Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ;

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 26 Φεβ 2014 17:47 #1

  • ΜΑΡΙΑ (mmitsou)
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΡΙΑ (mmitsou)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Γειά σας !
Έχω μεγάλη ανησυχία με τα χρήματα που έχω καταθέσει στην PRIVAT BANK της Κύπρου !!! Μήπως ξέρετε αν κινδυνεύουν οι καταθέσεις μας λόγω των ταραχών στην Ουκρανία και λόγω της υποβάθμισης των ουκρανικών τραπεζών από τους οίκους Moody's...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 26 Φεβ 2014 20:39 #2

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
ΜΑΡΙΑ έγραψε:
Γειά σας !
Έχω μεγάλη ανησυχία με τα χρήματα που έχω καταθέσει στην PRIVAT BANK της Κύπρου !!! Μήπως ξέρετε αν κινδυνεύουν οι καταθέσεις μας λόγω των ταραχών στην Ουκρανία και λόγω της υποβάθμισης των ουκρανικών τραπεζών από τους οίκους Moody's...


Εννοείτε πως κινδυνεύουν όμως κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το τι ακριβώς θα επικρατήσει
Τελευταία διόρθωση: 26 Φεβ 2014 20:39 από rebel.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 26 Φεβ 2014 22:02 #3

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Οι καταθέσεις στην Τράπεζα Κύπρου η στην Marfin (στην Ελλάδα) δεν είχαν πρόβλημα όταν έγινε το κούρεμα στην Κύπρο.Ο λόγος είναι ότι οι Τράπεζες είναι αυθύπαρκτα νομικά πρόσωπα και διέπονται από νόμους στην χώρα που δραστηριοποιούνται.
Αρα τους καλυπτει το αντίστοιχο ταμείο εγγυοδοσίας της χώρας για ποσά έως 100.000 .
Πιστεύω λοιπόν ότι το ρίσκο συνεχίζει να είναι το ίδιο με αυτό της ημερομηνίας κατάθεσης .
Μη ξεχνάμαι ότι ταραχες είχαμε και στην Αθήνα πρόσφατα χωρίς να έχουμε συνέπειες επι των καταθέσεων.

Σε ΕΤΕ το ρίσκο Μαρία πόσο είναι?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 27 Φεβ 2014 00:24 #4

  • zemperis
  • Το Άβαταρ του/της zemperis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 182
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 27
  • Κάρμα: 0 (-2)
ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΓΓΥΟΔΟΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ............
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 27 Φεβ 2014 01:30 #5

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Καλό απόγευμα σε όλους,
Τα μεγάλα προβλήματα στην Ουκρανία δικαιολογημένα απασχολούν όλους τους καταθέτες στην Privatbank. Όμως η συμμετοχή της τράπεζας στο σχέδιο προστασίας καταθέσεων της Κύπρου καθώς και στο πρόσφατο διάταγμα ,σχετικό παράρτημα, για τους περιοριστικούς όρους ξένων τραπεζών (21-2-2014) με ισχύ 35 ημερών , κάπως απαλύνει την ανησυχία του ξένου καταθέτη. Εξάλλου οι Ουκρανοί με τους Ρώσους δεν συμμετέχουν μόνο στην Privatbank, έχουν μεγάλη συμμετοχή στο κυπριακό τραπεζικό σύστημα. Ίδωμεν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 27 Φεβ 2014 07:31 #6

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Οι ξένες τράπεζες με έδρα την Κύπρο που μπήκαν στην "καλή" λίστα έχουν δώσει έγραφες εγγυήσεις περί υποστήριξης από τις μητρικές τράπεζες (αν τυχόν χρειαστεί).

Δεν εμπίπτουν στο Ταμείο Εγγυοδοσίας Καταθέσεων Κύπρου και γι αυτό δεν έχουν τους ίδιους περιορισμούς στη διακίνηση κεφαλαίων.


Η λειτουργία της εν λόγω τράπεζας δεν εμφανίζει κάτι διαφορετικό μέχρι στιγμής, εμβάσματα κτλ εκτελούνται κανονικά στο συνήθη χρόνο.

Επίσης η εν λόγω τράπεζα έχει δραστηριότητα και σε άλλες χώρες εκτός Ουκρανίας και Κύπρου.


Περισσότερο επισφαλής είναι η κατάσταση εντός Ελλάδας κατά την άποψή μου.


Παρόλα αυτά, όπως το έχω γράψει πολλές φορές, έχω την πεποίθηση ότι σε όποια χώρα και αν είμαστε τοποθετημένοι καταθετικά, στις εποχές που ζούμε, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ΚΑΙ για ζημία.
Τελευταία διόρθωση: 27 Φεβ 2014 07:32 από El_Malak.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 27 Φεβ 2014 07:41 #7

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Ενα απο τα δύο ισχύει και νομίζω αυτό που λεει ο el .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 27 Φεβ 2014 09:09 #8

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Η πλοήγηση στο site της κεντρικής τράπεζας κύπρου μου έδωσε τα εξής δεδομένα.
1. τον κατάλογο των αδειοδοτημένων τραπεζών που καταβάλλουν εισφορά στο ταμείο εγγυοδοσίας
η Privatbank βρίσκεται στην 20η θέση . αντιγράφω από το site.
Σκοπός του ΣΠΚ & ΕΠΑΙ είναι αφενός η καταβολή αποζημίωσης μέσω του Ταμείου Προστασίας Καταθέσεων Τραπεζών ή του Ταμείου Προστασίας Καταθέσεων ΣΠΙ, ανάλογα με την περίπτωση, στους καταθέτες καλυπτόμενων ιδρυμάτων που καταβάλλουν εισφορά στα αντίστοιχα ταμεία προστασίας καταθέσεων, στην περίπτωση που αυτά δεν είναι σε θέση να αποπληρώσουν τις καταθέσεις τους. Αφετέρου, η χρηματοδότηση της εφαρμογής μέτρων εξυγίανσης. Το ΣΠΚ & ΕΠΑΙ καλύπτει καταθέσεις σε όλα τα νομίσματα.

Από τις 9 Σεπτεμβρίου 2013 στο Σχέδιο συμμετέχουν επίσης η Συνεργατική Κεντρική Τράπεζα και όλα τα συνεργατικά πιστωτικά ιδρύματα της Κύπρου σε ξεχωριστό Ταμείο, το ΤΠΚ ΣΠΙ, υπό την αιγίδα, όμως, του ΣΠΚ & ΕΠΑΙ. Η κάλυψη του ΤΠΚ ΣΠΙ παραμένει η ίδια, δηλαδή μέχρι €100.000 ανά καταθέτη ανά πιστωτικό ίδρυμα.
2.Ο σχετικός νόμος βεβαιώνει απερίφραστα την κάλυψη των καταθέσεων.
3. Δεν έχει νομίζω καμιά σχέση η διακίνηση των κεφαλαίων με την εγγυοδοσία των καταθέσεων. Βλέπε σχετική αναφορά με τους περιορισμούς στο siite της τράπεζας.
Αν κάτι διαφορετικό ισχύει από αυτά που γράφει η κεντρική τράπεζα θα ήθελα να μας γίνει γνωστό.
Καληνύχτα σε όλους/ες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινδυνεύουν οι καταθέσεις στην PRIVAT BANK λόγω των ταραχών στην Ουκρανία ; 27 Φεβ 2014 09:21 #9

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
El_Malak έγραψε:
Οι ξένες τράπεζες με έδρα την Κύπρο που μπήκαν στην "καλή" λίστα έχουν δώσει έγραφες εγγυήσεις περί υποστήριξης από τις μητρικές τράπεζες (αν τυχόν χρειαστεί).

Δεν εμπίπτουν στο Ταμείο Εγγυοδοσίας Καταθέσεων Κύπρου και γι αυτό δεν έχουν τους ίδιους περιορισμούς στη διακίνηση κεφαλαίων.

Αυτό εδώ τι μας λέει?
www.centralbank.gov.cy/media/pdf_gr/LIST...RS_DPS09092013GR.pdf
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα