Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Φορολογική δήλωση και Online καζίνο

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 11 Αυγ 2019 18:57 #1

  • Dimitra (Papaxristou)
  • Το Άβαταρ του/της Dimitra (Papaxristou)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί έχω αγχωθεί αρκετά.

Είμαι άνεργη από τον φεβρουάριο του 2018. Για πρώτη φορά στην ζωή μου έμπλεξα με τον online τζογο/ καζινο. Έχοντας κάποια χρήματα που με πολύ κόπο είχα μαζέψει υπήρχε ένα δίμηνο πλήρως εθισμού και έχασα όλα τα χρήματα μου. Το θέμα που με απασχολεί είναι όσον αφορά την φορολογική δήλωση του 2020. Όλο αυτό το αλισβερίσι κατάθεσης ανάληψης γιατί κάποιες φορές κέρδισα είχε σα αποτέλεσμα να γράψουν οι χρεωστικές μου κάρτες μεγάλο ποσό αγορών ύψους 9000(δεν έχασα 9000). Το πάθημα μου έγινε μάθημα έχασα όλα τα χρήματα στο τέλος και αυτό που θέλω να ρωτήσω όντας άνεργη το μόνο εισόδημα μου ήταν το επίδομα ανεργειας το οποίο διακόπηκε και αυτό. Γνωρίζετε αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στην φορολογική δήλωση του 2020 από την άποψη ότι οι αγορές μου ξεπερνούν κατά πολύ τα εισοδηματα μου που είναι μηδαμινά το 2019?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 14 Αυγ 2019 13:40 #2

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
δεν θα εχεις θεμα εφοσον ειχες εισοδηματα πιο πριν. με την αναλωση κεφαλαιου ουσιαστικα χρηματα που εβγαλες παλιοτερα και δεν τα ειχες ξοδεψει,μπορεις να τα ξοδεψεις οποιαδηποτε στιγμη (ειτε εχεις εισοδηματα ειτε οχι).
η μονη περιπτωση να αντιμετωπισεις προβλημα ειναι αν τα εισοδηματα σου ολα τα προηγουμενα χρονια ηταν λιγοτερα απο τα τεκμηρια σου. πιο συγκεκριμενα,ενας φοροτεχνικος θα σε βοηθησει διοτι θα εχει και ολα τα νουμερα διαθεσιμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 19 Αυγ 2019 05:35 #3

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
pka έγραψε:
δεν θα εχεις θεμα εφοσον ειχες εισοδηματα πιο πριν. με την αναλωση κεφαλαιου ουσιαστικα χρηματα που εβγαλες παλιοτερα και δεν τα ειχες ξοδεψει,μπορεις να τα ξοδεψεις οποιαδηποτε στιγμη (ειτε εχεις εισοδηματα ειτε οχι).
η μονη περιπτωση να αντιμετωπισεις προβλημα ειναι αν τα εισοδηματα σου ολα τα προηγουμενα χρονια ηταν λιγοτερα απο τα τεκμηρια σου. πιο συγκεκριμενα,ενας φοροτεχνικος θα σε βοηθησει διοτι θα εχει και ολα τα νουμερα διαθεσιμα.

H εφορια αυτα τα νουμερα τα εχει αμεσα διαθέσιμα μεσω καποιου προγράμματος της? Δηλαδη αν δηλωσεις πχ. αναλωση προηγουμενων ετων 10,000€ μπορει η εφορια να τσεκαρει αμεσως αν αυτό ανταποκρίνεται στη πραγματικοτητα?
Τελευταία διόρθωση: 19 Αυγ 2019 05:35 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 19 Αυγ 2019 19:34 #4

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
Stefan έγραψε:
H εφορια αυτα τα νουμερα τα εχει αμεσα διαθέσιμα μεσω καποιου προγράμματος της? Δηλαδη αν δηλωσεις πχ. αναλωση προηγουμενων ετων 10,000€ μπορει η εφορια να τσεκαρει αμεσως αν αυτό ανταποκρίνεται στη πραγματικοτητα?

οχι, αλλα δεν ξερω αν αλλαξε κατι τον τελευταιο καιρο, αυτο που γινεται ειναι οτι σε ενδεχομενο ελεγχο, θα διαπιστωθει αν προκυπτει αναλωση και αν ειναι τοση οση λες ή λιγοτερο.
Τελευταία διόρθωση: 19 Αυγ 2019 19:40 από pka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 20 Αυγ 2019 04:16 #5

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
pka έγραψε:
οχι, αλλα δεν ξερω αν αλλαξε κατι τον τελευταιο καιρο, αυτο που γινεται ειναι οτι σε ενδεχομενο ελεγχο, θα διαπιστωθει αν προκυπτει αναλωση και αν ειναι τοση οση λες ή λιγοτερο.

Aρα ο φορολογουμενος γραφει ότι θελει και μετα πρεπει η εφορια να κανει ελεγχο για να επαληθευσει αν ειναι σωστα αυτα που γραφτηκαν. Κι αν δε κανει δηλαδή και δεν υπηρξε ποσο για αναλωση, ο φορολογουμενο απλα τη σκαπουλαρε?

Καποιος μου ειχε πει ότι βλεπουν αυτοματα αν εχεις περισσευουμενο ποσο για να επικαλεστεις, εισαι σιγουρος οτι δεν ισχυει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 21 Αυγ 2019 06:11 #6

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Stefan έγραψε:
Aρα ο φορολογουμενος γραφει ότι θελει και μετα πρεπει η εφορια να κανει ελεγχο για να επαληθευσει αν ειναι σωστα αυτα που γραφτηκαν. Κι αν δε κανει δηλαδή και δεν υπηρξε ποσο για αναλωση, ο φορολογουμενο απλα τη σκαπουλαρε?

Καποιος μου ειχε πει ότι βλεπουν αυτοματα αν εχεις περισσευουμενο ποσο για να επικαλεστεις, εισαι σιγουρος οτι δεν ισχυει?

Νομίζω ότι πλέον φαίνεται στις νέες ηλεκτρονικές δηλώσεις κατευθείαν αν έχεις ή όχι περιθώριο.
Τουλ. σε μένα που έκανα κάτι πειραματισμούς δε με άφηνε να δηλώσω ό,τι θέλω.
Αλλά έτσι & αλλιώς στη δική μου περίπτωση δεν μέτραγε (η ανάλωση) στο τελικό αποτέλεσμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 21 Αυγ 2019 13:47 #7

  • Euritos (Euritos )
  • Το Άβαταρ του/της Euritos (Euritos )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 3
Το συστημα απαξ και σου δεχτει το ποσο που εβαλες στο κωδικο 787 Η 788 σημαινει οτι το εχεις διαθεσιμο συμφωνα με τις εκκαθαρισεις σου ολα τα προηγουμενα χρονια. Αν δν εχεις αυτο το ποσο θα σου πει οτι δεν υπαρχει τετοιο ποσο για αναλωση και θα πρεπει να το διορθωσεις για να συνεχισεις
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 21 Αυγ 2019 16:46 #8

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Αν σε καλέσουν για έλεγχο κι επικαλεστείς ανάλωση από το 2009 πχ θα πρέπει να σου ανοίξουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς του αντίστοιχου έτους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δήλωση και Online καζίνο 22 Αυγ 2019 05:20 #9

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Νομίζω ότι πλέον φαίνεται στις νέες ηλεκτρονικές δηλώσεις κατευθείαν αν έχεις ή όχι περιθώριο.
Τουλ. σε μένα που έκανα κάτι πειραματισμούς δε με άφηνε να δηλώσω ό,τι θέλω.

Δυστυχως το περιθωριο πειραματισμων ειναι πολύ μικρο. Μεχρι 5 φορες σε αφηνει.
Τι ακριβως εκανες, εβαλες ένα μεγαλο ποσο στον κωδ.787 και σου ειπε ότι δεν υπαρχει τοσο?

Euritos (Euritos ) έγραψε:
Το συστημα απαξ και σου δεχτει το ποσο που εβαλες στο κωδικο 787 Η 788 σημαινει οτι το εχεις διαθεσιμο συμφωνα με τις εκκαθαρισεις σου ολα τα προηγουμενα χρονια. Αν δν εχεις αυτο το ποσο θα σου πει οτι δεν υπαρχει τετοιο ποσο για αναλωση και θα πρεπει να το διορθωσεις για να συνεχισεις

Ωραια αν είναι ετσι τα πραγματα. Υπολογιζει το προγραμμα τους για σενα. Συνεπως δεν υπαρχει ουτε και λογος για να γινει μετα ελεγχος.

Αν βαλεις μεγαλυτερο ποσό απο αυτο που χρειαζεται, το επιπλέον παει χαμενο ή θα υπολογιστεί μονο το απαραιτητο και το πλεοναζον θα επιτρεψει στο "διαθεσιμο" για μελλοντικες δηλωσεις?


gus (gus326) έγραψε:
Αν σε καλέσουν για έλεγχο κι επικαλεστείς ανάλωση από το 2009 πχ θα πρέπει να σου ανοίξουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς του αντίστοιχου έτους.

Φιλε μου συμπληρωνεις απλα έναν κωδικο χωρις να επικαλεστεις συγκεκριμενο ετος. Το ετος ή τα ετη μπορει να είναι οποιαδήποτε από τα παρελθοντα. Τραπεζικους λογ/σμους γιατι να σου ανοιξουν? Εξεταζεται οτι ειχες δηλωσει, για να διαπιστωθει αν προκυπτει και πόσο περισσευμα. Και απ ότι φαινεται, αυτό πλεον γινεται αυτόματα.
Τελευταία διόρθωση: 22 Αυγ 2019 05:26 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα