Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: USD

USD 13 Ιουλ 2015 04:39 #1

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
Γεια σας παιδια,εγραψα και σε καποιο θεμα εναν προβληματισμο μου αλλα αναμεσα σε απειρες απαντησεις και θεματα δεν απαντηθηκε..Εχω καποιες αποριες γιατι εχω καποια λεφτα σε ελληνικη τραπεζα αλλα σε δολλαριο.
1)Σε περιπτωση κουρεματος επηρεαζονται και οι λογαριασμοι συναλλαγματος?
2)Αναλογα,σε περιπτωση επιστροφης σε εθνικο νομισμα μετατρεπονται και οι καταθεσεις συναλλαγματος?
Γενικα τα μηνυματα που παιρνω για τα ερωτηματα αυτα δεν ειναι θετικα,ακουω δηλαδη οτι θα αντιμετωπιστει το δολλαριο στην ελλαδα,ακριβως οπως το ευρω,βεβαια υπαρχει και το σεναριο να επιστρεψουμε σε εθνικο νομισμα αλλα με κλειδωμενη ισοτιμια.

Το αλλο ερωτημα που εχω ειναι,αφου λογικα το ιδιο ειναι να τα εχω ευρω η δολλαριο,να τα εσπαγα σε λογαριασμους για να εξασφαλισω το μινιμουμ σε περιπτωση κουρεματος(ειτε ειναι αυτο 5 8 10 χιλ.).Το θεμα ειναι οτι στο e-banking δεν ειδα να υπαρχει επιλογη μετατροπης,και αν πας στην διαχειριση των λογαριασμων μπορεις να μεταφερεις λεφτα απο λογαριασμο σε λογαριασμο(της ιδιας τραπεζας)αλλα οχι απο λογαριασμο usd σε eur και το αντιθετο.Αυτα,ελπιζω να μην κουρασα αλλα ανησυχω οπως οι περισσοτεροι απο εμας.Ελπιζω να μην μπει καποιος στον κοπο να σχολιασει το username,καθαρα χιουμοριστικο ειναι ασε που δεν μπορουσα να σκεφτω κ κανενα αλλο :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 13 Ιουλ 2015 12:20 #2

  • dagger (wolf)
  • Το Άβαταρ του/της dagger (wolf)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Αγγιξες την ερωτηση που δν απαντα κανεις..εχουμε το ιδιο προβλημα και εγω ειμαι σε δολαριο μονο και ουτε να σηκωσω μπορω!!!..παντως σε επιστροφη σ ε εθνικο νομισμα στη χειροτερη παγωνουν (τωρα αν μπορεις να παιρνεις λιγα-λιγα με μετατροπη δεν το ξερω παντως δεν τα χανεις...)

σε κουρεμ α(κουρεμα απαγορευεται αλλα θα το ονομασουν φορος τοτε δυστυχως συμμετεχεις ..-αν εισαι πανω απο 100000ε αξια -κλαψε αλα δεν νομιζω νασαι πολυ λιγοι ειναι αυτοι που εχουν επιχειρησεις χοτελια κλπ..εσυ και εγω που θελουμε απλα να διατηρησουμε οτι εχουμε και ειμαστε σαφως πιο κατω δεν νομιζω συμφωνα με το παραδειγμα της κυπρου να παει με την ψιλη..γενικ κουρεμα κατω απο 100000ε =αναταραχη και εδω δεν ειναι κυπρος των 200000 ψυχων ειναι βαλκανια,θα χυθει αιμα...

οχι δενε χεις δυνατοτητα μεταρτοπης υποθετω ομως οτι αμα εχεις αναγκη κανεις σχετικο αιτημα -δεν ειναι δυνατον αμα δεν εχεις αλλα λεφτα να σου πουνε -λυπαμαι δεν αλλαζουμε συναλλαγμα ζησε με αερα μεχρι αν βρουμε λυση...παντως ολα θα κριθουν εως τις 20 ιουλιου ειναι οροσημο....οπως το 1974...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 13 Ιουλ 2015 13:53 #3

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
Οχι δεν το περναω το οριο,απλα επειδη ακουγοταν οτι θα κουρευαν και κατω απο το οριο..Τεσπα απο οτι φαινεται το γλυτωνουμε προς το παρων ολοι μας,αλλα πρεπει να μας γινει μαθημα οτι δεν ηταν και τοσο μεγαλη ασφαλεια το δολλαριο,ασε που χασαμε και κατι ψιλα απο την ισοτιμια,προσωπικα αγορασα στο 1.13 αλλα τωρα στο 1.115 παλι θα χασω λογω προμηθειας.Σκεφτηκα να παω σε καταστημα να ρωτησω,αλλα μεσα στον πανικο με τους γερους και τις συνταξεις αμφιβαλλω αν θα εβρισκα ανθρωπο να ειναι προθυμος να μου εξηγησει.Εσυ πηγες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 13 Ιουλ 2015 19:53 #4

  • dagger (wolf)
  • Το Άβαταρ του/της dagger (wolf)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
ΕΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ 1.18 ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ..ΝΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ.ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΠΑΓΩΝΟΥΝ ΠΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΡΒΛ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ...

ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΟ Ε ΘΑ ΠΑΙΕΙ ΣΤΑ 0.90...
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουλ 2015 19:54 από dagger (wolf).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 14 Ιουλ 2015 01:53 #5

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
Κοιτα πιστευω απο δευτερα οι τραπεζες θα ανοιξουν και ολες οι ενδοτραπεζικες συναλλαγες θα επιτρεπονται..Οποτε θα μπορεσεις κ να πληρωσεις τον φορο.Η αληθεια ειναι οτι ειχα σκοπο να μετατρεψω το μεγαλυτερο μερος σε ευρω αλλα για το οτι θα πεσει εχεις καποια πληροφορια?γιατι εστω και 1.05-1.07 να παει εχουμε πολυ καλο κερδος.Σου στειλα πμ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 14 Ιουλ 2015 03:03 #6

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Αν διαβασετε τις προβλέψεις δίνουν parity τέλος του 15. Είχα μπει στο 1,38 και βγήκα στο 1,07. Τώρα λέω να ξαναμπώ. Οι ξένοι που μιλάω λένε don't play with currencies κάτι θα ξέρουν. Παίζουμε πάντα χωρίς άγχος και πλεονεξία περισσευούμενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 14 Ιουλ 2015 03:09 #7

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Αν διαβασετε τις προβλέψεις δίνουν parity τέλος του 15. Είχα μπει στο 1,38 και βγήκα στο 1,07. Τώρα λέω να ξαναμπώ. Οι ξένοι που μιλάω λένε don't play with currencies κάτι θα ξέρουν. Παίζουμε πάντα χωρίς άγχος και πλεονεξία περισσευούμενα.
Parity εννοεις 1:1?Η αληθεια ειναι οτι τωρα που (φαινεται να ) σταθεροποιειτε η κατασταση στην ευρωζωνη πιστευα οτι θα ισχυροποιηηθει το ευρω δεν ξερω..Παντως το κακο ειναι η μεγαλη προμηθεια..Σε ποια τραπεζα συμφερει να αλλαξεις το εχεις ψαξει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 14 Ιουλ 2015 14:22 #8

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
George (georgetsl) έγραψε:
Μια δίκαια μετατροπή για > 20.000€ είναι προμήθεια 0,3% (max 300€) και απο 15 έως 30pips διαφορά με την τιμή του μπροστινού future.

Το € πιθανότερο είναι για κάτω αν ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Φαίνεται παράδοξο αλλά δεν είναι. Γενικότερα Μην ακούτε τους "οίκους".
Δεν ξερω,σκεφτομουν οτι οι εκλογες στις ΗΠΑ ισως να ειναι προβλημα,ισως ριξουν το δολλαριο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

USD 16 Ιουλ 2015 01:51 #9

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Στο υποθετικό σενάριο που γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα, τι θα γίνει με τα λεφτά στα σεντούκια κ τα στρώματα;
Τα χαρτονομίσματα σε ευρώ εννοώ..
Μήπως απαξιωθεί το ευρωνόμισμα, μήπως τελικά είναι καλύτερο, κάποιος να έχει αποθηκευμένα στο σπίτι του, όχι ευρώ, αλλα δολλάρια;
Ένα πολύ πιο παλιό νόμισμα κ σαφώς πιο αναγνωρίσιμο απο το ευρώ;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα