Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 06 Αυγ 2019 08:50 #262

  • dimos (finos)
  • Το Άβαταρ του/της dimos (finos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
εχω κανει στην εθνικη πριν 5 χρονια με σταθερη αποδοση 3% για δεκαετια. η αποδοση είναι αφορολογητη, μπορεις αντι να τα παρεις στο τελος να συμφωνήσεις ισοβια συνταξη.
μετα από 2 χρονια μπορεις να τα παρεις αλλα χανεις από κεφαλαιο, στα 4 χρονια εισαι στα ισα σου.
η καλυψη σε περιπτωση χρεωκοπιας είναι max 30.000 όχι από τεκε από άλλο ταμειο.
γνωστος μου εκανε στην ασφαλιστικη της Eurobank πριν 3 χρονια με 4% για δεκαετια.
οι αποδοσεις εχουν πεσει ,τωρα πρεπει να ρωτησεις
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 07 Αυγ 2019 21:41 #263

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
sosimple έγραψε:
Υπαρχουν αλλοι που μπορει να ενδιαφέρονται. Εγω δε βλεπω να υπαρχουν ουτε αυτα. Δε βλεπω κανέναν να προτείνει κατι συγκεκριμένο . 1,7 για 3 χρονια στη συγκεκριμένη οικονομική πραγματικοτητα φαντάζει καλο. Κλειστα εσύ με 0,5% σε τράπεζα (που θα πανε σε λιγο τα επιτοκια) αφου σου φαινεται καλύτερο .
Συγκρίνεις προθεσμιακες σε τράπεζα με επενδυτικά προγράμματα ασφαλιστικών εταιρειών, που είναι ανόμοια πράγματα.
Δεν κοιτάς μόνο την απόδοση - κοιτάς την απόδοση σε σχέση με το ρίσκο που παίρνεις.
Πας π.χ. σε ασφαλιστική και σου κλείνει πενταετία με "εγγυημένο" 3%. Συνυπολογίζοντας ότι οι προμήθειες είναι περί το 3-5%, αντιλαμβάνεσαι τι τοξικά έχει βάλει μέσα για να σου δίνει εσένα 3%;
Έχω κοιτάξει αρκετά. Ο μόνος τρόπος να αγοράσεις τέτοια προϊόντα είναι να μην έχεις ιδέα τι αγοράζεις. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει τι αγοράζει και πάει και τα παίρνει.

Υ.Γ. Dimos, ποιο είναι αυτό το ταμείο που εγγυάται μέχρι 30χ, αν δεν είναι το ΤΕΚΕ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 08 Αυγ 2019 04:26 #264

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
dimos (finos) έγραψε:
εχω κανει στην εθνικη πριν 5 χρονια με σταθερη αποδοση 3% για δεκαετια. η αποδοση είναι αφορολογητη, μπορεις αντι να τα παρεις στο τελος να συμφωνήσεις ισοβια συνταξη.
μετα από 2 χρονια μπορεις να τα παρεις αλλα χανεις από κεφαλαιο, στα 4 χρονια εισαι στα ισα σου.
η καλυψη σε περιπτωση χρεωκοπιας είναι max 30.000 όχι από τεκε από άλλο ταμειο.
γνωστος μου εκανε στην ασφαλιστικη της Eurobank πριν 3 χρονια με 4% για δεκαετια.
οι αποδοσεις εχουν πεσει ,τωρα πρεπει να ρωτησεις

Προθεσμιακη ειναι αυτό ή ασφαλιστικο προγραμμα? Προθεσμιακη παντως με αφορολογητη αποδοση δε γινεται.
3% λες το χρονο, αρα για 10 χρονια θα παρεις 30%. Δηλαδη αναλογικα εδωσες 10,000€ και μετα 10 χρονια θα εισπραξεις 13,000€?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 08 Αυγ 2019 08:33 #265

  • dimos (finos)
  • Το Άβαταρ του/της dimos (finos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
προφανως είναι ασφαλιστικο, εχουν ολες οι τράπεζες κατι τετοιο .
απλως οι αποδοσεις τους εχουν πεσει τωρα ,αλλα είναι σιγουρα πολυ καλυτερες από τις προθεσμιακες.
για την καλυψη των 30χ ισχυει, γιατι οντως υπαρχει κρατηση υπερ του ταμειου που τα καλυπτει
δεν θυμαμαι πως το λενε, βαλε αποζημιωση ασφαλειας ζωης σε πτωχευση ασφαλιστικης και θα στο βγαλει
και οντως εγω που εβαλα 30χ στην εθνικη ,θα παρω σε 10 χρονια 39χ εγγυημμενα και οι 9χ είναι αφορολόγητες
μπορω να τα παρω με εξαγορά και νωρίτερα αλλα θα χασω λιγο στην αποδοση τα γραφει όλα το συμβολαιο
Τελευταία διόρθωση: 08 Αυγ 2019 08:48 από dimos (finos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 08 Αυγ 2019 14:31 #266

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
CV έγραψε:
Συγκρίνεις προθεσμιακες σε τράπεζα με επενδυτικά προγράμματα ασφαλιστικών εταιρειών, που είναι ανόμοια πράγματα.
Δεν κοιτάς μόνο την απόδοση - κοιτάς την απόδοση σε σχέση με το ρίσκο που παίρνεις.
Πας π.χ. σε ασφαλιστική και σου κλείνει πενταετία με "εγγυημένο" 3%. Συνυπολογίζοντας ότι οι προμήθειες είναι περί το 3-5%, αντιλαμβάνεσαι τι τοξικά έχει βάλει μέσα για να σου δίνει εσένα 3%;
Έχω κοιτάξει αρκετά. Ο μόνος τρόπος να αγοράσεις τέτοια προϊόντα είναι να μην έχεις ιδέα τι αγοράζεις. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει τι αγοράζει και πάει και τα παίρνει.

Υ.Γ. Dimos, ποιο είναι αυτό το ταμείο που εγγυάται μέχρι 30χ, αν δεν είναι το ΤΕΚΕ?
Δεν διαφωνώ, απλά λεω οτι εκεί που θα φτάσουν τα επιτόκια καλο θα είναι οποίος έχει κανει ενα τέτοιο ασφαλιστικο προιον, να το αναφερει καθώς θα υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον. Καθένας ζυγιζει αποδοση, ρισκο και αποφασιζει μόνος του.
Επίσης αυτο που αναφέρθηκε παραπάνω (3 χρόνια και όχι 10} πρακτικά δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον εγω δεν το γνωρίζω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 09 Αυγ 2019 07:59 #267

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Σε αναμονή έναρξης λειτουργίας των δύο νέων τραπεζών τον άλλο μήνα για να δούμε τα επιτόκιά τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 09 Αυγ 2019 08:15 #268

  • vassilis (Vassilis)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (Vassilis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 122
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -2
η μια προφανως ειναι η praxia (δεν ηξερα ότι ξεκινάει), η άλλη?

JMT έγραψε:
Σε αναμονή έναρξης λειτουργίας των δύο νέων τραπεζών τον άλλο μήνα για να δούμε τα επιτόκιά τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Προθεσμιακές 09 Αυγ 2019 12:41 #269

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
vassilis (Vassilis) έγραψε:
η μια προφανως ειναι η praxia (δεν ηξερα ότι ξεκινάει), η άλλη?
Έχει γραφτεί από πάνω. Μου διαφεύγει το όνομα. Η έδρα της νομίζω στο Μαρούσι. Της έστειλα και email χωρίς να πάρω απάντηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 10 Αυγ 2019 04:10 #270

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
dimos (finos) έγραψε:
και οντως εγω που εβαλα 30χ στην εθνικη ,θα παρω σε 10 χρονια 39χ εγγυημμενα και οι 9χ είναι αφορολόγητες

Ενα παρομοιο εχει κανει συγγενης μου, ονοματι "Εφάπαξ Εθνικης".
Πριν λιγους μηνες το συζητούσαμε εδώ διπλα με τον CV, ο οποιος χλευαζε ακατάσχετα.

Oσο καιρο εχεις εκει τα 30 δε φαινονται πουθενα, και βεβαια όταν εισπραξεις δε θα τα δηλωσεις.
Τελευταία διόρθωση: 10 Αυγ 2019 04:10 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα