Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: επιτόκια καταθέσεων

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 10:21 #208

  • manos (manolis1)
  • Το Άβαταρ του/της manos (manolis1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
gus (gus326) έγραψε:

2. Γιατί σου εγγυάται κανεις οτι αύριο δε θα γίνει πχ πολεμος. Ρίσκο η ζωή πάντα έχει. Δες και το Soto τι ωραία μας τα έλεγε και τώρα ειναι μακαρίτης. Ναι δίνουν το μισό τόκο κάθε μήνα και στο τελος τον υπόλοιπο. Τώρα σε τι ΑΤΜ τι σημαίνει; Όπου έχει ΑΤΜ πας και κανεις τη δουλειά σου.

Ακριβώς αυτό, ρίσκο υπάρχει παντού, αρκεί να ξέρουμε πόσο είναι για να πάρουμε ο καθένας τις αποφάσεις του.
Για την Attica λοιπόν γνωρίζουμε εάν είναι υψηλό, χαμηλό ή θεωρείτε ότι είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού για να δίνει 1,6% (αρκετά πιο μεγάλο από τις συστεμικές) αλλά χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να χαθούν χρήματα.
Είναι η προθεσμιακές στην εξασφάλιση ίδιες με τις καταθέσεις (εγγύηση μέχρι 100k;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 11:26 #209

  • sin
  • Το Άβαταρ του/της sin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 49
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
gus (gus326) έγραψε:
Δες και το Soto τι ωραία μας τα έλεγε και τώρα ειναι μακαρίτης.

Επειδή δεν είμαι και τόσο συχνός αναγνώστης του forum, έχασα κάτι ? :ohmy:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 13:44 #210

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Stefan έγραψε:
1. Γιατι, μυστικο είναι? Διαφανεια παντου φιλε μου :laugh:
Τι "ενδιαφερον γιατρους"? --> γιαυτούς (αυτόματη διόρθωση γαρ)
2. Κανεις δε μου εγγυαται τιποτα, αλλα επιλεγω το λιγοτερο επικινδυνο.
Εχω διαβασει πολλα πoστς τoυ soto, δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον. --> άποψη σου,
Δε τρεχω στην άλλη ακρη για να σηκωσω λεφτα απ το atm.
--> Καθε μερα σηκώνεις;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 13:47 #211

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
vassilis (Vassilis) έγραψε:
Gus
ρώτησα στην Πειραιώς και μου είπαν ότι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα αλλα όχι αυτήν την στιγμή, βγαίνει σαν προσφορά κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Μου είπαν ότι είναι reverse repo και όχι repo, για αυτό συζητάμε? αν ναι, τότε το πρόγραμμα ξεκινάει με την αγορά ΟΕΔ ή ΕΓΕΔ της τράπεζας και υπάρχει κάποιο θέμα με την εφορία, σωστά?

Δεν ξέρω πότε βγαίνει. Εγώ τους είπα ότι θέλω 1,1%+ αλλιώς φεύγω για έξω βρείτε μου προιον και το βρήκαν αυθημερόν. Οχι δεν είχε ΟΕΔ (μακριά) και ΔΕΝ είναι επενδυτικό. Πάντως αν εξακολουθήσουν να με πρήζουν θα τα πάω DB.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 13:48 #212

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
manos (manolis1) έγραψε:
Ακριβώς αυτό, ρίσκο υπάρχει παντού, αρκεί να ξέρουμε πόσο είναι για να πάρουμε ο καθένας τις αποφάσεις του.
Για την Attica λοιπόν γνωρίζουμε εάν είναι υψηλό, χαμηλό ή θεωρείτε ότι είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού για να δίνει 1,6% (αρκετά πιο μεγάλο από τις συστεμικές) αλλά χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να χαθούν χρήματα.
Είναι η προθεσμιακές στην εξασφάλιση ίδιες με τις καταθέσεις (εγγύηση μέχρι 100k;)
--> Στή συμβαση γράφει ότι ΔΕΝ είναι επενδυτικο προιον και καλύπτεται από ΤΕΚΕ μέχρι 100Κ. Αντίστοιχα για τα επενδυτικά γράφει μέχρι 30Κ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manos (manolis1)

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 13:49 #213

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sin έγραψε:
Επειδή δεν είμαι και τόσο συχνός αναγνώστης του forum, έχασα κάτι ? :ohmy:

Πολλά.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 14:54 #214

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
manos (manolis1) έγραψε:
Είναι οι προθεσμιακές στην εξασφάλιση ίδιες με τις καταθέσεις (εγγύηση μέχρι 100k;)
Ναι, ιδια εξασφάλιση. 100χ ή 200χ σε 2 ονόματα κοινός λογαριασμός προθεσμίακης.
Οι μικρές τράπεζες αναγκαστικά θα δίνουν μεγαλύτερο επιτόκιο ακομα και αν δεν έχουν κανενα προβλημα. Για τον απλούστατο λογο οτι αν δε δωσουν μεγαλύτερο επιτόκιο απο τις συστημικες δεν θα καταθέσει κανεις σε αυτες.
Φυσικά οταν βλέπεις μεγάλες διαφορές στα επιτόκια σε σχεση με τις συστημικες, σημαινεί οτι εχουν αναγκη χρήματα, αλλιως δε θα διναν τοση μεγαλη διαφορά. Προφανώς το 1.6 της Αττικής είναι μεγαλη διαφορά σε αυτα τα επίπεδά επιτοκίων που έχουμε σήμερα. Αλλά οριακά μεγαλη διαφορά. Είναι γνωστό οτι εχει αναγκη καταθέσεις η Αττικής, εχει πρόβλημα αλλα δεν το βλέπω πιθανό να κλεισει. Και να κλείσει κατα 99,9% με τα δεδομένα της σημερινής κατάστασης δεν χάνεις τίποτα.. Ρωτα και μενα που εβαλα σε τουλάχιστον 3 τράπεζες χρήματα εν γνωση μου οτι θα κλείσουν.. Κερδισμένος κατα πολυ βγήκα μεχρι σήμερα.
Εγω σε κανα μηνα που ληγει η προθεσμίακη σε συνέταιριστικη παντως, αν δεν πάρω περισσότερο απο της Αττικής, θα το ρισκάρω άνετα και θα καταθέσω εκει. Και μαλιστα πανω απο 200χ που θα εχω εγγύηση μεχρι τα 200χ.
Τελευταία διόρθωση: 04 Σεπ 2018 14:56 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manos (manolis1)

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 18:59 #215

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
vassilis (Vassilis) έγραψε:
Σε όλες τις "απορροφήσεις" στην Ελλάδα δεν έμεινε δεσμευμένο ούτε μιά μέρα και πιθανότατα θα γίνει το ίδιο

Για ρωτησε αυτους που ειχαν στη Συνεταιριστικη Δωδεκανησου.

vassilis (Vassilis) έγραψε:
Gus
ρώτησα στην Πειραιώς και μου είπαν ότι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα αλλα όχι αυτήν την στιγμή, βγαίνει σαν προσφορά κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Μου είπαν ότι είναι reverse repo και όχι repo, για αυτό συζητάμε? αν ναι, τότε το πρόγραμμα ξεκινάει με την αγορά ΟΕΔ ή ΕΓΕΔ της τράπεζας και υπάρχει κάποιο θέμα με την εφορία, σωστά?

Iστοριες για αγρίους δηλαδή. Ποσό/επιτοκιο?


gus (gus326) έγραψε:
--> Καθε μερα σηκώνεις;

Τι καθε μερα φιλε μου, προθεσμιακη είναι.
Τοκο κάθε μηνα λεει, δηλαδή για να τον παρω θα πρεπει να πληρωνω εισιτηρια καθε μηνα.
9 λεει εχει σε ολο το Λεκανοπεδιο. Και σκεψου να πας και να είναι 'εκτος λειτουργιας'.

Η επιλογη παντως υπαρχει, σε λιγους μηνες που τελειωνει η υπαρχουσα προθεσμιακη μου ισως παω εκει, αλλα ελαχιστες οι πιθανοτητες. Ποσοι από δω μεσα πχ. θα τα πηγαιναν εκει? [πλην του sosimple από πανω που ηδη εκδηλωσε ενδιαφερον]
Τελευταία διόρθωση: 04 Σεπ 2018 19:12 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 04 Σεπ 2018 20:37 #216

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Και εγω πιστευω οτι μέχρι 100χιλ ειναι εγγυημένα παντου -αν καποιος εχει παραπάνω καλύτερα να τα μοιράσει δεν αξίζει και το ελάχιστο ρίσκο στη χώρα που ζούμε..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα