Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank

Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 03:05 #1

  • KIBUMBU
  • Το Άβαταρ του/της KIBUMBU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα παιδες.
Πηγα στη EUROBANK να ρωτησω για ενα ασφαλες καταφυγιο για τα χρηματα μου σε περιπτωση χρεωκοπιας και δραχμης και μου προτειναν ενα αμοιβαιο σε ευρω με ονομασια Money market Reserve (www.eurobank.gr/online/HOME/viewServices...=431&mid=694&lang=gr) που επενδυει σε προθεσμιακες καταθεσεις και εταιρικα ομολογα με μεση διαρκεια ζωης των επενδυσεων 30 με 60 ημερες δηλ. με πολυ βραχυπροσθεσμο χαρακτηρα. Δεν επενδυει σε μετοχες η εμπορευματα Η αποδοση μεχρι τωρα απο τις αρχες του 2012 ειναι περιπου 0.21% με αρχικη προβλεψη κοντα στο 1% για ολο το ετος. Θεματοφυλακας οριζεται στο Λουξεμβουργο η Eurobank EFG Private Bank Luxembourg αλλα συνδεεται με λογαριασμο που ανοιγει η Eurobank στην Ελλαδα. Μου το προτειναν επειδη ειναι αρκετα ασφαλες στην περιπτωση μεταβασης στην δραχμη αφου θεματοφυλακας ειναι στο εξωτερικο και επισης επειδη παρεχει ευελιξια στην εισοδο-εξοδο με χρεωση μονο εισοδου περιπου 0.25-0.5% και μηδενικη εξοδου. Παρεχει δε αμεση ρευστοτητα δινοντας ενα μικρο επιτοκιο καθε χρονο. Επισης υπαρχει μια μικρη χρεωση για εξοδα θεματοφυλακης 0.35 τοις χιλιοις καθε χρονο.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει επενδυσει στο συγκεκριμενο προιον, αν οντως εχει τα πλεονεκτηματα που μου αναφερθηκαν και γενικα αν συμφερει και πετυχαινει το στοχο του που ειναι η διασφαλιση των χρηματων παρεχοντας ευελιξια και σταθεροτητα.
Ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 03:23 #2

  • Sol
  • Το Άβαταρ του/της Sol
είχα επενδύσει και τα απέσυρα. Αν δεις το χαρτοφυλάκιο θα διαπιστώσεις ότι οι καταθέσεις του αμοιβαίου φυλάσσονται σε Ελληνικές τράπεζες. Επίσης είχε πολύ μεγάλη διακύμανση τους τελευταίους μήνες , περίπου 8% - δες ιστορικό τιμών.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 04:18 #3

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Πάντως εδώ
www.bloomberg.com/quote/LFMMRIA:LX
λέει ότι υπάρχει και αμοιβή διαχείρισης 2% κατ'έτος (management fee)
Kαι όπως έχω ξανατονίσει οι φίλοι μας τραπεζικοί στην προώθηση αυτών των προιόντων τους διαφεύγει συνήθως να τονίσουν στον πελάτη το ποσοστό της αμοιβής διαχείρισης που εισπράττεται κάθε χρόνο :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 04:41 #4

  • KIBUMBU
  • Το Άβαταρ του/της KIBUMBU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Εμενα παντως μου ειπε για καποιο χαμηλοτερο κοστος για εξοδα διαχειρισης , αν θυμαμαι καλα γυρω στο 0.35% αλλα θα παρω απο Δευτερα τηλ στο ASSET MANAGEMENT της EUROBANK για να το ρωτησω για σιγουρα.
Πως μπορω να καταλαβω οτι οι καταθεσεις (χρηματα) του αμοιβαιου που θα δωσω θα φυλασσονται σε ελληνικες τραπεζες οταν θεματοφυλακας ειναι του εξωτερικου? Εννοεις οτι τα ομολογα που επενδυει το ομολογο εχει αναμεσα σε αλλα και πολλες ελληνικες τραπεζες? Και τι αποτελεσμα μπορει να εχει αυτο σε μια περιπτωση επιστροφης στη δραχμη? Μηπως δεν ειμαι εξασφαλισμενος ? Παντως η S&P το αξιολογει με Α1+,Α1,Α2. Σχετικα με τη διακυμανση απο το site Που μου εστειλε ο φιλος Nick Pap φαινεται μια διακυμανση της τιμης του αμοιβαιου απο 10 εως 10.04 για τον τελευταιο χρονο, οποτε δεν καταλαβαινω αυτο που λες για μεγαλη διακυμανση που προφανως ηταν ενας απο τους λογους που το απεσυρες το αμοιβαιο απο το χαρτοφυλακιο σου. Μπορεις να το διευκρινισεις λιγο περισσοτερο σε παρακαλω?
Παιδια αν δεν παρω τελικα αυτο το αμοιβαιο εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε με περισσοτερη ασφαλεια? Μιλαω κυριως για αμοιβαια κεφαλαια γκαι οχι τοσο για ομολογα για τα οποια πηγαινω να αγορασω αυτα της EIB με εναν οριζοντα 3-4 χρονια που ξερω οτι ειναι τα πιο σιγουρα. Η τελως παντων κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει και γινεται σχετικα ευκολα και γρηγορα..
Πρεπει να κανω τις κινησεις μου συντομα γιατι με αυτα που ακουμε ολο αυτον το καιρο δεν μας βλεπω να σωζομαστε...
Ευχαριστω και παλι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 05:16 #5

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Aλλο πράγμα η αμοιβή διαχείρισης (management fee) και άλλο η αμοιβή θεματοφυλάκης (custody fee).H πρώτη ενσωματώνεται στην τιμή του μεριδίου και δεν εμφανίζεται άμεσα στον πελάτη,ενώ η δεύτερη που είναι σαφώς μικρότερη αφαιρείται από το συνολικό επενδεδυμένο κεφάλαιο.
Μια φορά είχα πάρει τηλέφωνο στη Eurobank για ανάλογο αμοιβαίο.Η ευγενέστατη υπάλληλος μου έδωσε γενικές πληροφορίες, σε μερικές ερωτήσεις με έβαλε στην αναμονή και όταν τελικά ρώτησα ποια η αμοιβή διαχείρισης μου είπε ένα άσχετο νούμερο.Στη δε ερώτηση μου γιατί στο bloomberg αναφέρεται ως management fee νομίζω 2,5% ήτανε ,πρέπει να της έπεσε το τηλέφωνο :)
Πάντως το συγκεκριμένο αμοιβαίο δεν φαίνεται να επενδύεει σε ομόλογα ελληνικών τραπεζών,ούτε σε προθεσμιακές καταθέσεις στην Ελλάδα
www.eurobank.gr/Uploads/pdf/A_RESERVE_122011.pdf
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 12:55 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13095
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1247
  • Κάρμα: -29 (-1)
Δεν θέλω να διαχειρίζεται τα χρήματά μου κάποιο γραβατωμένο golden boy επενδυτικής Τράπεζας που κάνει το παν για το bonus του, φτάνοντας να επενδύει και σε τοξικά ομόλογα ή ομόλογα Βολιβίας-Αργεντινής-Ινδίας.

Καλύτερα να τοποθετείστε κάπου με 100% εξασφάλιση του κεφαλαίου...

Δεν είμαστε τώρα να αναμετρηθούμε με τεράστια επενδυτικά funds που μετακινούν τρισεκατομμύρια δολάρια καθημερινά.

Θα μας καταπιούν όπως ο καρχαρίας το ψαράκι...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 09 Ιουν 2012 13:02 #7

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
μακριά απο προιοντα τισ ευροβανκ αλλα σου λενε και αλλα ειναι
μακριαααα :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 10 Ιουν 2012 05:43 #8

  • Sol
  • Το Άβαταρ του/της Sol
Εγώ είχα το money market cash fund. Νομίζω ότι το δικό σου (euro reserve) είναι καινούριο άλλα είναι ανάλογο (διαχ,. διαθεσίμων).
1) Για να δεις τη σύνθεση πρέπει να δεις την εξαμηνιαία έκθεση. Εκεί θα δεις πχ 52%προθ καταθέσεις και 48%ομολογίες εξωτερίκου (γράφω παράδειγμα). Οι καταθέσεις, τουλάχιστο όταν το είχα κοιτάξει,ήταν κυρίως στην Πειραιώς και τη Eurobank. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα
2) Σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ και υιοθέτησης αποκλειστικά της δραχμής, το προϊόν θα συνεχίσει να αποτιμάται σε ευρώ γιατί η εταιρεία είναι στο Λουξεμβούργο. Αυτό είναι καλό. Επίσης η αξία του θα μένει σταθερή παρά τη συνεχή υποτίμιση της δραχμής. Αν το ρευστοποιήσεις θα πάρεις δραχμές άλλα στην τρέχουσα αξία.
3) Δεν μου προκαλέι σιγουριά η υπαρξη καταθέσεων σε ελληνική τράπεζα γιατί δεν (?) είναι εγγυημένες σε περίπτωση χρεοκοπίας τράπεζας. Επίσης δεν ξέρω αν τις πάρει και αυτές η μπάλα σε περίπτωση υποχρεωτικής μετατροπής των ευρώ σε δραχμές μετά την έξοδο.
4) Εγώ τα απέσυρα γιατί έχανα γύρω στο 1,5% ύστερα από λίγους μήνες. Στη συνέχεια το αμοιβαίο σημείωσε εντυπωσιακά κέρση μέχρι 6% νομίζω για να υποχωρήσει ξανά στο 0,5%. Δυστύχως δε λειτουργεί σωστά το site της ναυτεμπορικής που δείχνει τις τιμές.
5)Νομίζω ότι είσαι στη σωστή κατεύθυνση. Δες και άλλες εταιρείες (πχ amundi (εμπορική, γενική) ή άλλες αντίστοιχες (δες το site της τράπεζας Κυπρου)
6)Δεν είμαι ειδικός (καθόλου). Επιβεβαίωσε αυτά που σου λέω, μπορεί κάπου να κάνω λάθος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαιο διαχειρισης διαθεσιμων Money Market Reserve απο Eurobank 10 Ιουν 2012 05:58 #9

  • Sol
  • Το Άβαταρ του/της Sol
συνέχεια του προηγούμενου μυνήματος μου

www.naftemporiki.gr/finance/quote?id=EELMMCFE.MTF&tab=4&mode=1

διακύμανση τιμών του cashfund (το δικό μου)

το money market reserve (δικό σου) είναι καινουριο: www.naftemporiki.gr/finance/quote?id=EELMMFR.MTF&tab=4
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα