Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εταιρικά ομόλογα

Re:Εταιρικά ομόλογα 29 Απρ 2014 04:29 #37

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
Ιθαγενη, συμφωνω μαζι σου, αυτο προσπαθουσα να πω στον constantino κ δεν το καταλαβαινε...
Ισως ειναι καλυτερα μετοχες παρα εταιρικο ομολογο, των 100.000 ευρω....τα εταιρικα ομολογιακα αμκ ,παντως απο 1/1/2014 εχουν παρα πολυ καλες αποδοσεις, εαν ομως τα αγορασεις σημερα δεν ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισουν να ανεβαινουν.θελουν πολυ ψαξιμο τα ομολογα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 29 Απρ 2014 07:39 #38

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
Ντόπιος Ιθαγενής έγραψε:
Να σας πω την εμπειρία από τράπεζα που μου απευθύνθηκε να αγοράσω αμοιβαία (το γνωστό αμοιβαίο επενδυμένο στα εταιρικά ομόλογα).
Κατάλαβα ότι ήθελαν να μου το πουλήσουν υπερ-τιμημένο χωρίς εγγύηση απόδοσης. Στις ερωτήσεις μου εάν το διακρατήσω (το αμοιβαίο) μέχρι τη λήξη των εταιρικών ομολόγων, τι απόδοση θα έχω, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Δεν μου ανέφεραν κάν τι σημαίνει τιμή μεριδίου 110. Γενικά συμπεριφέρονταν σαν πωλητές λαικής αγοράς για να δεσμεύσουν κάποιο κεφάλαιο που είχα άκλειστο ακόμα.

Από τότε κοιτάω να πάρω κάποιο εταιρικό απευθείας έστω και με υψηλό αρχικό κεφάλαιο, έχοντας υπόψην την αρχή follow the money (αφού οι τράπεζες τρέχουν να τα αγοράσουν).

Ωστόσο πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι τράπεζες που πολλές φορές έχουν και εσωτερική πληροφόριση, έχουν τρόπους να ξεφορτωθούν τα εταιρικά (πχ μέσω αμοιβαίων σε "Ντόπιους Ιθαγενής" ενώ εμείς σαν φυσικά πρόσωπα δεν έχουμε (στην περίπτωση που πέσει στο 60%, δεν έχεις άλλη επιλογή από το να περιμένεις). Υποθέτω βέβαια ότι εάν τα επιτόκια συνεχίσουν να πεφτουν, παλιές εκδόσεις με υψηλά επιτόκια θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν.

Οπότε τελικά δεν ξέρω εάν αξίζει να πάρεις ελληνικό εταιρικό ομόλογο, το ρίσκο είναι η διάρκεια και δεν είμαι και σίγουρος μετά τα stress test του Σεπτ. εάν γίνει και κανένα κούρεμα και σε αυτά ("σε τιμές αγοράς" θα μας πουν). τελικά μήπως είναι καλύτερα να βάλει κάποιος μικρότερο ποσό σε μετοχές παρά σε 5ετές εταιρικό ομόλογο.
ή τουλάχιστον να αγοράσει κάποιος από την δευτερογενή κάποιο που λήγει σε 1-2 χρόνια.
το οτι οι τραπεζικοι υπαλληλοι δεν εχουν ιδεα απο ομολογα,α/κ κ αλλα προιοντα ειναι αληθεια.για να παρουν μια πιστοποιηση σαν πωλητες α/κ δινουν καποιες τυπικες εξετασεις οι οποιες εκτος του οτι εχουν ως αντικειμενο θεωριτικες γνωσεις κ ορισμους πολλοι αδυνατουν να τις περασουν κ ξαναδινουν!!!απο την αλλη ομως ειναι ακραιο κ εσυ 'ιθαγενη' να απαιτεις εγγυηση αρχικου κεφαλαιου κ να τους ρωτας τι αποδοση θα εχουν αν διακρατησεις μεχρι την ληξη τους...!μαλλον θα πρεπει ο ιδιος να 'ψαχτεις' σε αυτα τα ειδικου τυπου επενδυτικα σχηματα κ μη περιμενεις αλλους να σου εγγυηθουν αρχικο κεφαλαιο κ αποδοσεις...!αυτα μονο στις προθεσμιακες αποδοσεις (πλην αυτων της Κυπρου... :whistle: )...!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 29 Απρ 2014 07:43 #39

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
waverunner έγραψε:
Ιθαγενη, συμφωνω μαζι σου, αυτο προσπαθουσα να πω στον constantino κ δεν το καταλαβαινε...
Ισως ειναι καλυτερα μετοχες παρα εταιρικο ομολογο, των 100.000 ευρω....τα εταιρικα ομολογιακα αμκ ,παντως απο 1/1/2014 εχουν παρα πολυ καλες αποδοσεις, εαν ομως τα αγορασεις σημερα δεν ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισουν να ανεβαινουν.θελουν πολυ ψαξιμο τα ομολογα
ο costantino μια χαρα καταλαβαινει :) !
εσυ δεν καταλαβαινεις τι σου γινεται κ μπερδευεις το κοσμο με ομολογα κ μετοχες της ιδιας εταιρειας :angry: !
αλλα στου κουφου την πορτα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Εταιρικά ομόλογα 29 Απρ 2014 19:18 #40

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
μονο σου, μπερδευεσαι. Πες μας για καμία κλήρωση στο ΚΙΝΟ, που πιθανόν να γνωριζεις περισσότερα
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2014 01:36 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρικά ομόλογα 29 Απρ 2014 20:25 #41

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
Κωνσταντινος θα σου κανω μια απλη ερωτηση, αλλα λιγο "τεχνικη": οι μετοχη και το ομολογο της ιδιας εταιριας, εχουν το ιδιο ρισκο; Ρισκο απο την επενδυτικη σκοπια εννοω;
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρικά ομόλογα 29 Απρ 2014 23:10 #42

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
john45 έγραψε:
Κωνσταντινος θα σου κανω μια απλη ερωτηση, αλλα λιγο "τεχνικη": οι μετοχη και το ομολογο της ιδιας εταιριας, εχουν το ιδιο ρισκο; Ρισκο απο την επενδυτικη σκοπια εννοω;
γιαννη45 αφου οι αποψεις μου για τα ομολογα ειναι βλακειες οπως ειπες, σε ενδιαφερει η απαντηση μου στο ερωτημα σου...? :whistle:

τελος παντως επειδη ειμαι ευγενικος κ οχι καφρος σου απανταω οτι κατα τι γνωμη μου η μετοχη μιας εταιρειας εχει πολλαπλασιο ρισκο απο το ομολογο της κ αν επιμενεις μπορω να σου το δικαιολογησω...
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2014 00:01 από costantinos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρικά ομόλογα 30 Απρ 2014 00:28 #43

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
ΔΕΗ 3ετές 4.3-4.5 και 5ετές 5.2-5.5. Αύριο κλείνουν οι προεγγραφές. Ποια η άποψη σας? Να χτυπήσουμε ή να περιμένουμε να βγει στη δευτερογενή?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρικά ομόλογα 30 Απρ 2014 02:37 #44

  • Ντόπιος Ιθαγενής
  • Το Άβαταρ του/της Ντόπιος Ιθαγενής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (2)
πόσο ελάχιστο ποσό σου έχουν πει χρειάζεται?
Στη δευτερογενή πάντως (επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω) είναι όλα πάνω από τις 100 μονάδες.
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2014 02:38 από Ντόπιος Ιθαγενής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρικά ομόλογα 30 Απρ 2014 03:00 #45

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
costantinos έγραψε:
john45 έγραψε:
Κωνσταντινος θα σου κανω μια απλη ερωτηση, αλλα λιγο "τεχνικη": οι μετοχη και το ομολογο της ιδιας εταιριας, εχουν το ιδιο ρισκο; Ρισκο απο την επενδυτικη σκοπια εννοω;
γιαννη45 αφου οι αποψεις μου για τα ομολογα ειναι βλακειες οπως ειπες, σε ενδιαφερει η απαντηση μου στο ερωτημα σου...? :whistle:

τελος παντως επειδη ειμαι ευγενικος κ οχι καφρος σου απανταω οτι κατα τι γνωμη μου η μετοχη μιας εταιρειας εχει πολλαπλασιο ρισκο απο το ομολογο της κ αν επιμενεις μπορω να σου το δικαιολογησω...

Κοιτα να δεις τι πιστευω εγω και πως τοποθετω το "βλακειες". Να μην ξερει καποιος κατι καλα και να έχει το γνωθι σαυτον το καταλαβαινω, κανεις δεν μπορει να ξερει τα παντα. Να κανει λαθος απο ημιμαθεια, να του το λενε αλλοι που τυγχανει να το ξερουν, και εκεινος να επιμενει στο ιδιο λαθος αυτο ειναι "η βλακεια". Επισης οταν λεω βλακεια εννοω εντελως στενα αυτο που εγραψες, δεν σου κανω προσωπικο χαρακτηρισμο.
Στο θεμα μας πισω: που πιστευεις πως μπορει να εγκλωβιστει επενδυτης, στην μετοχη μιας εταιριας ή στο ομολογο της. Απεγκλωβισμος σημαινει να το ξεφορτωθει με την μικροτερη δυνατη χασουρα αν κατι παει στραβα.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2014 03:03 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα