Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΟΜΟΛΟΓΑ

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 08 Δεκ 2011 01:00 #10

  • insider
  • Το Άβαταρ του/της insider
ΟΜΟΛΟΓΗΤΗΣ έγραψε:
ομόλογος έγραψε:
Στο site της ΠΕΙΡΑΙΩΣ έχει το ομόλογο του ελληνικού δημοσίου που λήγει τον Μάρτιο του 2012 στην τιμή 39,96%. Πως μπορώ να αγοράσω; Πάω σε οποιοδήποτε κατάστημα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ και ζητάω να αγοράσω το συγκεκριμένο ομόλογο; Τους δίνω από έναν λογαριασμό μου 3996 ευρώ και μου δίνουν ομόλογο λήξης 10000;

Επίσης αυτό που θέλω είναι κάτι σαν site ζήτησης/προσφοράς που να έχει πολλά ομόλογα και τραπεζών.
www.boerse-frankfurt.de/EN/index.aspx?pa...7Di1qJylqS2NRwtZN7A3

www.boerse-stuttgart.de/rd/en/finder/anl...ligkeit&asc_desc=asc
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 08 Δεκ 2011 11:12 #11

  • ομόλογος
  • Το Άβαταρ του/της ομόλογος
www.boerse-frankfurt.de/EN/index.aspx?pa...08&ISIN=GR0110021236

Εδώ το βρίσκω: Last Price 42.14

Άρα με 4214 ευρώ μπορώ να αγοράσω ομόλογο λήξης 10000. Την αγορά μπορώ να την κάνω μόνος μου ηλεκτρονικά και αν ναι πως; Δεν θα μου πάρουν προμήθεια;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 08 Δεκ 2011 20:30 #12

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Οι τιμές που βλέπεις στο Χρηματιστήριο της Φραγκφούρτης είναι μόνο ενδεικτικές.Δεν μπορείς να αγοράσεις μόνος σου ηλεκτρονικά.Πρέπει να αγοράσεις μέσω τράπεζας η ΑΧΕ που φυσικά θα χρεώσει προμήθεια ( γύρω στο 1% περίπου)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 08 Δεκ 2011 21:21 #13

  • ομόλογος
  • Το Άβαταρ του/της ομόλογος
Μπορεί να βλέπω τιμή ομολόγου στο site 20% και η τράπεζα να μου το πουλάει στο 40%. Επιτρέπεται τέτοια διαφορά; Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν μου χρεώνουν 5% π.χ. προμήθεια;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 09 Δεκ 2011 02:48 #14

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Δυστυχώς η αγορά ομολόγων είναι αδιαφανής,δεν έχει καμιά σχέση με τις αγορές των μετοχών.Οι περισσότερες συναλλαγές γίνονται over the counter (δηλαδή όχι σε οργανωμένα χρηματιστήρια αλλά ας το πω απλοικά χέρι με χέρι).Δίνεις μια εντολή αγοράς ομολόγου και η Τράπεζα/ΑΧΕ σου λέει πόσο κοστίζει και την απόδοση που θα έχεις αν το διακρατήσεις έως τη λήξη (ΥΤΜ) πάντα ετησιοποιημένη μεικτή.Η τιμή που σου δίνουν είναι η καθαρή τιμή που συμπεριλαμβάνει την προμήθεια.Ουσιαστικά οι τράπεζες δρουν ως μεταπωλητές-μεσάζοντες με το ανάλογο κέρδος.Η προμήθεια εξαρτάται από την τράπεζα,τη διάρκεια του ομολόγου και ενίοτε από την πιστοληπτική διαβάθμιση.Για ομόλογα ΕΔ να υπολογίζεις 2-3 % παραπάνω από τις ενδεικτικές τιμές.Μια επιπλέον εξήγηση είναι ότι η αγορά των ομολόγων έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές αγοράς-πωλησης ,πχ βλέπεις αγορά στο 97 και πώληση στο 99,5.Δεν μπορείς να "στηθείς" στο 97,1 όπως στις μετοχές,ούτε είναι δεδομένο ότι αυτός που "πουλάει" στο 99,5 θα συμφωνήσει τελικά στη συναλλαγή.Γενικά ισχύει ο kaνόνας ότι όσο μεγαλύτερο το ποσό τόσο καλύτερη και η τιμή που θα πετύχει το dealing room
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 10 Δεκ 2011 18:56 #15

  • ομόλογος
  • Το Άβαταρ του/της ομόλογος
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΟΜΟΛΟΓΑ 11 Ιουν 2013 09:53 #16

  • ps
  • Το Άβαταρ του/της ps
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
www.kerdos.gr/Default.aspx?page=athexann...nt.ascx&annid=168727

Αξιζει καποιος να επενδυσει στο παραπανω ?
και αν ναι πως ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΟΜΟΛΟΓΑ 11 Ιουν 2013 11:04 #17

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Nα προσεξεις νομισμα εαν ειναι σε ευρώ που λογικά ειναι , κοστος κτισης ποσα θελει η τραπεζα για αγορά και κανε εσυ ενα υπολογισμο εαν σε συμφέρει . Επισης εαν διαπραγματευτουν στο εξωτερικο αυτα να ξερεις οτι θα ανεβοκατεβενουν αρα θα εχεις προοπτικη ληξης εκτος και αν παρουν την ανηφορα και σε συμφερει να πουλησεις . Οπως το βλεπω με το 2,5 % που δεινουν πας απλα για αποθηκευση χρηματων . Η εταιρια ειναι κανονι ειναι βαρυ χαρτι μην το ψαχνεις . Επειδη εγιναν της μοδας ειναι περιζητητα τα καλα ομολογα καλων εταιριων . Ρωτα απο ποσα μπορεις να αγορασεις αν και το εχει ανακοινωση επισημα η εταιρια πηγαινε σε μια καλη τραπεζα με καλο dealing room και παρτο ανα ειναι αυτο που θες . Εγω πηρα frigoglass θυγατρικη της ψοψα ψολα και ηρεμισα με καταθεσεις κτλ . Hθελε 100.000 min τοποθετηση XS0932291007
Ληγει το 2018 και πληρωνει 2 φορές το χρόνο . Ψαξτο καλά τι ειναι αυτο που βγάζει και αν σε συμφέρει .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα