Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 14 Ιουν 2012 17:48 #1

  • vassilis (tzogadoros)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (tzogadoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα,
είχα ένα ομόλογο λουξεμβούργου που λεγότανε ΕPOS μέσω της Εθνικής Τράπεζας το είχα κάνει και ήτανε κερδοφόρο.........αυτό λοιπόν έληξε και θέλω να βρω κάτι αντίστοιχο που όσο το δυνατόν να με εξασφαλίζει.......επειδή οι υπάλληλοι των Τραπεζών δεν δίνουν εύκολα τέτοιες πληροφορίες υπάρχει κάποιος που να προτείνει κάτι ασφαλές όπως αποδείχτηκε ότι ήτανε το συγκεκριμένο?

ευχαριστώ πολύ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 14 Ιουν 2012 18:28 #2

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Στο ομόλογο αυτό δεν ήταν ακριβώς εκδότης η Εθνική,αλλά η ΕΙΒ ( Ευρωπαική Τράπεζα επενδύσεων) και για αυτό είχε αξιολόγηση ΑΑΑ.Όταν πήρες αυτό το ομόλογο (μάλλον το 2007) οι συνθήκες ήταν πολύ διαφορετικές.Τώρα τα αντίστοιχα ομόλογα με ΑΑΑ αξιολόγηση δύσκολα δίνουν πάνω από 0,5% κατ έτος καθώς οι τιμές τους έχουν ανεβεί σημαντικά και άρα οι αποδόσεις έχουν μειωθεί.Υπάρχει παγκόσμια μια στροφή σε ασφαλείς τοποθετήσεις όπως ομόλογα γερμανικά ,αμερικανικά,βρεττανικά και σκανδιναβικών χωρών.Μπορείς όμως να δοκιμάσεις κάποιο από τα αντίστοιχα ομόλογα της ΕΙΒ,ίσως μικρότερης διάρκειας καθώς οι συνθήκες της αγοράς αλλάζουν πιο γρήγορα.Απόφυγε τα ομόλογα της ΕΙΒ κυμαινομένου επιτοκίου με βάση το Euribor και προτίμησε κάποιο με σταθερό κουπόνι.
Δες τα XS0495347287, XS0230228933, που λήγουν το 2015 και τα XS0503331323, XS0425743506, XS0630398534, που λήγουν το 2016.Προσωπικά όμως θα προτιμούσα πολύ κοντινότερη λήξη προκειμένου να μη δεσμευτώ για τόσο διάστημα.
Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και η ηλικία σου, το συνολικό χαρτοφυλάκιο, μελλοντικά έσοδα, η διάθεση για ρίσκο και οι μελλοντικές ανάγκες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 14 Ιουν 2012 18:50 #3

  • vassilis (tzogadoros)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (tzogadoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
TO OMΟΛΟΓΟ ΗΤΑΝΕ ΟΜΟΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΠΕΡ/ΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘ/ΣΗΣ .........ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ 33000 ΕΥΡΩ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ........ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΣΦΑΛΕΣ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΡΕΣΟΥΜΕ ΔΙΛΑΥΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝΕ ΣΕ ΕΥΡΩ..........ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ?ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 14 Ιουν 2012 19:38 #4

  • vassilis (tzogadoros)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (tzogadoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΒΡΕΤΤΑΝΙΑΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΥΠΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ SITE ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ?
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουν 2012 19:46 από vassilis (tzogadoros).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 14 Ιουν 2012 20:22 #5

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Η αγορά των ομολόγων είναι τεράστια και αρκετά αδιαφανής.Στα ομόλογα το μέγεθος μετράει και 33.000 θεωρούνται μικρό μέγεθος τόσο για να ασχοληθεί κανένας τραπεζικός ,όσο και για να βρείς μόνος σου καλύτερη τιμή.Θέλει ψάξιμο η δουλειά. Σέβομαι το γεγονός ότι θέλεις μάξιμουμ ασφάλεια για τα χρήματά σου, (κοιμάσαι καλά το βράδυ και ένας καλός ύπνος αξίσει περισσότερο από ένα καλό επιτόκιο :),
όμως θα πρότεινα να κλείσεις τα χρήματά σου για μικρότερο διάστημα 1-2 έτη το πολύ.Ισως μέχρι τότε να έχει φανεί αν πάμε για φούντο ή για πραγματική δημοσιονομική ένωση με εμάς μέσα, οπότε να βρείς και καλύτερες αποδόσεις ή ευκαιρίες.Εκτός των άλλων σε ρευστή αγορά δεν είναι φρόνιμο να δεσμεύεσαι για μεγάλα διαστήματα.
Ξεκίνα τη μελέτη από το www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/search βάλε νόμισμα EUR και ψάχνε εκδότες , λήξεις και yields.Λόγω προμηθειών θα χρειαστεί να τις αφαιρείς από την απόδοση χοντρικά. Αν θέλεις ακρίβεια έχει το σάιτ και yield calculator.Νομίζω ότι για το προφίλ σου ταιριάζει καλύτερα η ΕΙΒ που έχει και αφορολόγητο κουπόνι.
Γενικά η Εθνική έχει πάντως καλό και έμπειρο dealing room στα ομόλογα και λογικές προμήθειες.Μην αλλάξεις νόμισμα λόγω επιπλέον προμηθειών.
Ρίξε και μια ματιά στο www.investinginbondseurope.org/Default.aspx είναι μάλλον φτωχό σε λεπτομέρειες ,αλλά εύχρηστο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 15 Ιουν 2012 22:10 #6

  • vassilis (tzogadoros)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (tzogadoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΟΜΟΛΟΓΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ Π.Χ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΟΥΝΕ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΤΟΥΣ......ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΝΕ ΜΕΣΩ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 15 Ιουν 2012 23:34 #7

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
Αρχηγέ, το σημαντικό δεν είναι να αγοράσεις ένα ομόλογο εξωτερικού.
Το σημαντικό είναι να είναι ο θεματοφύλακάς σου άσχετος με την Ελλάδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 16 Ιουν 2012 00:32 #8

  • vassilis (tzogadoros)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (tzogadoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Κάρμα: 0
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΞΩ ΘΕΛΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Re: Απ: ΟΜΟΛΟΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 16 Ιουν 2012 00:43 #9

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
vassilis έγραψε:
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΞΩ ΘΕΛΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ

μπορείς μετά την αγορά να μεταφέρεις το χαρτοφυλάκιο σε θεματοφύλακα εκτός ελλαδος
επίσης σε υποκαταστήματα ξένων τραπεζών μπορείς να απευθυνθείς για αγορά και φύλαξη
σε δική τους τράπεζα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα