Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο

Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο 02 Ιουλ 2011 21:37 #1

  • Χρηματιστηριο
  • Το Άβαταρ του/της Χρηματιστηριο
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Μιας και ειμαι νεο μελος να συστηθω, με λενε Παναγιωτη και ειμαι 26 ετων. Στο θεμα μου τωρα, θα ηθελα να μου εξηγησει οποιο μελος γνωριζει, ποια ειναι τα διαδικαστικα για να μπορω να προβαινω σε αγοραπωλησιες στα εξης:
1. μετοχες χρηματιστηριου αθηνων (ή/και ξενων χρηματιστηριων)
2. νομισματων
3. εμπορευματων (χρυσου, ασημι κτλ)
4. πως μπορω να εχω προσβαση σε αγοραπωλησιες options?

Με ενδιαφερει το οσο δυνατον λιγοτερο κοστος σε προμηθειες. Δεν εχω σκοπο να επενδυσω μεγαλα ποσα αλλα καποιες (πολυ) λιγες χιλιαδες ευρω, και βλεπω την ολη διαδικασια και σαν μια ευκαιρια για μαθηση, οποτε δε με ενδιαφερει να με συμβουλευει καποιος χρηματιστης για το πως θα κινηθω.

Υπαρχει καποιος τροπος να εχω καποιο λογαριασμο online και να τα χειριζομαι ολα μονος μου ωστε να μη χρειαζεται να πληρωνω προμηθεια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο 02 Ιουλ 2011 21:46 #2

  • geo
  • Το Άβαταρ του/της geo
Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο ?

1- Μια με το δεξι μια με το αριστερο!

Υπαρχει καποιος τροπος να εχω καποιο λογαριασμο online και να τα χειριζομαι ολα μονος μου ωστε να μη χρειαζεται να πληρωνω προμηθεια?

2΄- www. Μπεος Ψωμιαδης.com
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο 02 Ιουλ 2011 22:07 #3

  • Χρηματιστηριο
  • Το Άβαταρ του/της Χρηματιστηριο
χαχαχαχαχαχαχαχαχα ωραια και τωρα που γελασαμε, καποια σοβαρη απαντηση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο 03 Ιουλ 2011 11:26 #4

  • bene
  • Το Άβαταρ του/της bene
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Κάρμα: 0 (1)
Δοκίμασε την πλατφόρμα hsbc invest direct όπως και την πλατφόρμα της saxo bank. Στα site έχει αναλυτικά προμήθειες. Φρόντισε να παίξεις λεφτά τα οποία δεν έχεις ανάγκη για την επόμενη πενταετία. Καλή επιτυχία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κάποιες πληροφορίες 04 Ιουλ 2011 11:26 #5

  • paravatis
  • Το Άβαταρ του/της paravatis
Πολύ καλή η σκέψη σου να ξεκινήσεις σιγά σιγά να εξοικειώνεσαι με τις διαδικασίες του χρηματιστηρίου...ειδικά αν το αντικείμενο που έχεις σπουδάσει ή σκοπεύεις να ασχοληθείς έχει σχέση με τα οικονομικά.

Αγοροπωλησίες μετοχών στο ΧΑΑ χωρίς προμήθεια πιστεύω πως δεν μπορείς να κάνεις.

Μία καλή αρχή είναι να ανοίξεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου σε κάποια ελληνική τράπεζα, να πάρεις κωδικούς για web banking και web trading και να αρχίσεις σιγά σιγά να πειραματίζεσαι. Οι προμήθειες συναλλαγών μέσω web πιστεύω πως είναι οι ελάχιστες δυνατές. Εγώ χρησιμοποιώ το web banking και trading της alpha bank και είμαι αρκετά ευχαριστημένος...λογικά όλες οι τράπεζες παρέχουν παρόμοιες υπηρεσίες.

Ελπίζω να βοήθησα....καλή αρχή...και πάντα με σύνεση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: κάποιες πληροφορίες 13 Ιουλ 2011 09:24 #6

  • Χρηματιστηριο
  • Το Άβαταρ του/της Χρηματιστηριο
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

bene κοιταξα τις υπηρεσιες που μου προτεινες αλλα δε βρηκα πουθενα χρεωσεις!! Συγκεκριμενα για την hsbc invest direct στο σαιτ τους ολα καλα κι ολα ωραια, τα εξηγουν ολα αναλυτικοτατα αλλα οταν ψαχνω για προμηθειες τιποτα!! Μα ειναι δυνατον? Εκτος κι αν δεν το προσεξα εγω! Να και το λινκ: www.investdirect.hsbc.gr/HSBC/portal/med.../P-10bf6c121e2-100e0
Υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει την εν λογω υπηρεσια και μπορει να με διαφωτισει?

Παραβατη εσυ που παιζεις μεσω αλφα ποιες ειναι οι χρεωσεις εκει μπορεις να μου πεις?

Ευχαριστω!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: κάποιες πληροφορίες 13 Ιουλ 2011 09:43 #7

  • paravatis
  • Το Άβαταρ του/της paravatis
Σχετικά με τις προμήθειες και τα έξοδα της alpha bank μπορείς να ενημερωθείς στο παρακάτω link

www.alphafinance.gr/AlphaFinance/Librari...mmission_fees_gr.pdf

αναφέρονται όλα αναλυτικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: κάποιες πληροφορίες 11 Αυγ 2012 02:06 #8

  • markets
  • Το Άβαταρ του/της markets
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως ''παιζω" στο χρηματιστηριο 11 Αυγ 2012 18:29 #9

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
Η ανάλυση που κάνεις στον SP500 είναι επιφανειακή και έχει λάθη. Για παράδειγμα η D1 στο προτελευταίο διάγραμμα έχει διασπαστεί και εδώ και πολύ καιρό και είναι ανενεργή. Δεν έχει λόγο ύπαρξης. Τη neckline δεν αντιλαμβάνομαι που κολλάει; Που είναι ο σχηματισμός κεφάλι-ώμοι; Έπειτα είδα abc μέσα, οπότε υποθέτω ότι μετράς Elliott. Και εκεί έχεις λάθος. Βαφτίζεις ένα ξεκάθαρο impulse διόρθωση abc (zigzag) και τη ξεκάθαρη διόρθωση που ακολουθεί την θεωρείς implulse; Τα υψηλά της 2/4 (R1) είναι το μόνο αξιόπιστο stop πέραν του οποίου θεωρούμε ότι έχουμε κινητήρια άνοδο. Ως τότε θεωρούμε ότι διορθώνει και μπορεί να φτάσει οπουδήποτε πριν το stop. Την Κ1 από που τη βάζεις (πιθανόν να ισχύει και αυτή σαν αντίσταση).
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 11 Αυγ 2012 20:19 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα