Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 03 Σεπ 2022 22:32 #1

  • Dodge
  • Το Άβαταρ του/της Dodge
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: -1
Γεια χαρά σε όλους,
Το τελευταίο καιρό , χωρίς να έχω κανένα ιδιαίτερο budget, ψάχνω να ενημερωθώ πάνω σε θέματα επενδύσεων. Άνοιξα δύο τρια βιβλία και έμαθα 5 πράματα, αλλά φυσικά η θεωρία απέχει απο τη πράξη φαντάζομαι και νομίζω θα ήταν προτιμότερο να προχωρήσω σε κινήσεις έχοντας συμβουλευτεί πρώτα και ασφαλώς ενημερωθεί. Είμαι λοιπόν στο στάδιο που θέλω να επιβεβαιωθώ στο ό,τι καταλαβαίνω πως λειτουργούν τα πράγματα.
Φαίνεται πως μια επιλογή είναι οι προθεσμιακές καταθέσεις όπου αυτές κυρίως αφορά το παρόν thread. Προκύπτουν πολλές ερωτήσεις σε λεπτομέρειες και ίσως γίνω λίγο κουραστικός. Φαντάζομαι αξίζει όμως να ανοίξω διάλογο για αυτά γιατί η υπερπληροφόρηση αρχίζει να με μπερδέυει σε θέματα ίσως απλά, καθώς , ενδεχομένως πολλοί που μπαίνουν στα χρηματοοικονομικά θέματα επωφεληθούν.

Για τις προθεσμιακές, βλέπω σε διάφορες Ελληνικές τράπεζες πως τα επιτόκια είναι πολύ χαμηλά έως μηδαμινά, απεναντίας σε τράπεζες της Ευρώπης και άλλων χωρών υπάρχουν καλά επιτόκια και μάλιστα με εγγυήσεις των καταθέσεων από οργανισμούς. Ταυτόχρονα όμως, βλέπω ό,τι υπάρχουν και τράπεζες άλλων χωρών, καθώς συνιστά και η ίδια ιστοσελίδα, όπως Νότια Αφρική, να έχουν ψηλά επιτόκια για προθεσμιακές καταθέσεις. Σε άλλες ιστοσελίδες όπως την investopedia επίσης βλέπω υψηλά επιτόκια και πάλι, με εγγυήσεις, της ανάλογης χώρας. Οπότε συλλογίζομαι τις επιλογές που έχω. Πρακτικά τώρα, η πρώτη εντύπωση που δίνεται είναι ό,τι το να κάνει κανείς προθ. κατάθεση σε Ελληνική τράπεζα είναι ασύμφορο, ενώ σε εξωτερικού το αντίθετο. Ακόμα όμως και για τη περίπτωση να φτάσει κάποια Ελληνική τράπεζα 1%, και πάλι δε θα μπορεί να συναγωνιστεί το επιτόκιο μιας ξένης.
Πολύ γενική ερώτηση πάνω σε αυτό, είναι ό,τι πως, αφού υπάρχουν επιτόκια μέχρι και 7-10% σε τράπεζες του εξωτερικού, γίνεται ακόμα συζήτηση για τράπεζα Χ εσωτερικού ή Ευρώπης που έχει επιτόκιο 0,25%; Δηλαδή γιατί πχ δε πάει κάποιος στην African Bank - Νότιος Αφρική που έχει τρελό επιτόκιο ή άλλη αντίστοιχου ύψους επιτοκίου;

Ήθελα μια επιπλέον άποψη στο συγκεκριμένο θέμα, αν και έχω μυριστεί λίγο τους λόγους. Παραμένω πονοκεφαλιασμένος όμως. Συνεχίζω στο ποστ, τη πορεία που ακολούθησα θέλοντας να δω λίγο εκτενέστερα το θέμα.

Ψάχνω λοιπόν καλά επιτόκια σε ξένες τράπεζες και βρήσκω τη sun east bank με 4% επιτόκιο για 6μήνες προθ. καταθεση. Πάλι μεσω investopedia. Οπότε, έστω ό,τι έφτιαξα λογαριασμό εκεί. Και σαν ενθουσιώδης τύπος που είμαι, κάνω υπολογισμούς για ένα καλό παθητικό εισόδημα που θα μπορούσα να έχω. Φαίνεται παρ'όλαυτά πολύ καλό για να είναι αληθινό με τα δεδομένα όμως και τη κατάσταση που επικρατεί. Για αυτό κι εγώ πηγαίνω να δω τις προμύθειες. Όπως φαίνεται και στην εικόνα που αναρτώ απο κάτω τσεκάρω το κόστος της όλης διαδικασίας και τα εμβάσματα.


Έστω ό,τι έχω ανοίξει, τραπεζικό λογαριασμό, και μένω μόνιμα στην Ελλάδα, θέλω να στείλω λεφτά λοιπόν για κατάθεση απο Ελληνική τράπεζα σε αυτή. Θα πρέπει να πληρώσω προμύθεια στη τράπεζα μου για την αποστολή του ποσού και επιπλέον στην ξένη τράπεζα (το wire transfer που λέει) ; Επίσης, όταν αποφασίσω, εφόσον ήρθε στο πέρας η προθεσμία μιας κατάθεσης, στη ξένη τράπεζα, να τραβήξω το ποσό που τοκίστηκε, στη τράπεζα που μένω μόνιμα, θα χρεωθώ το outgoing transfer; (και επιπλέον προμύθεια της τράπεζας μου και πέραν αυτού 15% Ελληνικός φόρος ;);


Ευχαριστώ προκαταβολικά
Σχετικά με πολλά που είπα, σε άλλους εμπειρότερους ίσως έχουν προφανείς ή αυτονόητες απαντήσεις . Σε αυτη τη περιπτώση, αν ισχύει δείξτε επιείκεια. Είμαι τελείως καινούριος στα τραπεζικά θέματα.
Συνημμένα:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 04 Σεπ 2022 07:17 #2

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Dodge.
Να πω την γνώμη/εμπειρία μου σε κάποια θέματα που θέτεις.
Αν έχεις χρήματα σε ευρώ και επενδύσεις σε συνάλλαγμα, ξεκινάς με χασούρα, αφού έχεις απώλεια από την μετατροπή από ευρώ σε συνάλλαγμα και τα τυχόν έξοδα μεταφοράς. Ακόμα και αν έχεις κέρδος από κάποιο υψηλό επιτόκιο, πρέπει να είσαι τυχερός και να έχεις υπομονή και να περιμένεις την κατάλληλη ισοτιμία ώστε κατά την μετατροπή πίσω σε ευρώ να μην έχεις μεγάλες απώλειες.
Δεν νομίζω κάποιος σοβαρός επενδυτής θα συνιστούσε την επένδυση σε ασθενή νομίσματα όπως το Ραντ Ν. Αφρικής. Προσωπικά το είχα τολμήσει και είχα κέρδος, αλλά είναι για γερά νεύρα και είναι ζήτημα τύχης αν πετύχεις καλή ισοτιμία.
Για να γλυτώσεις κάποια έξοδα μεταφοράς, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στην Ν26, που δεν έχει έξοδα εισερχόμενου - εξερχόμενου εμβάσματος.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 05 Σεπ 2022 05:05 #3

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Dodge.
Να πω την γνώμη/εμπειρία μου σε κάποια θέματα που θέτεις.
Αν έχεις χρήματα σε ευρώ και επενδύσεις σε συνάλλαγμα, ξεκινάς με χασούρα, αφού έχεις απώλεια από την μετατροπή από ευρώ σε συνάλλαγμα και τα τυχόν έξοδα μεταφοράς. Ακόμα και αν έχεις κέρδος από κάποιο υψηλό επιτόκιο, πρέπει να είσαι τυχερός και να έχεις υπομονή και να περιμένεις την κατάλληλη ισοτιμία ώστε κατά την μετατροπή πίσω σε ευρώ να μην έχεις μεγάλες απώλειες.
Δεν νομίζω κάποιος σοβαρός επενδυτής θα συνιστούσε την επένδυση σε ασθενή νομίσματα όπως το Ραντ Ν. Αφρικής. Προσωπικά το είχα τολμήσει και είχα κέρδος, αλλά είναι για γερά νεύρα και είναι ζήτημα τύχης αν πετύχεις καλή ισοτιμία.
Για να γλυτώσεις κάποια έξοδα μεταφοράς, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στην Ν26, που δεν έχει έξοδα εισερχόμενου - εξερχόμενου εμβάσματος.

Και revolut για μετατροπή στο επιθυμητό νόμισμα χωρίς τρελές προμήθειες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χαμηλό 20-ετίας για το € και ακόμα ειναι ακριβό νόμισμα 05 Σεπ 2022 12:20 #4

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Χαμηλό 20-ετίας για το € και ακόμα ειναι ακριβό νόμισμα αν σε τρείς ημέρες 8 Σεπτ η EC.B δεν ανεβάσει κατα 0.75% τα επιτόκια η πτώση θα συνεχιστεί γιατί ειναι ακριβό νόμισμα.......ενω η Ευρώπη η καλύτερη Ηπειρος για ξένους......

Πηγή:
Euro dips below the dollar, dropping to lowest level in 20 years
www.france24.com/en/europe/20220823-euro...st-level-in-20-years

Eδώ τον ειχαμε τον "ερωτήλο" του χρυσού Soto51 και τα ελεγε......απλά εγω προσανατολίζομαι Ομόλογα χρυσού και π.ά.ν.τ.α σε Swiss franc πρεπει να καταλάβουμε οτι € -$ οι Ηπειροι εχουν και ειχαν τρόμο με τον πληθωρισμό οπου η Lagarde ειναι "οπου φυγει -φύγει"....
Η Ελβετική Κεντρική Τράπεζα απο ανέκαθεν ειχαν πρόβλημα γιατί δεν εχουν........πληθωρισμό καπου στο 3.5% ειναι τώρα.
Σημειώστε οτι η Ελβετία με Δημοψήφισμα ειπαν ΟΧΙ στην υιοθέτηση των Ευρωπαικών κανονισμών λειτουργίας του χρήματος γιατί παλαιότερα οσοι ειχαν λάβει Στεγαστικά σε Swiss franc με μηδενικά επιτόκια την πάτησαν γιατί ειχε ανατιμηθεί το Swiss franc.
Aλλο παράδειγμα ειναι οι αυξήσεις εκτόξευση τιμών πώλησης Real Estate στην Ευρώπη γιατί ακρίβηναν τα οικοδομικά υλικά + την ενέργεια λόγω επιβολής μετρων απο την Αμερική να μην προμηθευόμαστε φθηνό Ρώσικο υγροποιημένο LNG αέριο......και το αγοράζουμε Ρώσικο LNG μεσω Κίνας γιατί η Κίνα αγοράζει Αμερικάνικο Χρέος Ομόλογα.
Προσθέστε και την ποινή που εφαγε η Ευρωπαική Ενωση να αγοράσουν ολα τα Κράτη στο $ 1 τρις εξοπλιστικά λόγω ΝΑΤΟ απο την "πολεμική βιομηχανία" δηλαδή απο Αμερική να δειτε πως ο πολλαπλασιαστής δαπανών "γονατίζει" την οποια αναπτυξη.
Η Ευρωπαική Ενωση δεν ειχε και δεν εχει πολεμική βιομηχανία οπως και ενέργεια!
Ηδη τα αξίας €400.000 ακίνητα σε φθηνές περιοχές "εξαφανίστηκαν" και στην Ευρώπη λόγω αυξήσεων οικοδομικων υλικών ενω στην Ελβετία (ηταν πανάκριβα με τα EU standard) αλλα δεν εχουν εκτοξευτεί.
Ηδη Καλοκαιριάτικα μεσα σε δυό μήνες "φάγαμε" μια υποτίμηση € / Swiss franc στο +7% και αμα δείτε μεθαύριο 8 Σεπτ. η E.C.B αυξήσει κατα 0.75% τα επιτόκια τοτε και πάλι υπο ορους η συναλλαγματική ισοτιμία ειναι "συζητήσιμη" και αμα δείτε 0.50% η υποτίμηση θα συνεχιστεί.
Ειναι θέματα καθαρά οικονομίας το παράδειγμα που εδωσα με τον αγρότη με παραγωγή 20 τομάτες οπου οι δαπάνες του ενός γίνονταν εισόδημα για αλλα επαγγέλματα κλπ πήγαινε "τρένο" η δουλειά.
Οταν αυξάνεις τον πολλαπλασιαστή δαπανών σου "γονατίζεις" την παραγωγή ασχετα αν οι "καταθέσεις" αυξάνονται (μούφα) λόγω επαναυπογραφής παλαιών δανείων +Vounchers + Επιδόματα προνοιακά.


Πηγή:
Will the Swiss franc continue to appreciate against the euro?
www.syzgroup.com/en/insights/will-swiss-...reciate-against-euro

Τέλος να μην ζητας συγνώμη για Τραπεζικά και οικονομικά θέματα γιατι συνέχεια αλλάζουν ολοι "νεοι" ειμαστε στην ΤΡαπεζική mafia γιατί την προηγούμενη εβδομάδα με πήρε τηλέφωνο (1 νούμερο εχω ΜΟΝΟ για Τράπεζα) να μου ζαλίσει τα "κοκκόρια" να τις παω "επικαιροποίηση" τα στοιχεία μου και τις ειπα "ευγενικά" αντε -γα.....μην με ξαναπάρεις εχω κοροϊδοιό μην σας κολλήσω και μου πάθετε τιποτα.....
Βλέπεις ρε καργ.....τιποτα στον λογαριασμό μου "πηγές εσόδων" να εχουν αλλάξει; Οχι μονος μου βάζω χρήμα και μόνος μου "τραβάω" επομένως το ονομά μου δεν το αλλαξα μου αρέσει και μην με ξαναπάρεις τηλέφωνο γιατί θα γίνει της "τάνας".
Ζητάτε "επικαιροποίηση" στοιχείων απο τον κάθε ξεφτίλα που τους "βάζετε" Vounchers και τα προνοιακά;
Aλλά να σου πω τι κάνουν!
Βλέπουν χρήμα να "μπαίνει" και να μην δαπανώ παρα μονο ενα vpn που εχω €0.50-€0.80 και σου λέει κατσε να δούμε απο τον μ.λ.κ που τα βγάζει κλπ.
Τελος πάντων θα πάω ταξίδι τον Σεπτέμβριο σε ενα ΕυρωπαικόΚράτος οδικώς με φιλο που τυχαια γνωρισα απο Βρετανία να "διώξω" να μην εχω "μεταβολές" αν και αεροπορικώς να πήγαινα τα διαβατήρια εγιναν 10-ετούς ισχύος.
Μαζεύετε και ας ειναι ρόγες παιδιά και κλείστε αυτιά και μάτια στις "ευκαιρίες"...... όποιος κυνηγάει τα πολλά, χάνει και τα λίγα!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 05 Σεπ 2022 13:00 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 06 Σεπ 2022 09:03 #5

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Το λάθος στο συλλογισμό, όπως αναφέρθηκε ήδη, είναι ότι κοιτάς επιτόκια σε άλλα νομίσματα.
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να βρεις τράπεζες στο εξωτερικό που δίνουν καλά επιτόκια σε ευρώ, αλλά το πιο πιθανό είναι να χάσεις τα λεφτά σου...

Ποια βιβλία διάβασες;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 06 Σεπ 2022 17:07 #6

  • Dodge
  • Το Άβαταρ του/της Dodge
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: -1
Αν υπάρχει καλή ισοτιμία συναλλάγματος με καλό επιτόκιο τότε θα ήταν κερδοφόρα επένδυση ας πούμε. Δε γνωρίζω αν υπάρχει υπάρχει γενικά χρέωση μετατροπής νομίσματος. Δεν είδα πουθενά τίποτα τέτοιο.
Επίσης αν δε κάνω λάθος σχετικά με το αν θα χαθούν τα λεφτά, το μόνο που πρέπει να προσέξω προτού προχωρήσω είναι το αν καλύπτονται απο ταμεία τύπου Τεκε ή εγγυητικούς οργανισμούς.
Για τράπεζες εξ/κου με καλά επιτόκια ευρώ θα εννοείς EU σωστά; Επίσης τι επιτόκια λες καλά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 06 Σεπ 2022 22:05 #7

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Η ισοτιμία σήμερα δεν έχει σημασία. Αυτό που πρεπει να σου κάτσει είναι η διαφορά της συναλλαγματικης ισοτιμιας:
1. όταν αλλάξεις από eur σε κάποιο άλλο νόμισμα και
2. Όταν αλλάξεις πάλι από το άλλο νόμισμα σε eur
Σε νομίσματα που τα επιτόκια είναι υψηλά, η διακύμανση της συναλλαγματικης ισοτιμίας είναι υψηλότερη. Κοινώς, πας να βγάλεις λεφτά από επιτόκιο πες 10% σε ένα χρόνο, και το νόμισμα σε ένα χρόνο μπορεί να χάσει 20%.
Προμήθειες κτλ μπορείς να βρεις στα σαιτ των τραπεζών. Στην Ευρώπη αναγκαστικά τα δημοσιεύουν.

Πάντως όλα αυτά είναι άσχετα για κάποιον που ξεκινάει επενδύσεις. Αυτά είναι τζόγος να περνάς την ώρα σου. Γι'αυτό ρωτάω για τα βιβλία που διάβασες. Δεν είσαι σε καλό δρόμο πιστεύω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 08 Σεπ 2022 17:59 #8

  • Dodge
  • Το Άβαταρ του/της Dodge
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: -1
Φαίνεται καθώς το ψάχνω όντως χασούρα μεγάλη ειδικά στα συναλλάγματα. Αφού δε μιλάμε και για τρόμερα ποσά πολύ πιθανό έιναι να πάρει πολύ περισσοτερο καιρό για να βγει κάτι, που θα είναι μάλλον και ψίχουλα. Άρα γράψε λάθος για τις προθεσμιακές καταθέσεις.
΄Ό,τι έχω διαβάσει αφορά πολύ γενικά για επενδύσεις κάποια απο αυτά έχουν πολύ τεχνικά πράγματα που δεν είμαι επαγγελματίας για να τα καταλαβάινω. Κάθε επενδυση που διαφημίζεται ωστόσο , παρουσιάζεται έτσι ελκυστική με ρίσκο βεβαία αλλά σε βάζει σε πειρασμό. Βέβαια στην πορεία και ειδικά εάν δε καταλαβαίνει αυτός που θα ασχοληθεί, μοιάζει περισσότερο με τζόγο η ιστορία αυτή παρά με σοβαρή επενδυτική κίνηση. Για κάποιον λοιπόν που ξεκινάει, στα επενδυτικά/χρηματοοικονομικά, με τι επένδυση θα ήταν αξιολογο να ασχοληθεί;

επίσης πως πρόλαβα να έχω αρνητικό κάρμα;γιατί;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές Καταθέσεις ερωτήσεις 09 Σεπ 2022 07:52 #9

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Dodge έγραψε:
Για κάποιον λοιπόν που ξεκινάει, στα επενδυτικά/χρηματοοικονομικά, με τι επένδυση θα ήταν αξιολογο να ασχοληθεί;

Επενδυσε στη γνώση. Ξεκινα από εδω: www.bogleheads.org/wiki/Getting_started_for_non-US_investors
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα