διατηρω λογαριασμο on line direct χωρις margin και εχω την ησυχια μου, εννοειται χωρις τις ανωτερω χρεωσεις.
Επιμενω στην πρωην Π@Κ και οχι στη πρωην εθνικη χρηματιστηριακη που παραμενει ξεχωριστο θεμα, εννοω οτι αγνοω τις εκει χρεωσεις.
Μπαινεις στο site www.npkonline.gr και εχεις οτι πληροφορια θελεις.
Το συστηνω .
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2011 11:49 από NONTIS (Sserakis).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα