Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 21 Οκτ 2019 13:49 #334

  • Alex_prop
  • Το Άβαταρ του/της Alex_prop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
mixalis (furbygr) έγραψε:
Έμενα η alpha μου ειπε για ομολογα με εκτιμώμενη αποδοση 2% οποτε δεν ασχολούμαι.
Η HSBC τωρα εχει προθεσμιακή σε δολάρια με αποδοση 2,8. Οποτε θα τα βαλω εκεί. Αν ανέβει και λίγο το δολάριο θα εχω διπλό κερδος.

Να ξέρεις ότι παίρνεις ένα ρίσκο γιατί μπορεί να δίνει 2,8% όπως λες απόδοση η HSBC αλλά η ισοτιμία ευρώ/δολαρίου το τελευταίο 12μηνο έπαιξε μεταξύ 10% (1.14-1.25) και το τελευταίο 24μηνο 20% (1.05-1.25). Άρα εκτός από την προθεσμιακή απόδοση -2.8%- θα πρέπει να συνυπολογίσεις και τον συναλλαγματικό κίνδυνο, που μπορεί να σου αποφέρει δυνητικό κέρδος ή ζημιά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 21 Οκτ 2019 13:56 #335

  • ps
  • Το Άβαταρ του/της ps
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
mixalis (furbygr) έγραψε:
Έμενα η alpha μου ειπε για ομολογα με εκτιμώμενη αποδοση 2% οποτε δεν ασχολούμαι.
Η HSBC τωρα εχει προθεσμιακή σε δολάρια με αποδοση 2,8. Οποτε θα τα βαλω εκεί. Αν ανέβει και λίγο το δολάριο θα εχω διπλό κερδος.

κοιτωντας λιγο το αντιστοιχο προιον της αττικης
για us αγορα 1,1276 πωληση 1,1008 διαφορα 0,0268 για 10000 ευρω 268 ευρω τα χρηματα απο την ισοτιμια
οπτε για να εχω κερδος πρεπει να εχω επιτοκιο μεγαλυτερο απο 2,68 ετησιο και να κρατησω τα χρηματα για χρονο
δεν υπολογιζω κοστος για μετατροπη σε usd θεωρω πως δεν ειναι περισσοτερα απο 50 ευρω.
δεν υπολογιζω κοστος φορου καταθεσεων 15% μαλλον ειναι ιδιος ειται σε us ειται σε ευρω.
η αττικης δινει 2,3 για 6 μηνες κατι αντιστοιχο εχουμε και για την hsbc.

μπορει να συμφαιρει μονο για τη περιπτωση που εχεις usd η δεν θες να τα μετατρεψεις σε ευρω στο τελος της προθεσμιας ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), GSAKKI

Προθεσμιακές 21 Οκτ 2019 19:50 #336

  • mixalis (furbygr)
  • Το Άβαταρ του/της mixalis (furbygr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 5
ps έγραψε:
κοιτωντας λιγο το αντιστοιχο προιον της αττικης
για us αγορα 1,1276 πωληση 1,1008 διαφορα 0,0268 για 10000 ευρω 268 ευρω τα χρηματα απο την ισοτιμια
οπτε για να εχω κερδος πρεπει να εχω επιτοκιο μεγαλυτερο απο 2,68 ετησιο και να κρατησω τα χρηματα για χρονο
δεν υπολογιζω κοστος για μετατροπη σε usd θεωρω πως δεν ειναι περισσοτερα απο 50 ευρω.
δεν υπολογιζω κοστος φορου καταθεσεων 15% μαλλον ειναι ιδιος ειται σε us ειται σε ευρω.
η αττικης δινει 2,3 για 6 μηνες κατι αντιστοιχο εχουμε και για την hsbc.

μπορει να συμφαιρει μονο για τη περιπτωση που εχεις usd η δεν θες να τα μετατρεψεις σε ευρω στο τελος της προθεσμιας ...
H HSBC χρεώνει 8/1000 για την μετατροπή σε USD.
Oι φόροι ειναι 15%.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές 24 Οκτ 2019 14:06 #337

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ps έγραψε:
για us αγορα 1,1276 πωληση 1,1008 διαφορα 0,0268 για 10000 ευρω 268 ευρω τα χρηματα απο την ισοτιμια
οπτε για να εχω κερδος πρεπει να εχω επιτοκιο μεγαλυτερο απο 2,68 ετησιο και να κρατησω τα χρηματα για χρονο

Δεν σε πιανω. Πως απο το σπρεντ 0.0268 εβγαλες συμπερασμα οτι για να εχεις κερδος πρεπει το επιτοκιο να ειναι μεγαλυτερο απο 2.68% και να τα κρατησεις ενα χρονο? :blink:
Θεωρεις οτι η ισοτιμια θα παραμεινει ως εχει?

Ποιο ειναι το θεμα με ολα αυτα τα προϊοντα σε δολαρια? Ειναι ΟΚ αν καποιος εχει και ξοδευει δολαρια. Αλλα αυτοι που θα την πατησουν ειναι (οπως παντα) οι αλλοι. Οπως εμαθαν οι διανειοληπτες σε ελβετικο φραγκο: Ο κινδυνος της συναλλαγματικης ισοτιμιας ειναι μεγαλυτερος απο οποιοδηποτε επιτοκιο σε ξενο νομισμα δινουν οι εξυπνες τραπεζες.

Υ.Γ.
Απο το παιξιμο φορεξ δεν εβγαλε λεφτα κανεις, εκτος απο τους μεσαζοντες που παιρνουν τις προμηθειες. Αλλα επειδη χρησιμοποιω USD και EUR, κοιτα να συγκρινεις:
- To σπρεντ που σου δινει η τραπεζα ειναι 0.0268. Προσθεσε κοστος μετατροπης 8/1000 της HSBC ή οτιδηποτε αλλο.
- Το σπρεντ που μου δινει ο Revolut, αυτη τη στιγμη που γραφω, ειναι 0.00034. Κοστος μετατροπης ειναι μηδεν για ποσα μεχρι 5χ νομιζω.
- Το σπρεντ που μου δινει ο Interactive brokers, αυτη τη στιγμη που γραφω, ειναι 0.00001. Κοστος μετατροπης ειναι 0.1/1000.
Αντιλαμβανεσαι οτι το κοστος της τραπεζας ειναι 100 φορες μεγαλυτερο? Υπαρχει κοσμος σημερα που κανει συναλλαγμα μεσω τραπεζας?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 24 Οκτ 2019 14:10 #338

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Σόρρυ για το ψιλοάσχετο.. αλλά ο 'CV' ζει ?
:huh:
Ολα καλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 24 Οκτ 2019 14:24 #339

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Μου προτείναν ενα προιον (το οποιο στο παρελθόν εχω αποκλείσει επανηλημενα αλλα τωρα εκει που πηγαν τα επιτόκια, και κυρίως εκει που αναμένονται να πανε, το σκέφτομαι).
Το 1/7 του κεφαλαίου παει σε μεριδες (μετοχες στην ουσια, τραπέζα Ιωαννίνων).
Τα υπολοιπα 6/7 πανε σε προθεσμίακη 5 ετων με επιτόκιο 3.5% εγγυημένο για τα 5 χρόνια.
Τα βγαζεις οπότε θες ή μερος του κεφαλαίου (με εξαίρεση τις μερίδες που πρεπει να κρατήσεις κάποια χρόνια).
Με εναν πρόχειρο υπολογισμό, ακομα και αν οι μερίδες/μετοχες μηδενιστούν (απίθανο αλλα οχι αδύνατο για καθε τύπου μετοχες), θα πάρεις πισω απο τα επιτόκια το ποσο που εδωσες σε μεριδες.
-Στη χειρότερη περίπτωση θα βρεθείς δηλαδη με μια 5ετη προθεσμίακη με 0 επιτόκιο για ολο το κεφάλαιο, σαν να μη πηρες καθόλου μεριδες δηλαδή).
-Στη νορμάλ περίπτωση που πουλήσεις τις μεριδες οσο τις αγορασες θα βγαλεις οντως 5 ετη 3.5% επιτόκιο.
-Στην περίπτωση που πουλησεις τις μεριδες σε τιμη μικροτερη/μεγαλύτερη απο οσο τις αγορασες (σχεδον παντα προς τα πανω πανε παντως σε κανονικές συνθήκες), θα εχεις ενα επιτόκιο μικρότερο ή μεγαλύτερο του 3.5 στην ουσια.
Μεχρι αυριο πρέπει να απαντησω, ακούω γνώμες. Η εναλλακτική προθεσμίακη 1 χρονο με 1.2%

(Στο παρελθόν που έκανα κατι αναλογο στην ιδια τράπεζα κερδισμένος βγήκα παντως. Γενικά εχω παρατηρήσει οσο αναλαμβάνεις ενα μικρο ρισκο συνήθως συμφέρει στη συγκεκριμένη τράπεζα εως τωρα τουλάχιστον..)
Αυτο που με ανησυχεί κυρίως ειναι τι παίζει με τις μερίδες. Εχω κακη εμπειρία στο παρελθόν, καθως για 2 έτη υποτίθεται επρεπε να τις κρατήσεις για να τις πουλήσεις και 5 χρόνια μετα ακομα δε μπορούσες οσο ειχα κοιτάξει παλαιότερα, τωρα δεν ξερω. Βέβαια είχαν μπει τα capital control όποτε ειχαν ενα λογο. Και τοτε τις ειχα πάρει δωροζ δεν τις πληρωσα οπότε δεν καιγομουν.
Τελευταία διόρθωση: 24 Οκτ 2019 14:35 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές 24 Οκτ 2019 15:28 #340

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
καλλιο πεντε και στο χερι...
Οποτε παω με προθεσμιακη 1 χρονο με 1.2%.

Τα μεριδια ειναι παρομοια με τις μετοχες, αλλα οχι ιδια. Αυτος που εχει 1 και αυτος που εχει το 10% εχουν ιδια δικαιωματα με τα μεριδια - οχι με τις μετοχες. Εταιρειες με μετοχες στο χρηματιστηριο (εστω και στο ΧΑΑ) υποβαλλουν καταστασεις καθε τριμηνο, ελεγχονται, κτλ. Σε ολες τις συναιτεριστικες που εκλεισαν, οι μεριδιουχοι πηραν τον π... και το εμαθαν κατοπιν εορτης.

Το σημαντικοτερο: Αυτο το προϊον καλυπτεται απο το ΤΕΚΕ?

Κατα τα αλλα, το να θες ρισκο ειναι ΟΚ. Αν περιμενεις να βγαλεις λεφτα απο προθεσμιακες και παρομοια προϊοντα, θα περιμενεις πολυ. Μπορεις να παρεις "καθαρα" ομολογα και μετοχες σε οργανωμενες αγορες - οχι μεριδια σε συνεταιριστικη τραπεζα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, batista, γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 24 Οκτ 2019 16:07 #341

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
CV έγραψε:
καλλιο πεντε και στο χερι...
Οποτε παω με προθεσμιακη 1 χρονο με 1.2%.

Τα μεριδια ειναι παρομοια με τις μετοχες, αλλα οχι ιδια. Αυτος που εχει 1 και αυτος που εχει το 10% εχουν ιδια δικαιωματα με τα μεριδια - οχι με τις μετοχες. Εταιρειες με μετοχες στο χρηματιστηριο (εστω και στο ΧΑΑ) υποβαλλουν καταστασεις καθε τριμηνο, ελεγχονται, κτλ. Σε ολες τις συναιτεριστικες που εκλεισαν, οι μεριδιουχοι πηραν τον π... και το εμαθαν κατοπιν εορτης.

Το σημαντικοτερο: Αυτο το προϊον καλυπτεται απο το ΤΕΚΕ?

Κατα τα αλλα, το να θες ρισκο ειναι ΟΚ. Αν περιμενεις να βγαλεις λεφτα απο προθεσμιακες και παρομοια προϊοντα, θα περιμενεις πολυ. Μπορεις να παρεις "καθαρα" ομολογα και μετοχες σε οργανωμενες αγορες - οχι μεριδια σε συνεταιριστικη τραπεζα...

Ειναι η πρώτη φορά που αμφιταλαντευομαι ανάμεσα στα 2 ακρα.. :)
Τι μια ειμαι έτοιμος να το κανω και την αλλη το αποκλειω..
Η προθεσμίακη καλύπτεται, είναι κανονική κατάθεση. Το ποσο που γίνεται μεριδες φυσικά και δεν καλύπτεται απο πουθενά και είναι όπως τα λες, μη σου πω χειρότερα.. Ακομα δεν ξερω αν μπορείς να πουλήσεις σημερα. Κατι βρηκα στο ίντερνετ για αλλη συνεταιριστικη που για να πουλήσεις επρεπε να βρεις αλλον να αγοράσει. Ουσιαστικά δεν γινόταν δηλαδή. Τωρα που πεσαν τα capital μπορεί να πουλάς κανονικά στην τράπεζα ομως, αυτο περιμένω να μαθω. Αν δεν γίνεται δε θα το κανω κιόλας..
Αυτος είναι ο κρίσιμος παράγοντας για μενα στο συγκεκριμένο προϊόν.
Τωρα που υπολογισα με ακρίβεια και τα νούμερα, αν πάρεις 0 απο μερίδες, θα μπεις και λιγο μέσα, ειναι χειροτερα απο οτι εγραφα δηλαδή. Η γνώμη μου για τη συγκεκριμένη τράπεζα είναι οτι θα παει καλα στο μέλλον, εχω κάποιες γνωσεις που με κάνουν να το πιστεύω πολυ, αλλιώς ουτε που θα το σκεφτόμουνα.
Πάντως κλεινω προς το να μη το κανω αυτή τη στιγμή..

Μόλις κατεβάσα και τα επιτόκια της συγκεκριμένης τράπεζας και ειδα και ενα ψιλο κουφο. Μου εβγαλε τα επιτόκια απο 1/11 οπου φαίνεται οτι τα ριχνει αρκετά και αυτη. Το μεγιστο θα παει στο 1% για πανω απο 150x, για μικρότερο 0.9%, οπότε το 1.2% θα ισχύει για μια βδομάδα ακόμα, όποιος προλάβει.
Edit : Μάλλον τα εχει ριξει ηδη απο οτι βλέπω στον κεντρικό πινακα. Για εμενα ισχύει παντως το 1.2% ακομη μιας και το ειχα διαπραγμάτευθει μερες πριν.
Τελευταία διόρθωση: 24 Οκτ 2019 17:05 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές 24 Οκτ 2019 19:28 #342

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Δεν νομίζω να μπορείς να τα πουλήσεις πίσω στην τραπεζα, εκτός κι αν είσαι μεγάλο κονέ της τράπεζας.

Εναλλακτικά παντως:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα