Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν).

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 28 Σεπ 2017 19:00 #208

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Άσε που πάλι 840 παίρνεις ανά ημέρα πλην της Πειραιώς. Για 1800 πρέπει να πας τρεις φορές στην Τράπεζα.

Αυτό ωρε Gus που το βρήκες; :woohoo: :woohoo:
Εγώ δηλαδή που σήκωσα σήμερα από το ATM της ALPHA 1700 Ευρώ (είχα τραβήξει τα υπόλοιπα 100 Ευρώ προηγούμενη ημέρα), τι ήταν αυτό;
Οφθαλμαπάτη;
Και αυτό που γράφεις δεν ισχύει για καμία τράπεζα πλην της Attica (μιλάμε πάντα για ATM και όχι για γκισέ). Και στις τέσσερις συστημικές αρκεί να αυξήσεις το όριο της cash card για να κάνεις ανάληψη όσα γουστάρεις (μέχρι του μηνιαίου ορίου φυσικά).
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 28 Σεπ 2017 21:43 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 28 Σεπ 2017 19:05 #209

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Εσύ τι θα μας πεις, να πάμε να τα βάλουμε στην τράπεζα?

Θα στο πω εγώ :whistle: :whistle:
Κανένας δεν έχει χάσει λεφτά από Ελληνική τράπεζα μέχρι τώρα ... Μόνο (δυστυχώς) από ... Κυπριακές, Βουλγάρικες κ.λπ. And this is a FACT.

Εκτός βέβαια για κάποιους που έχουν ... άλλους λόγους να μην τα ... εμφανίζουν σε ελληνική τράπεζα. Εκεί ... πάσο... :whistle: :whistle:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 28 Σεπ 2017 21:44 #210

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
batista έγραψε:
Αυτό ωρε Gus που το βρήκες; :woohoo: :woohoo:
Εγώ δηλαδή που σήκωσα σήμερα από το ATM της ALPHA 1700 Ευρώ (είχα τραβήξει τα υπόλοιπα 100 Ευρώ προηγούμενη ημέρα), τι ήταν αυτό;
Οφθαλμαπάτη;
Και αυτό που γράφεις δεν ισχύει για καμία τράπεζα πλην της Attica. Και στις τέσσερις συστημικές αρκεί να αυξήσεις το όριο της cash card για να κάνεις ανάληψη όσα γουστάρεις (μέχρι του μηνιαίου ορίου φυσικά).

Ωρε batista στην EUROBANK δίνουν μεχρι 900 έτσι μου είπαν στο καταστημα και στο τηλέφωνο. Το ίδιο και στην Αττικής 840 max. Το ίδιο και στην Εθνική. Στην Aloha δεν πήγα ακόμη αλλά είναι τόσο απωθητικοί που μαλλον δε θα πάω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 28 Σεπ 2017 21:54 #211

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Ωρε batista στην EUROBANK δίνουν μεχρι 900 έτσι μου είπαν στο καταστημα και στο τηλέφωνο. Το ίδιο και στην Αττικής 840 max. Το ίδιο και στην Εθνική. Στην Aloha δεν πήγα ακόμη αλλά είναι τόσο απωθητικοί που μαλλον δε θα πάω.

Ωρέ gus, δεν ξέρω με ποιους μίλησες αλλά αυτά δεν ισχύουν. Επειδή έχω λογαριασμό και στις πέντε τράπεζες και μέσω αυτών κάνω την ... "από-καπιταλοκοντρολοποίηση" (από το λεξικό ... Μπαμπινιώτη :laugh: ), έχω φροντίσει να τα ξέρω αυτά για όλες αυτές τις τράπεζες, από την καλή και από την ανάποδη.
Στην ALPHA λοιπόν δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα γιατί είχα ήδη από πριν μεγάλο όριο ανάληψης στην cash card και όπως έγραψα και πριν έκανα σήμερα ανάληψη 1700 Ευρώ (σε ΑΤΜ καταστήματος).
Για τις υπόλοιπες τρεις (ΕΘΝΙΚΗ, EUROBANK, ΠΕΙΡΑΙΩΣ) απλά χρειάσθηκε να ζητήσω αύξηση του ορίου ανάληψης, το οποίο και έγινε.
Για την ΑΤΤΙCA σου έγραψα ήδη ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το όριο στα ΑΤΜ πάνω από κάποιο ποσό (κάτω από χιλιάρκο, δεν θυμάμαι απλά ακριβώς το ποσό που μου είπαν) οπότε εκεί θέλεις ή πολλές αναλήψεις ή γκισέ για μια και έξω (δεν έχει και πολύ κόσμο ούτως ή άλλως).
Αυτά που γράφω δεν χωρούν αμφισβήτηση γιατί τα έχω δοκιμάσει ήδη (στην ALPHA σήμερα, στις άλλες αύριο, αλλά αφού μου άλλαξαν on demand το όριο ανάληψης, αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζεται και συστημικά). Ούτε υπάρχει κάποια λογική να πούμε ότι τα όρια αυτά αλλάζουν από πελάτη σε πελάτη.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 28 Σεπ 2017 22:00 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 28 Σεπ 2017 22:28 #212

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
soto51 έγραψε:
Θέμα εκτίμησης είναι αυτό, μπορείς να έχεις την άποψη σου.
Κι ο κουρουμπλής, για τους 500-1.000 τόνους μαζούτ που ξεφύγανε στο Σαρωνικό, έχει την άποψη ότι δεν τρέχει και τίποτα. Είπε μάλιστα στον κόσμο ότι μπορεί να πηγαίνει και για μπάνιο.
Εσύ τι θα μας πεις, να πάμε να τα βάλουμε στην τράπεζα?



περαν της διασπορας των καταθεσεων που ειναι μια λογικη κινηση οχι λογω των σημερινων δεδομενων αυτο ισχυε παντα θα ελεγα ναι οτι και να αφησεις μεσα σε μια τραπεζα ενα μικρο ποσοστο τους δεν θα παθεις κατι σοβαρο .το χρονικο διαστημα το προσδιοριζω μεχρι να γινουν εκλογες.δεν αναφερομαι σε μεγαλα ποσα φυσικα. τα πραγματα σιγουρα δεν πανε καλα αλλα δεν περιμενω και κουρεματα καταθεσεων ή αλλους σοβαρους περιορισμους στις αναληψεις καταθεσεων μεχρι τις επομενες εκλογες μετα απο τοσους φορους και μετρα και υπογραφη μνημονιων. δεν συμφερει πολιτικα να γινει κατι τετοιο,οι εκλογες δεν ειναι τοσο μακρια. η υπερφορολογηση αρκει.
και οι φοροι κουρεμα ειναι αν το πας ετσι.εμμεσως.δεν χρειαζεται κατι χειροτερο στη παρουσα φαση. ερχονται περιουσιολογια και φορος επι των καταθεσεων και αλλες μορφες κουρεματος.δεν υπαρχει λογος να γινει σαματας μεγαλος στις τραπεζες με συσφιξεις και ξεφουσκωματα.

το να κρατας σπιτι σου μεγαλα ποσα με ολα αυτα που γινονται δεν το θεωρω συνετη κινηση.
δεν θα ηθελα να ακουσω μια μερα οτι υπερηλικας βρεθηκε βασανισμενος χωρις δοντια επειτα απο βασανιστηρια προκειμενου να αποκαλυψει που εχει κρυμμενα τα χρηματα του.γιατι πιστεψε με και ενα μικρο σχετικα ποσο να εχεις αφησει καπου για κραχτη για να ικανοποιηθουν οι κλεφτες και να πουν οκ αυτα ειναι δεν εχει αλλα λεφτα ο τυπος δεν θα πιασει το κολπο.ακομη και οι ερασιτεχνες κλεφτες δεν ειναι τοσο χαζοι.τους υποτιμας.


ουτε εγω συμπαθω τις τραπεζες. αλλα διακρινω ενα μενος και μισος που εχεις γι΄αυτες..τι ακριβως υποβοσκει κατω απο αυτη την συνεχη προπαγανδα δεν μπορω να ξερω. μπορω να υποθεσω ομως.αν για παραδειγμα ησουν-εισαι επιχειρηματιας και επαιρνες δανεια επι δανειων τα τελευταια 30 χρονια και εχεις πεσει θυμα των τραπεζων και σε κυνηγουσαν οι τραπεζες επειδη ανοιχτηκες πολυ περαν των δυνατοτητων σου και πχ δεν μπορεις να τα αποπληρωσεις δεν σου φταει κανεις παρα μονο οι επιλογες σου.το να τρομοκρατουμε ομως χωρις αποδεικτικα στοιχεια ή εστω ενδειξεις σοβαρες που να αποδεικνυουν αυτα που λες απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. δεν μπορω να παρω στα σοβαρα τις θεωριες σου οταν λες πχ καποιος μου ειπε κατι αλλα δεν μπορω να σας το πω.

μην ξεχναμε οτι αυτα που εχουν υπογραψει με το τελευταιο μνημονιο και οι εγκρισεις για τα δανεια ειναι μεχρι το τελος του 18. απο εκει και περα κανεις δεν μπορει να ξερει τι θα γινει.οι στοχοι των πλεονασματων που ζητουν για το μετα περιοδου δηλαδη 2018-2021 της ταξης του 3,5% αποκλειω να τους πιασουν.για παρα πολλους λογους.

και επειδη ο συριζα θεωρω οτι δεν εκανε απολυτως τιποτα με τις δαπανες του κρατους να τις μειωσει δηλαδη ισως κανουν οι επομενοι αχρηστοι και πιασουν κανα στοχο σε συνδυασμο με φορολογιες,μειωσεις μισθων-συνταξεων επιπεδου βουλγαριας και απολυσεις απο το δημοσιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 28 Σεπ 2017 23:38 #213

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
batista έγραψε:
Ωρέ gus, δεν ξέρω με ποιους μίλησες αλλά αυτά δεν ισχύουν. Επειδή έχω λογαριασμό και στις πέντε τράπεζες και μέσω αυτών κάνω την ... "από-καπιταλοκοντρολοποίηση" (από το λεξικό ... Μπαμπινιώτη :laugh: ), έχω φροντίσει να τα ξέρω αυτά για όλες αυτές τις τράπεζες, από την καλή και από την ανάποδη.
Στην ALPHA λοιπόν δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα γιατί είχα ήδη από πριν μεγάλο όριο ανάληψης στην cash card και όπως έγραψα και πριν έκανα σήμερα ανάληψη 1700 Ευρώ (σε ΑΤΜ καταστήματος).
Για τις υπόλοιπες τρεις (ΕΘΝΙΚΗ, EUROBANK, ΠΕΙΡΑΙΩΣ) απλά χρειάσθηκε να ζητήσω αύξηση του ορίου ανάληψης, το οποίο και έγινε.
Για την ΑΤΤΙCA σου έγραψα ήδη ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το όριο στα ΑΤΜ πάνω από κάποιο ποσό (κάτω από χιλιάρκο, δεν θυμάμαι απλά ακριβώς το ποσό που μου είπαν) οπότε εκεί θέλεις ή πολλές αναλήψεις ή γκισέ για μια και έξω (δεν έχει και πολύ κόσμο ούτως ή άλλως).
Αυτά που γράφω δεν χωρούν αμφισβήτηση γιατί τα έχω δοκιμάσει ήδη (στην ALPHA σήμερα, στις άλλες αύριο, αλλά αφού μου άλλαξαν on demand το όριο ανάληψης, αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζεται και συστημικά). Ούτε υπάρχει κάποια λογική να πούμε ότι τα όρια αυτά αλλάζουν από πελάτη σε πελάτη.

Αύριο με την εκτύπωση του post ανά χείρας να τους την τρίψω στη μούρη. Μάλιστα στην eurobank κάλεσα και στο helpdesk.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 29 Σεπ 2017 04:48 #214

  • Ιωάννης (mousatos)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννης (mousatos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 338
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 7 (3)
Με την cash card από την Εθνική βγάζεις τα 1800e . Το max πριν τα capital controls ήταν στα 2400e ανά ημέρα και μπορούσες να το ρυθμίσεις και εσύ ο ίδιος μέσα από το internet banking. Το όριο αυτό παραδόξως το ανεβάσανε τον τελευταίο μήνα στα 3000e αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τί εξυπηρετεί . Μάλλον για να διευκολύνει τις αναλήψεις μή Ελλήνων καταθετών.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 29 Σεπ 2017 04:49 #215

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik,

Δυο πράματα μόνο απάντηση, σε όλα αυτά που έγραψες:

1) Εγώ ΠΟΤΕ δεν έχω επικαλεστεί το "καποιος μου ειπε κατι αλλα δεν μπορω να σας το πω". Αν το έχω κάνει, βρες το και δείχ'το μου.

2) Λες ότι "δεν θα παθεις κατι σοβαρο" και προσδιορίζεις "δεν περιμενω και κουρεματα καταθεσεων ή αλλους σοβαρους περιορισμους στις αναληψεις καταθεσεων μεχρι τις επομενες εκλογες μετα απο τοσους φορους και μετρα και υπογραφη μνημονιων. δεν συμφερει πολιτικα να γινει κατι τετοιο,οι εκλογες δεν ειναι τοσο μακρια. η υπερφορολογηση αρκει."
Πρόσεξε κάτι:
Το ο,τιδήποτε συμβεί (που θα βλάψει ένα μεγάλο μέρος των καταθετών) ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΡΕΦΑ οι καταθέτες πριν συμβεί.
Αν το πάρουν, δεν θα έχει επιτυχία σαν μέτρο. Το ίδιο συνέβη και με τις υποτιμήσεις (όποτε είχαμε), και με τα CC προ διετίας, και με ότι άλλο έγινε ξαφνικά (γιατί έπρεπε να γίνει ξαφνικά· αν δεν γινόταν ξαφνικά δεν θα είχε νόημα να γίνει), παγκοσμίως.
Στο πλαίσιο αυτής της αλήθειας, το να λες: "Δεν προβλέπω να γίνει κάτι", δεν είναι σωστό (για σέναν). Αυτό που θα γίνει, δεν θα έχεις τη δυνατότητα να το προβλέψεις.
ΔΕΝ θα το προβλέψεις, και θα ζημιωθείς απ' αυτό. Θα στην έχουν κάνει. Αυτό λέω.

Αυτά τα ολίγα, και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανανεωση προθεσμιακης 'η οχι ? Κουιζ για εγκλωβισμενους Ελληνες καταθετες (οσους ακομη υπαρχουν). 29 Σεπ 2017 05:26 #216

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ειχες πει οτι μετα απο συζητησεις με δικο σου ανθρωπο που γνωριζει προσωπα και καταστασεις,τουλαχιστον αυτο αφηνες να εννοηθει,το επομενο διαστημα επικειται συσφιξη των cc αλλα δεν μπορουσες να δωσεις παραπανω πληροφοριες και λεπτομερειες. αυτο εννοουσα οτι ειπες,οχι οτι δεν θες να μας πει τι θα γινει γενικα αλλα τις πληροφοριες και τις λεπτομερειες που σου εδωσαν ωστε να καταληξεις και να οδηγηθεις στο συμπερασμα οτι μεχρι τελος του ετους θα στενεψει ο κλοιος.

τωρα μου ζητας να το βρω.με δυσκολευεις αλλα θα το βρω. μαλιστα επικαλεστηκες οτι οπως ειχες προβλεψει τους κεφαλαιακους ελεγχους το 15 ετσι και τωρα προβλεπεις τι μελλει γενεσθαι για το επομενο εξαμηνο βασει των δικων σου πληροφοριων απο καποιον ανθρωπο που μιλησες. τεσπα δεν θυμαμαι επακριβως τις λεξεις που χρησιμοποιησεις αλλα θα προσπαθησω να το βρω γιατι εχεις και πολλες αναρτησεις γενικα και δεν ειναι και πολυ ευκολο.ηταν ιουνιος αν θυμαμαι καλα που τα ειπες αυτα.
Τελευταία διόρθωση: 29 Σεπ 2017 05:32 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα