Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 17 Απρ 2020 10:15 #496

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
batista έγραψε:
Αυτό πρέπει να είναι οδηγός (όλα με μέτρο βέβαια) σε κάθε περίπτωση και ασχέτως πανδημίας, ώστε να είναι κάποιος έτοιμος στην στραβή και να μην ψάχνει για τους λαικιστές που θα του χαρίσουν (δήθεν) την ... σεισάχθεια για ... διακοπο-δάνεια....
Το ... χρήμα είναι, αποδεδειγμένα, πολύ ισχυρό κίνητρο για να βρεθούν ταχύτατα λύσεις, εκεί που κανονικά θα αργούσαν να βρεθούν.

Όπως μου έμαθε & ο πατέρας μου
'αλίμονο σ' αυτόν που δεν έχει νύχια να ξυστεί' (& περιμένει από τα ξένα).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, CV

Προθεσμιακές 17 Απρ 2020 10:39 #497

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Αμάν ποια με τις ειρωνίες σου. Ξέρεις υπάρχουν και επιχειρήσεις που πρέπει να έχουν ρευστότητα για να πληρώνουν μισθούς και φόρους. Φόρους που πολλοί πάνε σε τεμπελχαναδες ΔΥ και ανύπαρκτες παροχές. Η διαθέσιμη ρευστότητα καλό είναι να αποδίδει και κάποια ελάχιστα κέρδη από τόκους.

Πολύ εύθικτος είσαι άνθρωπέ μου. Αφού όμως έτσι το θέλεις άκου τα τώρα.
Αυτό που εσύ αποκαλείς "ειρωνεία" είναι η απλή (ευγενέστατα διατυπωμένη) αποτύπωση (σχολιασμός) της πραγματικότητας για αυτά που γράφεις εδώ μέσα. Αν δεν σου αρέσει, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.
Από την μια λοιπόν κατακεραυνώνεις τις ελληνικές τράπεζες και ζητάς από τους πάντες να μην τις εμπιστεύονται και να μένουν μακριά (εκεί πήγαινε η ... γκρίνια) και από την άλλη, κάθε λίγο και λιγάκι, όλο και κάποια προθεσμιακή σου ξεφυτρώνει.... (άρα κάτι ... διαφορετικό από την μη ... εμπιστοσύνη και το "μείνετε μακριά").
Τι ακριβώς λοιπόν είναι αυτό που σε πείραξε;;;;;
Και μην μου τα ρίχνεις όλα στην ... ρευστότητα, γιατί "προθεσμιακή" και "ρευστότητα" δεν πάνε ακριβώς μαζί. Ειδικά όταν λες σε όλους τους άλλους να ... "μείνουν μακριά"... Διακινδυνεύεις δηλαδή να "χάσεις" το κεφάλαιο κίνησής σου, βάζοντάς το σε ... προθεσμιακή (που λες στους άλλους ... μακρυά) και όχι σε έναν λογαριασμό πρώτης ζήτησης την ίδια μέρα (άντε την προηγούμενη και με ... φόβο και ... ιδρώτα) της καταβολής;;;;; Πως κι έτσι;;;;
Αυτά...

ΥΓ: Για το λαθάκι σου όμως με την προθεσμιακή κατάθεση της Πειραιώς, δεν είδα να ασχολείσαι. Μόνο με την ... "ειρωνεία" μου ασχολήθηκες.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 17 Απρ 2020 11:01 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 17 Απρ 2020 16:43 #498

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
batista έγραψε:
Πολύ εύθικτος είσαι άνθρωπέ μου. Αφού όμως έτσι το θέλεις άκου τα τώρα.
Αυτό που εσύ αποκαλείς "ειρωνεία" είναι η απλή (ευγενέστατα διατυπωμένη) αποτύπωση (σχολιασμός) της πραγματικότητας για αυτά που γράφεις εδώ μέσα. Αν δεν σου αρέσει, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.
Από την μια λοιπόν κατακεραυνώνεις τις ελληνικές τράπεζες και ζητάς από τους πάντες να μην τις εμπιστεύονται και να μένουν μακριά (εκεί πήγαινε η ... γκρίνια) και από την άλλη, κάθε λίγο και λιγάκι, όλο και κάποια προθεσμιακή σου ξεφυτρώνει.... (άρα κάτι ... διαφορετικό από την μη ... εμπιστοσύνη και το "μείνετε μακριά").
Τι ακριβώς λοιπόν είναι αυτό που σε πείραξε;;;;;
Και μην μου τα ρίχνεις όλα στην ... ρευστότητα, γιατί "προθεσμιακή" και "ρευστότητα" δεν πάνε ακριβώς μαζί. Ειδικά όταν λες σε όλους τους άλλους να ... "μείνουν μακριά"... Διακινδυνεύεις δηλαδή να "χάσεις" το κεφάλαιο κίνησής σου, βάζοντάς το σε ... προθεσμιακή (που λες στους άλλους ... μακρυά) και όχι σε έναν λογαριασμό πρώτης ζήτησης την ίδια μέρα (άντε την προηγούμενη και με ... φόβο και ... ιδρώτα) της καταβολής;;;;; Πως κι έτσι;;;;
Αυτά...

ΥΓ: Για το λαθάκι σου όμως με την προθεσμιακή κατάθεση της Πειραιώς, δεν είδα να ασχολείσαι. Μόνο με την ... "ειρωνεία" μου ασχολήθηκες.

Εξακολουθώ να λέω και να εφαρμόζω μακριά. Απλά πλέον οι μεταφορές στο εξωτερικό είναι στο στόχαστρο του νταβαντζη. Άλλοι αλλά πιο χρονοβόροι οι τρόποι. Σιγά μη με κανείς και ντα κιόλας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 17 Απρ 2020 17:44 #499

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Εξακολουθώ να λέω και να εφαρμόζω μακριά. Απλά πλέον οι μεταφορές στο εξωτερικό είναι στο στόχαστρο του νταβαντζη. Άλλοι αλλά πιο χρονοβόροι οι τρόποι. Σιγά μη με κανείς και ντα κιόλας.

Συνεχίζεις να αυτο-αναιρείσαι και αυτό είναι το μόνο από το οποίο "κινδυνεύεις" (λέμε τώρα) να πάθεις ... ντα....
Κάποιος που φοβάται το ελληνικό τραπεζικό σύστημα (όπως ισχυρίζεσαι), και (ιδίως) συστήνει ... εντόνως στους άλλους ... "αποχή", δεν κάνει προθεσμιακές καταθέσεις. Αυτό το ... απλό επισήμανα ... χιουμοριστικά (και με το γελαστό και όχι το ... ειρωνικό ανθρωπάκι).

Όσο για το άλλο, την ποινή δηλαδή προεξόφλησης του προϊόντος της Πειραιώς, δεν σου ζήτησα και τίποτα ... παράλογο.
Αντί να ασχολείσαι με το δικό μου σχόλιο και να εκτίθεσαι περισσότερο, να αναγνωρίσεις το λάθος που έκανες στην ανάγνωση των όρων του προϊόντος.
Όχι τίποτα άλλο. Μπορεί και να το διάβασε κανένας συμφορουμίτης που έχει ή ήθελε να πάρει το προϊόν και να ... τρόμαξε.
Αυτόν δεν τον σκέφτεσαι Πασχαλιάτικα, να τρέχει (από ανάγκη), με ... κορονοιό, να σπάσει καμιά προθεσμιακή, και να φοβάται ότι θα του φάνε το κεφάλαιο;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 17 Απρ 2020 17:51 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 22 Απρ 2020 09:59 #500

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
vlass έγραψε:
Πιό καταστημα τις τράπεζας και πότε?
Πρόσφατα?

Μήπως προλάβω γιατί την ερχόμενη Τρίτη τα κλείνω.
Τι έκανες, τελικά ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 23 Απρ 2020 09:46 #501

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
GREGORYMO έγραψε:
Τι έκανες, τελικά ?

Για 100000 πήρα 0,8% για 6μηνο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 23 Απρ 2020 15:51 #502

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
εγώ πάντως που τα είχα με 1,1% το έσπασα το υπόλοιπο εξάμηνο

μπορεί να μην παίρνω τόκο αλλά έχω το κεφάλι λίγο πιο ήσυχο...

δεν βρίσκω το καιρό καλό για προθεσμιακές!
Τελευταία διόρθωση: 23 Απρ 2020 15:52 από opensource.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ψαχνόμενος (ant)

Προθεσμιακές 25 Απρ 2020 15:01 #503

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
vlass έγραψε:
Τελικά αυτό που είπε ο φίλος για 0,9% είναι για καινούργια χρήματα :(
Με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής της Τράπεζας στο Χαλάνδρι σήμερα επειδή λήγει μια προθεσμιακη την επόμενη εβδομάδα
Για πάνω από 100000 δίνουν 0,8% και για κάτω από 100000 0,7%.
Είχα 2 50000 και τα ένωσα για να πάρω το 0,8% :angry:

Από μήνα μέχρι 6μηνο δε σε αφήνουν για παραπάνω χρόνο.

Σιγα βρε φιλε, στενοχωριεσαι για -0,2%?

0,25% εχει η Εθνικη για 3 μηνες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 25 Απρ 2020 18:04 #504

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
opensource έγραψε:
...μπορεί να μην παίρνω τόκο αλλά έχω το κεφάλι λίγο πιο ήσυχο...

Εξαιρετικά ... σχετικό αυτό.....
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα