Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Voip: Skype!

Voip: Skype! 22 Δεκ 2011 01:09 #1

  • Μάριος Αντωνίου
  • Το Άβαταρ του/της Μάριος Αντωνίου
Προσωπικά χρησιμοποιώ το Skype, γιατί:
1) Καλώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Ελλάδα και σταθερά.
2) Έχω απεριόριστα (ελλαδικά) σταθερά (με εκπληκτική ποιότητα - αγγίζει του ΟΤΕ) με €58,55 το χρόνο! Δηλαδή 4,88 το μήνα.
3) Χρησιμοποιώ ασύρματο τηλέφωνο Skype τής Philips, συνδεδεμένο με το router μου. Οι κλήσεις είναι ανεξάρτητες από τον υπολογιστή (ανοιχτός ή κλειστός, το ίδιο κάνει).
4) Το χρησιμοποιώ οπουδήποτε βρίσκω ελεύθερο wifi με το κινητό μου. Έτσι κάνω τζάμπα τα σταθερά μου από πολλααααά μέρη.
5) Πέμπτον (και κυριότερον): Η γυναίκα μου δε χρειάζεται να λάβει μακροχρόνια σεμινάρια για τη χρήση κλήσεων μέσω υπολογιστή! Παίρνει όπως έπαιρνε (και είναι αλήθεια ότι το'χει σκουλαρίκι)...

Πολλά συγχαρητήρια στον (πάντοτε μπροστά) T$ig, για το εκτενέστατο ρεπορτάζ γύρω απ'το VOIP. Αξίζει πραγματικά τον κόπο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 31 Μαρ 2013 13:28 #2

  • mikepaltri
  • Το Άβαταρ του/της mikepaltri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (1)
Μαριε Αντωνιου δωσε τα φωτα σου pls...
Mε το κινητο πως το χρησιμοποιεις?
Kαι ποσο στοιχιζει ενα τετοιο τηλεφωνο?
Ευπροσδεκτη η οποια πληροφορια... :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 31 Μαρ 2013 14:34 #3

  • evi28
  • Το Άβαταρ του/της evi28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 621
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 1 (3)
Αντι να παρεις ενα voip τηλεφωνο που κανει μονο για voip , παιρνεις ενα κινητο τηλεφωνο κ βαζεις skype.
Πχ το HTC HD, φοβερο το βρισκεις στα 50 ευρω πλεον, και παιρνεις τηλεφωνα απο παντου και παντα με τελεια ποιοτητα.
Αρκει να εχεις ιντερνετ, wifi ή μεσω wind με 5 ευρω το μηνα 1 GB και ετσι εχεις και κινητο κ απεριοριστα σταθερα, κ τα παντα στην παλαμη σου και τελεια ποιοτητα ηχου
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 31 Μαρ 2013 17:43 #4

Όπως σωστά λέει η Εύη, ΣΧΕΔΟΝ κάθε κινητό με wifi μπορεί να λειτουργήσει Skype.
Δίνω έμφαση στο σχεδόν, γιατί το τρέχον μου κινητό (NOKIA ASHA 311), ενώ έχει wifi, δεν μπορεί να λειτουργήσει Skype. (Άσχετο: το πήρα γιατί έχει μια διάρκεια μπαταρίας ασύλληπτη!)

Έχει να κάνει με το λειτουργικό. Μέχρι πρότινος, με το Symbian τής Nokia ήσαν όλα καλά. Τώρα που το παράτησε, στο δικό της (υπο-)λειτουργικό τα applications δεν είναι απεριόριστα...
Αλλά όλα τα μεγάλα και γνωστά λειτουργικά δέχονται Skype (π.χ. Android, iOs κ.ά.)

Σε ό,τι αφορά τις κλήσεις απ'το σπίτι, καλύτερα να μη χρησιμοποιείς το wifi κινητό σου... Σ'το λέω από πείρα, συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς. Όσοι έχουν Skype στον υπολογιστή τους ξέρουν, ότι όσοι είναι με το κινητό τους συνδεδεμένοι στο Skype... "αναβοσβήνουν" όλο το 24-ωρο!

Το VoIp τηλέφωνο που συνδέεται στο router είναι απίστευτα σταθερό. Και ειδικά αν πάρεις ασύρματο, δεν έχει διαφορά στην ελευθερία απ'το κινητό σου. Έχει όμως τρελή διαφορά στην ποιότητα!

Βλέπω με νοσταλγία ότι το 1ο post το'κανα πριν ενάμιση χρόνο... Ε, ακόμα με Skype κάνω τις σταθερές μου κλήσεις απ'το σπίτι. Και έχει πια φτηνύνει κι άλλο: €48 το χρόνο (με τη συνδρομή premium), ήτοι €4 μηνιαίως!
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαρ 2013 17:56 από Μάριος Αντωνίου (epolala). Αιτία: έλειπε μια λέξη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 31 Μαρ 2013 22:55 #5

  • mikepaltri
  • Το Άβαταρ του/της mikepaltri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (1)
Εχω ενα iphone 3gs και μολις κατεβασα το skype
Οταν ομως προσπαθησα να παρω τηλεφωνο στο σπιτι για δοκιμη μεσω του skype δεν τα καταφερα... (μου βγαζει ended)
τι κανω λαθος? (ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο πισω στο θεμα της τεχνολογιας... :( )
Mαριε ποσο περιπου κοστιζει το ασυρματο τηλ voip?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 01 Απρ 2013 00:56 #6

  • Graf
  • Το Άβαταρ του/της Graf
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (-3)
mikepaltri έγραψε:
Εχω ενα iphone 3gs και μολις κατεβασα το skype
Οταν ομως προσπαθησα να παρω τηλεφωνο στο σπιτι για δοκιμη μεσω του skype δεν τα καταφερα... (μου βγαζει ended)
τι κανω λαθος? (ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο πισω στο θεμα της τεχνολογιας... :( )
Mαριε ποσο περιπου κοστιζει το ασυρματο τηλ voip?

Για να πάρεις σε κάποιο τηλέφωνο(σταθερό ή κινητό) πρέπει να έχεις συνδρομή ή skype credit. Μάλλον γι'αυτό δε σ'αφήνει να πάρεις στο σπίτι. Χωρίς αυτά μπορείς να κάνεις μόνο κλήσεις skype to skype που είναι δωρεάν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 01 Απρ 2013 03:01 #7

mikepaltri έγραψε:
Εχω ενα iphone 3gs και μολις κατεβασα το skype
Οταν ομως προσπαθησα να παρω τηλεφωνο στο σπιτι για δοκιμη μεσω του skype δεν τα καταφερα... (μου βγαζει ended)
τι κανω λαθος? (ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο πισω στο θεμα της τεχνολογιας... :( )
Mαριε ποσο περιπου κοστιζει το ασυρματο τηλ voip?

Δύο τινά παίζουν :
- ή πρέπει να'χεις credit (που σίγουρα δεν έχεις ακόμη - πρέπει ν'αγοράσεις),
- ή δεν έβαλες το +30 (διεθνής κωδικός Ελλάδας) μπροστά απ'το νούμερο του τηλεφώνου τού σπιτιού σου. Το Skype δεν ξέρει από ποιά χώρα καλείς, πόσο μάλλον σε ποιά! Πληκτρολόγησε λοιπόν : +30210.... (Το + σημαίνει 00, δες πως μπορείς να το βγάλεις στο κινητό σου).

Το Voip τηλέφωνό μου το πήρα (πρόπερσι πια) απ'το Ebay, μεταχειρισμένο από έναν Αυστριακό. Ήταν απίστευτη ευκαιρία, γιατί ο πωλητής είχε ξεχάσει να βάλει "Versand nach Weltweit" (αποστολή παγκοσμίως) κι έτσι η αγγελία του εμφανιζόταν μόνο στην Αυστρία! Αν θυμάμαι μου'χει συνολικά κοστίσει €35!
Όταν είχα ψάξει ΤΟΤΕ στην Ελλάδα (ηλεκτρονικά, skroutz και τέτοια), έβρισκα κάτι τρελές τιμές, κοντά στα €200. Έξω γενικά το'βρισκα 100-150.
Αν είσαι εξοικειωμένος με τις αγορές από εξωτερικό, κάνε ένα ψαξιματάκι.
Αν σε τρομάξουν οι τιμές, μην απογοητευτείς, πάρε ένα ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ Skype τηλέφωνο, είναι πολύ πιο φτηνά και - αν μη τι άλλο - θα μπορέσεις να πειραματιστείς, να δεις βρε αδερφέ αν πραγματικά σε βολεύει.

Tip : στο ψάξιμο που θα κάνεις, μην ψάχνεις "VOIP", ψάξε "Skype", γιατί υπάρχουν πολλά Voip τηλέφωνα που δεν υποστηρίζουν Skype.

Άντε, καλή εβδομάδα σε όλους μας!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 01 Απρ 2013 10:48 #8

  • mikepaltri
  • Το Άβαταρ του/της mikepaltri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (1)
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Χτες το βράδυ που το έψαξα λίγο περισσότερο είδα ότι όντως δεν έχω credits... (μαθαίνω σιγά σιγά)
θα ψάξω για αγορά από ebay... έχω πάρει αρκετά πραγματάκια, αλλά πρώτα θα αγοράσω credits και θα το χρησιμοποιήσω μέσω κινητού
Και πάλι ευχαριστώ που με βοηθήσατε να μπω λίγο πιο βαθιά στον κόσμο της τεχνολογίας... αλλά και της οικονομίας :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Voip: Skype! 01 Απρ 2013 11:15 #9

  • evi28
  • Το Άβαταρ του/της evi28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 621
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 1 (3)
ΜΠορεις να αγορασεις credits απο ebay για το skype?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα