Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Περί ...μετοχών ο λόγος!

Περί ...μετοχών ο λόγος! 09 Απρ 2020 14:47 #64

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
για να κινησω λιγο το νημα μπας και γραφτει κανενα ενδιαφερον νεο μιας και δεν ειμαι συνεχεια πανω απο οικονομικες αναλυσεις, να κανω ενα update για το Βuffet που εγραψα σε προηγουμενο σχολιο οτι τελικα πουλησε τις μετοχες της Delta αεροπορικης, αν και ειχε τονισει σε προ ημερων συνεντευξη οτι δεν θα προβει σε τετοια ενεργεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Περί ...μετοχών ο λόγος! 09 Απρ 2020 15:00 #65

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
pka έγραψε:
για να κινησω λιγο το νημα μπας και γραφτει κανενα ενδιαφερον νεο μιας και δεν ειμαι συνεχεια πανω απο οικονομικες αναλυσεις, να κανω ενα update για το Βuffet που εγραψα σε προηγουμενο σχολιο οτι τελικα πουλησε τις μετοχες της Delta αεροπορικης, αν και ειχε τονισει σε προ ημερων συνεντευξη οτι δεν θα προβει σε τετοια ενεργεια.

Αυτός καλά έκανε, γιατί μάλλον κάτι ξέρει παραπάνω από όλους.
Το θέμα είναι εμείς τι θα κάνουμε με την Aegean.
Αγοράζουμε τώρα ή ακόμη αναμονή;
Γιατί σήμερα, με το άνοιγμα είχε περάσει τα 5€...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 09 Απρ 2020 22:00 #66

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
pka έγραψε:
για να κινησω λιγο το νημα μπας και γραφτει κανενα ενδιαφερον νεο μιας και δεν ειμαι συνεχεια πανω απο οικονομικες αναλυσεις, να κανω ενα update για το Βuffet που εγραψα σε προηγουμενο σχολιο οτι τελικα πουλησε τις μετοχες της Delta αεροπορικης, αν και ειχε τονισει σε προ ημερων συνεντευξη οτι δεν θα προβει σε τετοια ενεργεια.
Γνωμη μου παντως οτι χανεις το χρονο σου παρακολουθωντας τετοια νεα. Απο την αλλη, κλεισμενοι σπιτι ολη μερα, παιρναει κι η ωρα. Προσωπικα δεν εχω καποιο νεο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 21 Απρ 2020 21:56 #67

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
www.bbc.com/news/amp/business-52367052

-37usd το βαρέλι!
Ζούμε μεγάλες στιγμές
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 08 Μαϊ 2020 15:40 #68

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
https://www.capital.gr/forbes/3447019/anisuxitikes-oi-epiptoseis-tis-ufesis-pou-prokalei-o-koronoios-stin-amerikaniki-oikonomia
Παντου λενε οτι η υφεση θα αγγιξει πρωτοφανη ποσοστα.

απο την αλλη , ο S&P500 ειναι στα μισα την ανακαμψης


και ο nasdaq ανεκαμψε εντελως https://www.capital.gr/agores/3451801/wall-esbise-tis-apoleies-tou-gia-to-2020-o-nasdaq-kerdi-kai-gia-dow-s-p-500
Μονο αερογραμμες-τουρισμος βυθιζονται.
Κατι δεν καταλαβαινω καλα...

Η aegean απ' οτι φαινεται εχει λιπος να καψει, καθως μπορει να ακυρωσει καποιες απο τις παραγγελιες αεροσκαφων που θα παραδιδονταν τα επομενα χρονια..
Η θέση σε χειμέρια νάρκη των αεροσκαφών κοστίζει, κάθε μήνα, στην Aegean από 32 έως 34 εκατ. ευρώ, με το ύψος των διαθεσίμων -αρχές Μαρτίου- να διαμορφώνεται σε περίπου 500 εκατ. ευρώ.
https://www.capital.gr/epixeiriseis/3451202/i-krisi-roufaei-tis-aeroporikes-i-periptosi-tis-aegean

Επισης, αν βαλεις και την αυξησεις στις τιμες των εισητηριων μια χαρα θα ειναι τα εσοδα.
Όπως εκτιμούν πολλοί Έλληνες και ξένοι αναλυτές, το ποσοστό πληρότητας των πτήσεων θα αποτελέσει ένα καθοριστικό σημείο για την βιωσιμότητα της Aegean. Με τα σημερινά δεδομένα οι αεροπορικές εταιρείες με το μέγεθος και το πτητικό έργο της Aegean χρειάζονται πληρότητα τουλάχιστον 60% των θέσεων ανά πτήση, για να είναι οριακά κερδοφόρα η λειτουργία τους. Αν η Aegean εφαρμόσει τον χαλαρό κανόνα του κενού μεσαίου καθίσματος, θα πετάει με μέγιστη πληρότητα 66,7% σύμφωνα με τους ειδικούς.
https://emea.gr/news/594070/aegean-antistrofi-metrisi-tin-anakoinosi-schedioy-sotirias
Τελευταία διόρθωση: 08 Μαϊ 2020 15:44 από pka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 08 Μαϊ 2020 19:26 #69

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Παντως εγω ειχα προγραμματισει να ταξιδεψω φετος το καλοκαιρι και πλεον, δεν παιζει.
Εσυ αναφερεις οτι θα αυξησουν τις τιμες και θα ρεφαρουν...απο τη μερια μου, και τσαμπα να μου τα δωσουν τα εισητηρια, δεν πεταω φετος. :(

Στα λοιπα, αφου ολοι βρισκονται σπιτι, λογικο οι εταιρειες τεχνολογιας (NASDAQ) να τα πηγαινουν ΟΚ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 08 Μαϊ 2020 20:10 #70

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
CV έγραψε:
Παντως εγω ειχα προγραμματισει να ταξιδεψω φετος το καλοκαιρι και πλεον, δεν παιζει.
Εσυ αναφερεις οτι θα αυξησουν τις τιμες και θα ρεφαρουν...απο τη μερια μου, και τσαμπα να μου τα δωσουν τα εισητηρια, δεν πεταω φετος. :(
Εγω δεν λεω τιποτα, αυτο που ειπαν οι ιδιοι μεταφραζω. Θεωρω φυσικο επακολουθο τις αυξησεις των τιμων καθως ο περιορισμος των θεσεων και η αναβολη επαγγελματικων ταξιδιων θα περιορισουν αρκετα τη διαθεσιμοτητα (στο επαγγελματικο ταξιδι δεν ενδιαφερει η τιμη).
Αυτο που συμπεραινω ειναι οτι με καποιες απολυσεις που εχει εξαγγειλει αλλα και το κομποδεμα που εχει, δεν βρισκεται στην ιδια μοιρα με τις αεροπορικες του εξωτερικου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 13 Μαϊ 2020 05:57 #71

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Βασιλάκης-Aegean: Μέσα σε ένα μήνα πήγαμε απ' το ρετιρέ στο υπόγειο - Έως τρία χρόνια για επιστροφή στα προ κρίσης επίπεδα
www.lifo.gr/now/economy/280696/vasilakis...a-pro-krisis-epipeda

Ο Μπάφετ εγκαταλείπει τις αεροπορικές εταιρείες – Πούλησε όλες τις μετοχές
www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/bu...e-oles-tis-metoches/

ΙΑΤΑ: Η εναέρια κυκλοφορία δεν θα επανέλθει πλήρως πριν το 2023
www.lifo.gr/now/world/282241/iata-i-enae...aton-kata-tin-afiksi
Τελευταία διόρθωση: 14 Μαϊ 2020 05:38 από γιώργης (yorgi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ...μετοχών ο λόγος! 11 Ιουν 2020 13:55 #72

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
Το ενδεχομενο πουλημα των κοκκινων δανειων σε τριτες εταιρειες ή σε αυτη την ευρωπαικη bad bank που φημολογειται, ποσο θα επηρεασει τις μετοχες των τραπεζων;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα