Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Emporiki Εισόδημα 10

Emporiki Εισόδημα 10 26 Νοε 2015 11:02 #10

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Δηλαδή αλλάζουν μονομερώς τους όρους (μετοχές αντί για ομόλογα και κατάργηση της προστασίας του κεφαλαίου) και δεν σου δίνουν δυνατότητα καταγγελίας της σύμβασης ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 26 Νοε 2015 18:40 #11

  • Makiaveli (Max Bogia)
  • Το Άβαταρ του/της Makiaveli (Max Bogia)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
(Ξανα)μίλησα μαζί τους και ενημερώθηκα για τα εξής:

1) Αν για παράδειγμα είχαμε επενδύσει σε 100 μερίδια του αμοιβαίου κεφαλαίου αξίας 100€ το καθένα, τώρα, θα πάρουμε πάλι 100 μερίδια από το νέο αμοιβαίο, ισόποσης αξίας κατά την 1η μέρα διαπραγμάτευσης. Εν ολίγοις, αξία ίδια με την αρχική όταν αγοράσαμε, χωρις να ληφθεί υπόψιν η αξία που είχε το αμοιβαίο στο ενδιάμεσο.
2) Το χρονικό διάστημα εξαγοράς χωρίς πέναλτυ αναμένεται να ειναι μηνών και όχι απλά λιγων ημερών
3) Δεν θα υπάρχει εγγυηση ή κουπόνι
4) Δεν θα καταβληθούν οι τόκοι του εξαμήνου αυτού τον Δεκέμβριο όπως θα έπρεπε αλλά αντι αυτού, θα δοθούν περισσότερα μερίδια (ενδεικτικά, αντί για 100 θα δοθούν 101 ή 102).
5) Η αξία του νέου αμοιβαίου θα ρυθμίζεται εξ ολοκλήρου από την τιμή των μετοχών της ALPHA (δεν κατάλαβα με ποιο μηχανισμό, δεν ήξερε κι αυτη να μου πει)
6) Η αλλαγή των όρων μονομερώς βασίζεται λέει στο άρθρο 10 (ή 11;) σύμφωνα με το οποίο αν υπάρχει πιστωτικός κίνδυνος τότε μπορει η τράπεζα να ανταλλάξει το αμοιβαίο της με το στανιό και να σου δώσει αντ αυτού εισιτήρια για τον αγώνα Παναιτωλικός-Λεβαδειακός.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Εμπρός καλοί μου χρηματιστές, περιμένουμε άνοδο ή πτώση της αξίας των μετοχών της alpha μεσο/μακροπρόθεσμα; :S
Τελευταία διόρθωση: 26 Νοε 2015 18:43 από Makiaveli (Max Bogia).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Emporiki Εισόδημα 10 26 Νοε 2015 19:29 #12

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Max Bogia έγραψε:
(Ξανα)μίλησα μαζί τους και ενημερώθηκα για τα εξής:

1) Αν για παράδειγμα είχαμε επενδύσει σε 100 μερίδια του αμοιβαίου κεφαλαίου αξίας 100€ το καθένα, τώρα, θα πάρουμε πάλι 100 μερίδια από το νέο αμοιβαίο, ισόποσης αξίας κατά την 1η μέρα διαπραγμάτευσης. Εν ολίγοις, αξία ίδια με την αρχική όταν αγοράσαμε, χωρις να ληφθεί υπόψιν η αξία που είχε το αμοιβαίο στο ενδιάμεσο.
2) Το χρονικό διάστημα εξαγοράς χωρίς πέναλτυ αναμένεται να ειναι μηνών και όχι απλά λιγων ημερών
3) Δεν θα υπάρχει εγγυηση ή κουπόνι
4) Δεν θα καταβληθούν οι τόκοι του εξαμήνου αυτού τον Δεκέμβριο όπως θα έπρεπε αλλά αντι αυτού, θα δοθούν περισσότερα μερίδια (ενδεικτικά, αντί για 100 θα δοθούν 101 ή 102).
5) Η αξία του νέου αμοιβαίου θα ρυθμίζεται εξ ολοκλήρου από την τιμή των μετοχών της ALPHA (δεν κατάλαβα με ποιο μηχανισμό, δεν ήξερε κι αυτη να μου πει)
6) Η αλλαγή των όρων μονομερώς βασίζεται λέει στο άρθρο 10 (ή 11;) σύμφωνα με το οποίο αν υπάρχει πιστωτικός κίνδυνος τότε μπορει η τράπεζα να ανταλλάξει το αμοιβαίο της με το στανιό και να σου δώσει αντ αυτού εισιτήρια για τον αγώνα Παναιτωλικός-Λεβαδειακός.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Εμπρός καλοί μου χρηματιστές, περιμένουμε άνοδο ή πτώση της αξίας των μετοχών της alpha μεσο/μακροπρόθεσμα; :S
Γύρο ισχύει άραγε για όλα τα αμοιβαία? Ακόμα και της eurobank με έδρα το Λουξεμβούργο? Αρχίζω και ανησυχώ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Emporiki Εισόδημα 10 26 Νοε 2015 22:05 #13

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Η αξία του νέου αμοιβαίου θα ρυθμίζεται εξ ολοκλήρου από την τιμή των μετοχών της ALPHA (δεν κατάλαβα με ποιο μηχανισμό, δεν ήξερε κι αυτη να μου πει)

δεν ακούγεται καλό αυτό, δηλαδή θα φτιάξουν νέα μετοχικά αμοιβαία με βάση την νέα τιμή των μετοχών, έτσι το καταλαβαίνω και οι μετοχές θα είναι στο πάτο γιατί θα κάνουν reverse split και διάφορα άλλα τρελλά.
Καλύτερα να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος.
Γύρο ισχύει άραγε για όλα τα αμοιβαία? Ακόμα και της eurobank με έδρα το Λουξεμβούργο? Αρχίζω και ανησυχώ..

και εγώ έχω LF διεθνή, ένα ομολογιακό και δύο FOF για διασπορά κινδύνου, μέχρι τώρα και με παγωμένες τις καταβολές λόγω capital controls πάνε καλά με +7%. Δεν νομίζω να έχουνε σημαντική έκθεση σε οτιδήποτε ελληνικό γιαυτό τα λένε διεθνή.

Αυτό που θα κάνουν στον Μακιαβέλι και σε όσους έχουν τέτοια προιόντα θα είναι εξαιρετικά στοχευμένο σαν το PSI,
δεν νομίζω να το κάνουν σε κάθε είδους αμοιβαίο που θα έχει ελληνικός θεματοφύλακας.
Μέχρι την επόμενη φορά βέβαια, όπως είπε κάποιος στο capital, ήσυχα και ένας-ένας θα περάσουμε όλοι από το ταμείο.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 27 Νοε 2015 15:17 #14

  • ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • Το Άβαταρ του/της ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Προσπαθώ και εγώ να τους τηλεφωνήσω αλλά δεν απαντάνε (Credit Agricole, τηλ. 214-416.6700). Έχεις κάποιο άλλο τηλέφωνο επικοινωνίας;
Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι οι μετοχές της Alpha θα σημειώσουν πτώση λόγω υπερπροσφοράς μετοχών προς πώληση από όλους όσους είχαν παρόμοια προϊόντα και δεν επιθυμούν να έχουν μετοχές. Η ουσία δεν είναι αυτή. Η ουσία είναι ότι πρόκειται για μια εκβιαστική και νομικά αβάσιμη ανταλλαγή του προϊόντος που πήραμε με χαρτιά άνευ ουσιαστικής αξίας. Το αν αξίζει να κινηθεί κανείς δικαστικά μένει να διερευνηθεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 27 Νοε 2015 20:04 #15

  • Makiaveli (Max Bogia)
  • Το Άβαταρ του/της Makiaveli (Max Bogia)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
Δεν γνωρίζω αν μπορούν να πιεστούν οι μετοχές της ALPHA εξαιτίας του προιόντος διότι όσοι αποφασίσουν να εξαγοράσουν -αν έχω καταλάβει καλά - θα εξαγοράζουν μερίδια ενός αμοιβαίου κεφαλαίου και όχι μετοχές, παρόλο που η τιμή του Α/Κ θα βασίζεται σε αυτές.

Σίγουρα όμως είναι τουλάχιστον ηθικά ανεπίτρεπτο - αν όχι και νομικά - να μας αλλάζουν με το ζόρι την φυσιογωμία ενός προϊόντος που αγοράστηκε σαν συντηρητικό (εγγυηση+κουπόνι) και τώρα γίνεται με το έτσι θέλω τελείως τζογαδόρικο.

Υποθέτω πως θα πρέπει να περιμένουμε τους ειδικούς όρους και την έναρξη διαπραγμάτευσης για να δούμε τις λεπτομέρειες και το πως πρέπει να κινηθούμε στη συνέχεια αν και προσωπικά είμαι μέσα να μαζευτούμε ομαδικά και να κινηθούμε νομικά ή έστω για διερεύνηση, αν φυσικά υπάρχει κι άλλος που το επιθυμεί.

Υ.Γ. Σε αυτο το τηλέφωνο πήρα κι εγω αλλά το σήκωσαν μετά απο 1-2 ώρες υπομονή...
Τελευταία διόρθωση: 27 Νοε 2015 20:06 από Makiaveli (Max Bogia).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 28 Νοε 2015 13:27 #16

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Πρακτικά το αμοιβαίο κεφάλαιο δεν θα επενδύει στο ομόλογο ,αλλά στην μετοχή της ALPHA ΒΑΝΚ.
Βέβαια η μετατροπή γίνεται στο 100% της ονομαστικής αξίας,ενώ όλα τα προιόντα είχαν τιμή κάτω του 100.

Δηλαδή και να μην γινόταν η μετατροπή, όποιος ήθελε να πουλήσει θα έχανε. Αν η τιμή που είδα ενδεικτικά στα περισσότερα ήταν από το 53 έως το 65,μιλάμε για απώλεια κεφαλαίου 35-47%.
Βέβαια άν κρατούσες το προιόν ώς την λήξη θα έπαιρνες ακέραιο το κεφάλαιο και τους δεδουλευμένους τόκους.

Αρα όποιος επένδυσε πχ. 50.000 ευρώ ,από την επανέναρξη λειτουργίας ,τα μερίδια του θα αξίζουν πάλι 50.000 ευρώ,αλλά η καθημερινή αποτίμηση του αμοιβαίου θα εξαρτάται από την διακυμανση της μετοχής της ΑΛΦΑ.

Αν πχ η ΑΛΦΑ από 2 ευρώ,πάει 1,50 ευρώ, τότε θα υπάρχει απώλεια 25%. Αν μετά από καιρό πάει 2,5 ευρώ,θα υπάρχει όφελος 25%.
Αρα έχει αλλάξει ριζικά η μορφή του προιόντος και έχει τεράστια σημασία στο πότε κάποιος θα ρευστοποιήσει το αμοιβαίο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 28 Νοε 2015 15:59 #17

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Αν πχ η ΑΛΦΑ από 2 ευρώ,πάει 1,50 ευρώ, τότε θα υπάρχει απώλεια 25%. Αν μετά από καιρό πάει 2,5 ευρώ,θα υπάρχει όφελος 25%. Αρα έχει αλλάξει ριζικά η μορφή του προιόντος και έχει τεράστια σημασία στο πότε κάποιος θα ρευστοποιήσει το αμοιβαίο.

εννοείς η τίμη της μετοχής μετά το reverse split?

Επειδή είχα στο παρελθον μετοχικό αμοιβαίο, ο πελάτης που έχει μερίδια επί του αμοιβαίου, δεν έχει λόγο στο πως οι διαχειριστές του αμοιβαίου "παίζουν" με τις μετοχές. Απλώς διαβάζει το papering πριν υπογράψει το οποίο γράφει συνήθως γενικότητες ενώ ότι αλλαγή πολιτικής γίνεται βγαίνουν ανακοινώσεις που καταχωνιάζονται στις τελευταίες σελίδες των εφημερίδων.

Θα έχει ενδιαφέρον Μακιαβέλι τι θα γράφει το KIID (Key Investor Information Document) του αμοιβαίου που θα σας βάλουν να υπογράψετε, και αν θα υπάγεται στην οδηγία MiFID, γενικά τι αμοιβαίο θα είναι αυτό, αν θα είναι πάλι Unit Linked ή θα φτιάξουν ειδικού σκοπού αμοιβαία που θα έχει μόνο μετοχές ALPHA ή θα σας βάλουν να υπογράψετε νέο ασφαλιστικό συμβόλαιο χωρίς να μάθετε τίποτα για το ίδιο το αμοιβαίο.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 01 Δεκ 2015 22:14 #18

  • Makiaveli (Max Bogia)
  • Το Άβαταρ του/της Makiaveli (Max Bogia)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
Μου είχαν πει ότι η διαπραγμάτευση ξεκινά στις 2/12 και πως θα είχαμε λάβει σχετική επιστολή με τους όρους.
Έχει κανείς σχετική πληροφορία ή έχει λάβει επιστολή μέχρι σήμερα 1/12;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα