Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εταιρικά ομόλογα

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Απρ 2014 09:07 #28

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Γιώργος έγραψε:
Η apple και εάν έχει μικρό κουπόνι. Εκτός βέβαια και εάν το κρατήσεις μέχρι το 23 οπότε κ θα έχεις σχετικά high yield.

πχ www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/apple+13+23+US037833AK68

Άσχετο αλλά ιδεολογικά ποτέ δεν υποστήριξα jobs, πάντα richard stallman. Δεν μου κάθεται καλά να τους δανείσω κιόλας.

Χα, καλό το ανοικτό λογισμικό, είμαι χρήστης linux χρόνια τώρα (δεν το έμαθα λόγω android σαν τη μάζα) αλλά όταν πρόκειται να δουλέψεις επαγγελματικό λογισμικό τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και ιδεολογικά. Στο θέμα μας τώρα, sell in May and go away λένε στο Αμέρικα εδώ και δεκαετίες, καλό θα ήταν μια μετοχή που κοστίζει 570$ να την προσέχεις λίγο παραπάνω αυτήν τη περίοδο.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Απρ 2014 17:42 #29

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Συμφωνούμε όσον αφορά τις εταιρείες νέας τεχνολογίας, δεν θα κοιμόμουν ήσυχος να αγοράσω για μακροπρόθεσμη επένδυση τέτοιο ομόλογο. Για short όμως πιστεύω ότι είναι ΟΚ. Σε κάθε περίπτωση μιας και πιάσαμε την apple η πεποίθηση μου είναι ότι θα πέσει το ομόλογο το συγκεκριμένο το αμέσως επόμενο διάστημα. Άλλωστε αναμένουμε ανακοίνωση μείωσης πωλήσεων από αυτούς.

ΥΓ: Makper λειτουργούμε σε όλους τους υπολογιστές μας debian εδώ και μία δεκαετία. Όχι λόγω ιδεολογίας αλλά σαφέστατης ανωτερότητας λογισμικού σε σύγκριση με win$ κ apple. Κ στα κινητά μας cyanogen :). Σε κάποια περίεργα δυστυχώς (πχ ΤΕΕ κλπ) ανοίγουμε virtualbox με XP.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Απρ 2014 22:04 #30

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
γνωριζει καποιος να μας πει τι ισχυει στην φορολογηση της υπεραξιας ομολογων κ τι σε αυτη των α/κ...?
κ αν υπαρχει καποια διαφορα στη φορολογηση ξενων κ ελληνικων α/κ...??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Απρ 2014 22:53 #31

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
costantinos έγραψε:
γνωριζει καποιος να μας πει τι ισχυει στην φορολογηση της υπεραξιας ομολογων κ τι σε αυτη των α/κ...?
κ αν υπαρχει καποια διαφορα στη φορολογηση ξενων κ ελληνικων α/κ...??

Η υπεραξία ομολόγων φορολογείται με τις γενικές διατάξεις σαν εισόδημα από κινητές αξίες.Δηλαδή με 10% τα πρώτα 12.000 ευρώ και με 33% τα ποσά άνω των 12.000. Στην κλίμακα προστίθενται τα ενοίκια.
η υπεραξία ομολόγων δηλώνεται στους κωδικούς 291-292 ή 295-296 ανάλογα αν είναι ελληνικά ομόλογα ή αλλοδαπής προέλευσης.
Η υπεραξία ΑΚ είτε ελληνικών είτε ξένων δεν φορολογείται σαν εισόδημα ,αλλά αναγράφεται στους κωδικούς 659-660 προκειμένου να υπολογιστεί η έκτακτη εισφορά (1%-4% ανάλογα με το συνολικό εισόδημα)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": costantinos

Re:Εταιρικά ομόλογα 28 Απρ 2014 01:31 #32

  • nikos80
  • Το Άβαταρ του/της nikos80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Nickpap η υπεραξία ομολόγων με βάση τον νόμο 4172/2013 και τις διατάξεις περί υπεραξίας κεφαλαίου φορολογείται με συντελεστή 15% και όχι βάση των γενικών διατάξεων περί εισοδήματος από κινητές αξίες..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 28 Απρ 2014 01:40 #33

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Για το 2014 νομίζω έχει δίκιο ο nikos80. Για το 2013 γίνεται παρακράτηση φόρου 20% επί του ποσού της υπεραξίας. Εν συνεχεία nick pap φορολογούνται όπως αναφέρεις? Δεν μετράει το ποσό υπεραξίας στην έκτακτη εισφορά? Νομίζω ότι μετράει όπως τα ποσά των τόκων που έχουν φορολογηθεί αυτοτελώς με 15% στην πηγή (δλδ το έχει παρακρατήσει η τράπεζα).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 28 Απρ 2014 01:44 #34

  • nikos80
  • Το Άβαταρ του/της nikos80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Γιώργο έχεις δίκιο μετράνε κανονικά για την έκτακτη εισφορά όπως τόκοι,μερίσματα.κτλ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρικά ομόλογα 28 Απρ 2014 02:25 #35

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Περί ρίσκου στα τραπεζικά ομόλογα, θα γίνει του psi και των ομολογιούχων, στους οποίους ανήκω, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

bankingnews.gr/bank-insider/item/141825-...%BD%CE%B7%CF%82.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 28 Απρ 2014 18:34 #36

  • Ντόπιος Ιθαγενής
  • Το Άβαταρ του/της Ντόπιος Ιθαγενής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (2)
Να σας πω την εμπειρία από τράπεζα που μου απευθύνθηκε να αγοράσω αμοιβαία (το γνωστό αμοιβαίο επενδυμένο στα εταιρικά ομόλογα).
Κατάλαβα ότι ήθελαν να μου το πουλήσουν υπερ-τιμημένο χωρίς εγγύηση απόδοσης. Στις ερωτήσεις μου εάν το διακρατήσω (το αμοιβαίο) μέχρι τη λήξη των εταιρικών ομολόγων, τι απόδοση θα έχω, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Δεν μου ανέφεραν κάν τι σημαίνει τιμή μεριδίου 110. Γενικά συμπεριφέρονταν σαν πωλητές λαικής αγοράς για να δεσμεύσουν κάποιο κεφάλαιο που είχα άκλειστο ακόμα.

Από τότε κοιτάω να πάρω κάποιο εταιρικό απευθείας έστω και με υψηλό αρχικό κεφάλαιο, έχοντας υπόψην την αρχή follow the money (αφού οι τράπεζες τρέχουν να τα αγοράσουν).

Ωστόσο πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι τράπεζες που πολλές φορές έχουν και εσωτερική πληροφόριση, έχουν τρόπους να ξεφορτωθούν τα εταιρικά (πχ μέσω αμοιβαίων σε "Ντόπιους Ιθαγενής" ενώ εμείς σαν φυσικά πρόσωπα δεν έχουμε (στην περίπτωση που πέσει στο 60%, δεν έχεις άλλη επιλογή από το να περιμένεις). Υποθέτω βέβαια ότι εάν τα επιτόκια συνεχίσουν να πεφτουν, παλιές εκδόσεις με υψηλά επιτόκια θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν.

Οπότε τελικά δεν ξέρω εάν αξίζει να πάρεις ελληνικό εταιρικό ομόλογο, το ρίσκο είναι η διάρκεια και δεν είμαι και σίγουρος μετά τα stress test του Σεπτ. εάν γίνει και κανένα κούρεμα και σε αυτά ("σε τιμές αγοράς" θα μας πουν). τελικά μήπως είναι καλύτερα να βάλει κάποιος μικρότερο ποσό σε μετοχές παρά σε 5ετές εταιρικό ομόλογο.
ή τουλάχιστον να αγοράσει κάποιος από την δευτερογενή κάποιο που λήγει σε 1-2 χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα