Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 12 Ιουν 2014 23:58 #1

  • mixalispapadakis
  • Το Άβαταρ του/της mixalispapadakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ .... ΤΟ SITE ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΕΣ... ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ;;;
ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΩ;;;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 14 Ιουν 2014 01:17 #2

  • mixalispapadakis
  • Το Άβαταρ του/της mixalispapadakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Aγαπητε ευχαριστω απλα θελω μια ενημερωση και γνωμη τιποτε άλλο ευχαριστω παντως
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 14 Ιουν 2014 07:23 #3

  • mixalispapadakis
  • Το Άβαταρ του/της mixalispapadakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Βασικα εγω σκέφτομαι όταν ληξη η διαρκεια του προθεσμιακου που εχω...αν βρεθει εκεινη την περιοδο κανενα ΟΕΔ όπως αυτό του Απριλη του 2014 κοντα βλέπουμε.... αν βρεθει κανενα ομολογο ΟΤΕ ΔΕΗ ή καμιας τραπεζας παλι βλέπουμε αν και πιστευω ότι αυτά είναι Ελληνικου δικαιου σωστα;
Mαλλον αγορα όταν βγει βλεπω όχι υστερα...και μεχρι την ληξη του θα το κρατησω...
Σκέφτομαι 3-5 χρονια καλα είναι δεν είμαι για παραπανω χρονια , δεν είμαι εγω για 10 χρονια και παραπανω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 15 Ιουν 2014 05:48 #4

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Τα εταιρικά ομόλογα ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΛΠΕ κλπ δεν είναι ελληνικού δικαίου,ο εκδότης είναι συνήθως ξένη θυγατρική και ο εγγυητής η ελληνική εταιρία.
Τα ΟΕΔ είναι πλέον σχεδόν όλα αγγλικού δικαίου.
Το πρόβλημα είναι ότι τα ελληνικά ομόλογα έχουν κάνει ένα τεράστιο ράλυ,με αποτέλεσμα η απόδοση να έχει πέσει σημαντικά και να μην αντανακλά κατά μία άποψη το ρίσκο χώρας.
Ενδεικτικά ακόμα και το τελευταίο πολυδιαφημισμένο 5ετές (GR0114028534 ) έχει πλέον απόδοση κοντά στο 4% και τιμή αγοράς κοντά στο 103
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρξει σοβαρή πολιτική αστάθεια,για να ξαναδούμε μεγάλες αποδόσεις σε ελληνικά ομόλογα.
Με τη ρευστότητα να ρέει άφθονη στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα και να κυνηγά μετά μανίας οτιδήποτε high yield ομόλογο βγαίνει,πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε κουπόνια 8% και 9% υπό φυσιολογικές συνθήκες.
Προσωπικά έχω πειστεί ότι ακόμα το 2,5% που έχει πλέον μια προθεσμιακή σε μία ελληνική τράπεζα θα είναι σύντομα παρελθόν,επιπλέον αποδόσεις θα βγαίνουν μόνο ρισκάροντας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 17 Ιουν 2014 04:38 #5

  • mixalispapadakis
  • Το Άβαταρ του/της mixalispapadakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Σημερα πηγα για ενημερωση στην Πειραιως και στην Αττικης... Διαφορετικη αντιμετωπιση και ενημερωση.... στην Πειραιως με αποτρεψαν και μου συστησαν Αμοιβαια κεφαλαια και μου ειπαν ότι όλα τα ΟΕΔ είναι Ελληνικου δικαιου και αλλα περιεργα... Στην δε Αττικης σκιστηκαν να μου τα εξηγησουν όλα ακομα και για τα εταιρικα....πηραν τηλεφωνα να ενημερωθουν και προσφεραν καφεδακι και δροσερο νερο εν'αντιθεσει με την Πειραιως που με κοιτουσαν καπως και με ξεπεταξαν... εκει φυσικα μου ειπαν ότι τα εταιρικα και τα ΟΕΔ είναι Αγγλικου δικαιου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 17 Ιουν 2014 05:18 #6

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Ρώτησε και σύγκρινε προμήθεια αγοράς, πώλησης και εάν υπάρχει κόστος θεματοφυλακής. Το συνηθέστερο είναι να σου δίνουν μία τιμή που τα συμπεριλαμβάνει όλα, αλλά συνήθως βγάζουν 0,4 - 0,5 εν άγνοια σου. (Δηλαδή 400 - 500 € στα 100k€) κοροϊδίστικα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 17 Ιουν 2014 21:45 #7

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Οι προμήθειες για τα ομόλογα είναι γενικά ένα ακόμα νεφελώδες ζήτημα για τον επενδυτή.Οι Τράπεζες γενικά έχουν λίγο ψηλότερες προμήθειες,ενώ η ALPHA και η EUROBANK την έχουν ενσωματωμένη στην τελική τιμή,οπότε ο πελάτης δεν ξέρει πόσο βρήκε το ομόλογο το dealing room στην αγορά και πόσο είναι ακριβώς η προμήθεια.
Στις ΑΧΕ η Επενδυτική Τράπεζα Ελλάδος είναι η εξαίρεση στον κανόνα,αναφέρει σαφώς τις προμήθειες στην ιστοσελίδα της
www.ibg.gr/IBGPublicSite/Forms/Greek/InvestmentServices.aspx
Δεν χρεώνει αμοιβή θεματοφυλακής ενώ μοιάζει κάπως ακριβή στα junk bond με λήξη πέραν της 5ετίας.Το τμήμα ομολόγων της είναι εξαιρετικό.
Η Solidus έχει επίσης πολύ έμπειρο τμήμα στα ομόλογα (Πολυχρονέας και Μελαχροινός),έχει θεματοφύλακα την KBC και χρεώνει προμήθεια από 0,2 έως 0,5% και επιπλέον 20 ευρώ ανά πράξη και 0,15 αμοιβή θεματοφυλακής. Σου στέλνει report με λίστες ομολόγων για όλα τα γούστα με ενδεικτικές τιμές και αποδόσεις,ιδιαίτερα βοηθητικό για όσους δεν είναι πολύ εξοικειωμένοι με τις αγορές σταθερού εισοδήματος.
Η Εuroxx χρεώνει από 0,3-0,5% ανάλογα με τη λήξη του ομολόγου και επιπλέον 10 ευρώ ανά πράξη.Θεματοφύλακας είναι η SG και υπάρχει μία μικρή αμοιβή θεματοφυλακής 0,03%
Η Βετα ΑΧΕ έχει μόνο 0,2% προμήθεια αλλά 0,17 αμοιβή θεματοφυλακής, με θεματοφύλακα τη ΒΝΡ. Στα συν της ότι έχει γενικά μικρές προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος (spot+0,2)
Φυσικά τα ανωτέρω υπόκεινται σε μεταβολές αλλά και σε επιμέρους συμφωνίες ανάλογα με τον πελάτη και τον τζίρο που πραγματοποιεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (georgetsl)

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 18 Ιουν 2014 01:59 #8

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Nick Pap πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμα τα όσα αναφέρεις.

Όμως γενικότερα οι χρεώσεις που βλέπω είναι πολύ υψηλές. Συμπληρώνω στο παραπάνω μνμ σου την saxo με 0,08% προμήθεια σε αγορά και πώληση επί του ποσού της πράξης (δλδ αν πουλήσεις πχ 100k€ ομόλογο στο 102 η προμήθεια θα υπολογιστεί στο 102k€ χ 0,08) και εάν θυμάμαι καλά 0,035% θεματοφυλακή με DB (Δηλαδή 35€ ανά 100k€ ανά έτος)

Πρόταση προς tsig εάν και είναι δύσκολο: Πίνακας με ενδεικτικές προμήθειες αγοράς, πώλησης και θεματοφυλακής, καθώς κ ποιος είναι ο θεματοφύλακας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (georgetsl), mixalispapadakis

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΛΟΓΑ 19 Ιουν 2014 04:45 #9

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Γιώργος έγραψε:
Πρόταση προς tsig εάν και είναι δύσκολο: Πίνακας με ενδεικτικές προμήθειες αγοράς, πώλησης και θεματοφυλακής, καθώς κ ποιος είναι ο θεματοφύλακας
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την πρόταση, αλλά δυστυχώς ένας τέτοιος πίνακας δεν φαίνεται να μπορεί να υλοποιηθεί καθώς πολλές τράπεζες/ΑΧΕ έχουν κρυφές τις προμήθειές τους, μπορεί να τις μεταβάλλουν ανάλογα με τη λήξη του ομολόγου και το investnment grade και ανάλογα με τον τζίρο που κάνει ο πελάτης στην ΑΧΕ. Τέλος αρκετές φορές υπάρχει και περιθώριο για παζάρι στις προμήθειες.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα