Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: HSBC και ομολογο European Investment Bank

Απ: HSBC και ομολογο European Investment Bank 05 Ιουν 2012 20:17 #19

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΜΟΛΟΓΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ ΕΠΟΧΕΣ...ΠΧ GMAC THS GENERAL MOTORS ΤΟ 2007 AKOMA KAI ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΕΣ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΡΙΑΣ Η ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΘΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ,ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΕ ΛΟΓΩ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΟΜΟΛΟΓΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΤΗΣ ΛΗΜΑΝ ΜΠΡΟΔΕΣ ΕΙΧΑΝ TRIPLE AAA ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΡΕΥΣΕ ΚΑΙ Η ΣΙΤΙ ΤΑ ΠΡΟΟΘΟΥΣΕ ΤΑ ΕΔΙΝΕ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ...ΡΩΤΗΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: HSBC και ομολογο European Investment Bank 05 Ιουν 2012 22:03 #20

  • απο πρωτο χερι
  • Το Άβαταρ του/της απο πρωτο χερι
τακη καλησπερα ειμαι το πρωτο χερι και ειδα τις αποριες σου
λοιπον οταν τα αγορασα εδωσα μια καλη προμηθεια στην συνεχεια προεκυψε οτι περα απο αυτο θα ειχα και με τον χρονο χρεωση οπως σου ειπαν
μου ειχαν πει οτι το κουπονι ειναι αυτο και δεν θεωρησα σωστο να το ξανακοιταξω για τα ψιλα γραμματα .........οπου βασικα ελεγε οτι βγαινει αυτο το επιτοκοιο απο μια μαθηματικη πραξη με το γιουριμπορ .......τελικα μολις επεσαν τα επιτοκοια πριν καποια χρονια δεν πηρα τιποτα .........εννοειτε οτι τραβαγα τα μαλλια μου που εμπιστευτηκα αλλα η γνωση ειναι ακριβο μαθημα
ο βασικος λογος που εκανα αυτο το ομολογο ηταν για να εξασφαλησω ενα καλο μηνιατικο ως μισθο ,φαντασου την απογοητευση μου οταν για 2 χρονιες ειδα οτι δεν μπηκε τιποτα ....παει και αυτο
οταν ρωτησα για προωρη εξωφληση επεσε πολυ κλαμα ηταν στο 86 και η προμηθεια ηταν τοσο μεγαλη που θα μου εδιναν 75
αντε παμε στο σημειο που ξαφνικα κατι γινετε και το κουπονι θα εδινε ενα πολυ καλο επιτοκιο ακομα παραπανω απο ...... λογο γιουριμπορ και επιτοοκοιων
εκεινη την χρονια μου εδωσε το 100 πισω συν τους οποιους τοκους γιατι καπου ειχα υπογραψει οτι αποδεχομε οτι μπορει μονομερως να μου το ξεπληρωσει οταν δεν θα μπορουσε να πληρωνει αυτο το επιτοκιο
αυτα και λεω ποτε πια αυτην την ιστορια
κ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: HSBC και ομολογο European Investment Bank 05 Ιουν 2012 22:06 #21

  • takis1987
  • Το Άβαταρ του/της takis1987
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
Aνώνυμε, σωστά όσα λες γενικά για τα ομόλογα, αλλά μιλάμε μόνο για fixed ομόλογα της ΕΙΒ, που έχουν μια μεγάλη εξασφάλιση στο κεφάλαιο σου στην λήξη τους..
Εξάλλου να γλυτώσεις τα λεφτά σου από οποιαδήποτε δραχμή προσπαθείς. Αυτό και μόνο.
Από απόδοση, άστα. Ξέχνα το.
Από το μόνο που κινδυνεύεις ίσως είναι η διάλυση της ευρωζώνης. Αλλά έλεος...

"απο πρωτο χερι" μετά από 3 επισκέψεις στην τράπεζα κατάλαβα τι έπαθες. Με βοήθησες ΠΟΛΥ στις ερωτήσεις μου εκεί. Σ' ευχαριστώ.
Μιλάω μόνο για ομόλογο της EIB με fixed κουπόνι, που είναι εγγυημένο στην λήξη του.
Δεν υπάρχει πρόβλημα σαν το δικό σου στην πρόωρη εξόφληση, ούτε μονομερής εξόφληση χωρίς να υπογράψω.
Επίσης τα έξοδα-προμήθειες στην HSBC είναι μόνο 2 τοις χιλίοις τον χρόνο και δεν έχει τίποτα άλλο.
Έτσι μου είπε η κοπέλα και φάνηκε ειλικρινής.

Αυτό συνδυάστηκε με άνοιγμα λογαριασμού Premier και σε 6 μήνες άνοιγμα λογαριασμού στην Αγγλία από εδώ ή νωρίτερα από εμένα με ταξίδι εκεί λόγω του ότι είμαι Premier εδώ. Μένει μόνο η αγορά του ομολόγου και το ψάχνω λίγο να δω ποιο με συμφέρει. Σε ευρώ ή σε δολλάριο?

Ένα πράγμα με ανησυχεί και δεν ξέρω.

Μου είπε ότι το ομόλογο το πας όπου θέλεις εκτός από Αγγλία, γιατί εκεί δεν το δέχονται από μη Βρετανούς πολίτες.
Και θα βόλευε Αγγλία, λόγω γλώσσας.
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιουν 2012 22:23 από takis1987.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: HSBC και ομολογο European Investment Bank 06 Ιουν 2012 01:51 #22

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ακριβοσ το ιδιο επαθα και εχω το 2005 προσοχη με τα ομολογα ειναι ποιο περιπλοκα απο τησ μετοχεσ, οι τραπεζεσ τα προοθουν γιατι εχουν προμιθιεσ καλεσ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: HSBC και ομολογο European Investment Bank 23 Δεκ 2016 18:08 #23

  • TAKIS (takotime)
  • Το Άβαταρ του/της TAKIS (takotime)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.Έχω το ομόλογο της BP το οποίο το αγόρασα από την HSBC,όπου λήγει το 2026 με 2,7% κουπόνι fixed και αγορασμένο 98,5%.Το ομόλογο αυτό το μετέφερα στην Πειραιώς για λιγότερα έξοδα φύλαξης.Αυτή η κίνηση που έκανα δεν ξέρω αν ήταν η σωστή.Αλλάζει ο θεματοφύλακας δηλαδήμε την μεταφορά του και τί σημαίνει αυτό σε περίπτωση εξόδου από ευρώ?Με την HSBC θα μπορεί μου λέει αν το ξαναφέρω πίσω να μου ανοίξει λογαριασμό στην Αγγλία σε λίρες.Στην Πειραιώς δεν γίνεται.Τελικά αν γίνει κάτι καλύπτομαι?Είναι εταιρικό ομόλογο,άρα το θέμα είναι τι κάνει η BP,αλλά έχει αλλάξει θεματοφύλακα τώρα που το έχω στην Πειραιώς,τι με συμφέρει να κάνω?
Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα