Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Μαρ 2023 07:13 #334

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
sonik έγραψε:
Αυτό που λες το γνωρίζω.Αλλα δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος.Το πόσο στο πεδίο μπορείς να το ορίσεις εσύ για να βγει αυτόματα ο υπολογισμός βάσει του επιτοκίου που δίνει η κάθε τράπεζα και δεν θεωρείται το πεδίο αυτό ότι είναι το ελάχιστο ποσό που υποχρεώνει η κάθε προθεσμιακη.Με αλλά λογια το πεδίο αυτό που αναφέρεις δεν θεωρείται το ελάχιστο ποσό για κάθε προθεσμιακη αλλά για τον υπολογισμό των τόκων.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο tsig.
Φίλε sonik, το ποσό είναι για τον υπολογισμό του τόκου αλλά λειτουργεί και σαν φίλτρο και κρύβει τις προθεσμιακές που έχουν μεγαλύτερο ελάχιστο.
Στις προθεσμιακές μπαίνει ως προεπιλογή ελάχιστο 100.000 ευρώ.
Μήπως χρειάζεται να αυξήσουμε την προεπιλογή;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Μαρ 2023 15:00 #335

  • Vasileios1981
  • Το Άβαταρ του/της Vasileios1981
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 101
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 0
Εγώ βλέπω έχουν βρει άλλη στιαπου οι Ελληνικές Τράπεζες και το κάνανε μόδα. Αντί να αυξήσουν τα επιτόκια όπως θα όφειλαν να κάνουν σε τρίμηνα και εξάμηνα, σου λένε τώρα αν θες μεγάλα επιτόκια βάλε τα λεφτά σου πάνω από χρόνο και το επιτόκιο θα αυξάνετε κάθε τρίμηνο. Και όλα αυτά για να επιμένουν να σε πείσουν ότι αν θες μεγαλύτερες αποδώσεις βάλε τα λεφτά σου σε αμοιβαία και ομόλογα να στα φάνε οι αγορές και να πάρουν αυτοί προμήθειες και μπόνους. Με λίγα λόγια είμαστε Τανζανία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), stratosb

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Μαρ 2023 15:07 #336

  • Vasileios1981
  • Το Άβαταρ του/της Vasileios1981
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 101
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 0
tsouk έγραψε:
Attica Bank-Thrivest: Κατ' αρχήν συμφωνία με οδικό χάρτη για Παγκρήτια.
www.euro2day.gr/news/enterprises/article...onia-me-odiko-h.html

Σίριαλ επεισόδιο νούμερο 245 seasson 5 . Με άλλα λόγια περιμένουμε το κράτος (ο Έλληνας) να πληρώσει τα χρέη και εμείς να κάνουμε μετά τους CEO και μανατζερ και να σκάμε χαμόγελα τύπου know how. Πήρανε μία υγιή μη συστημική τράπεζα και την αλλάξανε τα φώτα οι ίδιοι οι πολιτικοί και τώρα μετά από χρόνια ψάχνουνε τάχα πως να την σώσουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Μαρ 2023 21:38 #337

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Φίλε sonik, το ποσό είναι για τον υπολογισμό του τόκου αλλά λειτουργεί και σαν φίλτρο και κρύβει τις προθεσμιακές που έχουν μεγαλύτερο ελάχιστο.
Στις προθεσμιακές μπαίνει ως προεπιλογή ελάχιστο 100.000 ευρώ.
Μήπως χρειάζεται να αυξήσουμε την προεπιλογή;

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να αυξήσετε την προεπιλογή γιατί οι 100.000 είναι κάτι σαν μέσος όρος των καταθετών για να έχουν μια εικόνα του ποσού που λαμβάνουν βάσει επιτοκίων.
Για μένα το πιο σωστό θα ήταν ο κεντρικός πίνακας να έχει σαν αρχή και βαση το υψηλότερο επιτοκιο ανεξαρτητου ελάχιστου ποσού και να περιλαμβάνει όλα τα ελάχιστα είτε είναι 50 ευρώ είτε 500.000 ευρώ.
Πρωτίστως τους καταθέτες ενδιαφέρει το υψηλότερο επιτόκιο και μετά το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για κλείσιμο προθεσμιακης όταν οι διαφορές στα πόσα είναι σχετικά κοντα.
Θέλω να πω τι νόημα έχει να φαίνεται ελάχιστο ποσό 10Κ με 2% και να μην φαίνεται το 3% με 20Κ.Παραδειγμα θέτω.
Ας βρεθεί ένας τρόπος να φαίνονται όλα στον κεντρικό πίνακα.
Για παράδειγμα υπάρχει προθεσμιακη άνω των 300Κ στο ΤπΔ που δεν φαίνεται πουθενά στον κεντρικό πινακα.Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και αυτή κάπου; Μόνο αν πατήσεις τράπεζα ΤπΔ και βάλει πόσο φαίνεται.Αν ορίσεις μόνο πόσο τα 300Κ αλλά δεν επιλέξεις τράπεζα δεν εμφανίζεται.
Νομίζω ότι έτσι μπερδεύεται ο κόσμος.
Οπότε ή αυξάνεται το ποσό προεπιλογής σε ότι μεγαλύτερο υπάρχει είτε είναι 300Κ είτε ένα μύριο είτε μπορείτε να φτιάξετε ένα ακόμη πεδίο όπου θα ορίζεται το ελάχιστο ποσό προθεσμιακης και το άλλο πεδίο θα παραμείνει για να υπολογίζει το σύστημα αυτόματα τα ποσά των τοκων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα πρέπει να φαίνεται πάντα το υψηλότερο επίσημο επιτόκιο προθεσμιακης είτε το ελάχιστο για να κλείσεις προθεσμιακη είναι ένα ευρώ είτε ένα μύριο.
Τελευταία διόρθωση: 22 Μαρ 2023 21:47 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Μαρ 2023 10:30 #338

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
sonik έγραψε:
Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να αυξήσετε την προεπιλογή γιατί οι 100.000 είναι κάτι σαν μέσος όρος των καταθετών για να έχουν μια εικόνα του ποσού που λαμβάνουν βάσει επιτοκίων.
Για μένα το πιο σωστό θα ήταν ο κεντρικός πίνακας να έχει σαν αρχή και βαση το υψηλότερο επιτοκιο ανεξαρτητου ελάχιστου ποσού και να περιλαμβάνει όλα τα ελάχιστα είτε είναι 50 ευρώ είτε 500.000 ευρώ.
Πρωτίστως τους καταθέτες ενδιαφέρει το υψηλότερο επιτόκιο και μετά το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για κλείσιμο προθεσμιακης όταν οι διαφορές στα πόσα είναι σχετικά κοντα.
Θέλω να πω τι νόημα έχει να φαίνεται ελάχιστο ποσό 10Κ με 2% και να μην φαίνεται το 3% με 20Κ.Παραδειγμα θέτω.
Ας βρεθεί ένας τρόπος να φαίνονται όλα στον κεντρικό πίνακα.
Για παράδειγμα υπάρχει προθεσμιακη άνω των 300Κ στο ΤπΔ που δεν φαίνεται πουθενά στον κεντρικό πινακα.Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και αυτή κάπου; Μόνο αν πατήσεις τράπεζα ΤπΔ και βάλει πόσο φαίνεται.Αν ορίσεις μόνο πόσο τα 300Κ αλλά δεν επιλέξεις τράπεζα δεν εμφανίζεται.
Νομίζω ότι έτσι μπερδεύεται ο κόσμος.
Οπότε ή αυξάνεται το ποσό προεπιλογής σε ότι μεγαλύτερο υπάρχει είτε είναι 300Κ είτε ένα μύριο είτε μπορείτε να φτιάξετε ένα ακόμη πεδίο όπου θα ορίζεται το ελάχιστο ποσό προθεσμιακης και το άλλο πεδίο θα παραμείνει για να υπολογίζει το σύστημα αυτόματα τα ποσά των τοκων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα πρέπει να φαίνεται πάντα το υψηλότερο επίσημο επιτόκιο προθεσμιακης είτε το ελάχιστο για να κλείσεις προθεσμιακη είναι ένα ευρώ είτε ένα μύριο.
Φίλε sonik, μάλλον έχεις δίκιο, άλλαξε η προεπιλογή του ποσού στο μέγιστο προσφερόμενο. Ελπίζω έτσι να είναι πιο χρήσιμος ο πίνακας.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Μαρ 2023 12:04 #339

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:
Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να αυξήσετε την προεπιλογή γιατί οι 100.000 είναι κάτι σαν μέσος όρος των καταθετών για να έχουν μια εικόνα του ποσού που λαμβάνουν βάσει επιτοκίων.
Για μένα το πιο σωστό θα ήταν ο κεντρικός πίνακας να έχει σαν αρχή και βαση το υψηλότερο επιτοκιο ανεξαρτητου ελάχιστου ποσού και να περιλαμβάνει όλα τα ελάχιστα είτε είναι 50 ευρώ είτε 500.000 ευρώ.
Πρωτίστως τους καταθέτες ενδιαφέρει το υψηλότερο επιτόκιο και μετά το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για κλείσιμο προθεσμιακης όταν οι διαφορές στα πόσα είναι σχετικά κοντα.
Θέλω να πω τι νόημα έχει να φαίνεται ελάχιστο ποσό 10Κ με 2% και να μην φαίνεται το 3% με 20Κ.Παραδειγμα θέτω.
Ας βρεθεί ένας τρόπος να φαίνονται όλα στον κεντρικό πίνακα.
Για παράδειγμα υπάρχει προθεσμιακη άνω των 300Κ στο ΤπΔ που δεν φαίνεται πουθενά στον κεντρικό πινακα.Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και αυτή κάπου; Μόνο αν πατήσεις τράπεζα ΤπΔ και βάλει πόσο φαίνεται.Αν ορίσεις μόνο πόσο τα 300Κ αλλά δεν επιλέξεις τράπεζα δεν εμφανίζεται.
Νομίζω ότι έτσι μπερδεύεται ο κόσμος.
Οπότε ή αυξάνεται το ποσό προεπιλογής σε ότι μεγαλύτερο υπάρχει είτε είναι 300Κ είτε ένα μύριο είτε μπορείτε να φτιάξετε ένα ακόμη πεδίο όπου θα ορίζεται το ελάχιστο ποσό προθεσμιακης και το άλλο πεδίο θα παραμείνει για να υπολογίζει το σύστημα αυτόματα τα ποσά των τοκων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα πρέπει να φαίνεται πάντα το υψηλότερο επίσημο επιτόκιο προθεσμιακης είτε το ελάχιστο για να κλείσεις προθεσμιακη είναι ένα ευρώ είτε ένα μύριο.
Και εγω συμφωνώ απολύτως, σκεφτόμουν να γράψω ακριβώς το ιδιο. Νομίζω το 99% συμφωνεί. Σωστά εφαρμόστηκε, έπρεπε να έχει γίνει ηδη. Πολύ καλύτερος ο πίνακας τωρα. Προσωπικά έβαζα κάθε φορά πόσο 300.000 για να δω τα μεγαλύτερα επιτόκια. Γλυτωσα από το να το κάνω κάθε φορά. :)
Τελευταία διόρθωση: 23 Μαρ 2023 12:07 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 01 Απρ 2023 13:32 #340

  • kostas33334
  • Το Άβαταρ του/της kostas33334
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 98
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 0
HSBC για +2000€ 1,95 το τρίμηνο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Φαλιρίζει η Eurobank; 02 Απρ 2023 20:58 #341

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13079
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Ρεκόρ αύξησης των CDS (=ασφάλιστρα κινδύνου έναντι χρεοκοπίας) της Eurobank, στα 396,31!
archive.ph/8ds9l
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2023 20:59 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

; 02 Απρ 2023 21:59 #342

  • Nik (Nikolaosf)
  • Το Άβαταρ του/της Nik (Nikolaosf)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
Αυτό σημαίνει ότι δεν πάει πολύ καλά....σωστά?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα