Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Φορολόγηση μερισμάτων από ETFs domiciled in Ireland

Φορολόγηση μερισμάτων από ETFs domiciled in Ireland 25 Φεβ 2015 16:39 #1

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους, η ερώτησή μου αφορά τη φορολόγηση μερισμάτων από 4 διαφορετικά ETFs της Vanguard domiciled in Ireland μέσω της Degiro ή της Interactive Brokers (ακόμα το σκέφτομαι που είναι καλύτερα :S ).Κάποια από αυτά επενδύουν Ευρώπη, άλλα Αμερική και άλλα σε Αναπτυσσόμενες αγορές. Γνωρίζω πως υπάρχουν κι άλλα ETFs από Ishares/UBS/DB όμως εμπιστεύομαι την Vanguard. Εκτός από τη φορολόγηση 30% στα μερίσματα από Αμερική (μειώνεται σε 15% μέσω της φόρμας W-8BEN που θα στείλω στις φορολογικές αρχές τόσο στην Αμερική όσο και στην Ελλάδα) υπάρχει και άλλη επιπλέον φορολόγηση είτε από Ιρλανδία είτε από Ελλάδα? Συμπληρώνω άλλα έγγραφα σε κάποιον άλλον φορέα; Βρίσκω διφορούμενες απαντήσεις σε διάφορα ξένα sites κυριώς βρετανικά και ολλανδικά. Ευπρόσδεκτη κάθε απάντηση ή οποιαδήποτε εμπειρία σχετική με παρόμοιο θέμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολόγηση μερισμάτων από ETFs domiciled in Ireland 25 Φεβ 2015 22:33 #2

  • gandrea
  • Το Άβαταρ του/της gandrea
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
H degiro απο τα αμερικανικα κραταει 30% και τιποτα άλλο. Είχε στειλει και ένα μήνυμα ότι θα κάνει κάτι γι' αυτό αρχές 2015 αλλά μέχρι τώρα εξακολουθεί να κρατάει 30%.

Απο τα ιρλανδεζικα δεν κραταει τιποτα απολυτως. Φαντάζομαι οτι προκυπτει φορολογικη υποχρεωση 15% που πρεπει να τα δηλωσουμε μονοι μας (αν δεν το ξεχάσουμε!).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολόγηση μερισμάτων από ETFs domiciled in Ireland 26 Φεβ 2015 18:25 #3

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Gandrea- ευχαριστώ για την απάντησή σου

α) Καλαβαίνω πως ως προς το ETF, τα μερίσματα των προιόντων (εταιριών) που το αποτελούν υπόκεινται σε φόρο 30% από τις αμερικάνικες αρχές. Με το έγγραφο W-8BEN αυτό μειώνεται σε 15% ή όχι? Αν όχι δίνεται η δυνατότητα επιστροφής του 15% από τις ελληνικές αρχές?

β) Στη συνέχεια φορολογείσαι επιπλέον με 15% από τις ιρλανδικές αρχές?

γ) Πόση είναι συνολοικά η τελική επιβάρυνση στον δικαιούχο του μερίσματος? 30% ή 45%?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολόγηση μερισμάτων από ETFs domiciled in Ireland 26 Φεβ 2015 18:44 #4

  • gandrea
  • Το Άβαταρ του/της gandrea
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
α) το μερισμα του ETF υποκειται σε παρακρατηση 30%. Δεν ξέρω για το W-8BEN.
β) οχι
γ) Η παρακρατηση ειναι 30% αλλά φοβάμαι ότι το (70%*15%) πρέπει κανονικά ν' αποδοθεί κάπου (στη φορολογικη κατοικία?)
Τότε η συνολικη φορολογια είναι 30% +(70%*15%) περίπου 40%.
Θεωρητικά μπορεί να παίρνεις κάτι πίσω αν επικαλεστείς τη συμφωνιά για διπλή φορολογία αλλά δεν είμαι ειδικός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολόγηση μερισμάτων από ETFs domiciled in Ireland 26 Φεβ 2015 22:28 #5

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Σ' ευχαριστώ και πάλι gandrea.

Αουτς! 40% είναι πολύ! Αν κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να επισημάνει κάτι διαφορετικό θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων. Τουλάχιστον αν υπάρχει επιστροφή μέρους του φόρου θα επούλωνε λίγο τις εκροές. Οφείλω να στείλω με τη φορολογική δήλωση αναλυτικά τις αποδόσεις των μερισμάτων, οπότε ίσως να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να διεκδικήσω κάτι πίσω λόγω του ότι στην Ελλάδα ο φόρος μερισμάτων είναι 10% σωστά? Στέλνω κάποιο άλλο έγγραφο στις φορολογικές αρχές ώστε να είναι εις γνώσιν και να μην υπάρξει κάποιο κώλυμμα όταν θα κάνω την δήλωση και πότε?

Πολλές ερωτήσεις ξέρω αλλά είναι το καταλληλότερο μέρος πιστεύω για να τις κάνω χωρίς να ακούω χαρακτηριστικά εμ... χμ... και άλλου τέτοιου είδους εκφράσεις από υποθετικά κατάλληλα άτομα για να μου απαντήσουν. Ευχαριστώ και πάλι...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα