Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 11 Ιαν 2016 16:12 #37

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
2.000€ άλλαξα.
Έδωσα κ πήρα χαρτονομίσματα.
Επομένως το όριο των €420 δεν ισχύει για τις μετατροπές.
Κατά πόσο σε φακέλλωσαν?

Αν τον φακέλλωσαν λέει. Πλεον ο Τρύφωνας γνωρίζει ότι είχε 2000€ εκτός συστήματος και πλέον εχει ισόποσο σε USD πάλι εκτός συστήματος. Αν βρεθεί και κάτι άλλο θα αθροιστεί ανάλογα. Γιαυτό!!!!!! μακριά από τα παραρτήματα των εφοριών, γιατί νομίζετε έγινε η ανακεφαλαιοποίηση;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 11 Ιαν 2016 18:00 #38

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Δεν με ρώτησαν κάτι.
Βέβαια, με ξέρουν στο υποκατάστημα κ έχω κ λογαριασμό στην Alpha.
Το ποσόν όμως είναι πάρα πολύ μικρό για να ασχοληθεί ο Τρύφωνας.
Εννοείται πως αν θέλω να αλλάξω περισσότερα, θα απευθυνθώ αλλού....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 11 Ιαν 2016 20:37 #39

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Δεν με ρώτησαν κάτι.
Βέβαια, με ξέρουν στο υποκατάστημα κ έχω κ λογαριασμό στην Alpha.
Το ποσόν όμως είναι πάρα πολύ μικρό για να ασχοληθεί ο Τρύφωνας.
Εννοείται πως αν θέλω να αλλάξω περισσότερα, θα απευθυνθώ αλλού....
Το ερώτημα δεν είναι αν σε ρώτησαν κάτι.
Το ερώτημα είναι αν φακελλώθηκες (με ΑΦΜ, Αρ.Δ.Ταυτ. κλπ) ότι έκανες την αλλαγή.
Και αυτό μόνο εσύ το ξέρεις, ανάλογα με το τι χαρτιά εκδόθηκαν, και τι υπέγραψες.
Αν θυμάσαι, μας λες.
Μπορεί να μη σου ζήτησαν ταυτότητα (αφού σε ξέρουν, όπως λες) αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Με το που χτυπάει ο ταμίας το όνομα σου στο computer, βγαίνουν (και τα βλέπει) όλα. Αν σε ξέρει, δε σου ζητάει να βγάλεις από την τσέπη την ταυτίτητα και να του τη δείξεις. Ξέρει ότι είσαι εσύ. Αλλά ο αριθμός της (και το ΑΦΜ σου) μπορεί να υπάρχουν πάνω στο παραστατικό που υπογράφεις. Ή κάποιο άλλο στοιχείο που σε ταυτοποιεί.

Εγώ πήγα και πλήρωσα ένα χιλιάρικο σε ΕΤΕ (μετρητά βεβαίως, πρόστιμο για νομιμοποίηση αυθαιρέτου, στο όνομα των παιδιών μου μάλιστα), δεν με ήξερε, μου ζήτησε ταυτότητα (ο ταμίας), και στο παραστατικό που εξέδωσε γράφει:
- το λογαριασμό στον οποίο μπήκε το χιλιάρικο (είναι του ΥΠΕΚΑ, πρώην ΠΕΧΩΔΕ),
- τον κωδικό πληρωμής (είναι σαν την ταυτότητα οφειλής που πληρώνουμε ενφια κλπ)
- ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΒΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ που είναι ένας δικός μου λογαριασμός όψεως στην ΕΤΕ (δεν έχει φράγκο μέσα, ούτε υπάρχει κάποια σχέση του με την πληρωμή που έκανα αλλά) τον βάζουν για να ξέρουν ποιος πήγε και ακούμπησε στο γκισέ τους το cash.

Στην περίπτωσή μου, μπορούν να βρούν ότι ΕΓΩ πήγα και πλήρωσα ένα πρόστιμο 1.000 ευρώ cash που κανονικά έπρπε να πληρώσουν τα παιδιά μου.

Σας ξαναλέω, ΤΑ ΠΑΝΤΑ καταγράφονται.
Στην περίπτωση σου, αν δεν υπέγραψες ΤΙΠΟΤΑ, παραμένεις ανώνυμος. Σαν ένας τουρίστας που μπήκε στην τράπεζα και άλλαξε λεφτά.

Συμφωνώ ότι ο τρύφωνας δεν θα ασχοληθεί με το διχίλιαρο σου, ή με το δικό μου χιλιάρικο. Απλώς δεν μ' αρέσει, να καταγράφονται όλα αυτά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 11 Ιαν 2016 23:17 #40

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Δεν με ρώτησαν κάτι.
Βέβαια, με ξέρουν στο υποκατάστημα κ έχω κ λογαριασμό στην Alpha.
Το ποσόν όμως είναι πάρα πολύ μικρό για να ασχοληθεί ο Τρύφωνας.
Εννοείται πως αν θέλω να αλλάξω περισσότερα, θα απευθυνθώ αλλού....
Το ερώτημα δεν είναι αν σε ρώτησαν κάτι.
Το ερώτημα είναι αν φακελλώθηκες (με ΑΦΜ, Αρ.Δ.Ταυτ. κλπ) ότι έκανες την αλλαγή.
Και αυτό μόνο εσύ το ξέρεις, ανάλογα με το τι χαρτιά εκδόθηκαν, και τι υπέγραψες.
Αν θυμάσαι, μας λες.
Μπορεί να μη σου ζήτησαν ταυτότητα (αφού σε ξέρουν, όπως λες) αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Με το που χτυπάει ο ταμίας το όνομα σου στο computer, βγαίνουν (και τα βλέπει) όλα. Αν σε ξέρει, δε σου ζητάει να βγάλεις από την τσέπη την ταυτίτητα και να του τη δείξεις. Ξέρει ότι είσαι εσύ. Αλλά ο αριθμός της (και το ΑΦΜ σου) μπορεί να υπάρχουν πάνω στο παραστατικό που υπογράφεις. Ή κάποιο άλλο στοιχείο που σε ταυτοποιεί.

Εγώ πήγα και πλήρωσα ένα χιλιάρικο σε ΕΤΕ (μετρητά βεβαίως, πρόστιμο για νομιμοποίηση αυθαιρέτου, στο όνομα των παιδιών μου μάλιστα), δεν με ήξερε, μου ζήτησε ταυτότητα (ο ταμίας), και στο παραστατικό που εξέδωσε γράφει:
- το λογαριασμό στον οποίο μπήκε το χιλιάρικο (είναι του ΥΠΕΚΑ, πρώην ΠΕΧΩΔΕ),
- τον κωδικό πληρωμής (είναι σαν την ταυτότητα οφειλής που πληρώνουμε ενφια κλπ)
- ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΒΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ που είναι ένας δικός μου λογαριασμός όψεως στην ΕΤΕ (δεν έχει φράγκο μέσα, ούτε υπάρχει κάποια σχέση του με την πληρωμή που έκανα αλλά) τον βάζουν για να ξέρουν ποιος πήγε και ακούμπησε στο γκισέ τους το cash.

Στην περίπτωσή μου, μπορούν να βρούν ότι ΕΓΩ πήγα και πλήρωσα ένα πρόστιμο 1.000 ευρώ cash που κανονικά έπρπε να πληρώσουν τα παιδιά μου.

Σας ξαναλέω, ΤΑ ΠΑΝΤΑ καταγράφονται.
Στην περίπτωση σου, αν δεν υπέγραψες ΤΙΠΟΤΑ, παραμένεις ανώνυμος. Σαν ένας τουρίστας που μπήκε στην τράπεζα και άλλαξε λεφτά.

Συμφωνώ ότι ο τρύφωνας δεν θα ασχοληθεί με το διχίλιαρο σου, ή με το δικό μου χιλιάρικο. Απλώς δεν μ' αρέσει, να καταγράφονται όλα αυτά.

Δυο χιλιάδες εκεί τρεις ΔΕΚΟ παραπέρα ένα πρόστιμο πιο κάτω μαζεύονται. Γιαυτο μακριά....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 11 Ιαν 2016 23:42 #41

  • Giannis (Father)
  • Το Άβαταρ του/της Giannis (Father)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να πληρώσω και προμήθεια αλλά και να καταγραφώ...

Δεν ξέρω το αεροδρόμιο τι λέει, αλλά σε πορηγούμενα ποστς είδα δεν ενδείκνυται.
Στο τέλος, θα παώ αν είναι Αγγλία να την κάνω τη δουλειά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 12 Ιαν 2016 02:02 #42

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
Το ερώτημα είναι αν φακελλώθηκες (με ΑΦΜ, Αρ.Δ.Ταυτ. κλπ) ότι έκανες την αλλαγή.
Και αυτό μόνο εσύ το ξέρεις, ανάλογα με το τι χαρτιά εκδόθηκαν, και τι υπέγραψες.
Αν θυμάσαι, μας λες.
Μπορεί να μη σου ζήτησαν ταυτότητα (αφού σε ξέρουν, όπως λες) αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Με το που χτυπάει ο ταμίας το όνομα σου στο computer, βγαίνουν (και τα βλέπει) όλα. Αν σε ξέρει, δε σου ζητάει να βγάλεις από την τσέπη την ταυτίτητα και να του τη δείξεις. Ξέρει ότι είσαι εσύ. Αλλά ο αριθμός της (και το ΑΦΜ σου) μπορεί να υπάρχουν πάνω στο παραστατικό που υπογράφεις. Ή κάποιο άλλο στοιχείο που σε ταυτοποιεί.

Ε, βέβαια...
Τα πάντα γνωρίζουν για μένα.
Υπέγραψα το αποδεικτικό κατάθεσης κ εκείνοι μου έδωσαν το χαρτί με την ισοτιμία, τα πόσα ευρώ τους έδωσα, τα πόσα δολλάρια μου έδωσαν, το ΑΦΜ μου κ τον Αρ ταυτότητας.
Τα ήξερα αυτά κ τα περίμενα.
Πάντως, ξαναλέω πως το ποσό ήταν μικρό κ ισοτιμία που βρήκα, αρκετά καλή..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 12 Ιαν 2016 09:35 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Υπέγραψα το αποδεικτικό κατάθεσης κ εκείνοι μου έδωσαν ...

ισοτιμία που βρήκα, αρκετά καλή..
Ρε χέσε την ισοτιμία, τι διαφορά κάνει 0,1% στα δυο χιλιάρικα? Δυο ευρώ? Στ' αρχίδια σου.

Αλλά μιλάς για "κατάθεση".
Κατάθεση?
Ποια κάτάθεση?
Τι ακριβώς υπέγραψες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 12 Ιαν 2016 12:22 #44

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Μια που υπάρχει ενδιαφέρον για το θέμα- παρόλο που είμαστε εκτός θέματος, θα δώσω μερικές ακόμη πληροφορίες.

Εγώ έκανα μια αίτηση, γραπτή, προς την τράπεζα, οτι θέλω να αλλάξω 2000€ σε δολλάρια.
Τα λεφτά θα τα έφερνα μετρητά, αλλιώς θα τα έπαιρναν απο το λογαριασμό μου, αλλα μόνο 420€ θα είχα δικαίωμα να αλλάξω.
Σε δυο μέρες πήγα στο γκισέ, τα πήρα κ υπέγραψα το χαρτί της ανταλλαγής.
Τόσα ευρώ έφερα, τόσα δολλάρια πήρα.
Το χαρτί το πέταξα όμως κ δεν μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς έλεγε, όπως με ρώτησε ο Σώτος.

Το ενδιαφέρον όμως είναι, το τι γίνεται αν κάποιος ΔΕΝ είναι πελάτης της τράπεζας..

Τότε, δεν μπορεί να κάνει αυτή την ανταλλαγή, γιατί η τράπεζα χρειάζεται ταυτότητα, ΑΦΜ, λογαριασμό μισθοδοσίας, εκκαθαριστικό προηγούμενου έτους κ πιθανόν, λογαριασμό ΔΕΗ.
Δηλ, πρέπει να έχει ο ενδιαφερόμενος λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα.

Στη δική μου περίπτωση τα πράγματα ήταν πιο απλά, γιατί είμαι ήδη πελάτης, αλλα κ γιατί τους γνωρίζω κ προσωπικά, όλους τους υπαλλήλους..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναλλαγμα- εκτος τραπεζων 13 Φεβ 2016 00:47 #45

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
gus (gus326) έγραψε:
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Οι αξιόπιστες κι εχέμυθες Ελβετικές τράπεζες, δέχονται και καταθέσεις σε συνάλλαγμα, εκτός από ευρώ!
Κάνουν και δωρεάν μετατροπές, στις τιμές της αγοράς, αν έχεις εκεί λογαριασμό.

Συμπέρασμα: άνοιξε τραπεζικό λογαριασμό σε Ελβετική Τράπεζα, κι όλα τα προβλήματα που έχεις ή θα αποκτήσεις στο μέλλον θα βρουν άμεση λύση.

Α ναι, δε θα μπορεί να σε βλάψει κι ο Λαφαζάνης...
;)

Και κανεις και μετατροπές on the fly.
Να ρωτήσω τι είναι οι on the fly μετατροπές;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα