Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Saxo bank

Saxo bank 22 Μαρ 2012 02:10 #1

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Γνωρίζει κανείς αν ανοίγοντας έναν επενδυτικό λογαριασμό στη Saxo bank τα χρήματα προστατεύονται από ενδεχόμενη επιστροφή στη δραχμή? Στο Site λέει ότι ο λογαριασμός ανοίγεται στη Δανία, παρόλα αυτά η κατάθεση χρημάτων γίνεται σε ελληνικό λογαριασμό στη citibank και επιπρόσθετα η Saxo διατηρεί υποκατάστημα στην Ελλάδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 22 Μαρ 2012 12:15 #2

  • enedra
  • Το Άβαταρ του/της enedra
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
καλό το ερώτημα σου....και εγώ το ψάχνω το θέμα αυτό......(όχι μόνο για την ασφάλεια των χρημάτων μου αλλά και για αποκόμιση κέρδους...)

Φίλος πάντως μου που έχει λογαριασμό στη Saxo bank μου έχει πει ότι τα χρήματα τα έστειλε με έμβασμα στη Δανία....
Έτσι μου πρότεινε να ασφαλίσω τα χρήματα μου και εγώ με αυτόν τον τρόπο...
Επίσης ο φίλος μου που έχει πει ότι με πολύ συντηρητικό "παίξιμο" έχει διπλασιάσει τα χρήματα του σε ένα εξάμηνο!!

Ακόμα το ψάχνω και εγώ το ζήτημα....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 22 Μαρ 2012 13:52 #3

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Νομίζω πως λογαριασμοί στην Saxobank ανήκουν στην Δανία και όχι στην Ελλάδα. Απλά να ξέρετε οτι η Σ είναι επενδυτική τράπεζα με οτι αυτό συνεπάγεται. ΤΟ συντηρητικό "παίξιμο" που σου λέει ο φίλος σου δεν έχει σχέση με την Σ αλλά με τι προϊόντα συναλλάσσεται. Με τι ασχολείται; FX; CFDs; Νομίζω ότι είναι λίγο φαρμακείο η Σ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 22 Μαρ 2012 14:17 #4

  • enedra
  • Το Άβαταρ του/της enedra
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
Ο φίλος μου ασχολείται με CFD...συνήθως αγοράζει και πουλάει τον δείκτη DAX του γερμανικού χρηματιστηρίου.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 22 Μαρ 2012 19:03 #5

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Κι εγώ με CFDs και Fx ασχολούμουν αλλά από πλατφόρμα.
Μέχρι που φαλήρισε την προηγούμενη Παρασκευή (Worldspreads) και διαπίστωσα ότι όλες αυτού του είδους οι πλατφόρμες είναι πραγματικά μπαρμπουτιέρες, ενώ η Saxo είναι επενδυτική τράπεζα γι αυτό και είναι λίγο πιο ακριβή.
Το προτιμώ πάντως αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Όταν βάζεις λεφτά πάνω στο τραπέζι πρέπει να είσαι πολύ καλά διαβασμένος. Δεν είναι αστεία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 23 Μαρ 2012 02:45 #6

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Οι πλατφόρμες που δίνουν spread betting είναι απατεώνες όλοι. Πρώτα απ' όλα δεν παίζεις με την πραγματική αγορά αλλά με τους trader της εταιρίας. Οπότε σου πασάρουν ότι τιμές θέλουν, ειδικά για να σου χτυπήσουν τα stops σου.
Τώρα τα cfds είναι πιο σοβαρό προϊόν, αρκεί να είσαι σίγουρος ότι ο broker σου δεν σε κλέβει, κάτι το οποίο δεν θα ήμουν σίγουρος για την Saxo. Είχα δοκιμάσει λίγο στο παρελθόν και ευτυχώς που είμαι πολύ συντηρητικός και έπαιρνα μικρές θέσεις αλλιώς θα μου είχαν πάρει τα σώβρακα. Σου μιλάω είδα τιμές που δεν υπήρξαν πουθενά στο ταμπλό του ΧΑΑ. Συν μια πλατφόρμα επιοικώς περίεργη.
Αλήθεια με κανέναν αξιόπιστο CFD broker στην Ελλάδα έχει δουλέψει κανένας;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 23 Μαρ 2012 02:51 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 23 Μαρ 2012 18:19 #7

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Κάπως όμως χρειάζεται ένας τρόπος να αποκτήσεις πρόσβαση σε αγορές συναλλάγματος, χρυσού, ξένων δεικτών κ.α., κάτι το οποίο οι κλασικές χρηματιστηριακές δεν το παρέχουν. Θεωρώ ότι η Saxo είναι καλή σε αυτό καθώς είναι επενδυτική τράπεζα, κατ'ουσίαν παρέχει υπηρεσίες χρηματιστηριακής, και όχι μπαρμπουτιέρα όπως οι υπόλοιπες πλατφόρμες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.
Αυτές οι μπαρμπουτιέρες σου λένε: κάνε trade σε λιγότερο από ένα λεπτό, με μόνο 100 ή 300 ή 500 ευρώ, δεν ζητούν ταυτότητα ή διεύθυνση, τα γραφεία τους είναι στο UK.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 23 Μαρ 2012 18:51 #8

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Την άποψη μου για τους στοιχηματζήδες την είπα, είναι όλοι απατεώνες, και να τους βλέπεις έτσι κάνεις καλό στην τσέπη σου. Το θέμα είναι πως μια εταιρία αν εποπτεύεται από την Βρετανική επιτροπή κεφαλαιαγοράς, ισχύουν κάποιοι νόμοι, που είναι πολύ πιο αυστηροί απ' ότι στην Ελλάδα. Η WS που έγραψες ότι χρεοκόπησε εποπτευόταν από την FSA, μένει να δούμε αν θα επιστρέψει πίσω λεφτά που υπήρχαν στους λογαριασμούς των πελατών τους, μετά το κανόνι. Αν ναι, νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το θέμα είναι άλλο, και θέλει προσοχή. Αν ο broker που παίζεις, είτε είναι η HSBC είτε είναι η WS, αν έχει δικό της dealling desk, τότε σου πασάρει αυτή ότι τιμές θέλει, όποτε θέλει και θα φας τα μούτρα σου σίγουρα, εκτός κι αν είσαι επαγγελματίας trader. Κάτι που δεν είναι κανένας μας εδώ (νομίζω). Ειδικά στο Fx συνάδελφε, άστα να πάνε... ειδικά εκεί επαγγελματίες χάνουν μια περιουσία, πόσο μάλλον εμείς. Εγώ σου μιλάω για CFDs ελληνικών μετοχών, άντε το πολύ γνωστών δεικτών. Δηλαδή προϊόντα που ξέρεις και παρακολουθείς. Εκεί πρέπει να εξασκηθείς, πολύ συντηρητικά μέχρι το ποσό που είσαι διατεθειμένος να χάσεις. Όταν φυσικά βγάλεις κέρδη πρέπει να τα σηκώνεις και να μην τα αφήνεις σαν μαγιά, γιατί, όπως είδες, γίνονται και ατυχήματα.

Κοίτα τι άλλο ακούγεται για τον χώρο αυτό και αν θέλεις γράψε το εδώ, με ενδιαφέρει κι εμένα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 23 Μαρ 2012 18:54 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 23 Μαρ 2012 19:16 #9

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Ψάχνοντάς το, βρήκα ότι για τα CFDs η Saxo λειτουργεί ως market maker και συνεπώς λειτουργεί αυτή ως counterparty, συγκεντρώνοντας όλες τις εντολές και εν συνεχεία αντισταθμίζοντας αναλόγως με το μοντέλο ρίσκου που έχει.
Αυτό θα πει αυτό που λες κι εσύ φίλε makper, ότι θα σου πάρουν το κεφάλι.
Έχω ακούσει όμως από άτομα που έχουν δουλέψει την πλατφόρμα ότι δεν είχαν ποτέ κάποιο τέτοιο πρόβλημα και επιπρόσθετα αν γινόταν αυτό θα έδινε δυνατότητες arbitrage που ίσως δεν τους συμφέρει.

Όσον αφορά τα κεφάλαια των πελατών,
επαφιόμεθα στην σοβαρότητα της τράπεζας ότι θα κάνει σωστές κινήσεις για αντιστάθμιση και ότι εν τέλει τηρεί την προυπόθεση ότι:
OTC CFD providers are required to segregate client funds protecting client balances in event of company default.
Μετάφραση, οι πάροχοι των CFDs πρέπει να διαχωρίζουν - απομονώνουν τα κεφάλαια των πελατών (από τα δικά τους) προστατεύοντας τα υπόλοιπα των πελατών σε περίπτωση πτώχευσης.
Αυτό δηλ. που δεν έκανε η worldspreads και η MF global.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα