Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: υπερταμιευτηριο attica bank

υπερταμιευτηριο attica bank 28 Σεπ 2016 15:01 #1

  • γιαννηs70
  • Το Άβαταρ του/της γιαννηs70
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
εχω ενα λογαριασμο ατην attica bank υπερταμιευτηριου στασιμο εδω και δυο χρονια.απο οτι βλεπω το επιτοκιο ειναι στα 0,75 % απο την τραπεζα δεν με ενημερωσαν μεσω τηλεφωνου αν ισχυει το παραπανω επιτοκιο ουτε πωs μπορω να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου.αν και δυσκινητη σαν τραπεζα πιστευω οτι καλυτερα ειναι ενα τετοιο επιτοκιο παρα ενα 0,1 σε καποια αλλη η καποια προθεσμιακη με μολιs 0,5 %.οποιοs φιλοs γνωριζει τι ισχυει για τον παραπανω λογαριασμο τηs attika αs μαs διαφωτισει.ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

υπερταμιευτηριο attica bank 28 Σεπ 2016 15:03 #2

  • Panagiotis (panosvr)
  • Το Άβαταρ του/της Panagiotis (panosvr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 27
  • Κάρμα: 0 (2)
γιαννηs70 έγραψε:
εχω ενα λογαριασμο ατην attica bank υπερταμιευτηριου στασιμο εδω και δυο χρονια.απο οτι βλεπω το επιτοκιο ειναι στα 0,75 % απο την τραπεζα δεν με ενημερωσαν μεσω τηλεφωνου αν ισχυει το παραπανω επιτοκιο ουτε πωs μπορω να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου.αν και δυσκινητη σαν τραπεζα πιστευω οτι καλυτερα ειναι ενα τετοιο επιτοκιο παρα ενα 0,1 σε καποια αλλη η καποια προθεσμιακη με μολιs 0,5 %.οποιοs φιλοs γνωριζει τι ισχυει για τον παραπανω λογαριασμο τηs attika αs μαs διαφωτισει.ευχαριστω.


μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

υπερταμιευτηριο attica bank 28 Σεπ 2016 15:19 #3

  • γιαννηs70
  • Το Άβαταρ του/της γιαννηs70
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
14469452_10207701824770369_2452088010028887528_n.jpg
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

υπερταμιευτηριο attica bank 28 Σεπ 2016 16:11 #4

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
γιαννηs70 έγραψε:
εχω ενα λογαριασμο ατην attica bank υπερταμιευτηριου στασιμο εδω και δυο χρονια.απο οτι βλεπω το επιτοκιο ειναι στα 0,75 % απο την τραπεζα δεν με ενημερωσαν μεσω τηλεφωνου αν ισχυει το παραπανω επιτοκιο ουτε πωs μπορω να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου.αν και δυσκινητη σαν τραπεζα πιστευω οτι καλυτερα ειναι ενα τετοιο επιτοκιο παρα ενα 0,1 σε καποια αλλη η καποια προθεσμιακη με μολιs 0,5 %.οποιοs φιλοs γνωριζει τι ισχυει για τον παραπανω λογαριασμο τηs attika αs μαs διαφωτισει.ευχαριστω.

Έχω κι εγώ τον ίδιο λογαριασμό. Νομίζω ότι όντως είναι 0,75% το επιτόκιο, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μιας κι ο λογαριασμός μου έχει 12,40€.
Ο λόγος που δεν τον έχω κλείσει είναι για τα πάμφθηνα εμβάσματα εξωτερικού.

Αν πάντως μιλάμε για επιτόκια μάλλον συμφέρει ο live της eurobank με 0,90%. Έχει περιορισμούς στις αναλήψεις, αλλά το ίδιο και το Υπερταμιευτήριο της Attica.
Τελευταία διόρθωση: 28 Σεπ 2016 17:17 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννηs70

υπερταμιευτηριο attica bank 28 Σεπ 2016 17:18 #5

  • Giannis (spinalgr1990)
  • Το Άβαταρ του/της Giannis (spinalgr1990)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 33
  • Κάρμα: 0
γιαννηs70 έγραψε:
εχω ενα λογαριασμο ατην attica bank υπερταμιευτηριου στασιμο εδω και δυο χρονια.απο οτι βλεπω το επιτοκιο ειναι στα 0,75 % απο την τραπεζα δεν με ενημερωσαν μεσω τηλεφωνου αν ισχυει το παραπανω επιτοκιο ουτε πωs μπορω να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου.αν και δυσκινητη σαν τραπεζα πιστευω οτι καλυτερα ειναι ενα τετοιο επιτοκιο παρα ενα 0,1 σε καποια αλλη η καποια προθεσμιακη με μολιs 0,5 %.οποιοs φιλοs γνωριζει τι ισχυει για τον παραπανω λογαριασμο τηs attika αs μαs διαφωτισει.ευχαριστω.

Attica ΥΠΕΡΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ

Είναι λογαριασμός πρώτης ζήτησης που συνδυάζει υψηλή απόδοση µε άμεση πρόσβαση στα χρήματα, χωρίς τους περιορισμούς των προθεσμιακών καταθέσεων. Η διαφορά του με το απλό ταμιευτήριο είναι το υψηλό επιτόκιο για οποιοδήποτε ποσό, από το πρώτο ευρώ και με μηναία απόδοση τόκων. Τα χρήματα είναι διαθέσιμα οποιαδήποτε στιγμή, με μόνη προϋπόθεση ότι επιτρέπονται μέχρι 3 αναλήψεις/χρεώσεις το μήνα (στις οποίες δεν περιλαμβάνονται αναλήψεις από πάγιες εντολές για πληρωμές ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ). Για πάνω από 3 αναλήψεις το μήνα, ο λογαριασμός εκτοκίζεται, για το μήνα αυτό, με το Βασικό Επιτόκιο Ταμιευτηρίου (Β.Ε.Τ) της Τράπεζας (σήμερα 0,15%).

Εκτοκισμός:

• Οι τόκοι αποδίδονται στον πελάτη σε μηνιαία βάση, άρα κεφαλαιοποιούνται κάθε μήνα με αποτέλεσμα να αυξάνεται η απόδοση του λογαριασμού.
• Σε περίπτωση που ο αριθμός των αναλήψεων/χρεώσεων υπερβεί τις 3 μέσα στο διάστημα ενός ημερολογιακού μήνα, τότε το επιτόκιο του λογαριασμού για τον μήνα αυτό, θα μειώνεται στο Β.Ε.Τ (σήμερα 0,15%). Για τον επόμενο μήνα ισχύει επιτόκιο 0,75%, εφόσον ισχύουν οι παραπάνω προϋποθέσεις.
• Οι πιστωτικοί τόκοι υπόκεινται σε φόρο (σήμερα 15%).
• Το χρεωστικό επιτόκιο είναι ίσο με το αντίστοιχο του απλού Ταμιευτηρίου

Επιτόκιο:

Σήμερα είναι 0,75% από το πρώτο ευρώ και για όλο το ποσό του λογαριασμού, με την προϋπόθεση ότι διενεργούνται μέχρι και 3 αναλήψεις/χρεώσεις στη διάρκεια ενός ημερολογιακού μήνα.

Πρόσθετα Στοιχεία / Παροχές:

1. Ο λογαριασμός δεν χρεώνεται με λειτουργικά έξοδα.
2. Χορήγηση Βιβλιαρίου Ταμιευτηρίου.
3. Ελάχιστο ποσό αρχικής κατάθεσης 2.000 ευρώ. Εξαιρείται η περίπτωση ανοίγματος λογαριασμού Υπερταμιευτηρίου για σύνδεση με προθεσμιακή κατάθεση, δηλαδή λογαριασμός στον οποίο θα μεταφέρονται οι τόκοι.
4. Χορήγηση χρεωστικής κάρτας Attica Debit Me μέσω της οποίας υπάρχει πρόσβαση στο λογαριασμό από τα ΑΤΜs της Attica Bank αλλά και από τα ΑΤΜs όλων των Τραπεζών που συνεργάζονται με το διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ.
5. Δωρεάν εξόφληση λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, κλπ μέσω πάγιων εντολών που συνδέονται με τον λογαριασμό.
6. Ο λογαριασμός προσφέρει ελκυστικό επιτόκιο παράλληλα με τη δυνατότητα τριών αναλήψεων το μήνα, οι οποίες είναι αρκετές για τους συνήθεις καταθέτες ταμιευτηρίου.
7. Ο καταθέτης μπορεί παράλληλα να διατηρεί ένα λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου, με μικρό σχετικά υπόλοιπο, τον οποίο θα έχει συνδεδεμένο με πάγιες εντολές όπως δόσεις δανείων, πληρωμή πιστωτικής κάρτας κλπ, ώστε να μην πραγματοποιούνται πολλές κινήσεις και έτσι να απολαμβάνει το υψηλό επιτόκιο κάθε μήνα.
8. Ως αναλήψεις/χρεώσεις θεωρείται το σύνολο των δυνατών εγγραφών, δηλαδή κινήσεις (αναλήψεις) στα ταμεία της Τράπεζας, στα ΑΤΜs, αυτόματες χρεώσεις (π.χ. προμήθειες ΔΙΑΣ για αναλήψεις από ΑΤΜs άλλων τραπεζών, δημιουργία προθεσμιακής, εξόφληση δόσεων δανείων, Visa κλπ), χρεώσεις μέσω Internet banking κλπ. Εξαιρούνται οι εγγραφές εξόφλησης παγίων εντολών ΔΕΚΟ, χρεωστικών τόκων και παρακράτησης φόρου τόκων καταθέσεων.
9. Απεριόριστος αριθμός καταθέσεων.
10. Κινήσεις στο λογαριασμό μπορούν να διενεργούνται και μέσω ΑΤΜ και μέσω Ε- Βanking.

Σε ποιους απευθύνεται το προϊόν:

• Σε όσους επιθυμούν υψηλές αποδόσεις ακόμα και για σχετικά μικρά ποσά καταθέσεων.
• Σε όσους θέλουν να έχουν άμεση πρόσβαση στα χρήματά τους χωρίς να δεσμεύονται από μια προθεσμιακή κατάθεση.
• Σε όσους δεν πραγματοποιούν αναλήψεις συχνά.
Τελευταία διόρθωση: 28 Σεπ 2016 17:19 από Giannis (spinalgr1990).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννηs70

υπερταμιευτηριο attica bank 29 Σεπ 2016 01:57 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
δεν με ενδιαφέρει μιας κι ο λογαριασμός μου έχει 12,40€.

Έχει ξεφτιλιστεί εντελώς το χρήμα.....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

υπερταμιευτηριο attica bank 29 Σεπ 2016 11:19 #7

  • Giannis (spinalgr1990)
  • Το Άβαταρ του/της Giannis (spinalgr1990)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 33
  • Κάρμα: 0
Filoxrimatos έγραψε:

Έχω κι εγώ τον ίδιο λογαριασμό. Νομίζω ότι όντως είναι 0,75% το επιτόκιο, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μιας κι ο λογαριασμός μου έχει 12,40€.
Ο λόγος που δεν τον έχω κλείσει είναι για τα πάμφθηνα εμβάσματα εξωτερικού.

Αν πάντως μιλάμε για επιτόκια μάλλον συμφέρει ο live της eurobank με 0,90%. Έχει περιορισμούς στις αναλήψεις, αλλά το ίδιο και το Υπερταμιευτήριο της Attica.

Μπορω να ανοιξω τον live εν όψει capital controls ?

κωδικους για το e-banking τους εχω αλλά δεν ξερω αν θα με αφήσει το συστημα τους να τον ανοίξω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

υπερταμιευτηριο attica bank 29 Σεπ 2016 11:41 #8

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Ioannis (spinalgr1990) έγραψε:

Μπορω να ανοιξω τον live εν όψει capital controls ?

κωδικους για το e-banking τους εχω αλλά δεν ξερω αν θα με αφήσει το συστημα τους να τον ανοίξω.

Δοκίμασε το, νομίζω θα σε αφήσει. Δεν πρόκειται για νέο λογαριασμό σε τράπεζα που δεν είσαι ήδη πελάτης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

υπερταμιευτηριο attica bank 29 Σεπ 2016 13:00 #9

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Ioannis (spinalgr1990) έγραψε:

Μπορω να ανοιξω τον live εν όψει capital controls ?

κωδικους για το e-banking τους εχω αλλά δεν ξερω αν θα με αφήσει το συστημα τους να τον ανοίξω.

Ναι, σίγουρα μπορείς.
Πριν 1 ώρα δοκίμασα κ τον άνοιξα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα