Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Συμβουλές παρακαλώ

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 02:08 #1

  • Nikos123456
  • Το Άβαταρ του/της Nikos123456
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: -1
Καλησπέρα σε όλους σας,

Ήθελα να σας συμβουλευτώ για ένα λεπτό ζήτημα. Η μητέρα της μνηστής μου έκανε προ καιρού κάποιες αμφιβόλου χρησιμότητας κινήσεις σχετικά με τα χρήματα της και μου ζητάει τη γνώμη μου.

Τους είχα βοηθήσει πέρισυ να στείλουν 10,000Ε στο εξωτερικό, λιγες μόλις μέρες πριν εφαρμοστούν τα ΚΚ. Τα έβλεπα να έρχονται και με μεγάλη πίεση έστειλαν αυτό το ποσό. Τώρα με εμπιστεύεται σε τέτοια ζητήματα :)

Τώρα έχει κάνει τις εξής βλακείες (κατά τη γνώμη μου)

1) έχει αφήσει 35,000Ε στην Αλφα Βανκ
2) είχε συνάψει το 2012 μία ασφάλεια ζωής για την κόρη της στην ίδια τράπεζα, Η διάρκεια της σύμβασης είναι 12 χρόνια, οπότε έχουν απομείνει άλλα 8. Το επιτόκιο ειναι 3% και πρέπει να βάζει ετησίως 3000Ε


Σχετικά με τα 35 χιλιάρικα, της είπα να τα βγάλει αμέσως αλλά μου λέει ότι θα χάσει την κάρτα Gold που της δίνει πρόσβαση σε καλύτερη εξυπηρέτηση. Άμα τα τραβήξει, της είπαν ότι θα χάσει αυτό το προνόμιο. 35000Ε είναι κάποιο σεβαστό ποσό αλλά δεν είναι και κάτι τρελό. Άμα γίνει κούρεμα, λέτε να χάσει και τα μισά από αυτά ή δεν θα την πιάσει;

Σχετικά με την ασφάλεια ζωής, η αλήθεια είναι ότι η γυναίκα είναι πλέον στη σύνταξη και ζορίζεται πολύ με τα 3000Ε που πρέπει να καταθέτει κάθε χρόνο. Διστάζει να λύσει τη σύμβαση διότι δεν θα ξαναβρεί τέτοιο επιτόκιο αλλά και επίσης υπάρχει ειδική ρήτρα με ποινές (δεν ονομάζεται έτσι αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο). Έχει ένα πίνακα που εξηγεί τις ποινές και στην περίπτωση τους ανέρχεται στα 2100Ε (ενώ τα επιτόκια μέχρι στιγμής έχουν αποφέρει με το ζόρι 400Ε). Υπολόγισα και τα κέρδη που θα έχουν στο πέρας της 12ετίας και είναι περίπου 8500Ε.

Επιπλέον φοβάμαι 3 πράγματα:

*τα καπιταλ κοντρολ που μάλλων θα κρατήσουν για πάντα, άντε να τραβήξει τα λεφτά της με τόσο μεγάλο ποσό
*την επιστροφή στη δραχμή, πάνε φούντο τα χρήματα
*το κούρεμα καταθέσεων, πάλι πάνε φούντο τα χρήματα και σε αυτό το σενάριο


Είναι λεπτό το ζήτημα, είναι λίγο αργά για να κάνουν πίσω αλλά αξίζει να συνεχίσουν να βάζουν χρήματα σε αυτό το πρόγραμμα; Μιλάμε για την Αλφα Βανκ εδώ, για την οποία δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχετικά με την υγεία της τράπεζας...

Με τα 35000Ε τι να κάνει; Πόσα να αφήσει για τα τρέχοντα έξοδα;

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδίποτε συμβουλή και χρόνια πολλά επί την ευκαιρία :)
Ν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 02:37 #2

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Για εμένα το ποσό δεν ειναι και τόσο μεγάλο ώστε να φοβάται το κουρεμα. Αν πχ τα 35 τα έχει σε 2 ή 3 ονόματα τότε η λογική λέει οτι δε θα τα πειράξου. Επίης τα 3000 το χρόνο φαντάζομαι οτι μπορεί να τα βάζει και απο τα 35 που έχει στην άκρη οπότε να κερδίσει και απο αυτό το επιτόκιο. Για τη Gold κάρτα ούτε λόγος (ειναι αδιάφορη, εχω κι εγω Gold της Alpha και μου τη βγάλανε χωρίς συνδρομή για πάντα τηλεφωνικά και χωρις να εχω χρήματα στη τράπεζα!!). Λέμε για κούρεματα εδω, αλλά κανεις δε ξέρει αν γίνει και πότε και πώς. Η προσωπική μου άποψη ειναι οτι τελικά θα σταθεροποιηθεί η κατάσταση κάποια στιγμη και αν γίνει κούρεμα ποιόν θα πειράξουν? ολους? θα γινει πόλεμος..! θα πάρουν απο τα 10 ή 20000 του συνταξιούχου? απο τα 100.000 του επιχειρηματία που θα πρέπει να πληρώσει μισθούς? Μπλεγμένη κατάσταση. Τέλος πές οτι τα τραβάει τα 35 σιγά σιγά, θα τα κρατήσει στο σερτάρι ή θα κουρευτουν κάνοντας έξοδα που δε θα έκανε?
Κάθε άποψη ειναι προσωπική και η τελική απόφαση ειναι δικιά τους!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 13:09 #3

  • Ιωάννης (mousatos)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννης (mousatos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 338
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 7 (3)
www.tsig.gr/lang-el/forum/16-%CE%9A%CE%B...B6%CE%B5%CE%B9#71197
Το παιδί έχει πρόβλημα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 13:40 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
deja vu ....
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 14:35 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Να βγάλει όλα τα λεφτά από τις Τράπεζες και να τα φάει σε beauty spa, χαλαρώνοντας.
Να κόψει την ιδιωτική Ασφάλεια που έχει σε μια χρεοκοπημένη Τράπεζα, αξιολόγησης CCC.
Να μην αποκαλύπτει ποτέ στον γαμπρό της πόσα χρήματα έχει.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 14:58 #6

  • Nikos123456
  • Το Άβαταρ του/της Nikos123456
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: -1
'Εφτιαξα καινούργιο θέμα διότι αρχικά νόμιζα ότι ήταν προθεσμιακή κατάθεση. Πρόκειται όμως για ασφάλεια ζωής, οπότε δεν κόλλαγε να συνεχίσω το παλιό (και κάποιες άλλες λεπτομέριες είχαν αλλάξει).

Φυσικά δικά τους είναι τα χρήματα και τα κάνουν ότι θελουν. Αλλά δεν μπορώ να τους βλέπω να σπαράζουν άμα τα χάσουν ενώ τους έχω προειδοποιήσει για τους κινδύνους.

Άρα αν καταλαβαίνω καλά, καλύτερα να χάσει 2000Ε από την ποινική ρήτρα παρά να συνεχίζει να βάζει χρήματα σ'αυτό το πρόγραμμα, σωστά;
Τα 3000Ε που βάζει ετησίως, θα μπορούσε να τα κρατάει για τον εαυτό της και να ζει καλύτερα (επειδή ζορίζεται πολύ τώρα).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 15 Αυγ 2016 16:26 #7

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Nikos123456 έγραψε:
'Εφτιαξα καινούργιο θέμα διότι αρχικά νόμιζα ότι ήταν προθεσμιακή κατάθεση. Πρόκειται όμως για ασφάλεια ζωής, οπότε δεν κόλλαγε να συνεχίσω το παλιό (και κάποιες άλλες λεπτομέριες είχαν αλλάξει).

Φυσικά δικά τους είναι τα χρήματα και τα κάνουν ότι θελουν. Αλλά δεν μπορώ να τους βλέπω να σπαράζουν άμα τα χάσουν ενώ τους έχω προειδοποιήσει για τους κινδύνους.

Άρα αν καταλαβαίνω καλά, καλύτερα να χάσει 2000Ε από την ποινική ρήτρα παρά να συνεχίζει να βάζει χρήματα σ'αυτό το πρόγραμμα, σωστά;
Τα 3000Ε που βάζει ετησίως, θα μπορούσε να τα κρατάει για τον εαυτό της και να ζει καλύτερα (επειδή ζορίζεται πολύ τώρα).

Δεν είδα πουθενά να γράφεται κάτι τέτοιο.
Το καλύτερο είναι να αφήσεις την γυναίκα να κάνει ότι θέλει τα χρήματα της.
Αν μπορέσεις να διαχειριστείς με επιτυχία τα δικά σου χρήματα θα ακούσει τις συμβουλές σου. Μέχρι τότε θα εμπιστεύεται τις τράπεζες.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 16 Αυγ 2016 03:47 #8

  • Nikos123456
  • Το Άβαταρ του/της Nikos123456
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: -1
Thanasis (atsi) έγραψε:
Nikos123456 έγραψε:
'Εφτιαξα καινούργιο θέμα διότι αρχικά νόμιζα ότι ήταν προθεσμιακή κατάθεση. Πρόκειται όμως για ασφάλεια ζωής, οπότε δεν κόλλαγε να συνεχίσω το παλιό (και κάποιες άλλες λεπτομέριες είχαν αλλάξει).

Φυσικά δικά τους είναι τα χρήματα και τα κάνουν ότι θελουν. Αλλά δεν μπορώ να τους βλέπω να σπαράζουν άμα τα χάσουν ενώ τους έχω προειδοποιήσει για τους κινδύνους.

Άρα αν καταλαβαίνω καλά, καλύτερα να χάσει 2000Ε από την ποινική ρήτρα παρά να συνεχίζει να βάζει χρήματα σ'αυτό το πρόγραμμα, σωστά;
Τα 3000Ε που βάζει ετησίως, θα μπορούσε να τα κρατάει για τον εαυτό της και να ζει καλύτερα (επειδή ζορίζεται πολύ τώρα).

Δεν είδα πουθενά να γράφεται κάτι τέτοιο.
Το καλύτερο είναι να αφήσεις την γυναίκα να κάνει ότι θέλει τα χρήματα της.
Αν μπορέσεις να διαχειριστείς με επιτυχία τα δικά σου χρήματα θα ακούσει τις συμβουλές σου. Μέχρι τότε θα εμπιστεύεται τις τράπεζες.

Απλά με ρώτησε η γυναίκα διότι δεν έχει ιδέα και με εμπιστεύεται.
Εγώ γενικά είμαι κατά των τραπεζών και συνιστώ σε όλους να βγάζουν τα λεφτά τους. Εδώ είναι πιο πολύπλοκη η κατάσταση και δεν ξέρω εάν το καλό επιτόκιο είναι αρκετά δελεαστικό για να συνεχίσει το πρόγραμμα.

Γι'αυτό και γράφω εδώ και σας ρωτάω μιας και έχετε καλύτερη ιδέα στο τι παίζεται.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές παρακαλώ 16 Αυγ 2016 04:10 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Nikos123456 έγραψε:
Απλά με ρώτησε η γυναίκα διότι δεν έχει ιδέα και με εμπιστεύεται.
Εγώ γενικά είμαι κατά των τραπεζών και συνιστώ σε όλους να βγάζουν τα λεφτά τους. Εδώ είναι πιο πολύπλοκη η κατάσταση και δεν ξέρω εάν το καλό επιτόκιο είναι αρκετά δελεαστικό για να συνεχίσει το πρόγραμμα.

Γι'αυτό και γράφω εδώ και σας ρωτάω μιας και έχετε καλύτερη ιδέα στο τι παίζεται.

Η δικιά μου συμβουλή είναι, να μην ανακατεύεσαι (εφ' όσον μάλιστα μπερδεύεται και κάποια σχέση, αν κατάλαβα τι έγραψες).
Σε κάθε περίπτωση, και εφ' όσον πρέπει να πεις κάτι (γιατί δεν μπορείς να το αποφύγεις), να ΤΟΝΙΖΕΙΣ πολλές φορές ώστε να το χωνέψουν και να μην υπάρχει αμφισβήτηση επ' αυτού, το:
"Εγώ σας λέω τι θα έκανα ΕΓΩ, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνετε το ίδιο. Μπορεί να κάνω και λάθος".
Αυτό, όποια κι αν είναι η συμβουλή σου.

Επί του πρακτέου τώρα, τη δικιά μου την άποψη τη βλέπεις στην υπογραφή μου (σε κάθε ποστ).

Δε πα να μου λένε "Φέρε μας 100 και σε ένα χρόνο θα σου δώσουμε πίσω 200" ?
Δεν υπάρχει περίπτωση να έδινα φράγκο σε όλο αυτό το κύκλωμα. Τράπεζες? Χα-χα! Ασφαλιστικές εταιρείες? Χα-χα-χα-χα!
Ας μου έταζαν και την Μονικα Μπελούτσι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα