Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Μεγάλα ετήσια κέρδη υπόσχεται Μονάδα Βιομάζας

Μεγάλα ετήσια κέρδη υπόσχεται Μονάδα Βιομάζας 15 Απρ 2015 16:32 #19

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ρε παιδιά, μην το κουράζετε πολύ το θέμα.

Εκτός από την υφή και την υπόσταση της συγκεκριμένης εταιρείας (που δεν έχω στοιχεία, δεν τους ξέρω τους ανθρώπους, μπορεί να έχουν και καλές προθέσεις, ας μη βιαζόμαστε να καταδικάσουμε κάποιον πριν φανούν κακά δείγματα), υπάρχει και το ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ κλίμα υπό το οποίο αντιμετωπίζονται οι επενδύσεις στη χώρα μας. ΑΥΤΟ είναι κακό (και όσο πάει γίνεται και χειρότερο).
Και δε θέλω να το κομματικοποιήσω τώρα (αν δηλαδή η εγκατάσταση ατόμου τύπου Λαφαζάνη επι κεφαλής του κυβερνητικού κλάδου "Παραγωγικής Ανασυγκρότησης" βοηθάει ή όχι τις επενδύσεις - θα το δούμε αυτό) αλλά η γενική αντιμετώπιση κάθε επένδυσης από όλο το πλέγμα της δημόσια διοίκησης είναι ό,τι χειρότερο είναι δυνατόν να υπάρξει στον πλανήτη.

Αρχίζοντας από το ΑΣΑΦΕΣ (και όχι κατ' ανάγκη αυστηρό) νομικό πλαίσιο που 40 "αρχές" εμπλέκονται σε κάθε αδειοδότηση για έναρξη δραστηριότητας που καμία όμως δεν είναι τελικά υπέυθυνη, μέχρι τις απίθανες απαιτήσεις που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια στην πορεία. Έχω και παραδείγματα, ειδικά στον τομέα των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, συγκεκριμένα για ανεμογεννήτριες.

Ο νόμος λέει ότι για να στήσει κάποιος ανεμογεννήτριες στην κορυφογραμμή του βουνού πρέπει να πάρει άδεια ΚΑΙ από το δήμο της περιοχής. Ας είναι τα πρώτα σπίτια του δήμου σε απόσταση 15km από τις γεννήτριες. Όλη η Ελλάδα ανήκει σε κάποιο δήμο, και αυτός έχει λόγο για το τι γίνεται στην περιοχή "ευθύνης του".
Στο πλαίσιο αυτό, πρέπει να βάλει υπογραφή κάποιος απ' το δήμο (συνήθως ο εκλεγμένος δήμαρχος), ότι "Επιτρέπουμε την εγκατάσταση και λειτουργία... κλπ".
Ε, δεν τη βάζει. Τσινάει.
Για να τη βάλει, ζητάει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς:
Από το να του φτιάξει η εταιρεία παιδικό σταθμό και να "τον προσφέρει" δωρεάν στο δήμο (γιατί "τον έχουν ανάγκη"), μέχρι να πάρει την ηλίθια ανηψιά του να δουλεύει στην εταιρεία των φωτοβολταϊκών.
Τα έχω δει με τα μάτια μου.
Και δεν είναι μόνο ο δήμος που "πρέπει να υπογράψει" την άδεια. Είναι και το δασαρχείο, και η αρχαιολογική, και ο νομάρχης, και η Πολ. Αεροπορία, και η πυροσβεστική, και κάθε απίθανος που "εμπλέκεται" (κατά το νομοθέτη). Όλοι αυτοί δεν θέλουν να χάσουν αυτά τα "δικαιώματα" εμπλοκής τους, γιατί αυτό σημαίνει μείωση της εξουσίας τους.

Και σε όλους αυτούς είναι ριζωμένες μέσα τους έννοιες σαν "Αφού αυτοί θα στήσουν τους μύλους στο βουνό ΜΑΣ και θα κονομάνε, ε, ας φτιάξουν κάτι και για την περιοχή μας". Ή:
"Αφού εγώ τους βοηθάω να κονομήσουν, ε, ας με βοηθήσουν κι αυτοί εμένα, να διορίσω μερικούς στο μαγαζί τους, να δείξω στους ψηφοφόρους ότι τους φροντίζω".
Ή "για να φτιάξεις το δρόμο μέχρι την κορφή (τα 15km) να πάρεις τον κουμπάρο μου να στον ανοίξει με τη μπουλντόζα του".
Χώρια βέβαια που υπάρχουν κι αυτοί που στα ίσα σου λένε "Δώσε τόσα, και θα έχεις την υπογραφή σου χωρίς άλλες ταλαιπωρίες".

ΔΕΝ μπορεί να πάει μπροστά η χώρα όταν οι επενδύσεις αντιμετωπίζονται υπό αυτό το πρίσμα. Γιατί ΥΠΟ ΑΥΤΟ αντιμετωπίζονται.

Με κοροϊδεύετε εδώ μέσα όταν στρέφομαι "κατά του δημοσίου" με αυτά που γράφω, αλλά δε μου βγαίνει απ' το μυαλό ότι ΑΥΤΟ είναι υπεύθυνο για τα χάλια μας.
Ακόμα λοιπόν κι αν η συγκεκριμένη εταιρεία έχει καλές προθέσεις (που δεν το ξέρουμε αν ισχύει), το γενικό πλαίσιο είναι κακό. Αυτό "κόβει" από τις πιθανότητες επιτυχίας του όποιου επιχειρηματικού εγχειρήματος.

Φτάνει όμως ως εδώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Μεγάλα ετήσια κέρδη υπόσχεται Μονάδα Βιομάζας 16 Απρ 2015 03:21 #20

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Για την εν λογω εταιρεια δειτε και εδω:

www.tsig.gr/lang-el/forum/7-%CE%95%CE%BD...%B1%CE%B9-dos-energy

Η εταιρεια δεν ρυθμιζεται απο καμια αρχη οπως και πολλες αλλες. Αυτο σημαινει οτι κατω απο τον μανδυα της ημινομιμοτητας μπορει να πουλαει τοκομεριδια σε οποιον γουσταρει.

Γενικα να ξερει ο κοσμος οτι εγγυημενες αποδοσεις σε χωρα του ευρω πανω απο 10% ειναι σχεδον αδυνατον να βρεθουν με την εξαιρεση καποιων Junk Ομολογων που και εκει υποκεισαι στην χρεοκοπια του εκδοτη.

Αν μια τετοια επενδυση ηταν βιωσιμη τοτε οι τραπεζες θα τα επενδυαν στην dos και γενικα ολοι θα γινομασταν παμπλουτοι.


ΥΓ. Και μια ιστορια απο το 2013

news247.gr/eidiseis/oikonomia/megalh-apa...kefalos.2364048.html
Τελευταία διόρθωση: 16 Απρ 2015 03:43 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Μεγάλα ετήσια κέρδη υπόσχεται Μονάδα Βιομάζας 20 Δεκ 2017 11:58 #21

  • Demis (Demis21)
  • Το Άβαταρ του/της Demis (Demis21)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Φίλος επένδυσε σε αυτή τη μονάδα βιομάζας :ohmy: . Του ζήτησαν χρήματα μπροστά σε αυτόν και σε καμιά πενηνταριά ακόμα ανόητους και είχαν δώσει προθεσμίες παράδοσης έργου. Δεν έγινε τίποτα. Στο χώρο του έργου υπήρχε απλά ένας σκαμμένος λάκος. Οι τύποι εξαφανίστηκαν, έγιναν δικαστήρια και πριν λίγες μέρες βγήκαν απόφασεις δικαστηρίου για να επιστρέψουν τα χρήματα που είχαν πάρει. Αυτοί δήλωσαν ότι δεν επιστρέφουν δεκάρα τσακιστή σε κανέναν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Μεγάλα ετήσια κέρδη υπόσχεται Μονάδα Βιομάζας 20 Δεκ 2017 15:50 #22

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Demis (Demis21) έγραψε:
Φίλος επένδυσε σε αυτή τη μονάδα βιομάζας :ohmy: . Του ζήτησαν χρήματα μπροστά σε αυτόν και σε καμιά πενηνταριά ακόμα ανόητους και είχαν δώσει προθεσμίες παράδοσης έργου. Δεν έγινε τίποτα. Στο χώρο του έργου υπήρχε απλά ένας σκαμμένος λάκος. Οι τύποι εξαφανίστηκαν, έγιναν δικαστήρια και πριν λίγες μέρες βγήκαν απόφασεις δικαστηρίου για να επιστρέψουν τα χρήματα που είχαν πάρει. Αυτοί δήλωσαν ότι δεν επιστρέφουν δεκάρα τσακιστή σε κανέναν.

Και πολύ καλά θα κάνουν. Τα κοροίδα δεν πρεπει να εχουν πολλά λεφτα στα χέρια τους είναι επικινδυνα.... :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεγάλα ετήσια κέρδη υπόσχεται Μονάδα Βιομάζας 31 Μαρ 2018 04:09 #23

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΗ ΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΜΟΝΑΔΑ ΤΗΣ DOS ENERGY .
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαρ 2018 08:15 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα