Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 21 Ιαν 2015 01:22 #28

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Τα ομολογα ειναι κατοσταρια κ πενηνταρια, οποτε η εγγυηση που ακουω εικοσι χιλιαρικα που κολλαει κ σε τι?
Για μικροτερα ποσα, πας σε αμκ, π.χ σε αμκ επενδεδυμενα π.χ σε government bond.
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιαν 2015 01:24 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 21 Ιαν 2015 02:33 #29

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Τα ομόλογα πουθενά δεν μπορείς να τα διαπραγματευτείς απευθείας. Πάντα μέσω κάποιου trader στην εταιρεία που πήγες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 26 Ιαν 2015 13:45 #30

  • TAKIS (takotime)
  • Το Άβαταρ του/της TAKIS (takotime)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σε όους σας.Θα είμαι γρήγορος και ακριβής στην ερώτησή μου.Θέλω να μου απαντήσει όποιος ξέρει το εξής:
Έχω ομόλογα της BP CAPITAL με ISIN US05565QCD88 και με κουπόνι με επιτόκιο 2,75% σε τιμή κάτω από 100 στα 98,73%.Το θέμα μου είναι το εξής: Η BP είναι κολοσσός αλλά έπαθε το ατύχημα αυτό στο μεξικό νομίζω με την διαροή πετρελαίου και έχει θέμα αποζημιώσεων οπότε παρόλο που έχει μεγάλο αποθεματικό και είναι επικερδής επιχείρηση έπεσε η αξιολόγησή της σε Α2.Γι αυτό και το κουπόνι δίνει 2,7% επιτόκιο αλλιώς δεν θα έδινε τόσο πολύ.Το δολλάριο είναι πεςσμένο αυτή την περίοδο μόλις ανέβει θα πάει πάνω από 100 η ονομαστική του αξία.Η HSBC όμως η τράπεζα από όπου το πήρα μου πέρνει πολύ προμήθεια 0,25% κάθε χρόνο,οπότε στις 100000$ η προμήθεια της είναι 250$,το συγκεκριμένο ομόλογο φυλάσεται στο Βέλγιο μέσω της euroclear όταν ζήτησα από την τράπεζα να μεταφέρω το ομόλογο στην τράπεζα Πειραιώς που μου έχει 0,05% φύλαξη,αρκετά μικρότερη,μου απάντησε ότι δεν το καλύπτει η euroclear αν το μεταφέρω σε άλλη τράπεζα.Η Πειραιώς μου είπε ότι δεν αλλάζει τίποτα,θεματοιφύλακας παραμένει η euroclear που σημαίνει ότι ακόμα κι αν βουλιάξει η Πειραιώς το ομόλογό μου δεν χάνεται και απλά αυτό που αλλάζει είναι τα έξοδα φύλαξης στα οποία διαλέγω εγώ και το στέλνω για φύλαξη σε όποια άλλη τράπεζα θέλω.Τελικά τι ισχύει,παραμένει ή όχι θεματοφύλακας η euroclear ανεξαρτήτως τράπεζας που το πηγαίνω για φύλαξη το ομόλογο μου?Δεύτερον είναι αρκετά ασφαλή η BP σαν εταιρεία?Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 03 Φεβ 2015 12:05 #31

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Καλημέρα σας. Μία τεχνική ερώτηση.
Διαβάζουμε ότι το ομόλογο του Ελλ. Δημοσίου στην τριετία έχει απόδοση πχ. 14%. Εστω η λήξη του ομολόγου είναι σε 2 χρόνια από τώρα.

Το 14% απόδοση είναι σωρευτικό έως την λήξη? (δηλαδή σύνολο απόδοσης έως την λήξη 14% )
Η ενοούμε 14% σε ετήσια βάση? (άρα η απόδοση θα είναι 14+14% )

Το ερώτημα είναι γενικό για τα ομόλογα και όχι ειδικά για το ομόλογο του ελλην. Δημοσίου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 03 Φεβ 2015 13:14 #32

  • hamenos
  • Το Άβαταρ του/της hamenos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
TAKIS,
Μοναδικοί τελικοί θεματοφύλακες σόλη την Ευρώπη είναι οι Euroclear και Clearsteam. Όλοι οι υπόλοιποι (Τράπεζες, Χρηματιστηριακές κ.λ.π.)
ΔΕΝ είναι θεματοφύλακες, παρέχουν υπηρεσίες θεματοφυλακής έχοντας μερίδα στους παραπάνω δύο Οργανισμούς και θεωρούνται υποθεματοφύλακες. Στα αρχεία των δύο αυτών Οργανισμών, υπάρχει μερίδα για κάθε υποθεματοφύλακα στην οποία περιλαμβάνονται συγκεντρωτικά όλα τα αξιόγραφα, όλων των πελατών του υποθεματοφύλακα. Ο θεματοφύλακας (π.χ. η Εuroclear) ΔΕΝ γνωρίζει το τελικό δικαιούχο. Ο τελικός δικαιούχος είναι καταχωρημένος μόνον στα αρχεία του Υποθεματοφύλακα. Η επιλογή υποθεματοφύλακα μπορεί να βασίζεται σε κριτήρια όπως κόστος, χώρα εγκατάστασης, αξιοπιστία κ.λ.π. Έλπίζω να σε βοήθησα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": y (t8)

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 04 Φεβ 2015 16:58 #33

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Σημερινή πληροφορηση μέσα από Τράπεζα. Τα ομόλογα πλέον θα φορολογούνται στο σπάσιμο τους και η μετατροπή θα γίνεται υποχρεωτικά στο νόμισμα του ομολογου. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει euro κατά το σπάσιμο θα γίνεται η ρευστοποίηση στο νόμισμα του κράτους που φυλάσσεται το ομόλογο. Αρα τζίφος μάλλον και τα ομόλογα με ξένο θεματοφύλακα. Μιλάμε για τα ομόλογα που εκδίδονται από ελληνικές Τράπεζες ασχετα με το θεματοφύλακα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 05 Φεβ 2015 03:18 #34

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
gus (gus326) έγραψε:
Σημερινή πληροφορηση μέσα από Τράπεζα. Τα ομόλογα πλέον θα φορολογούνται στο σπάσιμο τους και η μετατροπή θα γίνεται υποχρεωτικά στο νόμισμα του ομολογου. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει euro κατά το σπάσιμο θα γίνεται η ρευστοποίηση στο νόμισμα του κράτους που φυλάσσεται το ομόλογο. Αρα τζίφος μάλλον και τα ομόλογα με ξένο θεματοφύλακα. Μιλάμε για τα ομόλογα που εκδίδονται από ελληνικές Τράπεζες ασχετα με το θεματοφύλακα.

Αν υπάρχει δραχμή δηλαδή στην Ελλάδα και έχεις αμοιβαία π.χ. Λουξεμβούργου (θεματοφύλακας Λουξεμβούργου,αλλά εκδότης ελληνική τράπεζα) θα ρευστοποιούνται υποχρεωτικά σε δραχμές,αυτό σου είπαν?
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 05 Φεβ 2015 13:32 #35

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Αν το ομόλογο είναι σε Χ νόμισμα και ρευστοποιηθεί η ρευστοποίηση θα γίνεται υποχρεωτικά στο Χ νόμισμα και θα φορολογείται ανάλογα. Αν το Χ νόμισμα δεν υφίσταται την ημερομηνία ρευστοποίησης π.χ. euro θα ρευστοποιείται στο νόμισμα του κράτους θεματοφύλακα. π.χ. lux => DM. Μιλάνε βέβαια για ομόλογα (όσον αφορά στο φόρο) που έχουν αποκτηθεί στην Ελλάδα και εντός ΕΕ. Αν η διαδικασία εχει γίνει εκτος ΕΕ π.χ. αγόρασες από Ελβετία μαλλον είσαι οκ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 05 Φεβ 2015 16:48 #36

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Άρα ΑΝ η Ελλάδα δεν είναι στο ευρώ όταν ρευστοποιήσεις και έχει επιστρέψει στη δραχμή (υποθετικά μιλάω),αλλά υπάρχει πχ στο Λουξεμβούργο ή στη Γερμανία ευρώ (εκεί που είναι ο θεματοφύλακας),η ρευστοποίηση γίνεται σε ευρώ?

Γιατί εγώ αυτό ξέρω...
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα