Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 22 Αυγ 2019 16:59 #1

  • Arkana
  • Το Άβαταρ του/της Arkana
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε ολα τα μελη του forum . Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο που αφιερώνετε και τις γνώσεις που μοιράζεστε μαζί μας . Είμαι καινούριο μέλος αν και διαβάζω το forum από πολύ παλιά, σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή . Όπως προείπα παρακολουθούσα και διάβαζα το φόρουμ από παλιά αραιά και που και πραγματικά υπάρχουν πολύ αξιόλογα μελή με κάλες γνώσεις οικονομικών η τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνουν . Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός ούτε να σας δώσω την εντύπωση ότι είμαι κόλακας για αυτό και θα μπω στο κυρίως θέμα . Καθως οι γνώσεις μου περί οικονομικών είναι ελάχιστες η άπλα μπορεί να είμαι και χαζός, θα ήθελα αν γίνεται κάποιο μέλος να με οδηγήσει σχετικά με το πως θα καταφέρω να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω . Τι να διαβάσω , ίσως και κάποια άρθρα που να με βοηθήσουν να σκέφτομαι πιο έξυπνα προκειμένου να ελαττώσω το ρίσκο του να χάσω τα λεφτά μου . Αποφάσισα σαν πρώτη κίνηση να ασχοληθώ με το mintos . είναι καλή ιδέα για αρχάριο ? Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο ? Δυστυχώς το μονά χρήματα που μπορώ να διαθέσω προς το παρών είναι 500 εύρω... ξέρω ότι σε σύγκριση με τους καρχαρίες που υπάρχουν στο φόρουμ εγώ είμαι χρυσόψαρο άλλα για τώρα αυτά έχω . Θέλω να ευχαριστήσω οποίον το διαβάσει και οποίον βοηθήσει . Κάλα κέρδη σε όλους .

Υ.Σ Πήγα σήμερα στην Πειραιώς προκειμένου να κάνω κατάθεση στην Mintos όμως ο υπάλληλος εκεί μου είπε καθότι η LHV είναι Εσθονική , η Πειραιώς κρατάει προμήθεια 13.00 και κάποια προμήθεια η LHV . Γνωρίζει κάνεις και κάτι για αυτό πως το γλιτώνουμε? Είναι η LHV ριψοκίνδυνη για κανόνι ? Είναι η πλατφόρμα Mintos ριψοκίνδυνη για κανόνι?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 22 Αυγ 2019 18:02 #2

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Καλώς ήρθες στο forum! Για ένα 500άρικο η πλατφόρμα Mintos είναι μια χαρά, καθώς δε χρεώνει καθόλου προμήθειες και τα επιτόκια δανεισμού είναι υψηλά (βέβαια αυτή τη στιγμή έχουν πέσει κάπως, αλλά από το φθινόπωρο αναμένεται να αυξηθούν και πάλι). Για έμβασμα καλύτερα να το κάνεις μέσω web-banking (ρώτα την Πειραιώς πως να αποκτήσεις), ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις τακτικά, αφού η χρέωση είναι μόλις 1Ε. Η Mintos είναι η κορυφαία πλατφόρμα p2p lending στην Ευρώπη και δε διαφαίνεται άμεσος κίνδυνος χρεωκοπίας. Όμως ο κίνδυνος χρεωκοπίας των εταιριών που δίνουν τα δάνεια (loan originators) είναι υπαρκτός και αρκετά μεγάλος (ανάλογα πάντα και με την εταιρία). Άλλωστε, πως αλλιώς θα έδιναν τέτοια επιτόκια αν δεν υπήρχε υψηλό ρίσκο; H LHV αξιολογείται από την Moody's με Baa1, οπότε ούτε αυτή φαίνεται να κινδυνεύει άμεσα, και ούτως ή άλλως τα χρήματά σου, τον περισσότερο χρόνο, θα είναι επενδεδυμένα σε διάφορα δάνεια. Η συμβουλή μου είναι να κάνεις διασπορά σε πολλά δάνεια διαφορετικών εταιριών, αξιολόγησης >Β- και πάντα με εγγύηση επιστροφής χρημάτων (buyback guarantee). Καλή αρχή!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Arkana

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 22 Αυγ 2019 18:25 #3

  • Arkana
  • Το Άβαταρ του/της Arkana
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Vortex σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση και την συμβουλή σου .
Σχετικά με το επενδυτικό πλάνο το είχα ξαναδιαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι είναι πολύ καλύτερο να επενδύσεις 600 εύρω σε 60 10ευρα δάνεια πάρα σε 20 30ευρα .
Μήπως γνωρίζεις που υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθείς την πορεία τις πλατφόρμας σχετικά με την εισροή κεφάλαιων η εάν υπάρχει κάποιο καμπανάκι που πρέπει κάποιος να προσέξει και να εγκαταλείψει το πλοίο πριν βουλιάξει? Εσύ σαν επενδυτής τι είναι αυτά που κρούουν τον κώδωνα του κίνδυνου ώστε να προστατέψεις τα λεφτά σου ?

Κατανοώ ότι αυτά που σε ρωτάω τα έχεις αποκτήσει με πείρα , αποτυχίες , λάθος επενδύσεις, ρίσκα , πολύ άγχος και πραγματικά θα το καταλάβω αν δεν θελήσεις να τα μοιραστείς με έμενα που στο κάτω κάτω δεν σου είμαι και τίποτα καθώς και με τα υπόλοιπα μελή του φόρουμ . Σε ευχαριστώ και παλι.
Τελευταία διόρθωση: 22 Αυγ 2019 18:34 από Arkana.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 23 Αυγ 2019 00:22 #4

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Εντάξει, δεν είναι και τίποτα επτασφράγιστα μυστικά αυτά που ρωτάς. Σχετικά με την εισροή κεφαλαίων στην πλατφόρμα δεν έχω δει να αναφέρεται κάπου, όμως στη σελίδα Statistics αναφέρεται ο αριθμός των επενδυτών καθώς και το μέσο ποσό που έχει επενδύσει κάθε επενδυτής:

Number of investors 175016
Average investment per investor € 4917

οπότε μπορούμε να συμπεράνουμε πως στην πλατφόρμα, αυτή τη στιγμή, το συνολικό κεφάλαιο είναι 175016x4917Ε=860553672Ε. Παρακολουθώντας ανά τακτά διαστήματα (πχ. κάθε μήνα) τα μεγέθη αυτά μπορεί κάποιος να συμπεράνει την εισροή/εκροή κεφαλαίων προς/από την πλατφόρμα. Πάντως μέχρι τώρα και τα δύο αυτά μεγέθη αυξάνουν κάθε μήνα, άρα εισέρχονται συνεχώς νέα κεφάλαια, τα οποία (εν μέρει τουλάχιστον) χρησιμοποιούνται για την αγορά νέων δανείων. Η βασική πηγή εσόδων της πλατφόρμας είναι ποσοστά (νομίζω 0.5%) από την πώληση των δανείων τα οποία εισπράττει από τους loan originators, οπότε πολύ σωστά ενδιαφέρεσαι για την παρακολούθηση της εισροής κεφαλαίων. Επίσης, μπορείς να παρακολουθείς και το συνολικό ποσό των δανείων (Loans Outstanding) στην ίδια σελίδα.

Εδώ πάντως πρέπει να αναφερθεί ότι τα κέρδη της πλατφόρμας εξαρτώνται και από την χρονική περίοδο των δανείων: πχ. για δάνεια που λήγουν σε 1 μήνα (short term loans) η πλατφόρμα θα έχει 12 φορές μεγαλύτερο κέρδος σε σχέση με αυτά που λήγουν σε 1 χρόνο, αν υποθέσουμε ότι το ίδιο κεφάλαιο είναι επενδεδυμένο καθόλη τη διάρκεια του χρόνου. Και αυτό γιατί στην πρώτη περίπτωση το κεφάλαιο θα επιστραφεί και θα ξανα-επενδυθεί 12 φορές, οπότε η πλατφόρμα θα εισπράξει και 12 φορές τα ποσοστά της. Συνεπώς, ένας άλλος κίνδυνος είναι η μείωση/εξάλειψη των βραχυπρόθεσμων δανείων (πχ. λόγω αυστηρότερων περιορισμών στο μέγιστο επιτόκιο που επιτρέπεται να χρεώνουν οι εταιρίες στις χώρες που αυτές δραστηριοποιούνται).

Γενικά υπάρχουν αρκετές ενδείξεις που θα μπορούσαν ενδεχομένως να προειδοποιήσουν ότι κάτι δεν πάει καλά με μια πλατφόρμα όπως η Mintos. Καταρχήν μπορεί κανείς να παρακολουθεί τα βασικά οικονομικά μεγέθη της εταιρίας στους ισολογισμούς που δημοσιεύει κάθε χρόνο (αν και για τόσο μικρές εταιρίες που έχουν σχετικά μικρά περιθώρια για ζημιές, αρκετές φορές όταν αυτές αποτυπωθούν στους ισολογισμούς είναι ήδη αργά - για να μη μιλήσουμε για την περίπτωση απάτης που τα πραγματικά στοιχεία αποκρύπτονται/παραποιούνται). Η καθυστέρηση δημοσίευσης ισολογισμών είναι κι αυτή αρνητική ένδειξη. Επίσης, πιθανή ένδειξη για την έλλειψη ρευστότητας είναι και η ολοένα μεγαλύτερη καθυστέρηση στις αναλήψεις, κάτι που, εφόσον συμβεί μαζικά, θα γίνει σίγουρα γνωστό από τα αρνητικά σχόλια σε ιστοσελίδες όπως trustpilot, p2pindependentforum, κλπ. Άλλη πιθανή ένδειξη είναι η παραίτηση σημαντικών στελεχών (CEO, CFO, κλπ.). Φυσικά κανείς πρέπει να παρακολουθεί συνεχώς και τις εξελίξεις στην οικονομία και νομοθεσία της χώρας που εδρεύει η πλατφόρμα (Λετονία), αλλά και τις εξελίξεις στην παγκόσμια οικονομία...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Arkana

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 23 Αυγ 2019 06:47 #5

  • Δημήτρης (amstrad79)
  • Το Άβαταρ του/της Δημήτρης (amstrad79)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 55
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3
Φιλε Arcana, τα πραγματα ειναι απλα.
Αφου δηλωνεις ελαχιστες γνωσεις επι του θεματος θα σου δωσω μια συμβουλη που θα ηθελα να μου την ειχε δωσει και εμενα ενας παλιοτερος αλλα δυστυχως ουτε βοηθεια απο γονεις ειχα, ουτε απο παραπερα.
Μην ασχοληθεις καν με το Mintos ή οποιαδηποτε πλατφορμα. Ετσι απλα.
Εκτος εαν η εργασια σου ειναι μεσα στις πλατφορμες αυτες καθημερινα. Αλλα αφου ειπες οτι ελαχιστα ξερεις, απο αυτα καταλαβαινω οτι επαγγελεσαι σε αλλο τομεα.
Μπορεις κανοντας μια εξτρα εργασια freelance, λεω επειδη ετσι κανω εγω, να βγαλεις 200-300 ευρω τον χρονο; (Αν οχι τον μηνα)
Αν μπορεις ασε τις πλατφορμες κ κρατα τα χρηματα γιατι με τοσο χαμηλα ποσα, θα βγαζεις κερδη μονο για τσιχλες. Και ο χρονος που θα πρεπει να ασχοληθεις δεν θα μεταφραστει ποτε σε αντιστοιχο κερδος.
Βαλε κατω ποσα βγαζεις στη δουλεια σου κ δες αν θα βγαζεις κατι κοντινο στην εργατοωρα σου με το Mintos. Γιατι δεν ειναι οτι θα βαλεις χρηματα και μαγικα θα γινουν κερδος. Θα πρεπει να μελετησεις και να ασχοληθεις. Και αυτος ο χρονος ειναι πολυτιμος και παντα πρεπει να τον μεταφραζεις σε χρημα.
Να σημειωσω οτι δεν εχω ιδεα τι ειναι το Mintos, αλλα φανταζομαι καποια πλατφορμα σαν τα forex θα ειναι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, Arkana

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 23 Αυγ 2019 09:40 #6

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
O CV τι λέει για όλα αυτά ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 23 Αυγ 2019 12:48 #7

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
δηλαδή η Mintos σε βοηθά να χάσεις τα λεφτά σου πιο εύκολα;

By investing in a loan, investors are buying claim rights against a borrower based on the assignment agreement. Neither Mintos nor the loan originator is responsible for a borrower failing to service the loan, including for late payments. In the case that a borrower is unable to repay the loan, investors may lose some or all of their invested capital. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 23 Αυγ 2019 14:30 #8

  • Χρήστος (chr_)
  • Το Άβαταρ του/της Χρήστος  (chr_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 4
Αν όλα σου τα πλούτη είναι της τάξης των 500 ευρώ, κατά την γνώμη μου, μην προχωρήσεις ακόμη σε επενδύσεις οποιουδήποτε είδους. Κράτα τα σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου, εξόφλησε τυχόν χρέη που πιθανός έχεις, απέκτησε έναν αέρα στην άκρη (μερικούς μισθούς άμεσα διαθέσιμους για μία ώρα ανάγκης) και μετά κοίτα και τα επενδυτικά οποιουδήποτε είδους.

Ως πρώτη ανάγνωση, προσωπικά θα πρότεινα το www.ourwallet.gr (δεν ασχολείται με το P2P Lending καθόλου, αλλά με την οικονομική διαχείριση, για την οποία και το προτείνω) και τα χρηματιστηριακά προϊόντα.

Όσον αφορά τα έξοδα εμβασμάτων, αν είναι να κάνεις τακτικά, θα πρότεινα να ανοίξεις έναν λογαριασμό σε υπηρεσίες όπως το revolut και η n26 που έχουν δωρεάν εξερχόμενα και εισερχόμενα εμβάσματα. Θα χρεωθείς μία φορά από την τράπεζά σου για το έμβασμά σου προς τον λογαριασμό αυτό, και οι υπόλοιπες συναλλαγές σου θα είναι δωρεάν μέχρι να αποφασίσεις να τα επαναφέρεις στον εν Ελλάδι λογαριασμό σου. Αυτούς τους λογαριασμούς ωστόσο θα τους χρησιμοποιούσα μόνο ως ενδιάμεσους και δεν θα άφηνα μέσα σοβαρά ποσά για μεγάλα διαστήματα. Ειδικά όμως αν φτάσεις να κάνεις διασπορά μεταξύ διαφόρων πλατφορμών P2P, μπορείς μέσω αυτών να μειώσεις αρκετά τα κόστη συναλλαγών.

(σ.σ.: είμαι κι εγώ απελπιστικά νέος στον χώρο)
opensource έγραψε:
δηλαδή η Mintos σε βοηθά να χάσεις τα λεφτά σου πιο εύκολα;

By investing in a loan, investors are buying claim rights against a borrower based on the assignment agreement. Neither Mintos nor the loan originator is responsible for a borrower failing to service the loan, including for late payments. In the case that a borrower is unable to repay the loan, investors may lose some or all of their invested capital. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Υπάρχουν δάνεια με "εγγύηση" όσο και δάνεια χωρίς. Η εγγύηση σε καμία περίπτωση δεν είναι της mintos... από αυτήν δεν έχει κανείς να περιμένει φράγκο.... είναι από τους loan originators. Έως τώρα δεν έχει τύχει να δω loan originator να αθετεί την υπόσχεσή του αυτή, αλλά από την άλλη έχουν υπάρξει κάποιοι που απλά κατέρρευσαν και .... "γιούχου!"

Γενικά νομίζω πως η όλη φάση με τα P2P γίνεται αρκετά πολύπλοκη από ένα σημείο και μετά και αποτρεπτική παρά το υψηλό των αποδόσεων (το να παρακολουθεί κανείς τα οικονομικά έστω τριών πλατφορμών για μια στοιχειώδη διαφοροποίηση, και όλων των loan originators που αυτές χρησιμοποιούν, να φροντίζει να μην υπάρχουν επικαλύψεις, να.... μου μοιάζει με full time job που θα πρέπει να τοποθετήσει κανείς αρκετά για να αξίζει).

Προσωπικά δεν έχω εγκαταλείψει ακόμη, δοκιμάζω, αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω κατασταλάξει κιόλας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), Δημήτρης (amstrad79)

Νεο μελος - Βοηθεια - Μεντορες 23 Αυγ 2019 20:42 #9

  • Δημήτρης (amstrad79)
  • Το Άβαταρ του/της Δημήτρης (amstrad79)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 55
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3
Είχα και εγώ ένα φίλο που ασχολήθηκε αρκετά με Forex, έβγαλε πάνω από χιλιάρικο συνολικά από όσο θυμάμαι σε μια διετία αλλά του βγήκε το λάδι στο διάβασμα. Άσε την καθημερινή παρακολούθηση των οικονομικών εξελίξεων και μόνιμα μέσα στην πλατφόρμα.
Γενικά βγαίνει κέρδος, αλλά πρέπει όπως λες να έχεις χρόνο να ασχοληθείς. Εκεί είναι το πρόβλημα για μένα. Κάνοντας μια φρηλάντζα (sic) βγάζω σε μερικές μέρες τα κέρδη που θα έβγαζα σε ένα τρίμηνο βλέποντας candlesticks (από forex) και στον ύπνο μου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα