Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 25 Αυγ 2011 19:11 #19

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
Σταύρος έγραψε:
thrylosveria έγραψε:
Σταυρο πες μα το εισοδημα ποτε το απεκτησες??

δλδ ποια περιοδοα δουλευες στο εξωτερικο, ποσες μερες εμεινες εξω και αν θα συνεχιστει αυτο.

το αναβολη του ποθεν εσχες για αγορα οποιουδηποτε ακινητου ακομη και Β' κατοικιας κλπ μη την αγνοεις.

την αγορα ακινητου μεσω εταιρειας σου για να σε μπασει μεσα ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΗΝ.

Την ιδρυση εταιρειας δες τη στο μελλον...

αυτα.
Η περίοδος ήταν ακριβώς ένας χρόνος και έληξε αρχές Αυγούστου. Ήμουν συνεχώς έξω με την ένοια οτι δεν καθόμουν πουθενά, σχεδόν κάθε μέρα με στέλναν κάπου και έμενα πότε σε εγκαταστάσεις της εταιρίας, πότε σε πλοία, και πότε σε ξενοδοχεία, μια βαλίτσα είχα όλη κι όλη και ένα σακίδιο.
Να δεις που το κράτος θα με στείλει να γίνω αναγκαστικά κάτοικος Ελβετίας στο τέλος. Μα ρε γμτ θέλω να μείνω στη χώρα μου! με το ζόρι παντρειά;;
Ελπίζω να συνεχιστεί σαν δουλειά. Την πρώτη Δευτέρα του Σεπτεμβρίου έχουμε την νέα περίοδο που θα γίνει πάλι αξιολόγηση.


ολο το εισοδημα των 100.000 , 00 περιπου αποκτηθηκε μεσα στο 2011???

αν ναι τραβα στην ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ δηλωσε εδρα το εξωτερικο και κανε τη δηλωση εκει.

αν σε ταλαιπωρουν μη τα δηλωνεις πουθενα, αν δεν εχεις ειχ - σπιτι στην Ελλαδα που να σε υποχρεωνει να κανεις δηλωση μη τα βαλεις στη

δηλωση σου και μετα επαναπατρισε τα με 8% αν θυμαμαι καλα φορο και αει στο διαλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 26 Αυγ 2011 18:02 #20

Το ποσό προέκυψε από την εργασία της περιόδου που είπα (έτος), έγινε μια φορά και ελπίζω και για την επόμενη.
Από τα λίγα που άρχισα να μαθαίνω αυτές τις ημέρες σου λέω οτι ΔΕΝ υπάρχει τραπεζικό απόρητο πια. Ένα αυτό.
Ακόμη και 1000 ευρω περισσότερα να ξεφυτρώσουν στο λογαριασμό σου, να τα πάρεις και να πας διακοπές, θα σε ρωτήσουν πως βρέθηκαν αυτά τα επιπλέον λεφτά εκεί μέσα.

Το άλλο με τα μαύρα που είναι στο εξωτερικό (δεν είναι η δική μου περίπτωση), δεν είναι το θέμα το 8%.
Είτε κάποιος φέρει μαύρα (που οκ του κρατάνε το 8%), είτε φέρει κάτασπρα και νόμιμα, μετά, πρέπει να φορολογηθεί στην κλίμακα λέμε!!! από όπου και να είναι τα χρήματα! Η κλίμακα λοιπόν για πάνω από 100.000 είναι οτι σου κρατάνε τα μισά!
Από την άλλη, αν τα χώσεις πουθενά να μην φαίνονται και δηλώσεις πχ 30.000 (άρα μικρότερο ποσοστό φόρου), μετά, αν από τα αδήλωτα κάνεις εμβάσματα έστω και 1.000e στον λογαριασμό σου τα βλέπουν αμέσως σαν την μύγα μες το γάλα!
Ξέρει να μου πει κανείς αν τα λέω καλά; μήπως τα έχω καταλάβει λάθος; (παίζει να λέω βλακείες αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου λέμε)

Εσείς αν είχατε το ίδιο θέμα, που θα ψάχνατε για τέτοιου επιπέδου λογιστή; που θα ρωτάγατε;
Τελευταία διόρθωση: 26 Αυγ 2011 18:09 από Σταύρος (Σταύρος--).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 26 Αυγ 2011 18:04 #21

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
Σταύρος έγραψε:
Το ποσό προέκυψε από την εργασία της περιόδου που είπα (έτος), έγινε μια φορά και ελπίζω και για την επόμενη.
Από τα λίγα που άρχισα να μαθαίνω αυτές τις ημέρες σου λέω οτι ΔΕΝ υπάρχει τραπεζικό απόρητο πια. Ένα αυτό.
Ακόμη και 1000 ευρω περισσότερα να ξεφυτρώσουν στο λογαριασμό σου, να τα πάρεις και να πας διακοπές, θα σε ρωτήσουν πως βρέθηκαν αυτά τα επιπλέον λεφτά εκεί μέσα.

Το άλλο με τα μαύρα που είναι στο εξωτερικό (δεν είναι η δική μου περίπτωση), δεν είναι το θέμα το 8%.
Είτε κάποιος φέρει μαύρα (που οκ του κρατάνε το 8%), είτε φέρει κάτασπρα και νόμιμα, μετά, πρέπει να φορολογηθεί στην κλίμακα λέμε!!! από όπου και να είναι τα χρήματα! Η κλίμακα λοιπόν για πάνω από 100.000 είναι οτι σου κρατάνε τα μισά!
Από την άλλη, αν τα χώσεις πουθενά να μην φαίνονται και δηλώσεις πχ 30.000 (άρα μικρότερο ποσοστό φόρου), μετά, αν από τα αδήλωτα κάνεις εμβάσματα έστω και 1.000e στον λογαριασμό σου τα βλέπουν αμέσως σαν την μύγα μες το γάλα!
Ξέρει να μου πει κανείς αν τα λέω καλά; μήπως τα έχω καταλάβει λάθος; (παίζει να λέω βλακείες αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου λέμε)

Εσείς αν είχατε το ίδιο θέμα, που θα ψάχνατε για τέτοιου επιπέδου λογιστή; που θα ρωτάγατε;

ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 09 Σεπ 2012 18:25 #22

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
να ρωτησω και γω κατι tsig .

εχει καποιος καποιο ακινητο στην αγγλια και εχει ενα εισοδημα χ.
πληρωνει εκει τον φορο του κανονικα.

πρεπει να το δηλωσει και εδω?θα φορολογηθει και εδω γι αυτο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 10 Σεπ 2012 01:57 #23

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Αν είσαι κάτοικος στην Ελλάδα και έχεις εισοδήματα από το εξωτερικό, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, πρέπει να τα δηλώσεις και στην Ελλάδα. Αν έχεις ήδη πληρώσει φόρο για αυτά τα εισοδήματα, τότε το ποσό που πλήρωσες αφαιρείται από τον φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα. Σε αυτήν την λογική κινούνται οι συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολόγησης και αναφέρεται και στην σύμβαση για το Ηνωμένο Βασίλειο, άρθρο XIV και παράγραφος 3:
Yπό την επιφύλαξιν των διατάξεων του Ελληνικού νόμου περί εκπτώσεως εκ του Ελληνικού φόρου του φόρου του καταβλητέου εις έδαφος εκτός της Eλλάδος, ο φόρος του Hνωμένου Bασιλείου, ο καταβλητέος, είτε απ’ ευθείας, είτε δι’ εκπτώσεως, δι’ εισόδημα εκ πηγών ευρισκομένων εντός του Hνωμένου Bασιλείου, θα εκπίπτεται εκ του Ελληνικού φόρου του καταβλητέου δια το εισόδημα τούτο.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 28 Αυγ 2013 18:13 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Διόρθωση συνδέσμου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ψαχνόμενος (ant), Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 11 Σεπ 2012 19:48 #24

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
Αυτό τσιγγ είναι σίγουρο; Γιατί εγώ ήξερα αν έχεις σπίτι στην Αγγλία και υποβάλεις φορολογική δήλωση και Αγγλία, φορολογείσαι εκεί. Σύμφωνα με τη σύμβαση διπλής φορολόγησης, δεν φορολογέισαι επιπλέον στην Ελλάδα.
Στη φορολογική δήλωση της Ελλάδας, απλώς βάζεις ένα ν στο τετράγωνο που λέει αν έχεις εισοδήματα ή καταθέσεις από εξωτερικό.
Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι το σπίτι το πήρε ο γνωστός μου όταν ήταν εξωτερικό για καμιά δεκαετία και εξακολουθεί να πληρώνει δόσεις στην Αγγλική τράπεζα. Οπότε το νοίκι πάει όλο στη δόση του δανείου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 11 Σεπ 2012 20:58 #25

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Έχει γίνει στο παρελθόν σχετική ερώτηση στο υπουργείο από κάτοικο Ελλάδας με εισόδημα από Ρουμανία και η απάντηση περιλαμβάνεται στις Διοικητικές Λύσεις Δ/νσης Φορολογίας Εισοδήματος του 2008, στη σελίδα 40. Το θέμα είναι "Φορολογική μεταχείριση εισοδήματος που αποκτάται στο εξωτερικό, από μόνιμο κάτοικο Ελλάδος" και τα κύρια σημεία:
  • Το πρόσωπο που κατοικεί στην Ελλάδα αδιάφορα από την ιθαγένεια του υπόκειται σε φορολογία και για τα εισοδήματα που προκύπτουν στην αλλοδαπή.
  • εφόσον είσθε κάτοικος Ελλάδος και δεν ορίζεται διαφορετικά από την διακρατική σύμβαση μεταξύ Ελλάδας και Ρουμανίας, φορολογείστε για το σύνολο των εισοδημάτων σας, δηλαδή και γι’ αυτό που αποκτάτε στην αλλοδαπή.
  • από το ποσό του φόρου που αναλογεί στο συνολικό καθαρό εισόδημα εκπίπτει ο φόρος που αποδεδειγμένα καταβλήθηκε στην αλλοδαπή για το εισόδημα που προέκυψε σε αυτήν μέχρι όμως του ποσού του φόρου που αναλογεί για αυτό το εισόδημα στην Ελλάδα.
  • Γνῶθι σαὐτόν
    Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
    Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ψαχνόμενος (ant)

    Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 12 Σεπ 2012 17:04 #26

    • stathis
    • Το Άβαταρ του/της stathis
    χρεωμενε 2 λυσεις εχω βρει μεχρι τωρα.η δηλωνω μονιμος κατοικος εξωτερικου η offshore.
    διαλεγεις και παιρνεις...
    Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

    Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 26 Ιαν 2013 10:15 #27

    • Ψαχνόμενος (ant)
    • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
    • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
    • Gold Boarder
    • Δημοσιεύσεις: 203
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
    • Κάρμα: 3 (-3)
    Επανέρχομαι με το ερώτημα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Ο Ελληνικός νόμος λέει ότι πρέπει να δηλώνουμε εισόδημα εκ του εξωτερικού. Ο φίλος που έχει σπίτι στην Αγγλία και το αγόρασε με δάνειο όσο δούλευε εκεί, σίγουρα δεν έχει υποχρέωση εκ του νόμου να το δηλώσει στο Ελληνικό Ε9, γιατί είναι στην αλλοδαπή. Βεβαίως είναι υποχρεωμένος να δηλώσει το σπίτι στην Αγγλία και να φορολογηθεί για αυτό εκεί, για αυτό και κάνει φορολογική δήλωση στην Αγγλία.
    Στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένος να δηλώσει εισοδήματα που λαμβάνει από το εξωτερικό. Όμως επειδή το δάνειο είναι ίδιο με το ενοίκιο, δεν έχει καθόλου εισόδημα!
    Άρα δεν πρέπει να δηλώνει τίποτε στην Ελλάδα, καλά δεν τα λέω;
    Τελευταία διόρθωση: 26 Ιαν 2013 10:16 από Ψαχνόμενος (ant).
    Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
    Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
    Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα