Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Φωτοβολταικά

Απ: Φωτοβολταικά 01 Μαρ 2012 23:41 #10

  • apom
  • Το Άβαταρ του/της apom
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1
Kωστας έγραψε:
Λοιπον επειδη γραφονται περιεργα πραγματα θελω να παραθεσω την δικια μου εμπειρια.Καλοκαιρι του 10 εβαλα 2 συστηματα τον 10 κιλοβατ στη χαλκιδικη(σε στεγες σπιτιων) Ενα δικο μου και ενα του πατερα μου.Συνολικο κοστος 86.000 ευρω(τωρα εχει πεσει στα 50) Την πρωτη χρονια(Ιουλιος του 11) ειχαν δωσει 7400 το ενα και 7500 το αλλο.Μεχρι σημερα και ειδικα 10 λεπτα πριν που ειδα τον μετρητη εχει φτασει 3800 το ενα και 3600 το αλλο.Συνολικα δηλαδη και για ενα διαστημα 19 μηνων περιπου μοθ εχει δωσει πανω απο 21000 ευρω.Συντηρηση 0.Μια φορα το τριμηνο παω με ενα λαστιχο και τα βρεχω.Το μονο πραγμα που μπορει να χαλασει ειναι ο μετατροπεας ενεργειας.Η εταιρεια σου δινει 5 χρονια εγγυηση....Απο εκει και περα διαλεγεις .Η το ρισκαρεις η μεγαλωνεις την εγγυηση με περιπου 200 ευρω το χρονο.Η τιμη ειναι 0.55ευρω ανα κιλοβατωρα-αυτη που αγοραζει η δεη.Τωρα ειναι 0.49 αλ΄λα παλι συνφερει γιατι εχει πεσει το κοστος αγορας.Ενα λαθος εκανα μονο.Ειχα χωραφι και ειχα την δυνατιτητα να βαλω κατοσταρι με αποδοση περιπου 40000 ευρω το χρονο τιμη κιλοβατωρας απο δεη 0.42-(Τωρα ειναι 0.32) και κοστος αγορας και εγκαταστασης γυρω στις 450.000 ευρω.Επρεπε να βαλω υποθηκη 2 ακινητα και να δωσω ολα τα λεφτα που ειχα βαλει στην ακρη τοσα χρονια......Δεν το τολμησα!!!! .Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Σε 4 χρονακια θα κανω αποσβεση και τα αλλα 19 θα εχω μια επικουρικη καλη συνταξη,,,,,,,

6 χρόνια απόσβεσης 86000 επί 4% / χρόνο μεσοσταθμικά σε προθεσμιακή = 3400*6 =20000 "χαμένα" τρόπος του λέγειν... νομίζω καταλαβαίνεις. άρα υπολόγισε άλλα 2 χρόνια ΄πραγματικής απόσβεσης. μέχρι τότε δηλαδή θα έχεις δώσει σε κάποιον τα χρηματά σου και αυτός θα σου τα δίνει πίσω σταδιακά.

έχεις εξετάσει την περίπτωση φορολόγησης μελλόντικά... είναι πολύ ελκυστικά πακέτα... κι όλα αυτά σε περίπτωση που συνεχίσει να έχει 100% απόδοση... πράγμα εξαιρετικά δύσκολο...

Θα υπάρχει η ΔΕΗ όπως την γνωρίζουμε σήμερα? εδώ πτωχεύουν κράτη...

Η όλη υπόθεση μου μυρίζει φούσκα... ελπίζω να βγω λάθος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 01 Μαρ 2012 23:43 #11

  • Christos7
  • Το Άβαταρ του/της Christos7
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 85
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (2)
apom έγραψε:
@ christos7 γιατί αγοράζει ακριβά? κοίτα έναν λογαριασμό δεη. γιατί το πληρώνουμε εμείς... παίρνει λίγα από τον καθένα μας για να τα χρηματοδοτεί... όυτε ρίσκο ούτε τίποτα.

θα το βρείς στην στήλη Α.Π.Ε.


Δεν ξερω φιλε ειμαι μπερδεμενος με το θεμα αυτο...σκεφτομουνα να βαλω οικιακα, αλλα και παλι εχω καποιους ενδοιασμους, ομολογω οτι δεν το εχω πολυψαξει....απ οτι διαβαζω απο τα αλλα μελη....Αν δεν κανω λαθος ενας μερος του ποσου που δινει η ΔΕΗ ανα κιλοβατορα ειναι επιδοτηση απο την ΕΕ...
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 02 Μαρ 2012 00:43 #12

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Ευλογα ερωτηματα.Θα προσπαθησω να απαντησω.

1) Λοιπον η ΔΕΗ πληρωνει ακριβα την κιλοβατωρα διοτι λαποια στιγμη η ελλαδα πρεπει να εναρμονιστει με την ευρωπαικη ενωση ως προσ το ποσοστο παραγωγης απο ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.Πρεπει να δωσει καποιο κινητρο και αυτο ειναι ι τιμη.Εκτος αυτου η παραγωγη ενεργειας μεσω λιγνητη ειναι οχι μονο κοστοβορα αλλα και παρα πολυ επιβαρυντικη για το περιβαλλων.Να μην αναφερθω σε θεματα υγεις-Τα ποσοστα καρκινου στην ευρυτερη περιοχη της Πτολεμαιδας ειναι παρα πολυ μεγαλα.Ενω ο Ηλιος ειναι εκει και ειναι δωρεαν.

2)Αληθεια ειναι αυτο με τις προθεσμιακες καταθεσεις.Μη συγκρινεις ομως τα επιτοκια μιας χρεοκωπημενης χωρας με την πρωτευουσα πηγη ενεργειας του επομενου αιωνα. Ποσο επιτοκιο θα επερνες στην Ελβετια η στην Γερμανια για μια προθεσμιακη καταθεση? Καποιος που θα βαλει σημερα ομως δεν θα πληρωσει 43.000 το συστημα οπωσ εγω αλλα 25 ως 28000.Οποτε οι υπολογισμοι που εχεις κανει ισχυουν μεν για μενα αλλα οχι για καποιον που θα βαλει σημερα.

3)Υπαρχει ρισκο? Ναι υπαρχει..Τα λεφτα στην τραπεζα ειναι ασφαλη? Σε μια παγκοσμια χρηματοπιστωτικη κριση δεν θα σωθει κανενας.

4)Αν πουληθει η ΔΕΗ τι θα γινει? Αναλαμβανει ο αγοραστης και ολα τα συμβολαια.Αναγραφεται ρητα στο συμβολαιο.

5)Μπορει η ΔΕΗ να αλλαξει μονομερως τους ορους? Θεωρητικα οχι-αναγραφεται στο συμβολαιο- Κατι παρομοιο προσπαθησε η κυβερνηση της Ισπανιας και τελικα οι καταναλωτες δικαιωθηκαν στο ευρωπαικο δικαστηριο.

6)Μπορουν να φορολογηθοτν τα κερδη?Θεωρητικα οχι-υπαρχει νομος του κρατους-Αλλα ακομα και να γινει παλι υπαρχοι κερδος.Προσωπικη αποψη δεν θα γινει τα επομενα 10 χρονια γιατι η ελλαδα πρεπει να πιασει τον στοχο του 30 τοις εκατο απο ανανεωσιμες πηγες ενεργειας και αυτο αποτελει αντικινητρο.

7)Δεν πεφτει η αποδοση του συστηματος? Ναι. Οι κατασκευαστες δινουν 90 τοις εκατο μετα τα 10 χρονια και 80 τοις εκατο μετα την εικοσαετια.Κανεις δεν λεει ομως το συν 5 τοις εκατο απο την προβλεπομενη παραγωγη που δινουν τα γερμανικα η τα ιαπωνικα πανελ.

Δεν ασχολουμαι με φωτοβολταικα.δεν ειμαι εμπορος δεν διαφημιζω το προιον.Πιστευω να βοηθησα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 02 Μαρ 2012 00:45 #13

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Ο Κωστας ειμαι.Δεν ξερω γιατι δεν εβγαλε το ονομα στο προηγουμενο μηνυμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Φωτοβολταικά 04 Μαρ 2012 01:23 #14

  • Anonymous
  • Το Άβαταρ του/της Anonymous
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΛΑΙΤΖΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να επενδύσω ένα ποσό σε επένδυση φωτοβολταικών (όχι οικιακά) και ψάχνω για εταιρείες. Πιστεύετε ότι αξίζει σε απόδοση? έχετε υπ' όψιν σας εταιρείες?
sites.google.com/site/energomaxg/anaxosparalia
6936154340
καλο θα ηταν να ενημερωθης απο καποιο που γνωριζει η εχει εγκαταστησει
Τελευταία διόρθωση: 04 Μαρ 2012 02:00 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 06 Μαρ 2012 00:39 #15

  • DragonHD
  • Το Άβαταρ του/της DragonHD
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: -2 (-3)
Τελικα υπαρχει καποιος που εχει βαλει ,να μας πει αν αξιζει τον κοπο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 07 Μαρ 2012 02:55 #16

  • v
  • Το Άβαταρ του/της v
εχει βαλει καποιος suntech?τι αποδοση εχουν?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 07 Μαρ 2012 14:42 #17

  • Ι.Π.
  • Το Άβαταρ του/της Ι.Π.
Έγω έχω βάλει γερμανικά WURTH και οι γονείς μου έβαλαν Aleo Avim. Αυτά που έβαλα εγώ είναι Γερμανικά και των γονιών μου είναι κινέζικα.
Και τα δυο αποδίδουν πολυ καλά μέχρι στιγμής. Τα βάλαμε πέρσι. Έχει κέρδος αρκετό και να φανταστείς είναι αφορολογητα τα κέρδη...
Αν θες μπορώ να σου στείλω την εταιρία που μου τα έβαλαν. Είναι πολύ καλή!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φωτοβολταικά 15 Μαρ 2012 23:46 #18

  • apom
  • Το Άβαταρ του/της apom
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1
Τέλος η εγγυημένη απόδοση??? isthmos.gr/index.php/article/telos_h_egg..._apo_ta_fwtoboltaika
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα