Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: 5Y ZERO COUPON - CALLABLE

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 31 Οκτ 2013 01:13 #37

  • Georgios (geo13)
  • Το Άβαταρ του/της Georgios (geo13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Γεια και χαρά σε όλους!

Σχετικά με το προιόν της Εθνικής ( 5Υ zero coupon callable -> www.nbg.gr/nbgPortalPortlets/PdfReader?name=NBCG13110105), πήγα σε ένα κατάστημα και μου είπαν ότι πρόκειται για ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗ !! Ετσι μου το παρουσίασαν..

Στην ερώτησή μου αν προστατεύεται από το ΤΕΚΕ μου είπαν ΝΑΙ, και αν θέλω να το λήξω πριν τη λήξη του, μου απάντησαν ότι θα χάσω κάποιους τόκους αλλά το ακριβές ποσό βγαίνει από έναν αλγόριθμο που εντέχνως αρνήθηκαν να μου αναφερουν.

Και ερωτώ εγώ τώρα:
1) Είναι ομόλογο (πουλιέται στη δευτερογενή αγορά, η τιμή του ανεβοκατεβαίνει κλπ κλπ) ή προθεσμιακή ('προστασία' απο ΤΕΚΕ κλπ κλπ)??
2) Αν είναι ομόλογο, θεωρώ απαράδεκτη την ενημέρωση από τον υπάλληλο και θέλω να κάνω φασαρία για την τελείως λάθος ενημέρωση που δεχτηκα.. Υπάρχει καποιος αρμόδιος φορέας για αυτά τα θέματα (πχ συνήγορος του πολίτη?) ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 31 Οκτ 2013 03:03 #38

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Mην ασχολείσαι, προχώρα παρακάτω ... ψάξε κάτι άλλο ... σε αυτό πρέπει να ξεχάσεις τα λεφτά σου για 5 χρόνια, αποφασίζει η Εθνική τι θα θα σου δώσει, αφού αποφασίζει πότε θα το συνεχίσει και πότε θα το κόψει, το προϊόν λανσάρεται παραπλανητικά [εννοώ τα επιτόκιο του δεύτερου χρόνου είναι το αθροιστικό αποτέλεσμα των δύο ετών], το μέσο πραγματικό επιτόκιο απόδοσης είναι πολύ χαμηλό, το ρίσκο επιτοκίου είναι μεγάλο ... στην τράπεζα γνωρίζουν καλά οι διαβασμένοι υπάλληλοι, ίσως έπεσες σε αμελή ή το έπαιζε ότι δε γνώριζε...πάντως το προϊόν δεν είναι ούτε κατάθεση , ούτε ομόλογο, ενα υβρίδιο είναι...
Τελευταία διόρθωση: 31 Οκτ 2013 03:04 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Georgios (geo13), maria (mb361)

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 01 Νοε 2013 03:03 #39

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Δες εαν σε ενδιαφερει η προθεσμιακη της KEDR (2 χρονια,3.70 %). Απο πλευρας αποδοσης εισαι στο ιδιο ποσοστο.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα