Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 17 Απρ 2020 12:14 #37

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Μάλλον θέλει κάτι με λιγότερο ρίσκο και σκαμπανεβασματα απο ότι καταλαβα...

Αν πάρει μετοχές και χάσει θα του δώσει κάποιος απά εμάς τα λεφτά?

Ετσι ή αλλιώς η απόφαση είναι δική του.

υγ Νομιζω η προμηθεια εξαγορας μειώνεται οσο περισότερο κράτας το αμ/κεφαλαιο .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akspoogy

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 17 Απρ 2020 12:22 #38

  • akspoogy
  • Το Άβαταρ του/της akspoogy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
ακριβως αυτο, θελω κατι χαμηλου ρισκου,
με συμβουλευει ο εκπροσωπος μου στην alpha, αυτος μου προτεινε το συγκεκριμενο προγραμμα, καθως επισης μου ειπε πως εχει 0% να μπεις και 0% να βγεις απ το προγραμμα.
το κεφαλαιο μου ειναι 60.000 η ηλικια μου 40 και εχω μια σταθερη δουλεια με 1000 τον μηνα.
ψαχνω κατι που να δωσει ενα μικρο κερδος το χρονο. (τυπου 3-4000)
κινο στοιχημα κλπ δεν παιζω, ειναι σαν να τα πετας στα σκουπιδια.
οι μετοχες που ειπε ενας φιλος πιο πανω εχουν μεγαλυτερο ρισκο ετσι δεν ειναι ?
Τελευταία διόρθωση: 17 Απρ 2020 12:23 από akspoogy.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 17 Απρ 2020 14:01 #39

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
GSAKKI έγραψε:
Μάλλον θέλει κάτι με λιγότερο ρίσκο και σκαμπανεβασματα απο ότι καταλαβα...

Αν πάρει μετοχές και χάσει θα του δώσει κάποιος απά εμάς τα λεφτά?

Δεν σε πιανω. Δηλαδη αμα παρει ομολογα και χασει, θα του τα δωσεις εσυ?
Πως εβγαλες συμπερασμα οτι το συγκεκριμενο φαντ εχει λιγοτερο ρισκο? Αν το ξερεις, πες μας και ποσο ρισκο εχει.
Ελληνικα κρατικα και εταιρικα ομολογα εχει. Ολοι οι οικοι αξιολογησης σου λενε οτι δεν ειναι ασφαλης επενδυση. Τι αλλο θελεις για να καταλαβεις οτι εχει ρισκο?

Για να μη μιλαμε στον αερα, το εψαξα. Το φαντ ξεκινησε στις 04-03-2019. Μεχρι τις 15-04-2020, η αποδοση του ηταν -1.52%. Αποδεδειγμενα εχει χασει λεφτα δηλαδη. Τι αλλο θελεις? Παρ'το και σε φωτο.

Τελευταία διόρθωση: 17 Απρ 2020 14:06 από CV.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 17 Απρ 2020 14:21 #40

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Για το συγκεκριμενο, αφου ειναι νεο, δεν υπαρχουν ιστορικα στοιχεια. Μπορεις να ψαξεις παρομοια φαντς για να δεις ποσο ειναι το ρισκο. Παρε π.χ. το ALPHA ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΚΟ.

Παρε φωτο αποδοσεων. Με συν-πλην 40%, το θεωρεις ΟΚ? Υπαρχουν μετοχικα Α/Κ με λιγοτερο σκαμπανεβασμα!


Παρε και ρισκο-αποδοση. Παραλογα πραγματα.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 17 Απρ 2020 14:42 #41

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
akspoogy έγραψε:
ακριβως αυτο, θελω κατι χαμηλου ρισκου,
με συμβουλευει ο εκπροσωπος μου στην alpha, αυτος μου προτεινε το συγκεκριμενο προγραμμα, καθως επισης μου ειπε πως εχει 0% να μπεις και 0% να βγεις απ το προγραμμα.
το κεφαλαιο μου ειναι 60.000 η ηλικια μου 40 και εχω μια σταθερη δουλεια με 1000 τον μηνα.
ψαχνω κατι που να δωσει ενα μικρο κερδος το χρονο. (τυπου 3-4000)
κινο στοιχημα κλπ δεν παιζω, ειναι σαν να τα πετας στα σκουπιδια.
οι μετοχες που ειπε ενας φιλος πιο πανω εχουν μεγαλυτερο ρισκο ετσι δεν ειναι ?

akspoogy, με 60χ για να παιρνεις 3-4χ, παει να πει ετησια αποδοση 5%-7%. Δεν γινεται αυτο το πραγμα χωρις ρισκο.

Και προφανως ο τυπας της Αλφα θα σου πουλησει Α/Κ της Αλφα. Αμα πας στην Εθνικη, ο τυπας εκει θα σου πουλησει τα αντιστοιχα της Εθνικης. κ.ο.κ.

Η συμβουλη μου ειναι να το ψαξεις. Σου εδωσα ηδη λινκς. 40 χρονων ανθρωπος, εχεις αλλα 25 χρονια μεχρι τη συνταξη και αλλα τοσα μεχρι το τελος. Ο χρονικος οριζοντας σου δηλαδη ειναι περι το μισο αιωνα. Ειναι κριμα να μην επενδυεις.

Αν δεν εχεις ορεξη να το ψαξεις, καλυτερα κατσε σε κατι πιο σιγουρο, ητοι προθεσμιακες. Τουλαχιστον δεν θα κλαις τα λεφτα σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), akspoogy

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 17 Απρ 2020 15:04 #42

  • akspoogy
  • Το Άβαταρ του/της akspoogy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας, εχω ορεξη, θα το ψαξω, επειδη ειμαι κ νεος σε αυτα κ το κεφαλαιο οχι κ τοσο μεγαλο, θαλω να παω καπου με χαμηλο ρισκο.. ευχαριστω πολυ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 21 Απρ 2020 21:40 #43

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Λογικό. Απλά προσεχε: χαμηλό ρίσκο = χαμηλές αποδόσεις. Αν κάποιος σου υπόσχεται μεγάλες αποδοσεις με χαμηλό ρίσκο, σου λεει σαχλαμάρες. Οπότε τρέχεις μακριά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83), γιώργης (yorgi)

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 05 Σεπ 2021 11:40 #44

Για όποιον θέλει να πάρει λίγες συμβουλές ας διαβάσει παρακάτω:
Δεν υπάρχει κατάλληλη επένδυση αν δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τι θέλουμε και πως θα το αποκτήσουμε. Ο κανόνας είναι απλός: Θέλω ένα πανάκριβο asset με 1000 ευρώ εισόδημα; πρέπει να ρισκάρω τα χρήματά μου για να το αποκτήσω, αλλιώς ξεχνάω το asset. Με αποταμίευση δεν θα γίνει η δουλειά μου.
Έπειτα, για να αξιολογήσω μια μορφή επένδυσης πρέπει να γνωρίζω από ποιους παράγοντες επηρεάζεται η απόδοσή του. Όταν γνωρίζω ότι οι αποδόσεις των ομολόγων και εντόκων γραμματίων έχουν αποδόσεις από +1% (Ελλάδα) έως -0,5% (Γερμανία), δεν μπορώ να περιμένω αποδόσεις στο μέλλον όταν συνεχίζεται το πρόγραμμα χρηματοδότησης της παγκόσμιας οικονομίας.
Δεν υπάρχει κατάλληλη στιγμή εισόδου σε μετοχές, γιατί δεν ξέρει κανείς τι θα γίνει αύριο. Για αυτό το λόγο υπάρχουν απλοί κανόνες διαχείρισης του χαρτοφυλακίου μας που αν τους τηρήσουμε, κερδίζουμε. Αυτοί είναι: μακροχρόνιος ορίζοντας επένδυσης, κατά προτίμηση σταδιακές τοποθετήσεις στις αγορές στόχο, διακράτηση ρευστότητας για επανατοποθετήσεις όταν έχουμε διορθώσεις. Οι Αμερικανοί λένε: Time beats timing. Κάτι τέτοιο κάνουν τα διάφορα επενδυτικά προγράμματα των τραπεζών, κάτι τέτοιο μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Αν το κάνει η Τράπεζα για σένα, θέλει προμήθεια (τζάμπα δεν δουλεύει κανείς). Στην Ελλάδα το κόστος είναι ψηλότερο, καθώς η αγορά πιο ρηχή. Αν μας αρέσει το Onine banking υπάρχουν brokers σε κάθε γωνιά της γης, εφόσον είμαστε σίγουροι σε ποιόν δίνουμε τα λεφτά μας. Οι συμβάσεις είναι ξεκάθαρες όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική και τον τρόπο επένδυσης. Αρκεί να ξέρουμε ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eπένδυση σε αμοιβαια καφάλαια 05 Σεπ 2021 19:39 #45

Σε παρακαλώ, δώσε ένα link όπου φαίνεται ότι οι προμήθειες είναι αυτές που γράφεις. Αλλιώς είναι απλά ψέματα!!
Υπάρχουν κάποιοι κανόνες σε κάθε παιχνίδι. Τους ξέρεις από πριν και είτε συμμετέχεις είτε όχι. Τα ETF είναι ένα πολύ ωραίο προϊόν για αυτούς που ξέρουν να τα αποκτήσουν (λίγοι δηλαδή). Η μάζα, ΑΝ θέλει να επενδύσει σε αμοιβαία, έχει να επιλέξει μόνο ανάμεσα από αμοιβαία που διαχειρίζονται οι τράπεζες και διάφορες εταιρίες επενδύσεων. Αυτοί, για να κάνουν αυτοί τη δουλειά θέλουν να πληρωθούν. Αυτό συμβαίνει παντού στον κόσμο. Ο χαρακτηρισμός "μοσχάρια" όμως είναι προσβλητικός και χωρίς τεκμηρίωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα