Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε εταιρία με πάρκο φωτοβολταικων

Επένδυση σε εταιρία με πάρκο φωτοβολταικων 21 Οκτ 2012 01:49 #1

  • giorgos (georgios1978)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (georgios1978)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 3
Πήγα σε μια έκθεση πριν λίγες μέρες και εκεί ενημερώθηκα για μια εταιρία που ασχολείται με ηλιοθερμικά, αιολικά και φωτοβολταϊκά πάρκα.

Η εταιρία δίνει τη δυνατότητα στο κοινό να επενδύσει σε ένα νέο φωτοβολταικο πάρκο. Τα δεδομένα έχουν ως εξής:
Ποσό επένδυσης: 50.000€
Ετήσια έσοδα: 26.380€ (απόσβεση στα 1,9 χρόνια)
Συνολικά έσοδα στα 25 έτη: 659.500€

εξέφρασα ορισμένες επιφυλάξεις στους εκπροσώπους της εταιρίας στην έκθεση, και ομολογώ ότι είχαν μια απάντηση σε κάθε επιχείρημα μου.

Ποια η γνώμη σας? αξίζει περαιτέρω διερεύνηση μια τέτοια επένδυση ή παρά είναι καλό για να είναι αληθινό?

πληροφορίες εδώ: www.helios-hellas2.gr/services/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε εταιρία με πάρκο φωτοβολταικων 21 Οκτ 2012 03:07 #2

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Απο οτι εχω ακουση οι αιτησεισ για ναιεσ αδειεσ εχουν παγωση εκτοσ απο τησ σκεπεσ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε εταιρία με πάρκο φωτοβολταικων 21 Οκτ 2012 13:09 #3

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
giorgos έγραψε:
Πήγα σε μια έκθεση πριν λίγες μέρες και εκεί ενημερώθηκα για μια εταιρία που ασχολείται με ηλιοθερμικά, αιολικά και φωτοβολταϊκά πάρκα.

Η εταιρία δίνει τη δυνατότητα στο κοινό να επενδύσει σε ένα νέο φωτοβολταικο πάρκο. Τα δεδομένα έχουν ως εξής:
Ποσό επένδυσης: 50.000€
Ετήσια έσοδα: 26.380€ (απόσβεση στα 1,9 χρόνια)
Συνολικά έσοδα στα 25 έτη: 659.500€

εξέφρασα ορισμένες επιφυλάξεις στους εκπροσώπους της εταιρίας στην έκθεση, και ομολογώ ότι είχαν μια απάντηση σε κάθε επιχείρημα μου.

Ποια η γνώμη σας? αξίζει περαιτέρω διερεύνηση μια τέτοια επένδυση ή παρά είναι καλό για να είναι αληθινό?

πληροφορίες εδώ: www.helios-hellas2.gr/services/


Το είχα δει και εγώ πριν κανένα 6μηνο. Η εταιρεία είναι κάπου στα μεσόγεια. Ο επιχειρηματίας είναι παντελώς άγνωστος σε εμένα.

Μου μυρίζει κάποιο κόλπο(*) γιατί επένδυση με 55% τον χρόνο απόδοση που να δ'ινεται στις λαικές μάζες δεν υπάρχει στον πλανήτη αυτό (εκτός αν πουλάς κοκαινή/όπλα ή χτίζεις πυραμίδες ή κάνεις λαθρεμπόριο πετρελαίου/τσιγάρων).

Για την ιστορία τα Φ/Κ έχουν 8-15% ετήσια απόδοση (εξαρτάται με τι υλικά , και τι κόστη θα επιλέξεις), το οποίο σημαίνει οτι κάνεις απόσβεση στα 6-12 χρόνια.Το λογικό άλμα που γίνεται είναι στο capacity-factor του 35% που υποστηρίζει ο τύπος, που στα Φ/Β αυτή την στιγμή είναι στο 10-30% και στην καλύτερη περίπτωση για Ελλάδα να πιάσεις ένα 18-20%. Αρα τα έσοδα από ΡΑΕ δεν είναι 100εκ τον χρόνο αλλά περίποτ 50εκ (και η απόσβεση 4 χρόνια). Επιπλέον, δεν έχει υπολογίσει έξοδα συντήρησης 1-1,5% του κόστους της επένδησης (4-6εκ/χρονο αυξανόμενα με τον χρόνο) το οποίο πάει την απόσβεση στα 5 χρόνια.

Επειδή απόκρύπτει τα παραπάνω, ενισχύεται το γεγονός οτι μυρίζει κόλπο (*).


(*) οι κίνδυνοι (κατά την άποψη μου πάντα) που έχεις είναι οι εξής:

-- να μην δωθεί ποτέ άδεια στο προτζεκτ και να κυνηγάς να πάρεις πίσω τα λεφτά σου μετα από 15 χρόνια (άτοκα? μειον έξοδα μέχρι τότε? καθόλου?) εξαρτάται απ την σύμβαση που θα υπογράψεις (πρέπει να τη δει δικηγόρος).

-- να μειωθούν οι τιμές στο ρευμα που αγοράζει η ΡΑΕ και να πάρεις πολύ λιγότερα (εφόσον όλα πάνε καλά).

-- να τα μαζέψει ο τύπος και να πάει βραζιλία (τον ήξερες και από χτες?).

-- να πληρώσει τους 40-50 πρώτους για κράχτη και να σταματήσει να πληρώνει κάποια στιγμήτις μάζες (πυραμίδα).

-- να βγουν εξτρα κόστη (με ή χωρίς μαγείρεμα), θυμίσου οτι ο τύπος κάνει και εμπόριο, άρα τον συμφέρει να χαλάνε, ώστε να μειώνει τα κέρδη που πρέπει να πάρει ο λαος και να δουλευει φουλ το άλλο μαγαζάκι.


φιλικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε εταιρία με πάρκο φωτοβολταικων 21 Οκτ 2012 13:48 #4

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
giorgos. Μείνε μακριά. Κάνε συμφωνία να πληρώνεις με δώσεις και να τα αφαιρείς απο τα κέρδη.

Εδώ μπλέκεις γιατί συνάπτεις συμφωνία με την ΔΕΗ, και θα βάλεις και δεύτερη εταιρεία μέσα; Μπορεί ο τύπος να είναι τίμιος, αλλα πως θα τον ελέγξεις; Θα περιμένεις η μπίλια να κάτσει στο κόκκινο και όχι στο μαύρο;

Αγόρασε χρυσές λίρες με αυτά τα λεφτά. Χρυσοβολταϊκά πάρε :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα