Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 23 Αυγ 2011 13:36 #10

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
NATASSA έγραψε:
EΑΝ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΑΝ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ Η ΝΑ ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΤΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ
ΜΙΑς ΓΥΝΑΙΚΑς ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

Πάντα ο άντρας καταλήγει στη φυλακή όμως :D
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 23 Αυγ 2011 16:21 #11

  • Info
  • Το Άβαταρ του/της Info
Για τον φιλο thrylosveria:

DECLARATION
The undersigned …………………..................……...........… Passport No ……………………….., issued by …………........……… on ………….. valid till …………

Hereby Declare:
 1. I am present within the territory of Bulgaria for a period exceeding 183 days in any twelve-month period *
 2. I have a permanent address in Bulgaria **
 3. My centre of vital interests* is situated in Bulgaria.***

The centre of vital interests shall be situated in Bulgaria where my interests are closely related to the country. Upon determination of such interests, consideration may be given to family, property, the place from which the person carries out a labour, professional or economic activity, and the place from which the person manages the property thereof.

I declare that in case of change of circumstances declared above I undertake to notify the χχχχ, within seven days of the date of change.
I declare that I am familiar with criminal liability for false declaration of information and facts.


Declarer:………………………. Date…………… (signature)
* The circumstances under the above p.1 should be proven with a Certificate issued by Bulgarian Ministry of Internal Affairs that the Declarer has been present within the territory of Bulgaria for a period exceeding 183 days in the last twelve-month period.

** The circumstances under the above p.2 should be proven with a Certificate for permanent address issued by ESGRAON from the regional administration (municipality) where the Declarer is registered. In case p.2 is marked, the person should also declare and prove the circumstances under p.3.

*** The circumstances under the above p.3 should be proven with documents certifying that the centre of vital interests of the Declarer is situated in Bulgaria. Such documents could be: notary deed for immovable property on the territory of Bulgaria or rent agreement of such property on the name of the Declarer; copies of labor, civil or other contract of the Declarer from which is evident that the place for execution of the respective contract is on the territory of Bulgaria; certificates from the Declarer’s children’s kindergarten, school, university or other institution, from which is evident that the members of the Declarer’s family have been present within the territory of Bulgaria; statistic numbers of the local entities or certificates for good standing of such entities, registered in Bulgaria, in which the Declarer is owner/manager or participates in their management; other documents;

========================================================================
Πώς γίνεται οι δικοί μας να μην ξέρουν ακομα και οι ξενοι να ζητανε αυτα εδώ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 23 Αυγ 2011 17:28 #12

  • natassa
  • Το Άβαταρ του/της natassa
Προς nomader
Και ετσι θα γραψει με την ησυχια του ενα ωραιο μυθιστορημα με την ιστορια του που θα γινει ταινια και θα τον παρουν στο χολυγουντκαι θα γνωρισει μια κουκλα και θα εχει ενα σπιτι με πισινα και θα κανει και κατι ομορφα παιδια και θα γινουν και εκεινα πολυ εξυπνα σαν τον μπαμπα τους...........και θα.........και θα .......... και θα........αλλα τωρα ομως μιλαει με το χαρο καθε μερα για να βγαλει αυτα τα χρηματα που πρεπει να του παρει τα μισα η εφορια.......(Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ)α
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 23 Αυγ 2011 18:29 #13

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
Info έγραψε:
Για τον φιλο thrylosveria:

DECLARATION
The undersigned …………………..................……...........… Passport No ……………………….., issued by …………........……… on ………….. valid till …………

Hereby Declare:
 1. I am present within the territory of Bulgaria for a period exceeding 183 days in any twelve-month period *
 2. I have a permanent address in Bulgaria **
 3. My centre of vital interests* is situated in Bulgaria.***

The centre of vital interests shall be situated in Bulgaria where my interests are closely related to the country. Upon determination of such interests, consideration may be given to family, property, the place from which the person carries out a labour, professional or economic activity, and the place from which the person manages the property thereof.

I declare that in case of change of circumstances declared above I undertake to notify the χχχχ, within seven days of the date of change.
I declare that I am familiar with criminal liability for false declaration of information and facts.


Declarer:………………………. Date…………… (signature)
* The circumstances under the above p.1 should be proven with a Certificate issued by Bulgarian Ministry of Internal Affairs that the Declarer has been present within the territory of Bulgaria for a period exceeding 183 days in the last twelve-month period.

** The circumstances under the above p.2 should be proven with a Certificate for permanent address issued by ESGRAON from the regional administration (municipality) where the Declarer is registered. In case p.2 is marked, the person should also declare and prove the circumstances under p.3.

*** The circumstances under the above p.3 should be proven with documents certifying that the centre of vital interests of the Declarer is situated in Bulgaria. Such documents could be: notary deed for immovable property on the territory of Bulgaria or rent agreement of such property on the name of the Declarer; copies of labor, civil or other contract of the Declarer from which is evident that the place for execution of the respective contract is on the territory of Bulgaria; certificates from the Declarer’s children’s kindergarten, school, university or other institution, from which is evident that the members of the Declarer’s family have been present within the territory of Bulgaria; statistic numbers of the local entities or certificates for good standing of such entities, registered in Bulgaria, in which the Declarer is owner/manager or participates in their management; other documents;

========================================================================
Πώς γίνεται οι δικοί μας να μην ξέρουν ακομα και οι ξενοι να ζητανε αυτα εδώ?



που ζουμε ρε παιδια????????

ανωνυμε ενημερωσε μας τι εκανες τελικα και ποιο το αποτελεσμα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 23 Αυγ 2011 23:39 #14

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
thrylosveria έγραψε:
Info έγραψε:
Για τον φιλο thrylosveria:

DECLARATION
The undersigned …………………..................……...........… Passport No ……………………….., issued by …………........……… on ………….. valid till …………

Hereby Declare:
 1. I am present within the territory of Bulgaria for a period exceeding 183 days in any twelve-month period *
 2. I have a permanent address in Bulgaria **
 3. My centre of vital interests* is situated in Bulgaria.***

The centre of vital interests shall be situated in Bulgaria where my interests are closely related to the country. Upon determination of such interests, consideration may be given to family, property, the place from which the person carries out a labour, professional or economic activity, and the place from which the person manages the property thereof.

I declare that in case of change of circumstances declared above I undertake to notify the χχχχ, within seven days of the date of change.
I declare that I am familiar with criminal liability for false declaration of information and facts.


Declarer:………………………. Date…………… (signature)
* The circumstances under the above p.1 should be proven with a Certificate issued by Bulgarian Ministry of Internal Affairs that the Declarer has been present within the territory of Bulgaria for a period exceeding 183 days in the last twelve-month period.

** The circumstances under the above p.2 should be proven with a Certificate for permanent address issued by ESGRAON from the regional administration (municipality) where the Declarer is registered. In case p.2 is marked, the person should also declare and prove the circumstances under p.3.

*** The circumstances under the above p.3 should be proven with documents certifying that the centre of vital interests of the Declarer is situated in Bulgaria. Such documents could be: notary deed for immovable property on the territory of Bulgaria or rent agreement of such property on the name of the Declarer; copies of labor, civil or other contract of the Declarer from which is evident that the place for execution of the respective contract is on the territory of Bulgaria; certificates from the Declarer’s children’s kindergarten, school, university or other institution, from which is evident that the members of the Declarer’s family have been present within the territory of Bulgaria; statistic numbers of the local entities or certificates for good standing of such entities, registered in Bulgaria, in which the Declarer is owner/manager or participates in their management; other documents;

========================================================================
Πώς γίνεται οι δικοί μας να μην ξέρουν ακομα και οι ξενοι να ζητανε αυτα εδώ?



που ζουμε ρε παιδια????????

ανωνυμε ενημερωσε μας τι εκανες τελικα και ποιο το αποτελεσμα...

Προφανως τα ιδια θα θελουν και οι δικοι μας. Θα πρεπει τα ζητουμενα κσι απο τις δυο πλευρες να ειναι τα ιδια- εφοσον αυτο το εντυπο ειναι επισημο. Αυτα τα στοιχεια ενδιαφερουν τους δικους μας οποτε να υποθεσω η τελικη του μορφη θα περιεχει επιπροσθετες πληροφοριες π.χ. ποσα αυγα βουλγαριας τρως καθε μερα. Με τις υγειες μας. Οι Βουλγαροι εχουν ξεκινησει να μαζευουν στοιχεια και οι δικοι μας ακομα σκεφτονται τι στοιχεια θα ζητησουνε. Μην σκισουνε κανενα καλσον. Νομιζω ειναι ενα απλο παραδειγμα γραφειοκρατικης δυσλειτουργιας. Δυστυχως η συγκριση ειναι αναποφευκτη και τα συμπερασματα οχι και τα καλυτερα.

Ο ανωνυμος θα κανει οτι περιγραφεται στο εντυπο αναλογα με τις ιδιαιτεροτητες του προφιλ του . Οι Ελληνες που παιρνουν τις αποφασεις για τη μορφη και το ειδος των δεδομενων τι να εχουν να πουν αραγε???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 24 Αυγ 2011 17:16 #15

Τίποτα δεν έχω κάνει ακόμα.


Nomader
Ήδη κάνω αυτές τις σκέψεις. Δεν υπάρχει τραπεζικό απόρητο πια, έτσι δεν είναι;
- Σε κάποια φάση η εταιρία που θα φτιάξω θα πρέπει να δώσει χρήματα στην δική μου τσέπη, ακόμη και με έμβασμα ίσα για να πάρω μια τηλεόραση θα με ρωτήσουν πως βρέθηκε αυτό το ποσό στην τράπεζα. Σωστά;
Αν αντίθετα, αγοράσει η εταιρία ένα σπίτι και βάλει εμένα να μένω μέσα (ω τι σύμπτωση) από οτι διαβάζω γκουγκλάρωντας δεν παίζει πλέον σαν σενάριο, όχι χωρίς προβλήματα πάντως.
Αυτό με την εταιρία περιλαμβάνει και τα περί Ελβετικής τράπεζας κλπ, ανάλογα ποιός θα χρησιμοποιήσει αυτό το κεφάλαιο στο μέλλον (εγώ ή η εταιρία μου).
- Αν πάρω δάνειο για σπίτι της προκοπής, πρώτον το ποσό είναι μεγάλο και η τράπεζα θέλει εγγυήσεις, αν δεν έχω δηλώσει επίσημα ένα μεγάλο εισόδημα ποιές θα είναι οι εγγυήσεις;
Ας πούμε άντε και το πήρα, υποθέτω οι δόσεις θα είναι επίσης μεγάλες, απόρητο στην τράπεζα δεν υπάρχει, πόθεν έσχες τα λεφτα για τις δόσεις;
Τελικά, καταλήγουμε οτι η κύρια ερώτηση είναι το πως θα βρω ένα λογιστή με εμπειρία σε τέτοια ποσά και να τον εμπιστεύομαι πως οτι λέει είναι σπαθί. Ξέρεις τι φοβάμαι; οτι και εντελώς κατα γράμμα με τον νόμο να πάω οι υπάλληλοι του κράτους με τις ερμηνείες τους θα με πιάσουν κότσο αν δεν έχω κάποιον ειδικό.

thrylosveria
Πολύ καλό. Το διάβασα όλο, αν πεις να το πας καταγράμμα τις μισές συνενοήσεις με το κράτος πρέπει να τις κάνει ειδικός, αφού οι υπάλληλοι ερμηνεύοντας μόνοι τους θα με βγάλουν και αστροναύτη στο τέλος. Άρα και πάλι το κυρίως θέμα είναι πως θα βρω ειδικευμένο λογιστή που να είναι σόι. Να ανοίξω τον κατάλογο; Να πάω σε ακριβή γειτονιά και να ψάχνω στους δρόμους; Απελπισία.

natassa
Πλάκα-πλάκα το σκέφτηκα να πω σε κάποια από τις κοντινές μου να δω τι θα σκεφτόταν χαχα.
Για το άλλο, δεν παίζει να αρχίσω να μοιράζω σε ονόματα συγγενών, δεν ξέρω στο μέλλον τι θα προκύψει, και οχι τίποτα άλλο είναι λεφτά που τα δούλεψα τίμια.

info
Ρε μπράβο οι Βούλγαροι!


Τελικά, το άλλο τώρα, το να κάνει ειδική συνενόηση κάποιος με το κράτος για μεγάλο εισόδημα που φέρνει από έξω, από οτι κατάλαβα στην Ελλάδα δεν παίζει ε; (τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε λέει)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 24 Αυγ 2011 19:18 #16

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
Σταύρος έγραψε:
Τίποτα δεν έχω κάνει ακόμα.


Nomader
Ήδη κάνω αυτές τις σκέψεις. Δεν υπάρχει τραπεζικό απόρητο πια, έτσι δεν είναι;
- Σε κάποια φάση η εταιρία που θα φτιάξω θα πρέπει να δώσει χρήματα στην δική μου τσέπη, ακόμη και με έμβασμα ίσα για να πάρω μια τηλεόραση θα με ρωτήσουν πως βρέθηκε αυτό το ποσό στην τράπεζα. Σωστά;
Αν αντίθετα, αγοράσει η εταιρία ένα σπίτι και βάλει εμένα να μένω μέσα (ω τι σύμπτωση) από οτι διαβάζω γκουγκλάρωντας δεν παίζει πλέον σαν σενάριο, όχι χωρίς προβλήματα πάντως.
Αυτό με την εταιρία περιλαμβάνει και τα περί Ελβετικής τράπεζας κλπ, ανάλογα ποιός θα χρησιμοποιήσει αυτό το κεφάλαιο στο μέλλον (εγώ ή η εταιρία μου).
- Αν πάρω δάνειο για σπίτι της προκοπής, πρώτον το ποσό είναι μεγάλο και η τράπεζα θέλει εγγυήσεις, αν δεν έχω δηλώσει επίσημα ένα μεγάλο εισόδημα ποιές θα είναι οι εγγυήσεις;
Ας πούμε άντε και το πήρα, υποθέτω οι δόσεις θα είναι επίσης μεγάλες, απόρητο στην τράπεζα δεν υπάρχει, πόθεν έσχες τα λεφτα για τις δόσεις;
Τελικά, καταλήγουμε οτι η κύρια ερώτηση είναι το πως θα βρω ένα λογιστή με εμπειρία σε τέτοια ποσά και να τον εμπιστεύομαι πως οτι λέει είναι σπαθί. Ξέρεις τι φοβάμαι; οτι και εντελώς κατα γράμμα με τον νόμο να πάω οι υπάλληλοι του κράτους με τις ερμηνείες τους θα με πιάσουν κότσο αν δεν έχω κάποιον ειδικό.

thrylosveria
Πολύ καλό. Το διάβασα όλο, αν πεις να το πας καταγράμμα τις μισές συνενοήσεις με το κράτος πρέπει να τις κάνει ειδικός, αφού οι υπάλληλοι ερμηνεύοντας μόνοι τους θα με βγάλουν και αστροναύτη στο τέλος. Άρα και πάλι το κυρίως θέμα είναι πως θα βρω ειδικευμένο λογιστή που να είναι σόι. Να ανοίξω τον κατάλογο; Να πάω σε ακριβή γειτονιά και να ψάχνω στους δρόμους; Απελπισία.

natassa
Πλάκα-πλάκα το σκέφτηκα να πω σε κάποια από τις κοντινές μου να δω τι θα σκεφτόταν χαχα.
Για το άλλο, δεν παίζει να αρχίσω να μοιράζω σε ονόματα συγγενών, δεν ξέρω στο μέλλον τι θα προκύψει, και οχι τίποτα άλλο είναι λεφτά που τα δούλεψα τίμια.

info
Ρε μπράβο οι Βούλγαροι!


Τελικά, το άλλο τώρα, το να κάνει ειδική συνενόηση κάποιος με το κράτος για μεγάλο εισόδημα που φέρνει από έξω, από οτι κατάλαβα στην Ελλάδα δεν παίζει ε; (τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε λέει)


Σταυρο πες μα το εισοδημα ποτε το απεκτησες??

δλδ ποια περιοδοα δουλευες στο εξωτερικο, ποσες μερες εμεινες εξω και αν θα συνεχιστει αυτο.

το αναβολη του ποθεν εσχες για αγορα οποιουδηποτε ακινητου ακομη και Β' κατοικιας κλπ μη την αγνοεις.

την αγορα ακινητου μεσω εταιρειας σου για να σε μπασει μεσα ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΗΝ.

Την ιδρυση εταιρειας δες τη στο μελλον...

αυτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 25 Αυγ 2011 14:36 #17

thrylosveria έγραψε:
Σταυρο πες μα το εισοδημα ποτε το απεκτησες??

δλδ ποια περιοδοα δουλευες στο εξωτερικο, ποσες μερες εμεινες εξω και αν θα συνεχιστει αυτο.

το αναβολη του ποθεν εσχες για αγορα οποιουδηποτε ακινητου ακομη και Β' κατοικιας κλπ μη την αγνοεις.

την αγορα ακινητου μεσω εταιρειας σου για να σε μπασει μεσα ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΗΝ.

Την ιδρυση εταιρειας δες τη στο μελλον...

αυτα.
Η περίοδος ήταν ακριβώς ένας χρόνος και έληξε αρχές Αυγούστου. Ήμουν συνεχώς έξω με την ένοια οτι δεν καθόμουν πουθενά, σχεδόν κάθε μέρα με στέλναν κάπου και έμενα πότε σε εγκαταστάσεις της εταιρίας, πότε σε πλοία, και πότε σε ξενοδοχεία, μια βαλίτσα είχα όλη κι όλη και ένα σακίδιο.
Να δεις που το κράτος θα με στείλει να γίνω αναγκαστικά κάτοικος Ελβετίας στο τέλος. Μα ρε γμτ θέλω να μείνω στη χώρα μου! με το ζόρι παντρειά;;
Ελπίζω να συνεχιστεί σαν δουλειά. Την πρώτη Δευτέρα του Σεπτεμβρίου έχουμε την νέα περίοδο που θα γίνει πάλι αξιολόγηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 25 Αυγ 2011 16:04 #18

  • Greg
  • Το Άβαταρ του/της Greg
Να συνεισφέρω και εγώ στην κουβέντα οτι για 3 χρόνια έχει ανασταλλεί το πόθεν έσχες για αγορά κατοικίας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα