Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 10 Αυγ 2019 17:23 #271

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Stefan έγραψε:
Ενα παρομοιο εχει κανει συγγενης μου, ονοματι "Εφάπαξ Εθνικης".
Πριν λιγους μηνες το συζητούσαμε εδώ διπλα με τον CV, ο οποιος χλευαζε ακατάσχετα.

Και συνεχιζει να τα χλευαζει.
Παρεπιπτοντως, το φυλλαδιο που ποσταρα ηταν απο την Εθνικη.

Οποιος εχει καλυτερο προγραμμα, ποσταρει συμβολαιο, οπως εχω παροτρυνει 5-10 φορες. Αλλιως...αερολογιες.
Stefan έγραψε:
Oσο καιρο εχεις εκει τα 30 δε φαινονται πουθενα, και βεβαια όταν εισπραξεις δε θα τα δηλωσεις.
Προς το παρον. Η φορολογικη νομοθεσια τεινει να αλλαζει συχνα.
dimos (finos) έγραψε:
εχω κανει στην εθνικη πριν 5 χρονια με σταθερη αποδοση 3% για δεκαετια...
γνωστος μου εκανε στην ασφαλιστικη της Eurobank πριν 3 χρονια με 4% για δεκαετια.
Πριν απο 5 χρονια (Αυγουστο 2014), το ελληνικο δεκαετες ειχε αποδοση κοντα στο 7%.
Πριν απο 3 χρονια (Αυγουστο 2016) ειχε κοντα στο 8%.
Πηγη εδω.
Μαντεψε που επενδυουν οι ασφαλιστικες εταιρειες για να δινουν εγγυημενες αποδοσεις.
Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω κατι με τα ελληνικα ομολογα. Προσωπικα δεν τα αγοραζω γιατι δεν ειναι investment grade. Αλλα εαν τα αγοραζα, θα τα αγοραζα απευθειας (μεμονωμενα ή μεσω φτηνου Α/Κ) και οχι μεσω προγραμματος που μου παιρνει το μισο κερδος σε προμηθειες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 10 Αυγ 2019 23:19 #272

  • Chessfan
  • Το Άβαταρ του/της Chessfan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα σε ολους. Θα εκτιμουσα τη γνωμη σας για το εξης θεμα:
Εχουμε με τηνοικογενεια 50000 ευρω σε προθεσμιακη στην αλφαμπανκ, που ληγειτις επομενες μερες. Το επιτοκιο που τα κλεισαμε περυσι ηταν, νομιζω, περιοου 0.50%. Τωρα εκτιμω, οτι και με καποιο νεο χρημα που θα βαλουμε, δεν θα ειναι καλυτερο το επιτοκιο, μαλλον μικροτερο θα ειναι... Οι επιλογες που εχω στο νου μου ει αι οι εξης
1.αγορα απο τραπεζα ομολογων ελκηνικου δημοσιουη εντοκων γραμματιων του ελληνικου δημοσιου. Μαλλον θα εχουν καλυτερο επιτοκιο απο την προθεσμιακη.
2.να συνεχισω την προθεσμιακη...
3. Να κανω με τα 55000 μια αποπληρωμη στοστεγαστικο μου δανειο:ειναι euribor μηνος καιβτο επιτοκιο του βδανειου μου αυτη τη στιγμη, με τοπεριθωριο κερδους της τραπεζας και την υποχρεωτικη εισφορα 0.6% ειναι στο 1%(!!!, ναι αληθεια ειναι). Πριν απο μερικα χρονια που ειχα κανει αποπληρωμες στο δανειο, ειχα διαπιστωσει οτι για καθε 1000 ευρω αποπληρωμης, η δοση επεφτε 3.9ευρω. Αρα με 550000αποπληρωμη, η δοση μου θα μειωθει κατα 215 ευρω περιπου.

Τι λετε για τις πιο πανω σκεψεις/επιλογες μου?
Θα εκτιμουσα τις γνωμες σας! Ευχαριστω πολυ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 02:32 #273

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Προσωπικά δεν θα έδινα μαζεμένα 55 χιλιάρικα στην τράπεζα για εξόφληση δανείου..
Υπάρχουν τράπεζες πού για προθεσμιακές σε αυτά τα ποσά δίνουν από 1 ως 1,3% επιτόκιο.
Παράδειγμα, η Attica κ η Χανίων.
Δες τον πίνακα στο tsig για να πάρεις μια ιδέα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chessfan

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 02:45 #274

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
CV έγραψε:
Και συνεχιζει να τα χλευαζει.

Xλευαζε οσο θες, δεν απαγορευεται.
Εσυ χλευάζεις, αλλοι εισπραττουν.

Chessfan έγραψε:
Καλησπερα σε ολους. Θα εκτιμουσα τη γνωμη σας για το εξης θεμα:
Εχουμε με τηνοικογενεια 50000 ευρω σε προθεσμιακη στην αλφαμπανκ, που ληγειτις επομενες μερες. Το επιτοκιο που τα κλεισαμε περυσι ηταν, νομιζω, περιοου 0.50%. Τωρα εκτιμω, οτι και με καποιο νεο χρημα που θα βαλουμε, δεν θα ειναι καλυτερο το επιτοκιο, μαλλον μικροτερο θα ειναι... Οι επιλογες που εχω στο νου μου ει αι οι εξης
1.αγορα απο τραπεζα ομολογων ελκηνικου δημοσιουη εντοκων γραμματιων του ελληνικου δημοσιου. Μαλλον θα εχουν καλυτερο επιτοκιο απο την προθεσμιακη.
2.να συνεχισω την προθεσμιακη...
3. Να κανω με τα 55000 μια αποπληρωμη στοστεγαστικο μου δανειο:ειναι euribor μηνος καιβτο επιτοκιο του βδανειου μου αυτη τη στιγμη, με τοπεριθωριο κερδους της τραπεζας και την υποχρεωτικη εισφορα 0.6% ειναι στο 1%(!!!, ναι αληθεια ειναι). Πριν απο μερικα χρονια που ειχα κανει αποπληρωμες στο δανειο, ειχα διαπιστωσει οτι για καθε 1000 ευρω αποπληρωμης, η δοση επεφτε 3.9ευρω. Αρα με 550000αποπληρωμη, η δοση μου θα μειωθει κατα 215 ευρω περιπου.

Τι λετε για τις πιο πανω σκεψεις/επιλογες μου?
Θα εκτιμουσα τις γνωμες σας! Ευχαριστω πολυ!

Δε νομιζω η Αlpha τωρα να δινει 0,50 για ένα ετος. Η Εθνικη πχ. το δινει για 3 μηνες.
Αποπληρωμή μερους του στεγαστικου σου είναι καλη ιδεα, εαν θες να ξεφορτωθείς αυτο το χρημα. Εγω δε θα το εκανα. Αν μπορουσες να ξεχρεωσεις ολοκληρο το δανειο θα ηταν αριστη ιδεα, αφου θα γλυτωνες τους τοκους των επομενων ετων.
Επισης, καλη ιδεα μου ακούγεται το ότι θα κατεβει η δοση σου κατά 215ε.
Υποχρεωτικη εισφορα είναι ένα 0,12% (Ν.128/75) για τα στεγαστικα, 0,6% είναι για τα καταναλωτικα.
Σταθερο είναι το επιτοκιο σου ή κυμαινομενο?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Υπάρχουν τράπεζες πού για προθεσμιακές σε αυτά τα ποσά δίνουν από 1 ως 1,3% επιτόκιο.
Παράδειγμα, η Attica κ η Χανίων.

Απ ότι εχω καταλαβει κι εγω ναι, υπαρχουν αυτες οι δυο λυσεις για οποιον θελει 1+%.
Αφενως ομως η Χανιων σαν συνεταιριστικη φανταζει επικινδυνη, αφετερου η Αττικα θελει "νεο" χρημα, οποτε πρεπει να περιμενουμε την πληρη αρση των cc-σημερα ακουσα στης ειδήσεις οτι ερχεται οπου να'ναι.
Τελευταία διόρθωση: 11 Αυγ 2019 03:08 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chessfan

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 06:39 #275

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Chessfan έγραψε:
3. Να κανω με τα 55000 μια αποπληρωμη στοστεγαστικο μου δανειο:ειναι euribor μηνος καιβτο επιτοκιο του βδανειου μου αυτη τη στιγμη, με τοπεριθωριο κερδους της τραπεζας και την υποχρεωτικη εισφορα 0.6% ειναι στο 1%(!!!, ναι αληθεια ειναι). Πριν απο μερικα χρονια που ειχα κανει αποπληρωμες στο δανειο, ειχα διαπιστωσει οτι για καθε 1000 ευρω αποπληρωμης, η δοση επεφτε 3.9ευρω. Αρα με 550000αποπληρωμη, η δοση μου θα μειωθει κατα 215 ευρω περιπου.

Θα βρεις πολλες πληροφοριες ον-λαιν που ασχολουνται με το θεμα. Και ο Tsig εχει γραψει ενα σχετικο κειμενο.

Σε παρομοια κατασταση με τη δικη σου, αποφασισα να αποπληρωσω το δανειο.
Εφτιαξα ενα εξελακι και κατεγραφα το συνολικο ποσο που πληρωνω καθε μηνα και τι ποσο πηγαινει για αποπληρωμη κεφαλαιου, τοκων, εισφορας 0.12%, ασφαλειας πυρος-σεισμου και ασφαλειας ζωης. Ανακαλυψα οτι περιπου το 45% πηγαινει στο κεφαλαιο και το 55% στα υπολοιπα. Το επιτοκιο ειναι κυμαινομενο περι τα 2.15% σημερα (με την εισφορα) οποτε υψηλοτερο απο το δικο σου.

Στις μερικες αποπληρωμες παλιοτερα μου εδιναν τη δυνατοτητα ειτε να μειωνεται ο χρονος του δανειου ειτε η δοση.

Υ.Γ. Αν τα 55χ ειναι τα μονα μετρητα που εχεις, μην τα χρησιμοποιησεις ολα στο δανειο. Κρατα και κατι για επειγουσες καταστασεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chessfan

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 06:54 #276

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Stefan έγραψε:
Εσυ χλευάζεις, αλλοι εισπραττουν.

Αυτο ειναι το νοημα.
Αλλοι εισπραττουν το 8% γιατι αγορασαν καθαρα προϊοντα και αλλοι το 4% γιατι μοιραζονται τα κερδη τους με τον ασφαλιστη τους που αγοραζει τα ιδια προϊοντα και χρεωνει προμηθεια το υπολοιπο 4%.

Παρεπιπτοντως, σε αυτο το θρεντ εγραψες:
Stefan έγραψε:
Είναι αυτό εδώ whole life Insurance? Eγω το εκανα γιατι δινει επιτοκιο τουλαχιστον 24% σε 10 χρονια, η ασφαλιστικη πλευρα του δε με ενδιαφερει.

αλλα στο εδω θρεντ εγραψες:
Stefan έγραψε:
Ενα παρομοιο εχει κανει συγγενης μου, ονοματι "Εφάπαξ Εθνικης".

Τελικα ποιος το εκανε;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 09:13 #277

  • Chessfan
  • Το Άβαταρ του/της Chessfan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Σε ευχαριστω κ. Παναγιωτη, CV, και Stefan παρα πολυγια το χρονο και τις απαντησεις σας!
Το επιτοκιο μου ειναι euribor, κυμαινομενο, 1μηνος, που εδω καιαρκετα χρονια ειναι αρνητικο. Επειδη και το περιθωριο κερδους της τραπεζας δεν ειναι μεγαλο, βασει της δανειακηςσυμβασης (νομιζω ειναι 1.5%), σεσυνδυασμο μετην υποχρεωτικη εισφορα 0.12(ε χεις δικιο, τοσο ειναι, το μπερδεψα με τα στεγαστικα, που ειναι 0.6%), διαμορφεται το χαμηλο, (εως προκλητικο) επιτοκιοτου 1%.
Πρακτικα συτο σημαινει οτι η μηνιαια μηνιαια δοση μου των 716 ευρω επιμεριζεται ως εξης
42 ευρω περιπου ασφαλεια ζωης
530-540 ευρω μηνιαιως κεφαλαιο
134-144 ευρω τοκοι.
Η ασφαλεια πυρος κ σεισμου ειναι 130ευρω ετησιως, και εισπραττεται ετησιως απο αλλη εταιρια, πολυ πιο φθηνη αποτην ergo, που μου προτεινε η πειραιως.

1.Για τα ομολογα του ελληνικου δημοσιου δεν μου ειπε κανεις τιποτε η τα εντοκα γραμματια του ... Τα εχετε ξεγραψει λογω κινδυνου ατυχηματος?
2. Τις μη συστημικες τραπεζες να μην τις φοβαμαι δηλ?
Κ παλι, χιλια ευχαριστω!!!
Τελευταία διόρθωση: 11 Αυγ 2019 09:16 από Chessfan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 10:22 #278

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Chessfan έγραψε:
1.Για τα ομολογα του ελληνικου δημοσιου δεν μου ειπε κανεις τιποτε η τα εντοκα γραμματια του ... Τα εχετε ξεγραψει λογω κινδυνου ατυχηματος?
2. Τις μη συστημικες τραπεζες να μην τις φοβαμαι δηλ?

Τα εντοκα αυτη τη στιγμη εχουν πολυ μικρες αποδοσεις. Πληροφοριες εδω.
3-μηνες -> 0,095%
6-μηνες -> 0,15%
1 ετος -> 0,47%
Αρα οι προθεσμιακες συμφερουν περισσοτερο. Εκτος κι αν μιλας για ποσα πανω απο 100χ που δεν σε καλυπτει το ΤΕΚΕ.

Το 7-ετες που εβγαλαν τελη Ιουλιου ειχε αποδοση 1.90%. Οχι ασχημη, αλλα δεσμευεσαι για 7-ετια.

Περι συστημικων και μη: To ιδιο ΤΕΚΕ τις καλυπτει ολες. Αρα για μεχρι 100χ, το ιδιο πραγμα ειναι, αν μιλαμε για καθαρα καταθετικα προϊοντα. Αν σε βαλουν σε τιποτα επενδυτικα / ασφαλιστικα της κακιας ωρας, ειναι αλλο θεμα.

Ψαξε λιγο τα νουμερα. Σημερα το euribor ειναι στα -0.4%. Αν βαλεις +0.12% εισφορα +1.50% περιθωριο, πας στα +1.22%.
Παντως, περι το 75% της δοσης παει για κεφαλαιο, που δεν ειναι ασχημο. Τι διαρκεια απομενει;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista

Προθεσμιακές 11 Αυγ 2019 10:58 #279

  • Chessfan
  • Το Άβαταρ του/της Chessfan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
CV έγραψε:
Τα εντοκα αυτη τη στιγμη εχουν πολυ μικρες αποδοσεις. Πληροφοριες εδω.
3-μηνες -> 0,095%
6-μηνες -> 0,15%
1 ετος -> 0,47%
Αρα οι προθεσμιακες συμφερουν περισσοτερο. Εκτος κι αν μιλας για ποσα πανω απο 100χ που δεν σε καλυπτει το ΤΕΚΕ.

Το 7-ετες που εβγαλαν τελη Ιουλιου ειχε αποδοση 1.90%. Οχι ασχημη, αλλα δεσμευεσαι για 7-ετια.

Περι συστημικων και μη: To ιδιο ΤΕΚΕ τις καλυπτει ολες. Αρα για μεχρι 100χ, το ιδιο πραγμα ειναι, αν μιλαμε για καθαρα καταθετικα προϊοντα. Αν σε βαλουν σε τιποτα επενδυτικα / ασφαλιστικα της κακιας ωρας, ειναι αλλο θεμα.

Ψαξε λιγο τα νουμερα. Σημερα το euribor ειναι στα -0.4%. Αν βαλεις +0.12% εισφορα +1.50% περιθωριο, πας στα +1.22%.
Παντως, περι το 75% της δοσης παει για κεφαλαιο, που δεν ειναι ασχημο. Τι διαρκεια απομενει;
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
-εκταμιευση μαρτιος2008, διαρκεια 30ετη, αρχικα ηταν 2χρονια σταθερο με περιπου 4.5%σταθερο επιτοκιο, μετα παει βασει συμβασης σε euribor1μηνος. Απομενουν αλλα 19 χρονια, αληκτο κεφαλαιο:138600.
Τωρα μπηκα στο ebanking μου και βλεπω πως το επιτοκιο, με την εισφορα ειναι κατω απο 1%!!!????????????
Επιτόκιο : 0.969%(εκανα αντιγραφη επικολληση, απο το ebanking μου). Αρα, το περιθωριο κερδους της τραπεζας ειναι πιο χαμηλο απο οσο νομιζα, πρεπει να δω τη συμβαση στο σπιτι κ να σου πω...
Επι τη ευκαιρια, το 7ετες μπορω να το προμηθευτω απο καθε τραπεζα? Το 1.9% ειναι καθαρο? Ευχαριστω θερμοτατα!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα