Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: επιτόκια καταθέσεων

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 19:35 #244

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
σοκ κα δεος!


tro-ma-ktiko.blogspot.com/2018/09/blog-post_124.html


σε λιγα σημεια συμφωνω μαζι του αλλα ποτε δεν θα τον ψηφιζα.

sosimple εχεις σκεφτει οτι μεχρι το 2024 το πολυ θα εχουμε βουλγαροποιηθει και θα υπαρξει οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων με μισθους-συνταξεις βουλγαριας-λετονιας? υπογεγραμμενο στο μνημονιο αυτο οχι λογια του αερα...

πιστευεις οτι τοτε τα επιτοκια καταθεσεων θα βρισκονται σχετικα ψηλοτερα απο τωρα?

εγω το θεωρω απιθανο!!

γιατι αυτα που λενε περι εθνικης συνταξης-κατωτατου μισθου και λοιπα τα θεωρω απλα αστεια.

αν οι μισθοι-συνταξεις το 2025 βρισκονται στο επιπεδο των 300 το ανωτατο λεω ποσο, τα επιτοκια θα ειναι ψηλοτερα απο τωρα? εγω το αποκλειω!
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 19:41 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 20:02 #245

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:
σοκ κα δεος!


tro-ma-ktiko.blogspot.com/2018/09/blog-post_124.html


σε λιγα σημεια συμφωνω μαζι του αλλα ποτε δεν θα τον ψηφιζα.

sosimple εχεις σκεφτει οτι μεχρι το 2024 το πολυ θα εχουμε βουλγαροποιηθει και θα υπαρξει οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων με μισθους-συνταξεις βουλγαριας-λετονιας? υπογεγραμμενο στο μνημονιο αυτο οχι λογια του αερα...

πιστευεις οτι τοτε τα επιτοκια καταθεσεων θα βρισκονται σχετικα ψηλοτερα απο τωρα?

εγω το θεωρω απιθανο!!

γιατι αυτα που λενε περι εθνικης συνταξης-κατωτατου μισθου και λοιπα τα θεωρω απλα αστεια.

αν οι μισθοι-συνταξεις το 2025 βρισκονται στο επιπεδο των 300 το ανωτατο λεω ποσο, τα επιτοκια θα ειναι ψηλοτερα απο τωρα? εγω το αποκλειω!
Το tromaktiko συνήθως γραφει σούπερ μ@λ@κιες, αλλα το συγκεκριμένο άρθρο απλα το αναπαραγει. Συμφωνώ 200% με οτι γραφει εκεί. Μάλιστα είχα διαβάσει το αρθρο σε σοβαροτερο σιτε και επειδή μου αρεσε ιδιαίτερα το ειχα στειλει σε 3-4 φίλους, κατι που κανω σπανια.
Καλο είναι να το διαβάσουν όλοι..
Στα υπόλοιπα : Δεν ξερω που ακριβώς γράφει στο μνημόνιο οτι θα βουλγαροποιηθουμε.
Περισσότερο θα μπανάνιοποιηθουμε πάντως. Πιθανότατα θα αποτυχουμε να μειώσουμε τα χρεη, κάποια στιγμή σε καμια 10ρια χρόνια θα μας τα περικοψουν και αλλο λιγο, προσπιουμενοι και εμεις και οι δανειστές οτι εφαρμόζουμε τη σωστή πολιτική και προσπαθούμε κοκ, και θα ειμαστε με το σωληνάκι στην εντατική.
Δε συμφέρει κανένα κάτι διαφορετικό.
Υπάρχουν τοσα πολλα που μπορούν να συμβούν και κανεις δεν υπολογιζει, που καλύτερα να μη σκεφτόμαστε καν. Πχ
-μπορεί να βρεθει φυσικο αέριο σε μέγαλες ποσότητες (θεωρηται απο σούπερ ειδικους και καθολου αισιοδοξους 80% σίγουρο). Και μονο να βρεθεί, θα λυσει το πρόβλημα μας πολυ πριν βγει.
-μπορει η ευρωπαϊκή ένωση να μας δινει πισω με διαφορους εμεσους τρόπους αυτα που χάνουμε σε υψηλά επιτόκια.
-μπορεί να ξαναπούμε σε μνημόνια (οπως και να λέγονται, με εμεσους τρόπους) με μηδενικα σχεδον επιτόκια.
-Δε βλέπω η Αμερική να αφηνει την ελλαδα που η φυσική της θέση είναι το λιμανι των βαλκανιων απο όπου θα περάσει το εμπόριο και αγωγοί για ολα τα Βαλκάνια, να χρεοκόπησει πληρως και να φυγει απο το ευρω γιατι καραδοκούν αλλες δυνάμεις να αρπαξουν την ευκαιρία (ρωσια, κινα), συν θα μεινει χωρίς κανενα ελενχο η Τουρκία.
Μπορω να σου γράψω πραγματικά άλλους 100 λόγους. Δεν συμφέρει κανένα να χρεοκοπήσει πληρως η Ελλάδα.
Το αρθρο που ανεβασες αυτό λεει. Το 4.+ που δίνουν οι αγορες στην Ελλάδα ειναι μονο και μονο επειδη όλοι προεξοφλουν οτι με κάποιο τρόπο θα τη διασώσουν. Αλλιως βάση πραγματικής οικονομιας κάπου στο 20% θα ηταν το επιτόκιο.
Επίσης οι μισθοί δεν ειναι Βουλγαρίας. 500-700€ είναι χαμηλοτατοι αλλα οχι Βουλγαρίας. Στο δημόσιο ειναι 2πλασιοι, 3πλασιοι και αυξηθηκαν.. Για τις συντάξεις οντως υπάρχει θεμα, αλλα και να περικοπούν, κατσε να δουμε ποσο, παλι θα ειναι 2πλασιοι Βουλγαρίας, ενω κάποιοι παίρνουν συνταξαρες ακομα..
Τελος παντων, τα πράγματα είναι περίπλοκα που καθε πρόβλεψη ητε θετική ητε αρνητικη, δε στηρίζεται πουθενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 20:08 #246

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
www.capital.gr/arthra/3314424/benezouela-erxomaste

"... Υ.Γ. Μα είναι όλα τόσο μαύρα; Δεν υπάρχει καμιά ελπίδα; Υπάρχει. Η Εσθονία το 1991 ήταν σε τρισχειρότερη κατάσταση από μας. Οι πολίτες στεκόταν ώρες στην ουρά με το δελτίο για λίγο ψωμί. Κατάλαβαν όμως ότι ο ένοχος ήταν ο σοσιαλιστικός γραφειοκρατικός κρατισμός και ψήφισαν φιλελεύθερους. Σε έξι μήνες το κλίμα είχε αναστραφεί και σε δύο χρόνια η χώρα κάλπαζε. Το ΑΕΠ εκτοξεύτηκε, οι πολίτες πλούτισαν, το κράτος στάθηκε γερά στα πόδια του. Την χώρα δεν την σώζουν οι ηγέτες. Την σώζουν οι πολίτες της...".

Τζήμερε, αν μου βρεις εσύ ικανό αριθμό (που να μπορούν να κάνουν την διαφορά) ΜΗ κρατιστών φιλελεύθερων (στην πράξη, όχι στα λόγια) σε αυτή την χώρα, κερδίζεις επιτόκιο 10% σε προθεσμιακή κατάθεση ελληνικής τράπεζας.
Την διαφορά θα την επιδοτήσω εγώ.

Όσο για το ότι "...Την χώρα δεν την σώζουν οι ηγέτες. Την σώζουν οι πολίτες της.", αυτό ξαναπέστο.
Είπαμε, το ψάρι βρωμάει ΠΑΝΤΑ από την ... ουρά και το δημοψήφισμα του 2015 μας ξεβράκωσε πανηγυρικά σε αυτό τον τομέα.
Μια χώρα, πραγματικά σε ... άρνηση. Πως να πας μπροστά έτσι;;;
Και τώρα που σταματούν να μας χρηματοδοτούν αυτοί οι ... "αισχροί" δανειστές, να δούμε τι ... πουλιά θα πιάσουμε.
Ιδού η Ρόδος.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 20:11 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 21:01 #247

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple για την οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων ειχα κατεβασει το μνημονιο 2 σε pdf και ελεγε σε ενα εδαφιο για οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων για ελλαδα με βαλκανικες χωρες(δεν θυμαμαι αν ηταν βορρα-νοτου) μεχρι το 2020. στα μεθεπομενα μνημονια το 2020 πηρε καποια παραταση για μεχρι ποτε δεν θυμαμαι ,οχι μακρια παντως.

τωρα αν η καθε κυβερνηση με πολιτικα κολπα καταφερνει και παιρνει χρονικες παρατασεις για να μεταθεσει το επιπεδο των μισθων-συνταξεων λιγα χρονια πιο μετα λιγο με ενδιαφερει.ξερω οτι καποια στιγμη οι μισθοι και οι συνταξεις θα ειναι βουλγαριας.για μενα ειναι δεδομενο αυτο.τωρα αν θα το κανουν το 2024 ή το 2026 ειναι λεπτομερεια στα τοσα που συμβαινουν τωρα. και αν καποιοι λενε οτι τους φαινεται απιθανο να φτασουν οι μισθοι-συνταξεις σε επιπεδο 200 ευρω το μηνα εγω τους απαντω οτι ακομη δεν εχετε δει τιποτα! δηλαδη αν δεν κανουν τον μισθο-συνταξη 200 ευρω αλλα γινεις βουλγαρια πολυτελειας με μισθο-συνταξη στα 250 ευρω θα υπαρξει διαφορα στην φτωχοποιηση νομιζεις?

σε βρισκω πολυ αισιοδοξο παντως.
γενικα πιστευω οτι και τα επιτοκια καποια στιγμη θα πεσουν κατω απο 0,50.εντος τριετιας...

μακαρι να βγω ψευτης αλλα αυτα που λεω τωρα τα πιστευα και πριν γραφτω στον tsig και απλα διαβαζα διαφορους και τα εγραφα και απο τοτε που γραφτηκα στον tsig και γενικα τα πιστευω πανω απο 15 χρονια...

να σημειωσω οτι εχω και εγω οπως και καποιοι αλλοι φιλοι εδω μεσα πτυχια απο ελληνικα πανεπιστημια,μαστερ και αλλους τιτλους ολα απο ελλαδα.δεν το λεω για επιδειξη απλα βοηθαει στο να αποκτησω μια καλυτερη εικονα σε οτι συμβαινει και στο που πηγαινουμε.

η οικονομια ειναι και λιγο προφητεια.ειναι τοσες οι μεταβλητες και οι παραμετροι που ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το τι θα γινει σε βαθος χρονου.ομως δεν πιστευω και στα οικονομικα θαυματα που θα προκυψουν απο φυσικα αερια,πετρελαια κτλ. θα μπορουσε να συμβει και αυτο αλλα δεν προκειται να μας αφησουν.

δυστυχως αργα ή γρηγορα πιστευω ακραδαντα οτι θα φτασουμε στα επιπεδα που προανεφερα.
΄
έως τοτε εκμεταλλευτειτε οτι μπορειτε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 22:10 #248

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:
sosimple για την οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων ειχα κατεβασει το μνημονιο 2 σε pdf και ελεγε σε ενα εδαφιο για οικονομικη συγκλιση μισθων-συνταξεων για ελλαδα με βαλκανικες χωρες(δεν θυμαμαι αν ηταν βορρα-νοτου) μεχρι το 2020. στα μεθεπομενα μνημονια το 2020 πηρε καποια παραταση για μεχρι ποτε δεν θυμαμαι ,οχι μακρια παντως.

τωρα αν η καθε κυβερνηση με πολιτικα κολπα καταφερνει και παιρνει χρονικες παρατασεις για να μεταθεσει το επιπεδο των μισθων-συνταξεων λιγα χρονια πιο μετα λιγο με ενδιαφερει.ξερω οτι καποια στιγμη οι μισθοι και οι συνταξεις θα ειναι βουλγαριας.για μενα ειναι δεδομενο αυτο.τωρα αν θα το κανουν το 2024 ή το 2026 ειναι λεπτομερεια στα τοσα που συμβαινουν τωρα. και αν καποιοι λενε οτι τους φαινεται απιθανο να φτασουν οι μισθοι-συνταξεις σε επιπεδο 200 ευρω το μηνα εγω τους απαντω οτι ακομη δεν εχετε δει τιποτα! δηλαδη αν δεν κανουν τον μισθο-συνταξη 200 ευρω αλλα γινεις βουλγαρια πολυτελειας με μισθο-συνταξη στα 250 ευρω θα υπαρξει διαφορα στην φτωχοποιηση νομιζεις?

σε βρισκω πολυ αισιοδοξο παντως.
γενικα πιστευω οτι και τα επιτοκια καποια στιγμη θα πεσουν κατω απο 0,50.εντος τριετιας...

μακαρι να βγω ψευτης αλλα αυτα που λεω τωρα τα πιστευα και πριν γραφτω στον tsig και απλα διαβαζα διαφορους και τα εγραφα και απο τοτε που γραφτηκα στον tsig και γενικα τα πιστευω πανω απο 15 χρονια...

να σημειωσω οτι εχω και εγω οπως και καποιοι αλλοι φιλοι εδω μεσα πτυχια απο ελληνικα πανεπιστημια,μαστερ και αλλους τιτλους ολα απο ελλαδα.δεν το λεω για επιδειξη απλα βοηθαει στο να αποκτησω μια καλυτερη εικονα σε οτι συμβαινει και στο που πηγαινουμε.

η οικονομια ειναι και λιγο προφητεια.ειναι τοσες οι μεταβλητες και οι παραμετροι που ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το τι θα γινει σε βαθος χρονου.ομως δεν πιστευω και στα οικονομικα θαυματα που θα προκυψουν απο φυσικα αερια,πετρελαια κτλ. θα μπορουσε να συμβει και αυτο αλλα δεν προκειται να μας αφησουν.

δυστυχως αργα ή γρηγορα πιστευω ακραδαντα οτι θα φτασουμε στα επιπεδα που προανεφερα.
΄
έως τοτε εκμεταλλευτειτε οτι μπορειτε.
Κανεις δεν μπορει να αποκλίσει ουτε το σενάριο που αναφέρεις. Απλα δεν το θεωρώ το πιθανότερο και οχι λογω αισιοδοξίας.
Η σύγκλιση που αναφέρεις είναι γενικη στην ευρωπαϊκή ένωση. Υποτίθεται οτι ολες οι χώρες, μισθοί κλπ θα συγκλίνουν καποτε στο ίδιο επίπεδο.
Σε 10 χρόνια μπορεί να έχουν και καλύτερο επίπεδο οι Βουλγαροι αν και δεν το βλέπω..
Παραπάνω έγραψα οτι θα μπανανιοποιηθουμε και οχι βουλγαροποιηθουμε χωρίς να το εξηγήσω καλα. Στη Βουλγαρία κατα κανονα ειναι ολοι σε ενα χαμηλο επίπεδο. Υπάρχουν οι πλούσιοι και εκει, βιομήχανοι κλπ, αλλα και αυτοι φτωχοί σε σχέση με βιομηχάνους πλούσιων χωρων.
Εδω δεν μπορεί να γίνει κατι αντίστοιχο. Εδω θα υπάρχουν πολυ πλούσιοι και πολοι φτωχοί. Καποιοι αρκετοί εκ των οποίων μεγιστανες και όχι μονο στη ναυτιλια.
Αυτο σημαίνει μπανανια μεταξυ αλλων.
Επίσης η χωρα έχει τεράστιο τουρισμό που θα ανεβει και αλλο. Ενα μεγάλο μερος του πληθυσμού ζει καλα απο αυτο. Άλλοι έχουν καταθέσεις μεγάλες στο εξωτερικό, και εδω.
Μεγάλη φοροδιαφυγή που σωζει πολους αλλους κλάδους.
Υπάρχει πλούτος στη χωρα αλλα και μεγάλη φτώχεια.
Εχω διαμερίσματα που νοικιαζω φτηνά πολλά. Κυριως σε νεαρους. Φοιτητές και νεους που έρχονται για δουλίτσα. Στα 10 άτομα που ξενοικιαζουν οι 7-8 αυτοί τη στιγμη φεύγουν για να δουλέψουν στη Γερμανία..
Αυτο ειναι το μέλλον της Ελλάδας. Φεύγει χτες ενας που δουλεύε για 700€ εδω σε ζόρικες συνθήκες και λεει, ο αδερφός μου είναι Γερμανία μου εχει βρει τη χ δουλειά, θα παίρνω 2000. Φευγει αλλη με 2 μωρα. Λεει παω Γερμανία. 250 επίδομα το ενα παιδι, αλλο τοσο το αλλο συν γερμανικό σχόλειο συνολο 1000€ μονο τα επιδόματα.. Θα βρω και μια δουλειά.. (και αυτη είχε αδερφό εκει. Πλέον φεύγουν ποιο εύκολα. Μετά τοσες χιλιάδες που φυγαν ήδη οι υπόλοιποι έχουν στρωμένη κατάσταση)
Οι φοιτητές οι περισσοτεροι μαθαίνουν γερμανικά ωστε να φύγουν αμα δε βρουν σοβαρη δουλειά (δε θα βρουν σοβαρη).
Δεν ξέρω αν οντως είναι ακριβώς ετσι εκεί, γράφω τι ακουω.
Η ουσία είναι οι νεαροί θα φύγουν οι περισσοτεροι, θα φέρνουν λεφτα με χ τρόπους. (πχ θα πληρώνουν τα χαράτσια των σπιτιών που θα κληρονομήσουν, ωστε να εχει καλο επίπεδο το δημόσιο - ολα για το δημόσιο γίνονται στην Ελλάδα).
Έρχονται να μεινουν Ελλάδα γεροι Ευρώπαιοι κατανάλωνοντας εδω εισοδήματα που βγαλαν εκει, συν μετανάστες. Στη βιομηχανία κλπ δουλευουν μετανάστες για χαμηλούς μισθούς.
Εχουν μια χαρα κέρδη, τους υπερφορολογει το κράτος συν χαρατσια αποτέλεσμα ενα δημόσιο καλοπληρωμενο..
Αν έχεις 1 εκ καλοπληρωμενους στο δημόσιο (που καταναλώνουν), 2 εκ που ζουν καλα απο τον τουρισμό, 500χ πλούσιους πολυ ή λιγο με μαγαζία, πλοια κλπ, 1 εκ νεους που πληρώνονται καλα ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, 30-40 εκατομμύρια τουρίστες (που καταναλώνουν, βγάζουν λεφτα επιχ και ζει παλι το δημόσιο καλα φορολογοντας τες) και θυματα μετανάστες που δουλεύουν σε μισθούς πείνας αυτο δε λέγεται Βουλγαρία. Οι περισσοτεροι ελληνες θα εχουν ενα καλούτσικα επίπεδο ητε εδω ητε εξω.
Αυτη η εικόνα δε λεω οτι μου αρέσει, (δεν μου αρέσει) απλα δε θυμίζει Βουλγαρία. Το βέβαιο ειναι οτι θα αλλάξει δραματικά η δομη του πληθυσμού. Ελάχιστοι νεοι Ελληνες που θα αντικατασταθουν απο μετανάστες αλλάζοντας τη δημογραφια δραστικα.
Οικονομικα το ολο σενάριο σε βάθος χρόνου ομως, ειδικά αν μειώθει σε κόστος το δημόσιο (το οποίο ειναι και το ποιο δύσκολο ολων) μπορεί να οδηγήσει σε σταθερόποιηση σε καλούτσικο επίπεδο.
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 22:41 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 23:10 #249

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple επιμενω οτι σε βρισκω αισιοδοξω.τα επιχειρηματα σου αναφερονται σε ταξεις που ζουν με καποια ανεση και οχι για το μεσο επιπεδο.

εγω μιλαω για πραγματα που εχουν υπογραψει και οσο και αν θελουν με πολιτικα κολπα να το τρεναρουν το πραγμα χρονικα καποια στιγμη θα πρεπει να το εφαρμοσουν θελουν δεν θελουν.

πολλοι μιλανε για μνημονια κτλ.ποσοι νομιζεις εκατσαν να διαβαζουν ενα μερος αυτων? εστω μερικα αρθρα απο αυτα που υπεγραψαν για να ξερουν τι τους περιμενει.σε πληροφορω στους δεκα χιλιαδες το πολυ ενας.

εγω εκατσα,ασχοληθηκα και διαβασα καποια αρθρα απο αυτα που κατα την κριση μου θα επηρεασουν το μελλον μου.και εκανα μια αξιολογηση.την κραταω για μενα.

οταν καποιοι εξω ειτε λεγονται θεσμοι ειτε κατι αλλο εχουν φαγωθει να σε κανουν ανταγωνιστικο με τον γειτονα σου και σου προβαλλουν ,εστω και αν δεν ισχυει αυτο,το επιχειρημα κανε αυτο αλλιως θα παθεις αυτο και το υπογραφεις κιολας τοτε δεν υπαρχει κατι καλυτερο για το μελλον της χωρας.

οσο για την συγκλιση που λες οτι αυτο ειναι γενικο για την ευρωπ.ενωση οχι δεν ισχυει. στο ονομα της ΟΝΕ πολλα υποσχεθηκαν και ελαχιστα εγιναν.και ουτε προκειται να γινουν.πρακτικα δεν γινεται.ποτε δεν θα υπαρξει συγκλιση ελλαδος με γερμανια πχ. μια χωρα τριτης,τεταρτης ταχυτητας θα ειμαστε παντα.γι΄αυτο πολυ σωστα ειπες ΄΄υποτιθεται΄΄ οτι ολες οι χωρες θα συγκλινουν οικονομικα,υποτιθεται...εε αυτο δεν προκειται να γινει.
πιστευω οτι η ευρωπ.ενωση ειτε θα διαλυθει καποτε ειτε θα μεταλλαχθει σε κατι αλλο.ενας ενας θα την κανει με αλλα λογια.

νομιζω οτι δεν μπορεις να δεχτεις οτι η ελλαδα θα ζει με μισθους και συνταξεις της ταξεως των 200 ευρω.
υπαρχουν κρατη οχι μακρια μας που ζουν αντιστοιχα με 50-60 ευρω μηνιαιως.και δεν μιλαω για τριτοκοσμικες χωρες.μην σου κανει εντυπωση.
στην λετονια η συνταξη ειναι 110 ευρω και 125 ο μισθος.ρωτα επισης εναν ρωσο ποσο συνταξη παιρνει με 30-35 χρονια δουλειας.ειναι διψηφιο το νουμερο...
εγω αυτα πιστευω πολλα χρονια και θα εξακολουθω.μακαρι να διαψευστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

επιτόκια καταθέσεων 08 Σεπ 2018 23:42 #250

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sosimple έγραψε:
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου "ποτε εγινε κατι τετοιο".
Υπάρχει εγγύηση του κράτους μεχρι 100χ ανα κατάστημα, που στην πράξη επεκτείνεται μέχρι και 300χ αν βαλεις 2 συνδικαιουχους. Τώρα αν δεν την πιστεύεις αυτη την εγγύηση σωστα ή λαθος, ειναι δικο σου θεμα. Υπάρχει όμως.
Η εμπιστοσύνη επανέρχεται σιγα σιγα. 20 δις επανήλθαν στις καταθέσεις στις τράπεζες φετος, κατι που σε διαψεύδει κατηγορήματικα. Το οποιο δεν ειναι ελάχιστο όπως γράφεις, αλλά τεράστιο ποσο σε σχεση με το σύνολο, και ειδικά αν σκεφτείς οτι υπο συνθήκες capital control βρέθηκε τοσος κοσμος να επιστρέψει τοσα λεφτα.. Αν αυτο δεν αποτελεί επιστροφή εμπιστοσύνης έμπρακτα, τοτε τι αλλο μπορεί να το αποδείξει?

"Πότε εγινε κατι τετοιο" εννοω ποτε εγινε αυτο που λες, δηλαδη να κλεισει μια τραπεζα, να χασει ο κοσμος τις καταθεσεις του και να ερθει μετα το κρατος να του τα δωσει πισω εως 100 χιλ... Απαντηση: Ποτέ.
Δεν ειμαι μόνο εγω που δε τη πιστευω, κανεις δε τη πιστευει γιατι ξερουμε ότι το κρατος δεν θα εχει για να δωσει. Ακομα δεν εχουμε διαφυγει από το κινδυνο της ατακτης χρεοκοπιας, το ξερεις.
Λες ότι η εμπιστοσυνη επανέρχεται, σε διαψευδει το ιδιο το κρατος που συνεχιζει να εχει cc. Δε τολμάει να αφησει ελευθερες τις αναληψεις.

GSAKKI έγραψε:
Επισης οι τραπεζες εκτος απο τα μικρα επιτόκια δινουν και δωρα οπως πχ η αλφα με bonus ποντους νόμιζω δικαιουμαι ένα ταξιδι αεροπορικό ήδη απο τους πρωτους μήνες της προθεσμιακής!

Απ ότι ξερω τα bonus αυτά ειναι πενταροδεκαρες και μαλιστα συνεχως μειουμενες. Προσφατα ακουσα οτι και τa yellows περικοπτονται στο μισο.
Τι αξιας ειναι το αεροπορικο ταξιδι που λες και για τι προθεσμιακη?

sosimple έγραψε:
Γερμανικές τράπεζες, καπου διαβαζα οτι δινουν σήμερα επιτοκια 0.8% για 5-6 χρόνια δέσμευσης, ισως και για περισσότερα χρόνια, το επιτόκιο το θυμάμαι σίγουρα.
Tι πληθωρισμο εχει η Γερμανια?
0,80% δινει και η Εθνικη για 2 χρονια στο πρόγραμμα 'Κεφαλαιο Plus' που συζητειται από κατω, αλλα με προοπτικη εως 5% αν παει καλα ο σχετικος συνδεδεμένος χρηματιστηριακος δεικτης.
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 23:59 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 09 Σεπ 2018 09:58 #251

  • vassilis (Vassilis)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (Vassilis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 122
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -2
Stefan έγραψε:
Απ ότι ξερω τα bonus αυτά ειναι πενταροδεκαρες και μαλιστα συνεχως μειουμενες. Προσφατα ακουσα οτι και τa yellows περικοπτονται στο μισο.
Τι αξιας ειναι το αεροπορικο ταξιδι που λες και για τι προθεσμιακη?.

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Για παράδειγμα η ALPHA προθεσμιακή με bonus πχ στις 100.000 για 12 μήνες δίνει 0.45% επιτόκιο, δηλαδή 450 Ευρω φορολογούμενα με 15% και 150.000 bonus πόντους, οι οποίοι εξαργυρώνονται εύκολα με αναλογάι 500 πόντοι για 1 ευρώ δηλαδή αλλα 300 Ευρώ (αφορολόγητα αυτά) πηγαινοντας την απόδοση στο 0.75%.
Αν δε το ψάξεις λίγο και συμετάσχεις σε προσφορές, όπως την περασμένη άνοιξη μπορούσες να εξαργυρώσεις (πχ με αγορές στο Κωτσόβολο) συγκεκριμένες μέρες (Τετάρτη), μπορούσες να εξαργυρώσεις 250 πόντους για 1 ευρώ (εγώ αγόρασα εκτυπωτή έτσι), αρα η απόδοσή σου ξεπερνούσε το 1% με το μεγαλύτερο κομάτι αφορολόγητο.
Ξερεις τι γινότανε εκείνες τις μέρες στον Κοτσόβωλο? ΧΑΜΟΣ !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 09 Σεπ 2018 11:04 #252

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Ολες οι απόψεις δεκτές παιδιά.. Μπορεί όντως να πάνε ολα χάλια και να φτάσουμε στα 200€ το μηνα. Τα πάντα είναι πιθανα απλα καθένας με την κρίση του πιστεύει οτι θα συμβεί το χ ή το y.
Ότι καποιοι θα φτάσουν να παίρνουν 200€ ειναι σίγουρο. Και σήμερα τοσα παίρνουν ηδη γυναίκες part time σε σούπερ μάρκετ κλπ. Εξάκολουθω να θεωρω ποιο πιθανο κάποιο σενάριο κοντά στην ανάλυση που εκανα παραπάνω.
Καταρχήν αν διάβασε κάνεις παραπανω, φεύγουν νεοι που παίρνουν 700€ (που εχουν βρει δουλειά) γιατι δεν ειναι ευχαριστημένοι ουτε απο το ποσο που θεωρούν μικρό, ούτε απο τις συνθήκες εργασίας για αυτα τα λεφτα.
Γιατι στο μέλλον να κάτσουν να δουλεύουν οι αντίστοιχοι νεοι για 200€ οταν τωρα δεν κάθονται να δουλέψουν για 700€?
Ισα ισα αν οι μισθοί πάνε εκει, θα φύγουν πολυ περισσότεροι και όχι μόνο νεοι. Άρα αυτο που γραφω οτι θα φύγουν σε βάθος χρόνου 1 εκ, με μισθούς 200€ καντο 3 εκ. Δεν κάθεται ο Έλληνας να ζει για πενταροδεκαρες ΑΝ εχει επιλογη.
Τελευταία διόρθωση: 09 Σεπ 2018 11:05 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα